gekomen wm, barstte de ballonde luchtreiziger stortte in een meer co verloor het let en. Hg heeft een avontuurlijk leven gehad hij heelt onder Garibaldi in Italië, in Amerika legende Zuide.yke Staten gestreden in Calcutta een hu moristisch blad geschreven en de betrekking san iropressario aan de opera aldaar waarge nomen, is vervolgens opperbevelhebber van bet leger van den koning van Burtnab geweest en had sicb, na twist niet den koning gehad te hebbeu, onlangs de Rangoon gevestigd. |)e vorige week is te Wierum eene vrouw overleden, die- den ouderdom van circa 92 jaren had bereikt cn bij wier begrafenis ongeveer 1Ö0 familieleden tegeowoordig waren. Zij laat de volgende nakomelingen na 9 van hei legeslacht, 52 van het 2e geslacht67 van het 5e geslacht 28 behuwdkinderen tot het 3e geslacht, te »men 150 kinderen, klein-, achieiklein- en behuwdkinderen. Te Rijssel verscheen onlangs op de bank van beschuldigden eene vrouw die niet weinig den lacbtlust der aanweaigen gaande maakte. Trou wens de feiten waarvoor ie teregt stond waren dan ook wel daaitoe geschikt. Eenigen tijd geleden had namelijk mejulvrouw Aimée Lemoinne aldus luidt de naam der beminnelijke dame eene schilderij in olie verf doen vervaardigen, waarop een gedeelte van den slag van Magenta stond afgemaald. Op den vooigrond ziet men een kolonelgedeelte lijk omringd door Oostenrijkers, die er kennelijk op uit tijohem naar de andere wereld te doen verhuizen, maar neen 1 één wezen waakt, het is eene marketentster. Ze staat vóór hem en uit baar blik leest men -Gij zult hem niet bereikendan over mijn lijk." Met dit mees terstuk nu reisde mej. Lemoinne rond. Overal waar zij kwam, ontlokte de vaderlandslievende daad bij iederen vaderlander een traan. En wanneer men haar vroeg naar den naam der heldin dan antwoordde zijterwijl zij nederig de oogleden neersloeg »Ik zelve was die vronwl Wat wonder dal het haar dan ook geen moeite kostte een renteloos voorschot te bekomen van de liglgeloovige zielendie de schilderij tageu. Evenmin zullen we onzen leiers behoe ven te zeggen dat de geleende bijdragen nooit werden teruggegeven en dat de geheele Magenta- episode uit de lucht was gegrepeo. Mejufvrouw Lemoinne zucht thansun gevolge van boven gemelde feiten in de gevangenis, alwaar zij vijf jaien zal moeten blyven. Een leerkooper uit Siegenbeeft aan de Köln. Zeiiung een graphiscb overligt gezonden der lederprijzeo over de laatste vijf-en-twintig jaren. De prijs wasvooral wat zoolleder be treft, in ai die jaren, het voorjaar van 1855 uitgenomen niet zoo laag als tegenwoordig. Te Havelte is de dorpskleermaker gearresteerd beschuldigd vtn diefstal. De plaats onzer inwo ning zegt een correspondentverliest in hem ecu burgerdie hier in den laatsten lijd on misbaar isdaar sommige jongelieden de gewoonte hebben aangenomen elkandet van tijd lot tijd de kleeien stuk te snijden. Een Berlijnsch geneesheer die door middel der dagbladen eene oproeping rigtte aan dames die voor huishoadtter wilden dienst doen ont ving dezer dagen niet minder dan 450 aanbie dingen. In een handelsberigt uil Baltimore wordt het volgende in zake landverhuizing gemeld «Zij die goed van middelen voorzien zijn om zich in het binnenland neder te zetten mogen komen maar onbemiddelde personen oi gezinnendie in de stad als daglooners ent. werk ec brood denken (e vinden moeten wij den raad geven weg te blijven, want hier eo in alle steden zijn nu reeds meer arbeiders dan werk en er is derhalve geen uitzigtbij nog meer aanvoer, nan den kost te komen." De tbans overleden oudste der predikanten bjj de Ned. hervormde gemeente te Amsterdam da. Isaac Prins, werd geboren den 15 Tebra- «r§ 1781 en'was dus, op enkele dagen na, acht-en-oegenüg iaren oud. Onder de toenma lige regeling ver* bij op zijn 21e jaar (18021, na zijne studiën aan de Leidsche hoogeschool praeparatoir voor de dienst der Kerk geëxami neerd en nog in hetzelfde jaar na peremp toir examenden 7 November als predikant te Ede bevestigd. Daarna had hij, eer bij bij de gemeente der hoofdstad werd geroepen nog vier andere standplaatsen, Langezwaag 1807, Oud-Beijcrlaud 1815, Alkmaar 1817 en Dor drecht 1822. In het derde jaar na zijne komst te D rdrethl 1825, volgde bjj de roeping naar Amsterdam op. Daar was bij steeds een der meest wetkzame leden van hel ministerie, en bleet dat, ondanks