fefldat hem leed deedaijne vrouw niet te hebben getroffen. Deter dagen was de stad Salerne het tooneel van een alschuwelijken moord. In de meest be volkte straal werd aan den arm van haren vader, jufvrouw TeresinaSaper door een jongeling bij middel van een tweesnijdend mes, achterlangs getroffen. De dood was oogenblikkelijk. De moordenaar heeft nog eene wondegelukkig ton der gevaar loegebragt aan den vader den aJ'ocaat Luigi Saper. De misdadiger is aange houden. De reden welke hem tol den moord heelt aangespoordis onbekend. Oud-r de kotakken van Astrakan is de pest uilgebroken. Onmiddellijk rijn uitgebreide voor- zorgsminl regelen,genomen. Onderscheidene doc toren en geneeskundige inspecteurs werden naar Astrakan en Samloft getonden. 195 personen waren sedert 1 Jan. (lot 3 Jan.) door deae vree- selijke tiekte aangetast waarvan 1-43 overleden. In de laatste zes maanden verhaalden de bladen onophoudelijk iets nieuws, ouitrent VVera Sassulilsch. Dkn eens was ze hier d&n weer daar. Nu eens had men haar levend begraven en eenigen tijd later werd dan weer berigt dat ze tiauf Siberië was verbannen. Van ui die berigten is geen woord waar aldus berigt thans een Éngelsch blad ze leeft op het oogenblik te Londen en i6 de trouwe gade van een eerzameo hotelhouder io Leiceslei square 1 De weduwe van een bekend schrijver in Wee- nen bevond zich dezer dagen in groote geldver legenheid. Eindelijk besloot zij de boeken van havr man, zoo lang als een heiligdom bewaard, op te offeren. Zij bood die voor 60 fl. te koop aan. Er kwam een kooperdieeerst30, da'arna 40 fl. bood. De weduwe kon niet besluiten tot dien prijs van haar schat afstand te doen. Zij noudigde ten viiend san haar overleden echtge noot uitde boeken eens na te zien en zijn oordeel over den prijs te zeggen. Deze voldeed aan dal verlangen en zoodoende kwam ook een klein dun boekje in zijne handen. Met een kleur van genoegen riep bij plotseling deze bibliotheek is niet 40 fl-, maar eenige dui zenden waard. De weduwe stond geheel verbaasd ■en begreep niet, hoe dit kleine boekske de waarde der verzameling zoo aanzienlijk kon veihoogen. Torh was het zoo. Met boekske had geen letterkundige waarde, 'twas een spaarkasboekje met een inschrijving van bijna 3000 fl.welke haar man vele jaren geleden genomen had. Met den opg> loopen interest vertegenwoordigde het een kapitaal van bijna drieduizend florijnen. De weduwe kan nu den boekerscbat bewaren. De gezondheids-commissie te Petersburg heeft den invoer van de tee. kapsules van Guyut geau- i iioiiseerd van wege hunne uitstekende uitwer king in geval van verkoudheid, catharrenbron- chiiis entering. Twee kapsulesingenomen tel kens als incn gaat etenbrengen spoedig beter schap aan. Dc behandeling kost slechts zes acht centen per dag. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeltinoet men op de driekleurige handteeke- ning van den heer Guyot op het etiquette lellen. In de meeste apotheken zijn de kapsules te ver krijgen. Op de volgende zonderlinge wijze beveelt zich de heer J. J. G. HennequtnBurgemeester van Hoogezandin een ingezonden stuk in de Prov. Friesche Courant aan voor de vacature in de Tweede Kamer. Hoogezand, 7 Januari 1879. Aan de heeren Kiezers voor een lid der 2e Ka mer van de Stalen Generaal te Leeuwarden. Mijne Heeren In de plaats van den helaaste vroeg ontsla pen wijlen den minister van oorlog de Boo van Alderwereltzult gij dezer dagen geroepen wor den uwe keuze te vestigen op iemand die naar uwe opvatting van 's lands belang en heildaar toe de geschiktste persoon is, ora hem te vervan gen in 's lands wetgevende vergadering. Hoewel bij uvermoedelijk geheel onbekend bied ik mij daartoe aan. Ik ben protestant geboren en gedoopt, mijne familie benoort lot de aanzienlijksten in Zeeland ook die mijner vrouw. Ik ben gepensioneerd majoor van het Oost- Indisch legerheb tiaar 19 jaren vertoefd en veel gezien en gehoord wat mij als Nederlander walgde. Ik heb het staatsgeld met millioenen zien ver morden zien wegwerpen ik heb daar familie- regeering zien bloeien en lal van onbillijkheden bijgewoond en ondervonden. Ik heb op expedition mijne Willemsorde ver diend