maar geheel voor een particuliere reia. Er waren geen geblaseerde tourUieu of nieuwsgierige pro vincialen en Parijzenaar» aan buord, maar een aeer gedistingeerd gezelschap vergezelde den luchtscliippero. a. Z. K. II don Cirloa de Bourbon en zijn zmagei graai de Birdi. Voorla graai Baii, broeder van den ex-Koning van Napels Frans 11, en een vooitnalig ordonnans- officier van don Carlos. De wind was westelijk en men dacht dal de goed uitgeruste ballon in Üuitscbland xou nederdalen. Een koffijliuis op den boulevaid Hochecbouart, te Parijs, Ueeil een eigenaardige klanl. Eiken namiddag komt er een houd, een inooije bulldog, die op een stoel klimt en door blaften kennis gecit van zijue tegenwoordigheid, (lp dit signaal verschijnt de kellner niet een glas bier, dat bij aan den rand van de latei voor bel dier neervel. Met groote deftigheid slurpt de bond hel glas leeg. lie zorg voor 'i betalen laat hij over aan zijn meester. Wanneet het erg warm is blaft bet dier voor den tweeden keer ten teeken dat hij nog een glas verlangt. Daarbij laat bij 't echter blijven; hij draagt steeds zorg, dat hij niet te veel van 't geestrijke vocht tol zich neemt. In dit opzigt kon bij uienigen mensch tot vooibeeld strekken. Te Arnhem is een lotei ijbiiefje in verkeerde banden geraakt. Dit heelt zich aldus toegedra gen Een heer liet in een fruitwinkel zijne poriemopnaie liggen waarin o. a. het loterij briefje zat. Na een poos hel vermissen zijner porlemonnaie bemerkende keerde bij naar den winkel terug en informeerde daar «of bij soms zijn beuis had achtergelaten." Het ant woord luidde ontkennend. De heer gal den hoofdcollecteur der Staatsloterij en ook de po litie kennis van het verloren lotnommer. Er viel een prijs op het lot, dat spoedig daarna aangeboden werd bij den hoofdcollecteur door den fruithandelaar. De ontdekking van den diefstal volgde natuuilijk, lot niet geringe ont steltenis van den dief, die in arrest genomenis. Een der Weener bladen bevat de volgende waarlijk goed gelukte parodie op den bombas- briefstijl van Victor Hugo. Hel blad onderstelt dal de groote dichter aldus zijn bewondering aan Hadtchi Loja bet opperhoofd van den opstand in Bosnië, heeft lucht gegeven! •Edel uiedemcnschelijk wezen I «Parijs is liet middenpunt der wereld en iiadschi Loja is hel hart der commune van Pa rijs 1 Uadschi Loja is Allah en Chi islus tegelijk De eigendom is dielstalen de dief is de eer- fijkste en vrijmoedigste vijand van den wettig overweldigden eigendom. De menschheid is nieta dan een beschaafde bandietenbende, en gij zijl de quintessence der bandieten dus de quintes sence der menschheid en tegelijk de geessel Godsdie dc verdorven menschheid kastijdt. Atlila en de pest vereenigd De oude diieën beid is algeschalten Fra Diavolo, Kozza Sander en Uadschi Loja hare plaatsvervangers. Broeder groet van Victor Hugo." Er is een belangrijke diefstal ontdektten nadeele der spoorwegmaatschappijen gepleegd en wel door e«-n beambte bij hel zegel. De administration laten aandeelen en obligation drukken maar deze zijn niet verhandelbaar dan nadat zij gezegeld zijn. Sedert drie maanden bleek nu, dat als de pakketten van bet zegel- kantoor terugkwamen, het vereischte getal daarin niet aanwezig was. In pakjes van vijl atuka, ontbraken soms wel twee of drie. Aan mistel ling kon niet gedacht worden. Een onderzoek werd ingesteld en hel gevolg was dat een der ambtenaren als de schuldige werd ontdekt. De znan ia vijftig jaar, gehuwden vader, en heelt door zijne buitensporige uitgaven de politie op het spoor gebragi. Den 22»lcn dezer zal in geheel Belgie met grooten luister worden gevierd bet leeat der 25-jarige huwelijksveieeniging van Koning Leo pold li met Marie Henrietta, aartshertogin van Oostenryk. Door dc Synode der Ned. Herv. Kerk is een beslissing genomendie van hel grootste gewigt moet geacht worden. Zij heeft in beginsel beslo ten lot het vaststellen van bepalingenregelende de regten en de bevoegdheid der minderheden in de gemeenten der Ned. Ilerv. Kerk. Hel doel van dezen maatregel is paal cn perk te stellen aan dc ovcrheersching der meerderheid, waaraan na dc invoering van hel algemeen stem recht de minderheden en wel meestal de vrijzinnige minderheden in de verschillende gemeentenen irtcl name in de groote sleden, blootstaan. De Staats-Gourant behelst de rapporten van den minister van binncnlandsche zaken op dc adressendoor Z. M. in handen van den Minister