toenemenden ouderdom, lot iu zijn 91e jaar 1872 als wanneer htj eerstna zeventig jaren actieve dienst eene zeldzame taak hei emeritaat salvo honoie el slipendio verkreeg, doch, schoon niet meer in 't openbaarin de studeerkamer even werk zaam bleef. Gedurende zijn lange loopbaan la bij van vele kerkelijke collegién liden daaibij ook veler vraagbaak geweestwegens zijne gron dige kennis van de kerk, haar inriglingbe stuur enz. Vele zijn zijne uitgegeven werken meest bestemd lot bet onderrigt zoo van vol wassen leden als van jeugdigemeer en meest gevorderde katechumenen. Zijne werken vonden steeds bijval en weiden meermalen herdrukt; de laatstgenoemdennog steeds in gebruik werden dertig, veertig en meermalen herdrukt; bij de jongste herdrukken bleek nog hoezeer de auteur, die de studie getrouw bleef bijhou den bij zijn tijd, behoudens overtuiging niet achter wilde blijvendaar de oude heden- daagsche spelling voor de nieuw opgekomene moest verwisseld worden. Vrijdagavond omstreeks halfnegen is in de Eerste Rozendwarsstraat te Amsterdam een po ging tot moord gedaan. Zekere J. G. Taaneen man al ie zeer bekend bij de justitie begaf zich op genoemd tijdstip naar de woning van eene vrouw van ongeveer 50 jaar, na kort te voren aan zijne zuster in de Tuinstraat hel geld dat hij bij zich had, te hebben afgegevenmet de woorden dal bij dit vermoedelijk wel niet meer zou noodig hebben. In de bedoelde woning aangekomen zocht de woesteling met de vrouw twistwaartoe minnenijd aanleiding gafen bragt haar twee gioote en diepe wonden in het lijf alsmede een aan den hals toe. Op het ge schreeuw van hulp schoten eenige buren toe, waarna de man zich kalm verwijderde. Een dienaar van politie der 5e sectie vond de vrouw badend in bloed en haalde terstond geneeskun dige hulp. Toevallig kwam dr. van der Waal voorbij die het eerste verband legde en ver bood de vrouw te vervoeren. Zij vei keert thans nog in hoogst bedenkelijken toestand. Taan is vroeger reeds twee malen veroordeeld geweest wegens mishandeling van vrouwenwaarvóór hij eene gevangenisstraf van 10 en eene van 6 jaren heeft ondergaan. Hij is in de nabijheid van zijn slaapplaats gevonden en gearresteerd. Dinsdag jl. werd te Parijs voltrokken het burgerlijk huwelijk van dr. Guatave Simon zoon van den gewezen Minister-president met Mile Sara Sourdiseene israelitische juffer. De getuigen van den bruidegom zouden geweest zijn Victor Hugo en Jules Grévydoch laatst genoemde middelerwijl President der Republiek geworden verzocht den bruidegom een ander in zijne plaats als getuige te willen noodigen. Ca- mille Sée, afgevaardigde van Parijs, trad als zoodanig op. De getuigen van de bruid waren haie schoonbroeders Léon Cobn en de bankier Raphael. Onder de aanzienlijke personendie de huwelijksplegtigheid bijwoonden merkte men op graal Orloff, Rusland gezantgeneraal Cial- dini, gezant van Italië, Le Royer en Lepèie, beide nieuwe ministersMartelvoorzitter van den Senaat, Alexandre Dumas en eene menigte letterkundigen tn kunstenaarsstaatslieden en bankiers. Op de breede trappen van de mairie en bet plein stonden een aantal senatoren en afgevaardigden voor welke niet een plaats meer te krijgen was in het gebouw. De bruid was zeer fijn in het wit gekleed doch zonder een enkelen diamant. Dit trok vooral de aandacht en vond veel bijval. Een ieder weel welk een heerlijk geneesmiddel de teer is in geval van BronchitisteringCathar- renverkoudheden en in 't algemeen lege» alle aandoeningen van branches en longen. Vele zieken helaasvoor wie dit geneesmiddel uitstekend zou wezengebruiken de teer niet hetzij uit tegenzin legen den smaak, hetzij dat het hun verveelde om het tcerwater klaar te maken. Dank zij het geniale denkbeeld van den heer Guyot, Pharroaceut te Parijshebben al die min of meer rechtvaardige grieven van de zieken op gehouden te bestaan. Het is den Heer Guyot gelukt de teer te omge ven met een licht bcdeksel van doorschijnende Gelatine en er ronde kapsules van te maken ter grootte van een pil. Deze kapsules kan uren zeer gemakkelijk innemen op 't oogenblik dat men gaat eien ze hebben volstrekt geen smaak. Zoo dra ze in de maag komen smelt de Gelatine en wordt de leer opgenomen. Deze kapsules zijn zeer duurzaamzoo zelfsdat de kapsules van een aangebroken llacon nog najaren le gebruiken zijn. De tecrkapsules van Guyot