D« dag van Donderdag was voor België een vreugdedag, iu den vroegen morgen deden ariilleriesalvo's den volke bekend maken dal liet Koningsfeest, de zilveren bruiloll van HII. MM. was geopend. Een paar dagen ie voren waren de gezanten van bijna alle naties uil Europa door den Koning en de Koningin ontvangen, en Woensdag prins Willem van Pruisen, zoon van den Duiuchen Kroonprinsen aartshertog Karei van Oostenrijk me', talrijk gevolg te Brussel plecbtig ingehaald. Verscheidene Hoven hadden brieven van gelukwenscbing gezonden, terwijl het corps diplomatique evenals een aantal leden van Senaat en Kamer hunne opwachting bij het Vorstelijk echtpaar hadden gemaaktom ze met het heuglijke teesi geluk te wenschen. De geestdrift van hel volk was algemeen. Extra-treinen uit het binnen- en buitenland brag- ten duizenden bezoekers mede, zoodal bet feest vierende Brussel overvol was. De stad zelve was ailerwege met vlaggen en bloemen veisierd. Des morgens te tien uur was een ontzaglijke menigte in de kerk St. Gudule tegenwoordig, waar een plecbtig Te Deum gezongen werd onder leiding van deu aartsbisschop van Mechelen. De voi- stelijke personen woonden den dienst bij. De Koning was vergezeld van den graal van Vlaan deren de Koningin, gekleed in de nationale kleuren, geeie zijde met zwarte kant en met rood algezeiwas gevolgd door den aarts hertog van Oostenrijk en prins Willem van Pruissen. Ten I uur weid hel geschenk der Belgische daures, een diamanten kroon en een kauten sleep aan de Koningin plechtig overhan digd. Ten 6 uur had het groote banket plaats eu des avonds werd ailerwege illuminatie ontsto ken. Het prachtige weder gaf aan de stad een waar tooverachtig aanzien. Gcheele straten waren met gas verlicht, andere wt der met gekleurde glazen ol Venetiaansche ballons. Hel Gonsiiiulieplein aan hel Station du Midi was glansrijk verlicht door vier stralen electrisch licht. De bevolking was den geheelen avond in leestelijke stemming, en de geestdrift onbeschrijfelijk groot. Vrijdag bad de revue der schutterijen plaatsZaturdag die der schoolkinderen. Door Engelsche artsen wordt beweerd dat zoowel plantaardige als minerale vergilten in bet ligchaam bijna onmiddellijk onschadelijk gemaakt geneutraliseerd) kunnen worden door hel innemen van eene goede dosis olie (olijfolie). Bij krachtige meuschen moet de dosis grooter ztjn dan bij zwakke. Te Nijmegen was legen Ditigsdagavond in bet onlangs opgerigtc gebouw voor kunsteen bal mot groote verlichting aangekondigd. Het eerste gedeelte van hel programma moest echter achterwege blijven, omdat de verlichting zich had uitgebreid tot een kolossalen brand waar door Let gebouw tol den grond toe albrandde. Van den onlangs overleden bekenden Engel- scben looneelspeler Charles Mathews wordt de volgende anecdote verhaald. Mathews deed niets liever dan de slem en gebaren van anderen op belagchelijke wijze nabootsen, en deze manie kwam hem eens duur te staan. Hij bevond zich bij een van Tattersall's paatdenveilingen. Deze bagon iHecren, een merrieveulonvos, vader Smelenskomoeder," enz., waarop Mathews tot groot vermaak der aanwezigen herhaalde: «Heeren, een meriieveulenenz. De heer Taltersall, niet weinig ontstichthield zich goed en vervolgde: «Wie steil een in?" «Wie stelt eens in?" bauwde de echo. Taltersall bleef zich bedwingen en ging voort«Komaan, hon derd guinjes «Honderd guinjes," herbaalde Mathei-s. «Voor honderd guinjes aan mijnheer zeide Tattersal met een daverenden hamerslag, iiel veulen was ter naauwet uood de helll waard. De moordenaars van generaal Mesenzcw zijn nog niet ontdektmaar men schijnt hen (och op het spoor te zijn. De schouwing van T lijk heet! aangetoond dal de dolkstoot met groote kracht is toegebragt. De dolk is door den mantelde jashet vest en ondergoed met zooveel kracht gedrongen «lat men gemakkelijk twee vingers in de wonde kon leggen. Ter regterzijde beneden de onderste rib ingedrongen beeft de dolk de lever en een deel van de maag doorsneden. De generaal riep dadelijk zijnen vriend in 't Fransch toe«Mijn waarde, ik ben gekwetst" en antwoordde op de vraag, hoe hij zich bevond: «Ik ben een ver loren man." In Russische kringen te Parijs verhaalt men, dal de moord eene daad is niet van staatkundig fanatisme, maar vari persoonlijke wraak. De moordenaar»die tol den voornamen stand be- Irooicn, hebben, naar