want hel is 10 uren geworden en de koetsier komt den g aat aanzeggen, dat alles gereed is om naar huis te rijden. «Uitspannen be veelt de graaf) «wij rijden niet. Een rijtuigschilder kwam Zondagmiddag be schonken te huis en vroeg aan zijn moeder geld, om zuringzout te keopen d»ai hij onge noegen had gehad met zijn beminde en aich van kant wilde maken. Zooals men begrijpt, wet- geide de vrouw. De ongelukkige ging naar zijn kamer en bragt zich met een dolk zulke won den toe, dal men wanhoopt hem in lieven te behouden. Bij de hardrijderij op schaatsen van twee mannen aan een stok met een vrouw in het midden II. Dinsdag te Kollum gehouden moet Eich het volgende geval hebben voorgedaan. Twee mannen en eene vrouw meldden Eich als mededingers aan werden als zoodanig aange nomen en behaalden den prijs. Den omstanders was hel opgevallen dat de vrouw wanneer ze alleen reed, bijzonder flink ter schaats stond. »Nu zegt men, dat de drie rijders, allen mannen warenwaarvan er één als vrouw ver kleed was." Met zekerheid hebben wij vernomen dal aan verscheiden personendie aan verkoudheid, bron-- chilis of longtering leden en in zekere apotheken teercapsules vroegenniet uit onze fabriek af komstige capsules zijn verkocht. Wij meenen den patiënten daarom in herinnering te moeten bren-» gen dat alle teer op verre na niet op dezelfde wijze is samengesteld en de uitwerking er van dus ook niet hetzelfde kan zijn. Geen verantwoordelijkheid op ons willende ladenwelke niet op ons rustverklaren wij bij deze, dal wij alleen kunnen instaan voor de kwa liteit en hijgevolg de geneeskrachtige eigenschap pen van de echte teerliapsules van Guyot die op het etiquet van de flesch van onze in 3 kleuren gedrukte handteekening voorzien zijn. Guyot, apotheker, te Parys. De teercapsules van Guyot zijn verkrijgbaar in de meeste Apotheken. Ketiuisgeyio^. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gelet op art. 15 der wel van den 20. Mei 187U (Staatsblad No. 82), betrekkelijk de grond belasting. Brengt ter kennis van de belanghebbenden dat eene opgave der uitkomsten van de meting en schatting, bedoeld bij de artt 15, 23 en 43 der aangehaalde wet gedurende dertig dagente rekenen van hedenop de Secretarie der gemeente ter inzage ligt van s voormiddags 10 tol l uur des namiddags. Amersfoort, den 1. Februari 1879. De Burgemeester voornoemd VAN PERSIJN. AMERSFOORT, 3 February 1879. Z. M. heeft tot Minister van Oorlog benoemd den luiL-kolonel J. C. C. Den Beer Poortugael waarnemend hoofdintendant. Heden viert de heer C. Broedeletlandmeter van de le klasse, het leest zijner vijftigjarige dienstvervulling als ambtenaar van het kadaster te Amersfoort en wordt hem heden in Amicitia een diner aangeboden door heeren Ambtenaren van de Registratie en van het Kadaster, Nota rissen enz. Hij heelt deelgenomen aan de krijgs- verrigtinucn in België, werd gedecoreerd met het Metalen Kruis en is secretaris der Amers- foorlsche afdeeling van «het Metalen Kruis." Zalurdag jl. had te Amersfoort eene niet alledaagsehe aangifte bij den Burgerlijken Stand plaats. Er werd namelijk aangifte gedaan van de geboorte van een kinden nevens de vader die de aangifte deed, waren daarbij als getuigen tegenwoordig de grootvader en overgrootvader van het kind. Op 31 December 1877 bestond de bevolking van Amersfoort uil13654 Vermeerderd in 1878 door: M. V. Totaal. Geboorte220 234 454 Vestiging in de gem. 400 454 854 Totaal 620 688 1308 Verminderd in 1878 door M. V. Totaal. Overlijden 129 153 282 Vertrek uit de gcra. 438 456 894 1176 Vermeerdering 132 Bevolking op 1 "January 1879. 13786 Verdeeld in de volgende gezindheden Nederduitsch Hervormden6380 Fransche of Waalsche Hervormden 45 Anglicaansch of Prcsbitriaansch llerv. 