en verbaasd geiigt bewees reed» voldoende tijn onschuld. lniusschen vermeerderden de klagten en dc d.nnes mtjdden do omnibussen Nu werd scherp opgelet en kwam men tot ontdekking, dat, wanneer de conducteurs geld overhandigden aan vet a fait lende dames sommige heeren too goed waien hunne tusschenkoinst a.111 te bieden en dan tevens ook een klein btielje bij het geld voegdeii. He dame las hel brielje eu wierp woe dende blikken op den conducteur, hem voor den schlijver houdende. Deie wist nu echter wal er geschied was eu riep een polilie-agenl aan; de heer werd veiwijderd, en op die wijze zijn de conducteurs weder in eer heisield en de dames duiven (hans weder geiusl plaats riemen in dc omnibussen In de Vcilaatstiaat te Rotterdam wilde een jongen zijn zucht lol dieienplagerij botvieren door twee ossen met een stokje onbarmhartig te slaan. Een der geplaagde dieren schopte ach teruit, met het gevolg, dat de jongen bloedende en bedwelmd ter aaide stortte. Men heelt hem in een oahijaijnd huis «Ie eerste hulp verleend. Woensdag morgen is in den postwagen van «Ion goedeientrein die om 3 uur uit Maagden burg naar Berlijn vertrok, tusschen Biederitz en Gerwitsch hiand ontslaan naar men wil ten gevolge van zelfontbranding van een in den wagen geborgen pakket dal vloeistoffen bevatte. Binnen weinige seconden stond alles in den wagen in vlam. I)e postbeambte moest zich red den door uil hel raam te springen. De tiein werd zoo spoedig mogelijk tot staan gebragt en de bramlende wagen algehaakt. Vijl tien pakketten zijn gered; terwijl een 800 tal ve»brand zijn. Het electrisch licht heelt dezen zemer in Engeland eene eigenaardige toepassing gevonden. Een schatiijke geestelijke, de heer Bagolrec tor van Atliy, heelt het op zijne uitgestrekte bezittingen aangewend om de werkzaamheden, die aan den oogst waren verbonden ook des nachts te kunnen voortzetten. Ten bewijze dal de landerijen onder de ge meente Oldebroek zeer in waarde gestegen zijn, kan dienen dat het aldaar gelegen bouwmans- eif en goed, Lavnzichl genaamd, welke in het jaar 1836 in publieke veiling was toegewezen voor I 8073 donderdag jl. bij openbaren ver koop is verkocht voor den belangrijken prijs van f32,543. Aan een pailiculiei schitjven uit Kolla Radja ten aanzien der jongste gebeui tenissen is bel volgende ontleend lie Tatnbora vertrekt zoo aanstonds en ik moet mij dus haasten wil ik u nog hel een en ander doen weten. Kolonel Van der Heyden oelenl met succès zijn oor logs werk uit. Vóórtlal onze macht de Wil Moékims binnendrong, speelde hij Habik Abdoel Hachuian een aardige poets. Er werd namelijk last gegeven om de oiarine te doen post vatten voor Pasangan deze plaats te be schieten en dus bandelende den vijand in den waan te brengen dat daar oos punt van aan val zou zijn. De poets gelukteHabik liep in de fuik. langer te kunnen en te willen wachtenomdat zij u eene hoogslgewichtige tijding heeft medete- deelendie zells niet eene minuut langer kan en mag uitgesteld worden." «Nu, nu," antwoordde Darell«wat zal dat voor een gewiglig onderwerp zijndat de eer zame jonkvrouw of liever huishoudster zooveel moeilijkheid geeften haar noopt mij in mijne ochtendrust te storenwat intnsschen zeer zel den het geval is, en hoogstens éénmaal in 10 jaren voorkomt. Weel gij dan nietwat zij wil?" «Ik weet het niet, Sir, en heb het haar niet gevraagd, want al had ik dat gedaan, zoo had zij het mij toch niet gezegd. Iets belangrijks of zeer erg mag het wel zijn want haar ge zicht is verschrikkelijk ontsteld en zij kan nauwelijks gaan." «Was zij gisterenavond ook uitgegaan en heell zij daar iets gehoord of is haar iets onaangenaams wedervarenwaarover zij zich bij mij beklagen wil vraagde Sir Darell. «0 neenantwoordde de kamerdienaar «Mis tress Bark ham gaat 's avonds nooit uit, ten minste was dit sedert vele jaren niet het geval, en ik weet bepaalddat zij gisteren het huis niet verlaten heeft." «Gij kunt het ook weten viel hem dc oude heer met een spotachtigen glimlach in de rede. «Gij neemt immers zooveel deel aan de jonge weduwe dat gij haar 's avonds nooit alleen laaten zoo waart gij voorzeker ook gisterenavond