wapenschouwing over de burgerwacht van Ver- viers gehoudengevolgd door het zingen van eene cantateeen feestmaal en illuminatie. Ik behoef u niet te zeggen dal verscheidene bladen tot bijwoning van hel feest en van hel koninklijk banket waren uitgenoodigd maar toch was een der voornaamste, de Eloile beigevergeten. Dit blad maakt dan ook incl geen enkel woord melding van hel lecsL De pers in België hecht aan hare prerogatievenen zij heelt gelijk. Allerlei Ruim acht maanden geleden slikte een kind te Rotterdafn een cent in. Sedert leed hel kind dagelijks aan biakingen deee week toen het weder braaktekwam eindelijk de cent te voorschijn. De cent was zoo verteerd, dal hij niet dikker was dan een boomblad. Uit den Alblasserwaard wordt gemeld Voor de liefhebbers van de jagt belooft het aanstaand seizoen veel goeds. Sedeit vele jaren werd er niet zooveel hans gezien als tegenwoor dig. Bij koppels van 5 lot 8 komen ze legen den avond op het zoogenaamde etgras soupeeren en nog voortdurend vindt men nesten van 3 en 4 stuks, zoodat de teelt bijzonder gioot blijkt te zijn. Patrijzen merkt men veel minder dan de twee laatslverloopen jaren. Te Coltignies in Belgisch Henegouwen is den 24sten dezer een moord gepleegd onder zeer bijzondere omstandigheden, tien zeer welgestelde vrouw van 14 jaar heelt nl. haar zuster, een rijke weduwe zonder kinderen en 77 jaar oud doodgeschotenomdat deze haar had medege deeld dat zij voornemens was een testament te maken ten gunste van de familie van haar overleden man. Zij is natuurlijk onmiddellijk in hechtenis genomen cn wacht thaus te Mous haar vonnis. Te Montreal is onlangs een man van 98 jaar in den echt getreden met een vrouw van 50. l)e echtgenoot, een Fransrhman Lessard ge- lieelen maakte onder Napoleon I den veldlogl in Egypte mede. Hij is nog kras en in het bezit van al zijn vermogens; zijn vader weid 122 jaar oud naar bij zegt. Zaterdagavond had te Bcyne Hense, in Belgie, eene poging lot moord plaats. Een werkman van Duitsclie alkomsiwilde betrekkingen aan- knoopen uiet een jong meisjedat reeds met een anderen jongeling vciloold was. Hij ont moette haai in gezelschap van dezen laatste; de Duitscher werd woedcodhij sprong naar liet meisje en bragl haar een dolksteek toe, welke haar aan de hand en aan de borst kwetste. Dc moordenaar is door de gendarmerie van Luik aangehouden. Het vrouwencongies is thans te Parijs vei- gaderd. Het aantal leden van hel sterke ge slacht is gering; doch de schoone sekse is er zeer talrijk vertegenwoordigd. Maria Deraisme hieldals tijdelijke voorzitster de openings toespraak bevattende een betoog van bet nul van de vrouwencongressen. Tot eerevoorzilter werd de heer Antide Martinlid van den Parijschen gemeenteraad gekozen en hel wer kelijk presidium werd aan mevr. Ward Howe, uit Boston, opgedragen. Deze behandelde in hare rede enkele der meeste kiesche vraagstukken In-treffende de vrouw. Na haar trad als spreek sters op mej. üenoveva Jones, een jonge schoone uil Chicago, welke sich verheugde over den toenemender* vooruitgang van de vrouwen in de beschaafde wereld. Hel militair hooggeregtahol heeft het vonnis van den krijgrsaal te Samarang, waarbij de luitenant der administratie Koenlz veroordeeld waa tot 7 jaren tuchthuisstrafen 8 maanden detentie ter vervanging van 2 boelen bekrach tigd. De veroordeelde heelt lot den gouverneur- generaal een lequesl om gratie gerigl. Eenige dagen geleden was J. A. Bruijsten touwslager te Grave, in zijn achterhuis bezig met het koken van (eer, die eensklaps met het vuur in aanraking kwarn. B. stond, bij zijne poging lot Idusscliingweldra te midden der vlammen en brandde zich daarbij zoo jam- mei ijk over ht-i geheele ligchaam, dat hij aan de gevolgen is overleden. Zijn buurman, de heer A. v. 11.ia ren goudsmid en opperbrand- meestcr, zag op zijne werkplaats de vlam uitbars ten en san zijne eh zijner knechts dadelijke hulp, aan de flinke maatregelen van de lib. burg. Momoiers en Keijenbi-rg, eere oppeibrandmees ter, en de hulpvaardigheid van de brandweer, is hel te dinken, dat een verwoeden brand