cn daar meer gezien en gehoord dan ik hier neer mag schrijven. Ik ben de schrijver van «de Droom in 18o4. Ik heb in dat stuk mijn land gewaarschuwd voor verval en demoralisatie. Na mijne pensioneering werkte ik twee jaar hard op eene suikerfabriek ik heb daar den Ja vaan van gunstige maar helaas, ook zeer onguns tige zijdeleeren kennen. Na mijne terugkomst in het Vaderland mocht ik het voorrecht hebben tot burgemeester van Hoogezand te worden benoemd. Door mijne studiën op de Militaire Academie, welke ik heb voortgezetben ik in staat over krijgszaken een oordeel te yellen. Die zaken, hier te lande en in Indië, zijn in jam merlijken toestand. Als heden de oorlog werd verklaard, zijn over morgen 50,000 vijanden te Amsterdam. Zulk een toestand eischt verbetering. Mijn vriend De Roo zou dat alles hebben geschikthelaashij is ontslapen. Hoe vaak hebben wij samen niet over een en ander in den Haag gesproken, en de laatste maal, dat ik Uem sprak drukte hij mij bij hel afscheid nemen de handmij zeggende«Gij wilt met duizend man naar Atjeh ik ben het geheel met je plannen eens. mannen als gij zijn voor 't Va derland goud waard ik kan me nog niet moeien met de zaken van mijn collega van koloniën, maar ga naar hemnamens mijhij zal 't met mij eens zijn." Ik antwoordde hem «de Roo daar heb ik den moed niet toedie collega is een burger en een Seldman, en heeft geen greintje soldalenbcgrip, an zendt hij mij naar eene onderafdeeling op zijn ministerie en mogelijk ga ook ik dan in den doofpot'' Hij lachtewe hadden elkaar voor 't laatst gezien en gesproken. Ziedaar Kiezersik wensch een neutrale school vrijheid beperking van drankver koop die pest van onze nationale deugd een kleingoedkoopgoed leger. Onze wallen en weerbaarheid gereed om ons morgenniet over morgen te kunnen verdedigen, een goed afgerond programma met Indië, niet uitzuigen niet afhalen maar leven en laten leven daar moet politie zijn en bescherming voor den Europeaan tegen de afzetterij en diefachtigheid van den inlander daar moet een burgelijken stand komen in één woord orde en regelmaatwelke nu geheel ont breken. Zijn dezemijne gevoelensde uwewelnu dan stel ik mij lot uwe beschikking. Ik heb geene enkele reden noch belangom op bijna vijftig- jarigen leeftijd een inoeitenvollen tijd .te gemoet te gaanmaar ik zeg met het hart tol mijne friesche landgenootenwilt ge in de Kamer de waarheid hooieneerlijk en oprechtdan ben ik uw man. Henmequin. AMERSFOORT, 9 Januarij 1879. Lingsdag jl., ter gelegenheid van het Huwelijk van Z. M. de Koning met Prinses Emma van Waldeck-Pyrinont wapperden de vlaggen van de openbare- en verscheidene particuliere ge bouwen te Amersfoort. Op de receptie bij Z.Exc. E. C. U. van Doorn Commissaris des Konings in de prov. Utrecht dingsdagavond jlbij gelegenheid van het hu welijk van Z. M. den Koning, was een aanzienlijk getal geïnviteerden tegenwoordig. Z.Exc. voerde legen halflwaalf als altijd op welsprekende wijze het woorden stelde een dronk in op het hu welijksheil van H.H. M.M. den Koning en de Koningin. Het bal was zeer geanimeerd en duurde lot circa één uur. Dingsdag jl. werd het huwelijk van Z. M. den Koning met Prinses Emma van Waldeok-Pyr- mont te Arolsen, volgens het voorgeschreven ceremonieel voltrokken. Uit Arolsen wordt gemeld De Koning verkeert blijkbaar in opgewekte stemming, en spreekt dan dezen dan genen vriendelijk toe terwijl men aan zijne zijde zijne liefelijke gemaün ontwaartwier jeugdigeaan geboren schoonheid het rijke en smaakvolle van haar toilet doet voorbijzien en die bij elk woord opnieuw blijken geeft van haar beminnelijk karakter. Zij is eene Koninklijke en tevens bekoorlijke echt vrouwelijke verschijning; en menig wee moedig woord kan men hoeren van personen die er over klagendat de schoonste loot van de Vorstelijke familie weldra van hen ge scheiden zal worden. Prins Hendrik is door de mazelen aangetast de ziekte is niet van ernstigen aard. Ook eene der hofdames, Ireule van Sijpestein werd door de mazelen aangélasL In de vergadering met Dames van het Depar tement Amersfoort der Maatschappij «Tot Nut van 't Algemeen" op lieden Donderdagavond 9 Januarij, zal de