Ia België spreekt men van de invoering van een algemeenen dienstpligt. De Indép. Beige meent te weten dat de regeering binnenkort bij de Kamers een wetsontwerp aal indienen hou dende hervorming van hel krijgswezen. Alle jonge lieden tallen moeten dienen hetsij bij hel aciicl leger hettij bij de reserve. Oe dienst bij de re set ve zal 8 jaar duren. De plaatsvervanging wordt behouden onder voorwaarde, dat zij, die door loting voor het actiei leger tijn aangewezen tich als zoodanig kunnen doen vervangen doch als dan zelf overgaan tot de reserve. Allerlei De Brusselscbe politie heelt wedrr de band gelegd op een bende deugnieten, wier daden die van hunne voorgangers nog overtreden. Alle middelen waren voor hen goed om hun doel te bereiken. Een hunner exploiteerde onder andeten een maitresse met wie hij betrekkingen ondet hield. Wanneer iemand het ongeluk had hel meisje te vergezellen viel bij dezen onder weg aan onder voorwendsel dal het meisje zijne vrouw was, en bedreigde hetn bij de po litie aan te klagen indien hij niet al het geld gal dat hij bij zich had. Ken grijsaard een der voornaamste slagtoflers der bendeheelt in verscheidene keeren 10 lot 12 duizend francs betaald. Men heelt in 't geheel veertien kerels aange houden die tol de bende behooren. Ziehier de misdaden en misdrijvenwelke reeds ten laste der aangehoudenen gelegd worden diefstal met braak; diefstallen bij nacht; afpersing; aan- slagen op de zeden en schrifivervalschiog. De eleclrische bellen luiden in de koffiekamer en in aller ijl spoeden zich de leden van den Rijksdag niet de broodkruimels nog in den baard naar de vergaderzaal terug, want hel geheim zinnig klokje verkondigtdat groote dingen op handen zijn. Men mompeltdat von Benningsen het woord heeft gevraagd. De woorden van den president: «ik geef het woord den heer von Benningsenwerken als een tooverformule. In de ruime zaal is het even stil geworden als toen Prins Bismarck sprak. De elegantearislocra- tiche figuur van von Benningsen steekt boven allen uiL Een donkere ringbaard omgeeft zijn fijn besnedenmaar koud gelaaL De meest be gaafde van alle parlementsled ;nde voornaamste staatsman uit dit ligchaatnde vermoedelijke opvolger van prins Bisinarck begint met de wet te verdedigen van dezelfde plaats waarop hij haar den 23sten Mei als een Ausnahine- gesefz bestreed. Hij spreekt kalm en bedaard, zoo duidelijk en scherp in zijne uitdrukking, dat elke tegen spraak reeds als bij voorbaat afgesneden wordt I Elk zijner vol/innen is zoo hard als graniet, maar daarbij |zoo fijn afgewerkt, dat er nergens een hoekje of kantje aan te bespeuren is. Voor naam aristocratisch in zijne bewegingen, staat hij niet opmaar vóór de tribune met de reg- terhand op de boi-stterwijl hij de linker op de leuning van de tribune laat rusten. Gedurende zijn langemeer dan een uur durende rede voering verandert hij niet een enkele maal van houding. Zijn helder orgaan geeft geen blijken van opwinding, zijn borst beweegt zich niet sneller, hetzij hein toejuiching, of afkeuring zakken van den doode visiteerde. Hierdoor waren zij overtuigddat een dief stal vergezeld van moord had plaats gehad derhalve hadden zij het voor hun plicht ge houden hier tusschen beiden le tredenzij grepen den knaap, knevelden hem en brachten hem met den vermoorde naar de stad. De ge vangene had zich wel is waar verzet en beweerd dal hij geen moordenaar was, dat de on gelukkige een kenniseen vriend van hem was hij had gehoopthem in Paisley te treffen waar zij met elkander eene zaak hadden willen afmakenmaar hij had hein helaastoen hier vermoord aangetroffendaarover was hij doodelijk verschrikt en had hemzoo hel cenigs- zins mogelijk warewillen helpendoch te vergeefs alles aangewend teneinde hem in het leven terug te roepen. Heinde en ver had hij niemand gezien dien hij zou kunnen ver zoeken hem behulpzaam le zijn. Hel paard dat de vermoorde bereden had, was op hoi gegaan en het op le vangenzou onmogelijk geweest zijndaarop had hij niets anders kun nen doen als naar de naaslbijgelegen plaats ijlen en daar hulp halen. Omdat 'them echter bekend