gesteld. De redenenwaarom aan de wenschen der adrcssanlcn niet kan worden voldaanworden in die rapporten nog eens uitvoerig uiteengezet. Hel rapport op het adres der orthodoxe Pro testanten die «om een school met den Bijbel" vroegenis het uitvoerigstomdat de bijge voegde «memorie" een lijvig stuk is, dat be antwoord wordt. De Minister doet o. a. het volgende uitkomen 1. liet petilionemcnt is reeds beraamd vóór hel ontwerp was ingedienddaar de heer van Wassenaer op 6 Dec. jl, in de Tweede Kamer reeds dreigde: «dat er middelen zijn, om de volksopinie aan den voel der troon te brengen." De benoeming van de gewenschte com missie die nog eens zou onderzoekenware in strijd met het beginsel der ininistericele ver antwoordelijkheid. 3. liet petitionnement blijkt een staatkundige beweging te zijn, welke de Koning in weer spraak zoekt te brengen inet de Vertegen woordiging. 4. In de andere landenwaarop de adres santen zich beroepenzijn de omstandigheden geheel andersdaar is voor het meerendeel de kerk niet vrij, maar onderworpen van het staatsgezag. Bij ons is scheiding aan kerk en slaat hel «cement onzer volkseenheid, het hoofd beginsel van ons staatsrechten ten gevolge dier scheiding kan de openbare school eener zoo bij uitnemendheid gemengde bevolking geen andere zijn dan de religieus neutrale. De wet gever en de regeering hebben daaraan lot nog toe onwrikbaar vast gehouden." 5. De vrijheid van onderwijs, in 1848 ver leend blijft onverkort. Uit de eigen woorden van de geestverwanten der adressanten uil dien tijd, blijkt dat men aan geen geldelijkensteun van staatswege dacht. 6. De minister van der Brugghen (anli-revo- lulionnair), die de wet van 1857 tot stand bracht, verklaarde: «Dc Bijbel kan op de ge mengde school niet toegelaten worden. In den regel mag hij c p de gemengde school niet ge lezen of gebruikt worden." 7. De beweeringdat den armerendie geen school met dot Bijbel betalen kunnenonrecht wordt gedaanis van zeer gevaarlijken aard. «Is wel ondoordachter, gevaarlijker stelling denkbaar Immerszoo de min gegoede er recht op heeftdat de Slaat hem op algemeene kosten alles verschaftewat de gegoede betaalt uit eigen beursdan omhelst men in beginsel het grofst communisme." 8 De grief komt hierop neder, dat zij, de vrijheid van onderwijs verkregen hebbende thans van de schooldie zij willen inrichten naar eigen goedvindende kosten geheel of ten deele willen doen betalen door den Staat. 9. Als de leiders 's Konings raadslieden waren zouden zij terugdeinzen voor de verantwoor delijkheid van net weigeren der Koninklijke bewilliging op het ontwerp. Het Rollerd. Nieuwsbl. behelst: Alle Potsdammers waren regt benieuwd Ie weten hoe de bruidegom er eigenlijk uitzag; want «onze Prinses Marie verdient een goeden man," daaromtrent waren allen het eens, de borger zoowel als de ambtenaar. Nu van daag heb ik het met eigen ooren gehoord en met eigen oogen gezien dal de Polsdammers met den bruidegom van hunne Prinses Marie tevreden zijn. Heden morgen stond ik als een getrouw ver slaggever precies ten 7 ure aao het Lehrter station te Berlijnom de ontvangst van prins Hendrik der Nederlanden bij te wonen. Er waren slechts weinig personen op het perron aanwezigik merkte echter onder anderen op den Nederlandschen gezant Rochussen den Raad van legatie vaa Tets en de Luxemburg- sche zaakgelastigde dr. Eyschen. Ten 7{ ure rolde de trein het station binnen en prins Hendrik, eerbiedig door de aanwezigen begroet, slapte met zeer krachligen tredin gezelschap «an zijn kamerheer Holmberg de Beckfeld en den kapitein ter zee Roelde coupé uil. Na een kort en zooals liet scheen regt harte lijk gesprek met de beerenbegaf zich het voorname gezelschap naar hel feestelijk uitge doste station. De Prins gebruikte daar een licht ontbgl, waarbij bij een levendig gesprek met zijn gevolg, met den Koninklijken lijn-inspec teur en niet nog eenige aanzienlijke personen onderhield. Na het outbijl, tegen 8 nur onge veer, kwam de trein aan, die hel hooge gezel schap naar Potsdam zou voerennog één sta tige buiging, nog één eerbiedige groet en de gelukkige bruidegom vertrok naar het jachtslot Glienicke, naar de woning der biuid. Het jachtslot Glienicke, met zijne heerlijke ligging aan de door den Uavel gevormde en grootsche meeren is een der schoonste kastee- len in het aan kasleelen zoo rijke Potsdam. Reusachtige oude parken omringen de goed onderhouden bossch tadjes van Glienicke