men beweert, dien aan slag gepleegd om een dame te wreken, die zich door dc politic LelccdigJ achtte. Ingezonden. Renswoudb 24 Aug. '78. Mijnheer de Hcdnctenr Dezer dagen weid tnij door een landbouwer P. W. medegedeeld dal hij meermalen de Ihans alom heersehende varkensziekte hel zoogenaam de vuurhad kunnen genezen bij verschillende personen in zijne omgeving wonende. Een eenvoudig middel bezigde hij daartoe de gewone okkernotenwelke aan de varkens worden te eten gegevenhetzij groen inet bast en alof 's winters drooge noten welke dan gestampt en gekookt worden en daarna alles te zatnen dik en dun hel varken wordt inge geven. Zoo zij niet meer eten willengiet men dat water in de keel. Ook wordt zeer aange prezen het los laten loopon der varkens in de weide, alwaar gelegenheid bestaal om in het water te gaan. Het is voorgekomen dal varkens welke reeds grijs en hiaauw op het lijf waren en niet meer wilden eten door het gebruik van dat noten en nolenbladeren-atlreksel spoedig herstelden. Ik meen dit eenvoudig middel ter kennis te moeten brengen aan allen die door deze ziekte worden benadeeld. R. AMERSFOORT. 26 Augustus 1878. Naar men verneemt zal aanst. Zaturdag 31 Augustus de trein, waarin zich Z. M. de Koning, Prins en Prinses Hendrikde Groothertog en Groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach en gevolg bevinden op II.D. reis naar 's Gravenhage gecomplimenteerd wordende door de autori teiten aan de stations te Amersfoort, Utrechten 's Hage bestaan uit den koninklijken trein van Z. M. met bijvoeging van andere rijtuigen misschien wel het salonrijtuig van Z. M. den Keizer van Duiischland. Blijkens nevenstaande advertentie zullen de lessen aan de II. Burgerschool alhier hervat worden Donderdag, den 5de0 Sep tember 's morgens negen uur. De h e r e x a m ens zullen worden afgenomen Maandag den 2,leB September 's morgens 9 uur. en op dien dag zal ook het tweede toe latingsexamen aanvangen. Aan dal examen zal worden deelgenomen door vier aspiranten voor de Ie één aspirant voor de 2de en één aspirant voor de 3de klasse. Wanneer allen slagenzal dc laagste klasse 28 leerlingen telleneen aantaldat nog nooit werd bereikt. De fourier L. J. G. Jongcjanvan hel regiment rijdende artilleriedie dezer dagen voor eenen krijgsraad moest teregt staan wegens insubor dinatie het slaan en verwonden van zijnen meerdere in rang, is te dier zake Zaturdag jl. lot vijf jaren kruiwagenstraf en vervallenver klaring van den militairen stand veroordeeld. Naar men zich herinnert, heeft hij in Julij jl. den opperwachtmeester S. in de kazerne te Amersioort met den achterkant van een pistool op het hoold geslagen cn verwondingen toe- gebragt. De togt der schoolkinderen van Amersfoort naar Amsterdam, onder begeleiding hunner on derwijzers en van de directie der Amersfoortsche Afdeeling van «Volksonderwijs," is uitmuntend afgcloopen Ofschoon het zich des morgens liet aanzien dal het weder regenachtig zou zijn zoo is dit toch zeer rnedegevallcnwant gedu rende den togt is er slechts ééne zware bui geweest, er» wel juist terwijl de kinderen in de gaarkeuken van hel departement van 't Nut van 't Algemeen in de Utrechtsche dwarsstraat zaten te eten. De groote schepen het huis van den admiraal de Ruiterde olifantde leeuwin met hare jongende fraaije bloemperken in Artis enz. trokken zeer de opmerkzaamheid der kleinen, die tot het laatst opgewekt en frisch bleven en onder het zingen van Vaderlandsche liedjes te huis kwamen. Zulk een reisje laat bij de kinderen blijvenden indruk achter en doet hen ziendat er meer op aarde beslaat dan waarvan zij te huis eenig vermoeden hebben. Hierom is dan ook dit reisje weder mildelijk gesteund door iemand die in het vak der nijverheid grijs geworden is en de vaste overtuiging koestert, dat zulk eene verruiming van blik tol verheffing van den stand der Amersfoortsche werklieden heilzaam moet werken. Het is lofwaardig, dat de directie der llollandsclie spoorwegmaatschappij en die van Artis door hare vrijgevigheid deze pogingen zoo krachtig ondersteunen. Zaturdag 24 Aug, jl. passeerde aan 'l Station alhier per extra-trein van Harderwijk naar Nieu- wendiep via den Haag een detachement kolo- 1 nialen sterk 4 officieren en 11U onderofficieren en minderen. Woensdag 28 Aug. e. k. zal weder een detachement van Harderwijk per extra-trein vervoerd