eïjri mes trokwaarmede hij een der lotelingen toodanig m de buik irotdal deze den volgenden «norgen, na vreeselijke pijnen, overleed. De beriglen over de pest loopen uiteen. De Goles zegt dal de ziekte toegenomen en prof. Jacoby, de chef der gezondheidscommis sie die onlangs naar Astrakan vertrok ziek is. De 'beriglen tier Russische regering houden vol dat de ziekte met succès wordt bestreden. Generaal Loris Melikoff heeft de gouverneurs van Saratofï Samara en Astrakan naar Tsarilztn ontboden en hun voorgesteld om, uithoofde van het gevaar uit hel in omloop zijnde oud pa- pierengeld in de besmette streken voortvloei- jende, alle biljetten door de Karna-Wolga-Bank te doen inwisselen. De aandacht der gezond- heidseommissiën is thans voornamelijk gevestigd op Selitrenoje en de naburige door de Kirghiten bewoonde streken en bij alle verdachte gevallen worden de strengste voorzorgsmaatregelen ge nomen. Paris-Journal een Bonapartislisch blad levert in een gedramatiseerd artikel, getiteldDe terug keer der verloren zoneneene satire op de amnestie. Victor Hugo, de vriend der commu nards, zoo heet het, zit in zijn armstoel en werkt aan eene rode, die hij eerstdaags inden Senaat denkt te houden, als zijne huishoudster Brigilta hem komt zeggen, dat ereenigeo zijn, die hem verlangen te spreken. Het zijn terug gekeerde communardsen weldra komen er twaalf Hugo's kamer onaa.igediend binnen en vragen een verwelkomsl-ontbijt, ofschoon Victor Hugo ben liever onthaald had op een stuk uil zijne Chaasons des rues et des bois. Urigitta merkt schuchter op dal er niets meer dan een stuk kalfsfricandeau voorhanden is, waarop Hugo haar naar een naaslbijgelegen restauratie stuurt. Waar zij ontvangt levens den wenkde zilve ren lepels en vorken eerst voor de roofgierige haoden der bezoekers in veiligheid le brengen. Zooals te verwachten was, valt het ontbijt heel slecht uitslechter dan de gasten het in Noumea gewoon waren gelijk een hunner klaagt. Victor Hugo klinkt herhaaldelijk met hen en geeft telkens te verstaan dal hel hel laatste glas is maar de gasten willen dit niet begrijpen. Ten slotte nemen zij, als vergoeding voor het slechte ontbijt, allerlei kleinigheden tot aandenken aan Hugo uit de kamer mede. De dichter laai zich ook dit welgevallenmaar als daarna een der gasten hem te kennen geeft, dal zij in den eersten tijd geregeld hem elke week dergelijk bezoek zullen brengen en dat de 2000 op Vrije voeten gestelde communards bij beurten hunne op wachting bij hem zullen maken roept Victor Hugo zijne huishoudster toe «Brigilta, pak de koffers, wij trekkea weer naar Guernsey 1" Van ouderwetsche winters sprekende, herin nert een berigtgever zich nog levendighoe in zijn jeugd een oud-strijder van Waterloo zijn aandacht wist te boeijendoor te vertellen van den winter 1794 toen de brandewijn zelfs in de kelders bevroor en de Fransche huzaren over onze rivieren en kanalen galoppeerden om de Hollandsche vloot op te eischen. Dezer dagen vervolgt hij, verhaalde mij een mijner kennissen, dat bij in den winter van 182223 menig togtje over de Zuiderzee had gemaakt, dat op de zee bij verscheidene sleden aan haar kust geheele rijen kramen waren opgeslagen en niet ver van de Polen, ten westen van Harlingen, winden water de ijsschotsen tot een verbazende hoogte hadden opgestapeld en wel zoodanig dal zij een grot vormden ruim genoeg, om er een tapperij in op te rigten. Dag aan dag was deze met vlaggen versierde «ijsberg" druk bezochr geweest. Een oud gediende, die in 1794 in Noord- Brabant lag, deelde ons eens mede in de dagen toen wij 't nog geloofden dat hij na deel genomen te hebben aan eene nachtelijke patrouille, in de kazerne teruggekeerd niet van zijn paard kon stijgenmen moest bem met bijlen loshakken De man verhaalde di» zoo dikwijlsdat hij het blijkbaar zelf geloofde. De vijf professoren, die balast waren met het onderzoek naar Passanantes verstandelijken en ligchameiijken toestand namen hunne taak niet ligt opmaar deden allerlei proeven met den koningsmoordenaar. Eerst werd bem nog eens gevraagd naar zijne politieke meeningen en naar de beteekenis zijner geschriften en nadat hij op alles met een half onverschilligen half spot- tenden glimlach geantwoord hadbegonnen de proeven met alle hulpmiddeleu der moderne psychiatrie. Met den dynamometer werd zijne spierkracht onderzocht en de60g»aden welke het instrument aanwees, getuigden van Passa nantes geringe krachten daar een der aanwezige professoren 140 graden haalde. Daarna giifg men «•ver tol het gebruik van den estcsiotnetereen natrumeul om de gevoeligheid der zenuwen te melen. Vervolgens moest hij zich geheel uit- kleeden om gewogen te wordenen het bleek dat zijn gewigt slechts 51 kilogram was. Den volgenden dag werd zijn polsslag opgenomen met den sfigmogiaaf en werden zijne oogen onder zocht met de ophlalmoscoop waartoe men eene kamer in de gevangenis hermeliscb moest af sluiten en kunstmatig verlichten. Het