weder hij haar in hare kamer en jiet aan Francis de zorg voor mijne bediening Deniet onaanzienlijke macht, met welke hij in 'l veld stond, tukte onmiddellijk op, om de schijnbaar in nood vei kecieude Pasanganeezen ter hulp te snellen; nu zou 'lei spannen, dacht bij. Maar jawel, de noepcu onder Van der Heyden maakte eene flankbewegingen vielen in de aXII Moekims namen zonder tegenstand van aanbelang Misegit Moeutasik en slaken den brand in alle in den omtrek gelegen kampongs waarin groote en rijke woningen stonden aan baar geld weid naar ik verneem meer dan f 150,000 buit gemaakt. Dit laatste echter daar gelaten is de verovering van Moenusik uil een traditioneel en tactisch oogpunt beschouwd, een hoogst belangrijk feil hetwelk m. i. over den veideien loop des ootlogs een allesoverwegenden invloed zal uitoefenen. «Toen Habik van den hem toegebrachlen slag kennis kreeg, was hij radeloos van woede en spijt. Maar met een ongekende snelheid ver plaatste hij zijn scharen liet Pasangan in den steek en wierp zich twee dagmarschen van onze hoofdstelling in een zwaar versterkte benling te Batoe Lientang, waar hij onze troepen lol slaan hoopt te brengen. Lang kan zijn tegenstand evenwel niet du ren. Bij het verbranden der kampongs zijn ook alle padiscburen in asch vergaan terwijl bo vendien het te veld staande gewas bijna overal werd vernield en uitgetrokken. «Blijkbaar begint men dat in de XXII Moe kims in te zienzoodat eenige hoofdei: reeds begonnen zijn met 'l aanknoonen van onder handelingen. Naar men wilzal de kolonel ech ter in geen pourparlers treden, tenzij algem^ene onderwerping en uitlevering der heethoofden daarvan als grondslag worde aangenomen." AMERSFOORT, 23 September 1878. Z. M. heeft benoemd lot ontvanger der di recte belastingeninvoerregten en accijnsen te Amersfoort c. a. den lieer Jhr. E. J. van Ilolthe ontvanger dierzelfde middelen te Harderwijk. De 2c luitenant C. Hoekwater, van de 2e afdeeling vesting-artillerieis door den Minister van Oorlog cangewezen om bij het regiment rijdende artillerie te Amersfoort te worden ge detacheerd. Aan den wachtmeester Boukes, van het re- gement rijdende artillerie te Amersfoort, is heden de zilveren medaille voor 2-ijarige trouwe en eerlijke militaire dienst uitgereikt. Tol hulponderwijzercs aan de kostelooze school No. 5 aan de Jonkerfransstraat te Rotterdam is door den gemeenteraad aldaar benoemd Mej. C. S. M. Grossouw onlangs op haar verzoek eervol ontslagen als Hulponderwijzeres aan de openbare armenschool in de koestraat te Amersfoort. Voor de aansL najaarsexamens hebben zich in de provincie Utrecht voor het erlangen van aeten van bevoegdheid tot het geven van Lager Onderwijs aangemeld H hoofdonderwijzers, 4 hoofdonderwijzeressen, 16 hulponderwijzers en 20 hulponderwijzeressen mannelijke eandidatcn10 fransehc taal; 1 hoogduilscne taal4 teekenen2 wiskunde 1 gymnastiek over." De kamerdienaar was druk bezig zijnen heer te kleeden en had daardoor gelegenheid zijn blozen over dezen spot te verbergen. «Ik heb immers verlof van u, Sir, tot alles wat ik doe zeide hij«moet ik Mrs. Barkham niet meer bezoekenzoo ben ik er mede te vreden. Gisterenavond hebt u mijne diensten zoo laat niet meer verlangd en ben derhalve vroeg naar bed gegaan." «Wat valt je in, Gilbert," riep Darell, «je zult toch scherts verstaan Het moet je aan genaam zijnals je heer zulken spot met je drijven wil. Ik scherts slechts met jou en Mrs. Barkhammijne twee oudste trouwe dienaars en daarop moet ge trotsch zijn." Onder deze wóórden was Sir Darell zoo veel als het noodig was aangekleed geworden en ging nu in het vóórvertrek Mrs. Bark ham de oude huishoudster, zat daar op een stoel naast de deur. «Nu, wat is er aan dc hand?" vroeg Darell, «wat drijft u zoo buitengewoon vroeg tot mij? Welke tijdingen hebt u mij medetedeelen goede of kwade «0 Sir, lieve, beste Sir," antwoordde dc huishoudster, «excuseer dat ik mij in uwe tegenwoordigheid zette en nu zitten blijf ik ben echter zoo verschrikt ik kon nauwe lijks naar de overzij gaan het was mij niet mogelijk te blijven slaan. Ik ken ook mijne gedachten niet zamenvattenik weet niet