is voorkomen; want hennep en andere brandbare atollen, in hetzelfde pakhuis geborgen, hadden reeds vuur gevatzoodat de vlammen zich onverwijid hadden kunnen verspreiden. De schade bedraagt slechts 1.300 en de verzekerings- som voor huis en roeicude goederen is tarnen I 5500. Op last van den regler van instructie in zake Nobiling is betreffende den toestand van dezen moordenaar een nieuw geneeskundig on derzoek ingesteld. Hierin nu wordt verklaard, dal hei geiegcld geteglelijk onderzoek, met het oog op de voor de genezing der wonden noodzakelijke rust, nog geruimen tijd dient uitgesteld te worden. De wonde aan liet voor hoofd is nog open en ettert. 01 met de ligcba- melijke genezing ook de geeslkracht des misda digers zal wederkeeren wordt in het attest niet gezegd. Voorshands is nu besloten met de zorgvuldige verpleging van den misdadiger voort te gaan en hem niet meer met vragen lastig te vallen. De valsche speler van hoogeti standook door den rang dien hij in de staatkundige wereld bekleeddeen diezoo als wij berigt hebben dezer dagen te Vichy in een der voornaamste kringen op heeter daad werd betrapt wordt thans door de dagbladen genoemd. De bedoelde persoon is de heer Balthazar Jacotin lid van den senaat voor het departement Haute Loire, en regler in de burgerlijke regtbank te Puy. Door de aardbeziën-compagnie te Boskoop zijn in het algeloopen seizoen vervoerd p. m. 370,000 potten aardbeziën die met de door haar ver zonden bessen de som opgebragl hebben van t 18,160. De pluk was van korten duur en de markt vooral op Arasterdam laag. De Heer Servais de bekende ondernemer van publieke vermakelijkheden te Batavia, is per jongste Fransche mail met de noorderzon ver trokken. Ter zitting van den Gemeenteraad van Amers foort van Dingsdag 30 Julij jl., gepresideerd door den Heer Burgemeester, waren aanwezig 9 ledenalwezig de Heeren CroockewitJhr. van den Sanlheuvcl en Scheltus met kennisge ving en verder de Heeren CelosseHerschel en Visser. De notulen der voorgaande vergadering wor den na lezing goedgekeurd. Aan de orde is een voorstel van Burg. en Weth. om hen te magligen tot tijdelijke op name van geldende som van f5000 niet te bovengaandetegen den interest van hoogstens 5°/0. De Voorzitter doet opmerken dat p. m. f8000 voor landpacht eerst na kerstmis wordt voldaanvan het 4/5 en de opcenten der per- soncele belasting waarvoor de aanslagbil jetten nog niet zijn uitgereikt in de eerst volgende maanden weinig ontvangen wordt en de gewone uilgaven daarentegen voortgaan redenen waarom het niet te verwonderen is dat er behoefte bestaat aan méér kasgeld dan er onlangs aanwezig is bevondennamelijk f 1275.57. Hel daartoe betrekkelijk ontwerp besluit wordt met algemeene stemmen aange nomen. Eene voordragt van zes personen aan den heer Commissaris des Konings intedienenter benoeming van drie zetterswordt volgender wijs zaïncngcsteld de heeren J. IleringM. van Beek en G. Ilubcrs Dz., aftredende leden benevens dc heeren W. van EcdenJ. Zandijk Jr. cn J. P. G. hok. Ingekomen zijngoedkeuring van Gedep. Staten op het raadsbesluit tot verkoop van boschgrond c. s. aan den heer J. van Asperen voor f1825. De Voorzitter zegt dat nü ontvangst der koopsom cn opmaking van hel contract de noodige voorstellen door B. en W. aan den gemeenteraad zullen gedaan worden omtrent de bestemming dier gelden, op de wijze door Gedep. Stalen aangegeven. Voor informatie. Proces-verbaal van kasopneming ten kantore van den gem.