1 Evangelisch Lulcrschen282 Hersteld 10 Doopsgezinden71 Remonstranten88 Christelijk Gereformeerden255 Vrije 66 Roomsch Katholieken5870 Oud Roomsch Kathol, (van de klerezie) 257 Ned. Israëlieten458 Tot geen der gen. gezindheden behoorendc3 Totaal 13786 Wegens ziekte van den heer Gaillard is het concert, hetwelk door de heeren Veerman, van AdelbergGaillard en Völlraar Woensdag 5 Fe bruarij e. k. in Amicitia te Amersfoort zou worden gegeven, tot Maandag 10 Februarij, blijkens nevenstaande advertentieuitgesteld. Op 31 December jl. bestond de bevolking \an Amsterdam uit 144,953 m. en 163,999 vr. te zamen 308,952zijnde 6687 meer dan op 31 December' 1877. Er zijn alzoo in Amster dam 19046 meer vr. dan m. De Haagschc Kroniek der Gron. CL behelst «Men heeft ook twijfel geopperd omtrent de waarheid der aanstaande benoeming van den heer Otto van Rees lot gouverneur-generaal van Ned. Indie. Ik kan niets anders doen dan umet dc meeste zekerheidte herhalen dat koning Otlo bestemd is om den heer van Lans- berghe op te volgen. Misschien was hel woord «weldra" in inijn bericht minder juist; de be noeming zal althans niet in cenige weken vol gen maar dal ze zal plaats hebbendat er in beginsel door den ministerraad toe besloten is, dat dc heer van Rees zich lot aun\aarding. van den zetel in 't paleis van Buitenzorg bereid verklaard heeft en reeds voorbereidende maat regelen neemt om zich naar Indie te begeven, dat zijn feitenwaarvan dc juistheid blijken zal. Wellicht zullen er nog gelijk hel Vader land beweert andere, kandidaten worden ge noemd maar ge kunt evcnlueclu medcdeclingcn, in strijd met uw bericht van Dinsdag, gerust als canards beschouwen. Dc mededeeling omtrent de benoeming van gevolmachtigden des konings en van de groot hertogin van Sakscn-Weimarzal zeker velen in den waan brengen dat mijne mededeeling ten opzichte van dc benoeming van prinses Hendrik tot universeel engenaam van wijlen den prinsonjuist was. Ik moet daartegen waar schuwen. Vooreerst moet onder «universeel" erfgenaam nog niet altijd «eenig" erfgenaam worden verslaaner kan immers een universeel erfgenaam zijn van een nalatenschap na aftrek van de bij testament vermaakte legaten. Maar daarenboven bezat prins Hendrik behalve zijn persoonlijk vermogen, vele eigendommenhem hij testamentaire beschikkingen als onvervreemd baar en met een bepaalde bestemming na zijn overlijden toegewezen. Daarom zijn er bij de verdeeling der nalatenschap van den prins meer dere partijen betrokken. eetwaren en ook .1 de overige mededingers op dezelfde wijze of met geld worden bedacht De dagbladen in dese provincie bevatten dage lijks kolommen vol van aankondigingen van hardrijderijenen van berigten van den uit slag. Tot zoover gaat alles goeddoch even verder sluit hel oog op eene andere ">bnek welke tol hootd draagt: Ijs-ongelukken. \\akken zijn er len gevolge van het aanhouJend stroo- men met de zeesluizen, in menigte, en, als het vrolijke volkje des avonds over bet ijs naar huis en hol terug keert, worden ze niet altijd tijdig opgemekt en kosten ze menigeen het leven. Te Laeken hebben Zondag twee broeders die in beschonken loesiand waren twist gekre gen. De een wapende zich met een mes en trot zijn broeder zoodanig in de long dat men voor zijn leven vreest. Na het mislukken van een 10-tal expedities hebben de aandeelhouders besloten lol ophef fing der Amslerdainsche üouddelving-maat- schappij. Er zal ö5°/0 teregt komen van hel gestort kapitaal. Uit Lissabon wordt gemeld Eene uitgestrekte steengroeve te Guidaes (Oporto) bij de hangende brug, is ingestort. Verscheidene huizen zijn daardoor medegesleept en vele menschen hebben het leveu veiloren. In de tot een^ puinhoop verkeerde woningen ontstond brand. Er heerscbl gtooie ontsteltenis in de^stad. De heer Hars, Amerikaansch consul te Alex- andiie, heelt een leis om de wereld gemaakt in 63 dagen. Uil Alexandrie kwam hij over BrindisiParijs, Londen en Liverpool in 20 dagen te New-York aan voorts loog hij in 20 dagen over San Francisco, Yokohama en Hong- Kong van daar naar Ceylon in 10 dagen en verder in 12 dagen naar Suez, van waar hij weinige uren later le Alexandrie terugkwam. Hoe de vader van den tegenwoordigen graat Andrassy aan een vrouw kwamen wel aan