eu onder liet weldadige besluui van Piiiu.es Friedrich Karl eu van liare dochter, is die veiblijfplaals een liefelijk Eden geworden. Daar zal Prins Hen drik tot op den dag van zijn huwelijk de gast van zijn aanstaanden schoonvader zijn. Bij onze aankomst te Potsdam was ook het station aldaar in vollen feestdos gehuldde menschenmassa was onoverzienbaar en de ont vangst, die aan piins Hendrik, van wege de aanwezigen te beurt viel, getuigde van innige sympathie. Spoedig onttrokken hem echter de hotequipages aan de digte dion.nien der menigte. De vorsten uit hel huis van Oranje Nassau kunnen altijd slaat uiaken op een zeer hoffelijke ontvangst door de keizerlijke familie van Üuit scbland. Ook nu weder woidl aan koning Wil lem III der Nederlanden, die tegenwoordig zal zijn bij het huwelijk van zijn broedereene buitengewoon luisleirijke ontvangst bereid. Z. M. komt heden Donderdag den 22 des mor gens te 7 uur te Rlieine aan en wordt ontvangen door den generaal der kavalleiie, komuiandant van hei 7e corps, graat Stolberg Wernigerode, den luitenant-kolonel van hel lie regemenl hu zaren waarvan ZM. de chef is, giaaf von üiöben eu den ritmeester baton von Neukiich genaamd von Nyvenheim welke heeren den koning zijn toegevoegd tijdens zijn verblijf in Duilschland. Ook de Nederlandsche gezant bij hel hof van Berlijn, Jhr. Rochussenzal Z. M. aldaar opwachten. Slechts 15 minuten houdt de koning zich te lllieide op, waar een eenvoudig déjeuner zal zijn aangeregt. In een solonwagondoor den Duitrebeo keizer te zijner beschikking gesteld wordt Z. M. door de genoemde heeren tot Potsdam vergezeldte Hannover zal een half uur rust worden genomen en een luncheon gebruikt worden. Op alle stations van Rlieine naar Potsdam wordt de koning pleglig door de burgerlijke en militaire autoriteiten ontvangen en gecomplimenteerd. Te 4 uur wordt de koning te Puitdnn ve.- wacht. Aan het station zal Z. M. ontvangen worden door den keizerlijken prins, de overige prinsen van de keizerlijke familie en de vooi- naamsle overheidspersoneneen detachement militairen met muziekcorps zal aan hel station zijn opgesteld een tweede militaire eerewacht met muziek zal Z. M. op bel binnenplein van bet Sladtschloss begroetenin welk slot de appartementen van Fiederik den Groote de schoonste van het paleis en de Oianje- zalen voor Z. M. zijn in gereedheid geb-agt. Na zijn aankomst zal Z. M. bezoeken afleggen bij de vorstelijke personen die in hel Sladt schloss verblijf houden. Des middags geeft de kroonprins een galadiner in het nieuwe paleis, waar des avonds een soiree musicale plaats heeft. Daags na 's konings aankomst wordt in den Lustgarlen tegenover het Sladtschloss gelegen een revue over het garnizoen van Potsdam ge houden ter eere van den koning der Nederlanden. Dien dag woidl een feestmaal van 150 couvet is in het Sladtschloss gegeven. Des avonds begeven zich de vorsten naar Berlijn waar een gala voorstelling in de Opeta plaats heeft. Zaïuidagmorgen wordt in het Sladtschloss hel huwelijkscontract gesloten in tegenwoordig heid van de ministers en van den heer Schleinitz. Daarna woiden de hooge echtelingen door een der ambtenaren van den burgerlijken stand in den echt verbonden en vervolgens vangt het eigenlijk huwelijksfeest aan. De Koninklijke bruidegom en bruid (in Pruis- sen spreekt men niet voor daags na 't huwelijk van de jonggehuwden) zullen hun intrek nemen in de vertrekken van den Keizer en den Keizerin. De appartementen van H. M. zijn in 't bijzonder voor de bruid bestemd er zijn in 'l geheel tien kamers voor het echtpaar ingerigt, waarvan de middelste, die zeer rijk is gemeubileerd en door een ruim venster uitzigt geeft op het bin nenplein van - het slot versierd is met het Brautbett." Dit ledikant is gekroond dooreen prachtig baldekijn van groene zijde met gouden franjes. Het donkergroen is de hoofdkleur in de bruidsvertiekken de tapijten en goidijnen moeten nog eenige versieringen in die kleur ondergaan. Een trap leidt regtstreeks naar de grootsche sMaimorsaal" geheel mnl kapifkle schilde rijen behangen waar thans de uitzet der Koninklijke bruid is geëtaleerd. De japonnen en bet linnengoed zijn thans nog uiel wit-mous- selinen oveiklceden bedekt. Eerst wanneer de Prins met zijn biuid de zaal komt bezoeken zal de «sluijer des gebeims" worden opgeligt en de pracht der bruidskorf eerst in vollen glans uitkomen."

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2