Onder de zware regentenpligten van den Shall tan Periieden Koning aller Koningen, be hoort ook de vervulling van een aan het Per- xische Hot oveiomi gebruiknl. om eiken Vrijdag te hertrouwen 'l liefst met een muitje van tussctien de twaall en vijftien jaar. lot dit doel bevinden xicb in den Keizeilijken harem te Teheran vele bejaarde vrouwen, aan wie door hun hoogen gebieder opgedragen isniet alleen de residentie te doorsoeken maar ook vlijtig het land te beieiscn en de baieui's te inspecteren, om in geval zij een vrouwelijk weien mogen vindenZijner Majesteit waardig, dit direct naar Teheran te brengen. Hier sluit nu de «Koning aller Koningen," met deze nieuwe Suleika ol Fatunet een Sigha ot over eenkomst waarbij hij zich verpiigi deze nieuwe hartverkoreoeeen zekeren tyd bij zich te houden, tegenover haar alle pligten van den echt te vervullen en na afloop van den bedongen lijd haar met een geschenk in geld hare vrijheid terug te geven. Na de ondcrieekcning van hel verdrag treedt de Sbab met zijne nieuwe vrouw voor een Mullah (priester), in wier handen beiden de volgende geloofsbelijdenis afleggen «Er is slechts één God en Mahomed is zijn proleet," waarop dan de priester de hand neemt van het meisje en in die van den Shah legt en voor beiden den zegen des hemels af smeekt Na de ontbinding van bel huwelijk kan liet verdrag ook vernieuwd worden, doch slechts door tuschenkomst van den Mollab. Overigens zoekt de Shah de toekomst zijner gewezen ge malinnen veelal te verzekeren door hen aan zijne beambten of officieren uit te huwelijken ol cadeau te doen. Wettige echtgenooten van den Shah kunnen slechts zulke viouwen wor den die hem in den bloede nabestaan voor welke eer ook zijne halve, driekwart en heeie zusters in aanmerking komen. Men zingt weldra duetten op den fonograaf. Verleden week hoorde men te Amsleidam op dit werktuig een tweestemmig lied. Twee heeren zongen voor een geluid-aan voerder een soort van geldbakje door een middenschol verdeeld voor de eerste en tweede siem. Zeer duidelijk kwam het tweestemmig geluid terug cn roet alle zuiverheid waren tertsen enz. hoorbaar. De Patriote de l'Ouest deelt een ijzingwek kend verhaal mede van liet gevaar waarin de reizigers, die jl. Zalurdag per spoor van Angers vertrokken, verkeerd hebben. Aan het eerste station nL ging de machinist zich te builen aan sterken drank. De lucht en de trillende beweging der locomotief veregerden zijnen toe stand. Hij werd woedend en biagl den stoker hevige slagen toe die zich deze mishandeling, goedschiks kwaadschiks moest laten welgeval len in de onmogelijkheid zich er aan te ont trekken. Maar naauwelijks stopte de trein aan hei station Saint-Georgeot hij sprong van de rijkelijk zooveel èn zelfs nog meer zou hebben ingebrachtals zelfs tot onderhoud eener fa milie noodig is. En dezen man zon ik ver moord hebben Ik zou den man vermoord hebbendie op het punt stond om mijn geluk te grondvesten Ik zou hem het geld geroofd hebbendal hij verzameld heeften dat hij op het punt stond mij te brengen Ware dit hel gevalhadde ik werkelijk deze afschuwe lijke daad gepleegddan zou men rnij niet kunnen straffen, tnen zou mij veeleer als een waanzinnige in een gekkenhuis moeten op sluiten slechts waanzin zou mij daartoe tiebben kunnen brengen." (Wij zullen later op dit onderwerp teiug- komenzeide de rechter van instructie, tik heb nog eenige andere vragen aan u te richten. Waar waart gij éérgisteren «Eergisteren?" antwoordde William, «éér- S"steren was ik den geheelen dag te huis in iree-Caslle." «Den geheelen dag?" «Jawel den geheelen dag." «Ook den avond?" «Eergisteren was een schoone dag, dan doe ik in den regel des avonds een wandeling. Dit was ook dien avond het geval." «Waar waart gij heengegaan?" «De plaats, waar ik dan heenga, is neven zaak; ik ga nu eens hier, dan eens daarheen en liet komt hoogst zelden voor dat ik een bepaald plan heb, ik loop meestal in den omtrek rond." «Was dit ook eergisteren het geval?" «Ben ik dan verplicht omtrent mijne wan delingen inlichtingen te geven «Wis en zeker. De rechter kan u vragen, wat hij wil, en gij zijt er voor verantwoorde lijk dal gij de waarheid zegt." «Nu dan, ik ging