een zoo rijke vrouw als de gravin Szapary was daaromtrent deelt Kakay ilzangos in een werk over den beroemden Minister dezer dagen bij K. Haessel, te Leipzigverschenende volgeode bijzonderheden mede. Toen graat Cari Andrassy nog jonggezel was behoorde bet baldat jaarlijks ter gelegenheid van den wijnoogst, le Mad werd gegeven, tot dt aangenaamste bijeenkomsten die men zich denken kon. De bloem van den adel verscheen eren 45 dagen achtereen vierde men in den regel leest. Zooals wel van zelf spreekt was de jonge Andrassy de trouwe bezoeker van die bals en zoo kwam hij er dan ook op zekere keer wedertoen onder de gasten zich de gravin Szapary bevond, met haar eenige dochter Etcl- kaeen van de rijkste dames van heel Honga rije iels wal zeker niet weinig zegt die reeds tal van geld- en Elelkaaanbidders een blauwtje had laten loopen en dan ook dien tengevolge van geen enkel ridder meer een aan zoek kreeg. Des avonds danste Andrassy herhaaldelijk met gravin Etelka maar ofschoon te hem teer goed bevielbij dacht er geen oogenblik aan haar ten huwelijk te viagen en altlus gevaar te loopen eene weigering le ontvangen le meer daar het genoegzaam bekend was dat hij eenigsziDS ver kwistend was, een icelijke ondeugd voor den man van een rijke vrouw 1 Bovendien was de oude gravin de gierigheid aelve. Andrassy dacht er dus niet aan. Op den derden dag van de ieeatelijkheden was onze held des avonds zoo afgematdat hij reeds te negen uren zijn koetsier bevel gaf binnen een nar in ie spannen en naar huis te rijden. In dien tusscbentijd begeeft hij zich naar zijne kamer, wierp zich op een divan en smaakte al bel genot dat een dolce far nienle voor den aterveling, die zich lui gevoelt, kan oplev.eren. Op eens hooit hij sternoten bij luistert toe; het waien damesstemmen. Vanwaat kwam echter het geluid zoo duidelijk waar neembaar Spoedig wae dit raadsel opgelost. Zijne kamer namelijk stond met den schoorsteen van de ver- diepinf boven hem in gemeenschap en hij hoorde duidelijk door een eenigssios grove damesstem de vraag riglen «Zeg ml) toch eens, wie be valt je het best van allen die gij op het bal hebt gezien?" Een frissche, klankrjjke stem ant woordde «Grant Carl Andrassy I"«En wan neer hij naar uwe band dopg zondt gij dan de zijne willen zijn vroeg de diepe slem weder* «Ik zoude niet ongenegen zijn." Graaf ,Carl Andrassy springt direct op en ijlt naar den .^olelhouder. «Wie woont vlak boven mij -" r aagt bij. «De douairière gravin Szapary #u baar dochieV." Het rijtuig komt voor, In den loop dezer maand zal door de Amers- foortsche Rederijkers-Vereeniging «Joost van den Vondel" met hare afdeeling de Liederlafel «Cecilia" eene openbare uitvoering in Amicitia worden gegevenwaarvan de zuivere opbrengst voor een liefdadig doel is bestemd. Binnen eenige dagen zullen daarvnor lijsten ter inteekening worden rondgezonden en mag men zich voorstellen dat de ingezetenen door ruime inteekening blijken van belangstelling gelieven te geven. liet bestuur van deze Vereeniging is door .ptofessor Alberdingk Tliijm uitgenoodigd om eene deputatie af te vaardigen ter bijwoning der Vondelsfeesten, welke in deze week te Amsterdam worden gevierd. Het Berl. Frcmdenblatt meldt «uit goede bron" het volgende: «Herhaaldelijk was er bij den pas overleden Prins Hendrik der Neder landen op aangedrongen zijn testament te maken. Hij wees dat echter steeds l.igchend af, zeg gende«dat hij zich jong en krachtig gevoelde en over twintig jaren wel eens aan een testa ment zou denken." Thans zou het toch ver- geefsch werk zijn. Dit is de oorzaak dat de thans zoo jonge op het onverwachts weduwe geworden Prinses niet de eenige erfgenaam van haren doorluchtigen rijken gemaal is geworden doch dat zijn vermogen krachtens de wetaan den Koning der Nederlanden on de Groother togin van Saksende zuster des prinsen ver valt. De prinses-weduwe krijgt een jaarlijksche apanage van 40,000 thaler en het slot Weissen-

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2