zijn een zeer ra tioneel geneesmiddeldat niet meer kost dan zes of acht centen daags en tevens ontslaat van het ge bruik van alle borslkruiden. De heer Guyot kan slechts instaan voor die fla cons waarop zich zijne handleekening bevindt gedrukt in drie kleuren.en die in de meeste apo theken te verkrijgen zijn. AMERSFOORT, 10 February 1879. Zaturdag jl. heeft de gcneraal-majoor F. A. VaillantInspecteur der genie inspectie ge houden over de kazernes c. a. enz. te Amersfoort De vereeniging «Joost van den Vondel" en de Liederlafel «Cecilia" zullen in de volgende week blijkens nevensstaande adv. eene open bare uitvoering ten voordeelc der algemeene armen te Amersfoort gevendie zeer aantrek kelijk is zamengesteld en alzoo de aanwezigheid van een talrijk publiek mag worden verwacht. De uitvoering vangt aan met een blijspel getiteld «eene Vergissing"dat een aanlal zeer aardige tooneelen bevat, die niet missen kun nen voor de toeschouwers hoogst genoeglijk te zullen uitvallenterwijl het kluchtspel «De Ban kroetier of de ontvlugting in de w ijnmand" wemelt van grappige scèneszelfs nog vrolijker dan in het blijspel voornoemd. Voor de eerste maal zal de liederlafel «Cecilia" in 't openbaar optreden en heeft zij zeer doel matig voor haar debut de alom gevierde echt nationale compositie van Richard lïol «Hollands Glorie" gekozen, met begeleiding van koperen instrumenten en piano. Ook de andere zang stukken zijn zeer attractief. Alles bijeengenomen belooft de uitvoering veel genotinzonderheid omdat thans de loo- neelproducliönsteeds door de leden der ver eeniging best vertolkt, door vocale en instru mentale nummers worden afgewisseld. Vrijdagmiddag jl. p. m. een uuris een land man Bernardus Stroopdoor een boerenwagen even buiten de kampstraatbarrière overreden met het gevolg dat het onderste gedeelte van zijn opperarmbeen en het bovenste gedeelte der groote en kleine ellepijp is gebroken en de spieren zijn gekneusd. Lr is veel hoop op her stel. De politie heeft onderzoek omtrent het rijden met voornoemden wagen ingesteld. Ter voorziening in de vacatureontstaande door het aannemen der beroeping van ds. G. J. de Hoest naar Barnevcldheeft 't kiescollegic der Hervormde Gemeente te Amersfoortuit het vroeger zamengesteld gros van 12 predikanten het navolgende zestal opgemaakt: P. S. Bartstra te Klundert, E. E. Gewin te AbcoudeW. Vlie- genthart le Groningen. A. Wartena tc Dedctns- vaart, J. Kromsigt te Kortgenc en C. P. N. Pikaar te Harmeienen daarna het drietal waarop de heeren GewinViicgentharl en War tena zijn geplaatst. Men bcrigt uit IJssclslein De niet herbenoe ming van den burgemeester heeft alhier alge meen den wensch doen uitendat het der Regering eens eindelijk moge gelukken voor Jeze in kwijnenden toestand verkeerende ge meente een flink en energiek hoofd te vinden. Aan het vergelijkend examen als hoofdonder wijzer aan de openbare school alhier namen 25 candidaten deel. De raad zal eerstdaags tot de benoeming uit een zestal candidaten over gaan. Het examen werd afgenomen door den schoolopziener Jhr. Mr. J. G. Bosch van Drake- stein, onder leiding van den heer van Rheden, hoofdonderwijzer eener bijzondere school le Wijk bij Duurstede. Aan de provinciale griffie in Gelderland is eene belangrijke wijziging door Ged. Staten gebragt Door de opheffing eener afdteling en het dientengevolge eervol ontslag van twee ambtenarenzijn voor de overige ambtenaren belangrijke verbetering hunner bezoldiging toe- ekendterwijl op de Slaatsbegrooting voor 879 mede daarvoor f1700.is toegekend. Uit 's Hage wordt gemeld Een sprookje, uil Duitschc bron, doet hier de ronde. Wijlen prins Hendrik der Nederlan den zou geen testament hebben nagelaten cn zijn vermogen zou dientengevolgcaan Z. M. den koning en H. D. II. de groothertogin van Sak- sen-Weimar ten deel vallen. Van daar dat deze een gemagtigde tol waarneming hunner belan gen hebben benoemd. Voorts zou de prinses weduwe slechtstengevolge van haar huwelijks contract een jaargeld van f75,000 ontvangen en zou zij eigenares worden van het slot Weis- zenstein bij Trier, waarvan echter het onderhoud ten laste des konings zou komen. «Afgescheiden nu van het onzinnige dezer laatste praatjes, weet ik zeker, dat dc notaris Eikendal hier ter stedekort na 's prinsen tweede

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2