eergisteravond hierheen, locomotief, snelde naar den chef en bragt tijn beklag in. Dadelijk werd de trein getemd en der. inzenden machinist gelast af te stijgen. Hij weigerde niet alleenmaar wierp zulk een ma&sn steenkool in den vuurhaard, dal men voor bursting vreesde. «Gij wilt mij niet laten rijden 1" brulde hij «dal zullen wij eens zien 1 Niet dan met behulp van zes gendarmes gelukte hel Item meester te wotden en hem stevig ge bonden te verwijderen. Een en ander heeft een uur oponthoud aan genoemd station ver oorzaakt maar de reizigers konden nu ook veilig üuu weg vervolgen. Te Parijs is een bende van zeven gauwdieven gearresteerd Deze heeren hadden trch vereenigd om voor gemeenschappelijke rekening de make laardij in kleine toilet-en juweliersartikelen uit te oefenen. Zij beweerde belast te tijn met den ver koop dier artikelen beneden lahrieksprijz, ruilden bij de licbtgeloovige lieden hunne valsche versier selen legen de echten der koopers en gaven boven dien valsche bons op magazijnen af. Niet zonder moeite heeft men hen gearresteerd en bij on derzoek hleek dal de politie op een zevental oude keonissen de hand had gelegd. Men meldt uit Winschoten Tijdens de kermisdagen verscheen in een van de hotels een jongmensch in 't noorden dezer ptovincie tehuis behoorende. Na afloop van de piet was de cavalier niet in slaat de rekening des hotelhouders te betalen wegens de vertering van hem en de mede overgekomen vriendinnen ten einde raadweid langs telegrafischen weg fluanlieële hulp verzocht en verkregen van een bekende in eene der Veenkoloniale gemeenten woonachtig, die lot voor kort naar restitutie van hel geleende vruchteloos uitziende, zich daarover beklaagde bij den aanvrager dieeven wel van het voorgevallene onbewust zich niet vernligt rekende tot teruggave. De redder ia den nood lokte daarop een onderzoek ailhet geen ten gevolge had, dal bedoelde jongeman Dingsdagavond jl. alhier werd teruggebragt dezen keer echter in een ander hotel en ver dacht naar men zegt van voor hel ontvangen bedtag niet met zijn naam, maar dien zijns vadeis te hebben geieekendtegenover welken lanislcn bij den crediteur indertijd geene be denking bestond bel gevraagde te verstiekken. De Pall Mall Gazelle verzekert een schouwburg te kunnen noemen, waarvoor de directie, om bijtijds klaar te zijn nu reeds een diama a grand spectacle besteld heeftden oorlog met Afghanistan, die nog niet begonnen is, ten onderwerp hebbende. De decoralienmet andere woorden, bet hoofdingrediënt, dal de auteur moet bijwerkenzijn .-eed» geschil- deid. Alles is gereed op bet verhaal van een of ander (gehoopt) schitterend wapenfeit na dal als hel zoo ver isingeleschl moet worden. Men meldt uit Zevenwoudenliggende in ik had hier eene kleinigheid te verrichten." «Wat was dat?" «Ik, ik informeerde mij, zooals ik u reeds gezegd hebof Darell aangekomen waszoo als hij mij schreef, llij wilde mij sprekenhij had mij bij zich besteld «Dat is licht mogelijk maar het zou toch hoogst zonderling zijndat gij u op zulk een laat uur in den nacht naar hein hadt willen informeerengij hadt zeer zeker iets anders op het oog, waarom gij daarheen gingt" De rechter zag bij deze vraag William scherp aandeze bloosdegeraakte zichtbaar in ver legenheid en zweeg. Na eene korte pause herhaalde de rechter dringend de vraag. «Ik weet," zeide William eindelijk, «dat men den rechter de waarheid moet zeggen niets kan mij bewegen de onwaarheid te zeggen, en ik zou mij in dit gevalzonder te morren, aan elke straf onderwerpen. Ik heb de waar heid gezegd en wanneer u den portier op Kil- mames-Castle wildet dagvaarden en onder eede verhoorenzoo zoude deze bevestigendat eergisteren laat in den avond iemand bij hem was en vroeg, of Sir Lukas Darell aangekomen wasen zoo dit niet geschied wasof men geen bericht van hem ontvangen had. Gilbert Marks, die in de voorstad woont, is het, dien ik er heengezonden heb natuurlijk zonder mijnen naam te noemea" «Waarom gaaft gij uw naam niet op, daar gij toch in de eerste dagen U met Lukas Darell associceren wildeten dit reeds - zoo gij zegt vast bepaald was." «Lukas Darell wilde onze vennootschap nog geheim gehouden hebben vooral