hoe ik het aanvangen zal." «Ik verzoek u zulke woorden te staken," vrouwelijke eandidatcn; 13 fransche taal; 7 engelsche taal3 hoogduitsche taali teeke nen; 10 daineshand werken. De ingezetenen van Amersfoort en omstreken worden door de Directie der NederL Centraal- Spoorweg-Maatsch. weder in de gelegenheid gesteld omdoor heen en terugreis op den- zelldcn dag en avond een groot amusement te genietenwantblijkens nevensstaande adv., kunnen zij aansL Zaturdagavond aldus het be roemde Circus van den Heer P. Corlyop 't Vreeburg te Utrecht bezoekenwaarin aldaar eene buitengewone voorstelling wordt gegeven. De reiskosten op de 3 klassen per relourbiljet zijn gering en de prijzen van het circus matig terwijl de weg van 'l Vreeburg naar 't Stalion in slechts één a twee minuten wordt afgelegd en men is vóór 12 uren 's nacht weder te Amersfoort terugzoodat mennog ruim lijd vindende voor 'tsouper, na ecnen alleraange- naamslen avond te hebben doorgebragl, reeds 's nachts te één uur zachtelijk in dc armen van Morpheus kan ruston. Donderdagochtend passeerde langs 'l slation Amersfoort per koninklijken trein de Groothertog van Saksen-VVeimar-Eisenach mot gevolg op reis van Soestdijk naar Wilhclinshöhcom aldaar een bezoek aan Z. M. den Keizer van Duitschland te brengenen vrijdagmiddag jl. te 5 uren passeerde per extratrei.. van Raam, via Amers foort naar UtrechtII. k. II. de Groothertogin met gevolgom van daar II. D. reis naar Coblcnz voorllezettcn. In 10 provinciën is de jagt onlangs en dezer dagen geopend uitgezonderd in Friesland al waar de opening daarvan is bepaald op 30 September. Dc opening der jagt op grof w ild in Gelder land is op 11 Novemberen dc opening der jagt op fazanten in Limburg op 1 October vastgesteld. Volgens achterstaande adv. /.al Woen s- d a g den 25»1® en Zaterdag den 28»u Sep tember 's avonds tusschen lialfacht en half- negen in bet gebouw der 11. Burgerschool bij de Ulrechlsche barrière weder gelegenheid be slaan om zich te laten inschrijven voor aspi rant-leerling van de Burgeravondschool te Amersfoort. Deze school is volgens het reglement een inrichting met driejarigen cursus voornamelijk bestemd tot wetenschappelijke vorming van den werkenden stand. Er wordt onder- wijs gegeven in Hand- en Rechtlijnig leekenen, Reken-, Stel- en Meetkunde Natuurkunde Scheikunde WerktuigkundeAardrijkskunde Geschiedenis, Nederlandsche taalGronden der Staathuishoudkunde en van het Boekhouden en in het Schoonschrijven. Om tot de laagste klassen te worden toege laten moeten de jongelieden een examen afleg gen, waaruit blijkt, dal zij: 1. verstaanbaar lezenen begrijpen wat zij lezen2. eenvou dige Nederlandsche volzinnen zonder grove taalfouten vlug en leesbaar schrijven3. vlug en vaardig cijferenzoowel met gewone als ticndeeligc breuken gepaard met oenig begrip 9SBBBBBBBÊBBBBBSBBBSÊBBBSSBËBS voerde Darell haar tegemoet, «wat hebt u mij te zeggen?" «De huishoudster wilde nu opstaan, het scheen haar echter aan de noodige kracht te ontbreken. «Blijf maar zitten," riep Darell, «ik ver oorloof u datmaar zeg mij toch zonder ver der dralenwaarom gij zoo verschrikt zijtdat gij zoo krachteloos werdt?" «0 Sir," hervatte de huishoudster, «hel is eene verschrikkelijke geschiedenisMen zou het niet voor mogelijk houden." «Nog eens zeg ik udat ik zulke wijdloo- pigheden niet veroorloof. En nu ter zake l" «U moet gevat zijn SirU moet niet zoo verschrikken als ik, Sir, toen ik het ongeluk zaghet mocht u hinderen. Daarom wil ik het u langzamei hand rnededeelen." «Maar zeg dan toch wat het is: als gij niet terstond spreektdan ga ik weder naar mijne slaapkamer terug." «Maarlieve Hemelsir! waartoe deze bedi ei- ging? Ik spreek immers geregeld door." «Dat is voorzeker waar, gij spreekt echter louter onzindat er volstrekt niet bij behoort. Ik laat mij niet voor den gek houden." Darell keerde zich bij deze woorden om en wilde zich naar zijne slaapkamer begeven nu riep de huishoudster «Ochlievebeste heerBlijf toch Ik ben juist daarom aan de overzijde gegaan, om u alles te zeggen." Darell keerde zich omplaatste zich vóór

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2