voordrag! worden gehouden door den heer P. H. Hugenhollz van Amsterdam. Dingsdagavond jl. is te Amersfoort eene, door 15 leden bijgewoonde vergadering gehou den van de Al'deeling Amersfoort der «Centrale liberale Kiesvereeniging" in dil hooldkiesdistrict naar aanleiding der op 28 Januarij e. k. te ge schieden verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer, ter vervulling der plaats vunJhr. M. M. van Asch van Wijckdie ingevolge art. 91 der Grondwet, mei 1 Januarij jl. heell opgehouden lid der Kamer te zijn. Als eandidaten werden besproken de heeren Mr. D van Meursbur- gemeester van Harderwijk, Mr. W. baron van oltslein, oud-Minister van Koloniën en II. C. van ader Houven ven Oordt, dijkgraaf te Apel doorn. Omtrent eerstgenoemde was vernomen, dat hij niet in aanmerking wenscht te komen zoodat ten slotte de discussie zich meer lot de beide andere eandidaten bepaalde. Met 12 van de 15 stemmen werd tot aldeelingc - afgevaardigde benoemd de Heer Dr. E. D. Pijzei zullende in eene eerstdaags door de afdeehngs- afgevaardigden te houden vergadering de can- didaat der «Centrale liberale Kicsveieuniging" worden gekozen. Hedenavond worden in eene vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken te A niers- foort de onlangs benoemde drie leden geïnstal leerd en geschiedt de behandeling van hel Rapport over het vuur-, haven- en longeid door Rurg. en Welh. aan den gemeenteraad uitge- bragtwaaromtrent hel advies der Kamer is verzocht. Morgen, vrijdag 10Januarijzal T. van Zwol, versierd met de zilveren Medaille en met het Metalen Kruisden dag vierenwaarop hij dertig jaren geledenals ziekenvader bij de militaire infirmerie te Amersfoort in dienst trad welke betrekking door heui, toen onlangs de nieuwe mil. infirmerie in gebruik werd geno men is verwisseld met die van portierin gevolge dispositie van den Minister van Oorlog. Op 10 Januarij 1849 als ziekenvader in di< nst gesteld, was hij bevorens gedurende 22 jaren in effectieve dienst bij het regiment rijdende artillerie en werd toen als wachtmeester gc- pasporteerd. Velen zullen met belangstelling aan het bo venst. hunne aandacht schenken en liein nog vele jaren trouwe vervulling zijner nieuwe be trekking toewenschen. De pleglige hulde aan de nagedachtenis van Von del te Amsterdam is uitgebreid lol eene tweedaagsche feestviering. Den 4 Febr. zal door de Liederlafel «Oefe ning baart Kunst" een concert gegeven worden waarop voornamelijk composition naar woor den van Vondel ten gelioore komen. Proll Dr. Schaepman zal daarbij op het verband van dit concert met de plegtighcid van den volgenden dag wijzen. De 5 Febr. zal een tentoonstelling van voor werpen, op Vondel betrekking hebbende, wor den gehouden en begeeft men zich naar de plaats der huldewaarop dc heer W. J. Hofdijk de belangstellenden voorgaat en geleidt. Des avonds van 5 Febr. zal in den groolen Schouwburg een opvoering worden gegeven van Vondels «Leeuwendalers" en daarna een gele- henheidsslukje vertoondwaarin de persoon van Vondel ten tooneele wordt gebragt. Dil drama tisch tafereel is van Prof. J. A. Alberdingk Thijra. Rij genoegzame deelneming zal den 0 Febr. een gemeenschappelijke maaltijd plaats hebben. «De Noordbrabanter" bevat een brief van Sophie Treulieb, waarin zij zich beklaagt over de onbeschaamde wijzewaarop een der exa minatoren zich jegens haar gedroeg bij gele genheid van haar examen als onderwijzeres. Niet alleen dat hij haar aanhoudend den rook zijner sigaar met dikke wolken in 't gelaat blies waardoor baar «teint" gevaar liep Ie verkleuren, maar hij vroeg haar, naar aanleiding van Üil- derdijk's «Ziekte der Geleerden," naar de Le- teckenis van woorden, die niet altijd even kiesch waren. Men meldt uit Amsterdam van 6 Januarij Een aardige vertooning ziet men op den Dam. Dêar brengt men de eleclrische verlichting aan. Stel u voordooiweêr en Amslerdamsche plei nen opgebroken sleenen, ergo een dubbele dosis modder, en een breeden kring van nieuws gierigen en ge hebt een Hauw idee van den toestand op den Dam. Daarbij komt nog. dat de Parysche verlichtingmaatschappij iemand lier-

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2