worden. Volgens omschrijving in nevenst. adv. is door de Directiën der Nederl. Centraal- en Rijnspoor maatschappijen een goedkoope extra-trein ge organiseerd van Kampen en verdere plaatsen waaronder Amersfoortnaar 's Hage op aanst. Zaturdag 31 Aug.hij gelegenheid van den feeslelijken inlogt van hel geliefden Vorstelijk Echtpaar en verdere feestelijkheden in de resi dentie. Zeker zullen velen gaarne daarvan ge bruik maken. De reis daarheen en terug gaat vlug cn op geschikte vertrekurendie ruim schoots tijd laten om aldaar hij alle leestelijk- lieden van dien dag en de illuminatie des avonds tegenwoordig te zijn. Alles zal luisterrijk zijn ook blijkens hetgeen uit 's Hage als volgt wordt gemeld »Zal ik u een schets geven van de stedelijke versiering van de lichtguirlandcs in 't Voor hout waar een eenvoudige eerepoort en een muziektentbenevens cenige bloemvazen op voetstukken zijn geplaatstVan dc fontein op de beruchte rijks travers op de Plaats Van de ontzaglijke eerepoort, die nabij het Rijn- spoorwegstation wordt opgerigtof van de landbouw-trophee nabij hel Bosch? Uw lezers zouden er bitter weinig genoegen van hebben; want men ziet nog weinig anders dan zeer hooge vlaggestokken (oranjenalionale en Pruis- sischc) cn de houten betimmering voor al de schoone feestgewelven, waardoor het echtpaar de stad zal binnenrijden. Aan de drapeering is de hand nog niet gelegd en inen begrijptdal alles juist daarop aankomt Doch dit is zeker reeds nu kan inen met gerustheid voorspellen, dat de stad een grootschen aanblik zal opleveren en dat vooral de trior fboog en de landbouw- piramide een iniposanten indruk zullen maken. In verschillende strateno. a. de Hoogstraat en Spuistraatis reeds door de bewoners een ver- eeniging voor de versiering aangegaan in de laatstgenoemde straal heelt zich echter één be woner uitgesloten," Het huwelijk van Prins Hendrik der Neder landen en Prinses Marie van Pruissen is Zater dag jl. te Potsdam voltrokken. Groote luister is daarbij ten toon gespreid en alles getuigde van ingenomenheid bij het maglige Huis der liohenzollern's en hij het Duilsche volk niet deze eehlvcrbindtems. Ook hel Nederlandsche Volk zal weldra blijken geven van groote blijdschap bij dit huwelijk. Bij hel wisselen van de ringen zijn driemaal 12 kanonschoten gelost. Des avonds was er groot feest met fakkeldans, waaraan de Mi nisters en de Generaals deelnamen. Gisteren ten 12 uur was er kerkgang der jong gehuwden in de Friedenskirche te Potsdam waarbij de koninklijke familiealle hooge gas ten met hun gevolgde hoislaatde Ministers tegenwoordig waren. Ten Iuur was er hij de jonggehuwden in 't koninklijke slot te Potsdam dejeuner-dinatoir voor de koninklijke familie en de hooge gasten en voor allen die aan den kerkgang deel namen. Des avonds ten 7 uur voorstelling in den Schouwburg van hel Noue Palaisvoor hen die het dejeuner bijwoonden. Na de voorstelling souper in de bovenzalen van 'l paleis. lieden hebben de groote manoeuvres in 't vuur plaats op het Bornsledler veld. Gewoonlijk zijn te Berlijn 80,OUD man troepen in garnizoen met de groote herfstinanoeuvres is hel garnizoen slechts enkele duizend man sterk. Een Tweede galadiner wonit dan ten 4 uur in Marschallzaal van 'l ncuc Paleis gegeven en een tweede operavoorstelling te Berlijn zal de feesten besluiten. Door de Commissie voor de feestviering te Apeldoorn is hel volgende vastgesteld. 20 Aug. 's avonds 8{ zal het Vorstelijk Paar arrivecren. Dan zal de spoorlijn van af dc Loolaan tot het Paleis met bcngaalsch vuur verlicht worden. De Burgemeester zalvergezeld door de Wet houders en den Gemeenteraadhet Hooge Paar een welkomstgroet brengen. Zoodra Z. M. met II.D. gasten de sloep van het Paleis betreedt, zal huiten de hekken het voorpleinen de Paleislaan met bcngaalsch vuur cn de nationale kleuren verlicht worden. De muziek van liet 8e regiment Infanterie zal zich voor en na dc Volksliederen doen hooienen daarna begeven naar het marktpleinom daar nog eenigc mu ziekstukken uiltevocrcn. Den 30 Aug. zal de Koninklijke familie op het Aardhuis het dejeuner gebruiken, en des middags het diner ten I love. Daar lusschen in zullen de jonggehuwden de wandelrid doen door hel dorpop hun weg zullen veertien cerebogcn worden opgerigt cn daai lusschen vele kanlversieringen en pita-

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2