geweest wasdat de verongelukte toen van Londen gekomen waswaar hij eene groote 6om geids ontvangen bad en hij vermoed had dal hij deze geldsom bij zich droeg, zoo was liet hein raadzaam toegeschenendit geld mede le nemendaar het te vreezen wasdat het in den lussehentijdtot hij weder terugkwam, gestolen zou worden. Vooi helling in volgend nummer.) ten deel valt. Hy spreekt met een buitengewone kalmte. De eene zin volgt den anderen op zonder dat hij ooit een woord behoeft te ver beteren, Het Irolsche woord van Lulher: «wat ik gezegd hebis gezegd"zweeft den hoorder onwillekeurig voor den geestwanneer hij Ben ningsen hoort sprekendie wat oratorisch talent betreft, verre boven Bismarck slaat en die onte genzeggelijk geroepen is in de toekomst een voorname rol in Duilschland's geschiedenis te spelen. AMERSFOORT, 17 October 1878. Z. M.- heeft aan den Heer Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Auditeur bij den Schutters raad der dd. Schutterij te Amersfoort. Dingsdag, den 22. October 1878, des na middags halftwee, zal de Raad der gemeente Amersfoort eene vergadering houden waarin de punten van behandeling zijn 1. Missieve van Gedeputeerde Staten, ont werpbesluit en suppletore begrooting over 1878, betrekkelijk de vernieuwing van den puinweg naar Leusden. 2. Rekest "van J. Brom en J. van Doorn tot aankoop van een stukje brugmet advies van Burgemeester en Wethouders. 3. Aanvullings-kohier der hondenbelasting over 1878. 4 Idem, van den hoofdelijken omslag. 5. Begroolingen van de schutterijhet bur gerlijk armbestuur en het burger weeshuis voor 1879. 0. Rekest van den opzichter over de gem.- eigendominen om verhooging zijner jaarwedde. 7. Rekest van hel onderwijzend personeel aan de hei halingsschoolom verhooging van bezoldiging. 8. Gemeente-begrooting over 1879. Heden is aan den Opperwachtmeester A. L. Vinkvan het Regiment Rijdende Artillerie alhieruitgereikt de zilveren medaille voor 24 jarige trouwe militaire dienst. De officieren van gezondheid 1e kl. G. A. M. van Ewijk en J. 0. Harthoornbehoord hebbende lol het eskader in Oosl-Indië en den 9 October in Nederland teruggekeerdzijn op non-activiteit gesteld. Bij het prijsschieten op eergisteren door de onderofficieren en korporaals der dd. schutterij te Amersfoort weiden behaald: de le prijs, eene fraaije pendule, door den heer R. de Haas sergeantmet 5 treffers en 9 puntende 2e prijs, een meerschuimen sigarenpijp door den heer J. K. van Wijlandsergeant-majoormet 5 treffers en 8 punten ook de 3e prijs behaalde de laatstgenoemde. Heden17 Octoberis de gedenkdag van het 35jarig beslaan van het Diaconie Oudevrouwen huis der Herv. gemeente te Amersfoort Onder goedkeuring van den Algemeenen Kerkeraad hebben Diakenen door uitbreiding ook het ge sticht lot oudemannenhuis ingerigt en daarin reeds vijf bejaardegebrekkige en behoeftige gemeenteleden opgenomenwaardoor voormelde gedenkdag als eenigszins feestelijk mag worden aangemerkt. De faculteit der regtsgeleerdheid aan de Uni versiteit te Amsterdam heeft voor den cursus 18781879 gekozen tot voorzitter Mr. J. de Louter Jr. en tot secretaris Mr. L. de Hartog. Onderscheidene groote bladen melden dat het huweliik van Z. M. den Koning te Arolsen in medio Januarij zal worden voltrokken. Onderscheidene bladen behelzen «Te Utrecht is iemand als student ingeschre ven die op het laatst van Juni bij het admis- sie-examen afgewezen is. Toch heeft de student een testimoniumdat hij geschikt is om de academische lessen te volgen. Wat bij de commissie voor het admissie- examen mislukte, is gelukt..... aan een gym nasium. De afgewezen examinandus begaf zich naar B.... en keerde eenigc dagen later gepromoveerd van daar terug." Maandagavond aansL heeft in Araicitia te Amersfoort eene tooneelvoorslelling volgens ne- vensstaande advertentie plaats. Het alsdan opte- voeren dramagetrokken uit den beroemden roman «Le capitaine Paul" van den gevierden schrijver Alexander Dumasde vader, is hoogst boeijend en de Heer Kislemaker vervult daarin naar gevoelen van oordeelkundigende zware titelrol op zeer verdienstelijke wijze. Daarna wordt