voor zijn broeder.' Voortelling in 't volgend nummer). Nederlandhet volgende van 31 October en de ineender stelt zich verantwoordelijk voor de waarheid daarvan «Voor eenige dagen bragt eene vrouw aan een haier goede kennissen eenige versnaperingen; ze werden mei smaak genuttigd maar wat later kouil men uil sommige verschijnselen lot het besluit, dat de vrouw dooi bet eten van de versnaperingen «behekst" is Natuurlijk was het de gerenommeerde duivelbanner, die bier me dicijnmeester moest wezen maar dewijl de kosten daaraan verbonden voor bet behoeftige gezin te zwaar waieti, wendde de man zich tot het burgeilijk aimbesluur, dat de kosten voor zijne rekening nam. Leve onze verlichte XIXde eeuw I" AMERSFOOUT, 4 November 1878. GisterenZondagbij gelegenheid van den St. Iluberlsdag, is door den vorst van Waldeck- Pyrmontter eere van zijn aanstaanden schoon zoon onzen koningeen buitengewone jaglpartij gegeven, niet groot hoorntnuziek en al wal ver der bij eene dergelijke jagt behoort, iedereen die aan dit feest deelnam was in antiek jagt- costuum gekleed. Z. M. zal medio Januarij te Arolsen trouwen, niet alleen burgerlijkmaar ook kerkelijkde kerk te Arolsen zou bij die gelegenheid met een rose marmeren steen worden versierd, als souvenir aan 't gewiglig feildeze steen een geschenk des konings moet reeds te Luxemburg zijn besteld. Vóór de voltrekking van het huwelijk zou Z. M. niet naar Neder land terugkeeren en van Arolsen zou het vor stelijk echtpaar zich niet naar Amsterdam, maar naar hel Loo begevenvan daar zou eerst een bezoek aan de hoofdstad worden gebragl en in Februarij zou de koningin voor het eerst de residentie en de holstad koningin Emma aan schouwen. Er wordt nog bijgevoegd dal prins en prinses Hendrikprins Frederik cn de prins en de prinses von Wied de pleglighoid te Arolsen zouden bijwonen. Prins Alexander zal zich op 'l tijdstip van s' konings huwelijk nog in het buitenland bevinden. Zaturdagavond jl. stiet op den Oosterspoorweg bij Zeeburg de laatste personentrein van Zul- phenAmersfoort naar Amsterdam op een goederentreinwaarvan vier wagens ontspoor den die beduidend zijn beschadigd. Op den personentrein, die in 'lspoor bleef, bekwam niemand leisel en zells vele reizigers gevoelden en ontwaarden niet dat er iets ongewoons had plaats gehad. Ter in Amicitia te Amersfoort met geërfden gehouden vergadering van hel Collegie ter di rectie van den Slaperdijk, zijn voor de 4 va caturen tot gecommitteerden gekozen voor de communiteit Amersfoortde Heeren B. VV. van Burgsteeden en li. J. Wiedcnbruggevoor de communiteit Leusden Mr. S. J. A. van Walchren van Nimraerdoren voor de communiteit llens- woude, de Heer J. K. baron Taets van Ame- rongen van Kenswoude. Tot bode is door het collegie benoemd L Kamos. Bij ministerieele aanschrijving is aan de brievenbestellers het nieuwjaarwcnschen ver boden. Dan dient ook tracleincnisvcrhoo- ging te volgen. Met beperkt weekloonin regenwind sneeuw, enz. tot soms zeer laat 's avonds dra vende zou het verstoken blijven der nieuw jaarsfooien deze ambtenaren zeer zwaar treffen. Mogen zij deze thans niet vragen, wel mogen zij die aannemen, en wij hopen dat men ze als gewoonlijk aan deze actieve menschen zal blijven uitreiken. «'tVaderland, over de onparlementaire woorden sprekendedie in den Amslerdamschcn Gemeenteraad onlangs werden vernomenzegt ««indien zulk eene discussie te Gasseltcrnij- veenschernondof in eene plaats van dien rang plaats had zou men er eene parodie van niakert op een boeren-gemcenteraad." Wij voegen daarbij dat vele boerenraadsver- gaderingen veelal zeer ccndragtig worden ge houden. Er is b. v. een gemeenteraad welks leden met hel kwispeldoorlje op tafeluit lange Goudsche pijpen dampen en uil antieke glaasjes drinken, waarin jenever met suiker, die zij soms met een pijpenslceltje roerenterwijl zij zich onderling in de discussie ThijsGijsJaop Geurt, enz.en den voorzitterwien zij vriend schappelijk achten, steeds kortweg «burge meester" noemen. liet debat is er dan ook meesttijds zeer gcnoegclijk. Sterker teeken van gebrek aan welvaart is er zeker nietdan het verminderen van het

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2