-ontvanger dd. 11 Juli IL Ter Secretarie. Gemeente-rekening over 1877, bevattende aan ontvangsten f137593.52], uitgaven f131713.78], batig saldo f5879.74 Te onderzoeken in de alticelingcn. Kennisgevingen van mevr. Jansen geb. Pusch (regentes weeshuis), den heer J. II. Zwier (lid brandcollege) en den hulponderwijzer J. C. Klompdal zij hunne bëttoeming aannemen en van den hulponderwijzer II. van Tongeren dat hijinmiddels elders benoemd niet alhier de betrekking aanvaardt. Voor informatie. Ten slotte antw oordt de voorzitter ontkennend op eene door den heer v. Rosenthal gedane vraag ol nog geen berigt van Gedep. Staten is ingekomen op het bezwaarschrift tegen den legger van toegangswegen naar hel Slation door den gemeenteraad ingediend. AMERSFOORT, 1 Augustus 1878. Z. M. heeft, benoemd lot heemraden in het waterschap Eciunes, prov. Utrecht, de Heeren Mr. J. dc Louter, Mr. G. A. van Doorn, Jhr. L. I). Rutgers van Rozenburg, T. L. liokcnhrand en Mr. C. J. W. Loten van Doelen Grolhe. De beer Jhr. Mr. II. J. L. van Sasse van Ysselt heeft eervol ontslag verzocht als Auditeur bij den Schuttersraad der d.d. Schutterij te Amersfoort. De heer H. van Wandelenmr. Schilder heeft eene gratificatie van f 10. van het Brand- collcgie ontvangen voor bewezen diensten bij den brand te Amersfoort bij A. Bakker op 3 Julij jl. Dingsdag namiddag viel een knaapje van omstreeks 4 jaar, spelende met den riem van een niet gesloten portieruil den spoortrein tusschen Hilversum en Baarn. De moeder had nog een kleiner kind op schoot en moest door rijden daar de beambten het ongeval niet dade lijk bemerkten. Te Baarn werden dadelijk maat regelen genomen om de zaak te onderzoeken en men vond het jongske ongedeerd terug, spelende bij het wachthuis eener wachleres. Gelukkiger wijze was het uit den achtersten waggonlaatste coupé, gevallen en kwam dus met den schrik vrij. De moeder, nog hevig ontsteld, vervolgde met hare kinderen de reis met den trein van 3.42 naar hare ouders te Amersfoort en hoopt men dat in het vervolg voor bet goed gesloten zijn der portieren gezorgd worde. Wij kunnen thans de juiste cijfers medc- deelen van het aantal personendie in elke provincie des lands het smeekschrift aan Z. M. den Koning geteekend hebbenmet bijvoeging van hel aantal schoolgaande kinderen van 0—12 jaar. Wij laten de totaal-cijfers hieronder volgen PROVINCIËN. ONDEIl- TEEKE- SCUOOL- K INDE NAHKN. HEN. Groningen 15,5(52 5,728 Friesland 3(5,79(5 12.(55.3 Drenthe 5.778 2.1(54 Overijsel 21,29(5 7,713 Gelderland 41,435 14.819 Utrecht 2(5,980 7.878 Noord-Holland 4(i,(i22 19,997 Zuid-Holland 87.888 33,950 Zeeland 14037 (5,722 Noord-Brabant 7,7(55 2.550 20 10 304,179 114,184 Zonder voor de juistheid der cijfers te kun nen inslaan vernamen wij dat Ie Amersfoort de petitie is geteekend door 2225 personen met 558 kinderen naar men gelooft. liet op 24 Augustus a. s. vastgestelde hu welijk van Prinses Maria en Prins Hendrik (lei- Nederlanden zal in het nieuwe palcis te Potsdam voltrokken worden. De huwelijksfeesten zullen zich beperken lot een zoogenaamde stille bruiloft en eene hof partij met zekerheid rekent men er echter opdal de geheele keizerlijke familie en de Keizer zelve er bij tegenwoordig zal zijn. De uitzet van de bruidwaarvoor behalve de (al rijke cadeaux 90,000 inaik op de civiele lijst is uitgetrokken zooals bij elke Pruisische Prin ses zal nu nietzooals hij vroegere gelegen heden publiek tentoongesteld worden. Het diadeemeen geschenk van den Keizer cn de Keizerin, is onder banden bij den hof juwelier Fricdeberg en is een meesterstuk in de kunst om edelgesteenten te zetten en moet, naar gelang men de dcelcn in elkander zet 24 verschillende vormen, o. a. ook die van een collier kunnen aannemen. Hel zijdenmet zilverdraad doorwerkt bruidskleedmet een sleep van 4 meter, wordt door Gerson vervaardigd. De grondkleur van hel kleed is witrijkelijk inet zilver bezaaidzoodat incvr. Amelia Röhrig hel kleed nog met bijzonder zilver stiksel moet voorzien. Van dczelldc kleu ren wit en zilver, zijn ook de schoenen van de bruid vervaardigd. De handschoenen uit dc uitzet, 12 dozijn paar, voor dc helft Zweedsclie handschoenen, in alle kleurenmet 4 en 0 knoopjeszijn gekocht in het magazijn van Früulcin Emmy Chaubley Unler der Linden No. 19. Een go- seltenk van Früulcin Chaubleyis ook liet paar handschoenenvervaardigd in Luxemburgdu toekomstige woonpljals van het bruidpaar naar Spaansch modelmet zilveren rozen en myrlhcn gestiktin hun soort een prachtig kunstwerk. Tc waardeeren is liet daarbijdal dc jeugdige Prinses haar gelieelen uitzet in Berlijnsche oi ten minste Duitse lie magazijnen

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2