de lieve vaudeville «Een vrouwtje zonder weerga" gegevenwaarin de drievoudigesé- millanle hoofdrol in Mevr. Sophie Spoor eene goede, geroutineerde vertolkster vindt. De op voeringen van voormeld drama en vaudeville genoten in een aantal hoofd- en andere steden grooten bijval van een zeer tevreden en dank baar publiek. Omtrent de Internationale Variótós-Troupe die, blijkens nevcnssL adv., aanst. Woensdag avond in Amicitia tc Amersfoort eene soiree musicalc geeftbehelst de Nijmegensche Cl. zijnde dit gezelschap thans te Nijmegen werk zaam het volgende «Gisteren avond was de nieuwe Concertzaal van de Harmonie reeds goed bezeten de indruk door het gezelschap van den heer Pic- kanezer gemaaktwas zoo gunstig dat wij den heer Schmilt gerust gedurende de kermis een buitengewoon succès durven voorspellen. Ar- tisten in alle genresallen van den eersten rang en beter komiek dan de heer Gelübcko toch is niet denkbaar. Verschillende Chanteuses traden successievelijk op, en het is moeilijk te zeggenwie harer den voorrang moet worden toegewezen. In een woordeen zoo in alle opzigten voortreffelijk gezelschapals men thans in de Harmoniezaal vereenigd vindt, is hoogst zeldzaam en verdient een doorloopend druk bezoek." Heden zal de nieuw gebouwde Infirmerie te Amersfoort worden betrokkenen is men druk bezig om de zieke militairen en ameublement derwaarts overtebrengen. De «Willem Barendsz" is Zondagmiddag te Amsterdam aangekomen en ligt weder voor de marinewerf. De kanarievogeldie mede ging en op 78 gr. N.B. midden in de IJszee tierig bleef, zingt nu weder te Amsterdam en even gezond en frisch als dit vogeltje is de bemanning gebleven. Enkel dr. Sluiter was ernstig ziek op reis ofschoon hij thans gelukkig herstellende is. Deze procltogi is goed al'geloopen en heeft overtuigend bewezen dal Hollandsche zeelieden zelfs met een klein schoenerlje de ijsvaart kun nen ondernemen. Doch dat schoenertje verstrekt onzen nationalen scheepsbouw tot eer. Het is wel kleinmaar tevens rein. Zoo'n llink en sterk scheepje brengt zijn scheepsbouwmeesters roeiu aan, en zekerdoor bestellingen voor meer zulke soliede scheepjes ruime rente in. En dót is dan wèlverdiende winst. Voor een paar dagen is eene Engelsche dame met den vastgelegden ballon te Parijs opgestegen. Toen de ballon zijn hoogste punt had bereikt verloste een geneesheertoevallig aanwezigde dame, ter hoogte van cenige honderd meter in de luchtvan eeo knaapje. Ter aarde geko men werd de kraamvrouw in een rijtuig ge dragen. De geneesheer ontving een belooning van 500 francs van den echtgenoot der dame, vader van den hooggeboren jongen. Het onderstaand verdient de attentievooral van spoorweg-reizigsters en reizigers. «Voor eenigen lijd ging iemand, woonachtig te Noordwijkerhoul, naar Leiden, oin des avonds met den treindie ten negen ure ongeveer le Piet-Gijzenbrug aankomt, terug te keeren. Hij slapt des avonds te Leiden in den trein, doch toen hem naar zijn kaartje gevraagd werd, kon hij dithoe hij ook zocht niet vinden. Op raad van den conducteur vliegt hij naar hel loket om een tweede kaartje le halen, waar mede hij korten tijd daarna terugkeerthet kaartje zegevierend omhoog hondende. Het was echter een korte vreugdwant juist was hij op het perron toen de trein wegreed. Daar stond hij nu niet wetende wat te zullen doen. Na lang beraadslagen besloot hij echter maar de reis te voel te doen en wilde zich alvo rens op marsch te gaanmet zijn zakdoek nog eens hel zweet van hel voorhoolü vegen, toen, tot overmaat van smartook hel eerste kaartje uit zijn zak viel." Het hierboven vermelde leidt tot de vraag waar bewaren reizigsters en reizigers het vei ligst hare en hunne spoorwegkaarljes Wie deze vraag het doelmatigst beantwoordt, zal aan het reizend publiek zeer groote dienst bewijzen. Burgerlijke SI anti van Amersfoort. GEBOREN: 10 Oct. Gerardus Willebrordus, z. van Ileinier lleeren en Willemina van der Linden. Nicolaas z. van Hendrik van Zeldcrt en Margrietha Vlug. 11 Oct. Cornellsz. van Pieler Zwankhuizcn en Janna Louisa Hendrika

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2