onderzoek is afgeloopen en de professoren verklaren in hun rapport dat Passanante, die den moord aanslag op den koning van Italië pleegde, in het volkomen bezit van zijn verstand is. Aan een particulieren blief uit Kolta-Radja dd. 28 December II., leenen wij o. a. «Overstroomingen zooals wij nog nooit op Atjeh hebben bijgewoond ziedaar de tpesiand in de maanden October en November. Alle operatiën moesten gestaakt worden en de vijand liet ons met rust evenals wij hem met rust moesten laten. Gij kunt niet begrijpen wat er geleden is die dagen door de troependie in de XXII Moekims lagen. Bij Longie stond het water twee meter boogop Montassie en Anak Galoeng moesten de bivouaks ontruimd worden en ge- vlugt naar hooger gelegen punten op Lambaioe was men naar de bastions gegaan en in de beating verdronk een Europeesch luselierdoor den kraton voer men met schuitjes en vlotten en om Kotta-Badja stond alles blank van water. De communicatie met alle posten was gestaakt alleen het Generaals-plein en onze daarachter gelegen woningen bleven droogen dat drie a vier dagen lang. Gelukkig zijn er geen epi- demiën of bijzondere ziekten uitgebroken en nu ja, nu worden er dijken en polders ge maakt, locomobiles geplaatst op sommige punten om hel water weg te malen en alles gedaan om die heillooze en dure bandjirs te weren. Wij hebben de laatste maand nu goed weer en alles wordt voorbereid, om in dc eerste dagen van Januari den XXVI en XXII Moekims den genadeslag toe te brengen er heerscht in de XXVI groote verdeeldheid, daar wil hét volk daar willen de hoofden zich onderwerpen den grootsten tegenstand echter zullen wij tegenover Lampermeh ondervinden, waar zich de meeste kwaadwilligen bevinden. Naar de posten in de nabijheid van Indrapoeri worden stukken geschut van zwaar kaliber vervoerd, om de laatste en grootste schuilplaats van Panglima Polim te ver nietigen. Een overmachtig arillerievuur moet dien kraton die nog grooler is dan de oude sultan-kraton teisteren en is die sterkte geval len dan krijgen de XXVI hun beurt. Dezer dagen is een mooi wapenfeit volbragt, door eene bij ver rassing genomen versterking des vijands, inde XXVI Moekims, door 250 man des morgens in de vroegte met gering verlies, te veroveren. Eene vnurlijn van 80 op 100 meter, zes stukken geschut, eene aanzienlijke hoeveelheid wapens kleederen en korans (want in het midden der versterking stond een missigil), vielen in onze handen. Hel is eene gewigtige en groote ver sterkingdie ons al heel wal kwaad heelt be rokkend." Slechts goede producten roepen concurrentie in't leven. De teerkapsules van Guyotdie zulk een heilzame uilwerking hebben ingeval van verkoudheidcatharrenbronchitis en tering zijn ontelbare keeren nagemaakt. De heer Guyot kan slechts instaan voor die flacons, waarop zich zijne handteekening be vindt gedrukt in drie kleuren en die in de meeste apotheken te verkrijgen zijn. AMERSFOORT, 17 Februarij 1879. Op Dingsdag, den 18. Februarij 1879, des namiddags halftwee, zal de Raad der gemeente Amersfoort eene vergadering houden waarin de punten van behandeling zijn 1. Rapport in zake het vuur-, haven- en ton- geldmet advies der kamer van koophandel en fabrieken. 2 Ontwerp-besluiten lot afschrijving van den hoofdelijken omslag en de hondenbelasting over 1878, wegens vertrek, enz. De le luitenant Jhr. J. R. Storm van 'sGra- vesanue, van het regiment rijdende artillerie te Amersfoort is benoemd tot Instructeur in dc rijkunst bij dat corps, tengevolge der ver- laatsing van den le luitenant C. M. E. van öben SeisInstructeur in de rijkunstvan gemeld regiment naar het 1e regiment veld artillerie te Arnhemzullende nader door den regiments-kommandant worden bepaaldof hij te Arnhem blijlt, of bij het regiuients-delache- ment te Zutphcn wordt ingedeeld. De WelEerw. lieer Ds. G. J. de Hoest, lot predikant te Üarneveid beroepenheelt gisteren hij dc godsdienstoefening der llerv. gemeente tc Amersfoort zijne afscheidsrede gehouden. De Centraaltreindie te 9 uren hedenochtend van Kampen is vertrokken en te 11 uren le Amersfoort diende aanlekomen, was te 12 uren nog niet aan 't station aldaar. Naar men verneemt zouden tusschen Harderwijk en Nun- speet cenige veewagens zijn losgeraakt en is daardoor een oponthoud enz. veroorzaak»waar van onsbij het ter perse gaan dezer Courant nog niets naders is bekend. De WelEerw. Heer J. J. de Visserpredikant bij de Chr. Gerei, gemeente te Nieuwediep, heelt het beroep naar Amersfoort aangenomen. In de vergadering met Dames van het Depar tement Amersfoort der Maatschappij «Tot Nut van 't Algemeen" op Donderdagavond 20 Fe bruarij e. k. zal de voordragt worden gehouden door den heer VV. Otto, van Amsterdam. Het concert der lleeren VeermanAdclberg, Gaillard en Völlmaruil Utrecht, zal overmor gen, Woensdag 19 Februarij, in Amicitia tc Amersfoort worden gegeven ingevolge nevens- staande advertentie en is daarvoor een keurig programma ingerigt, behelzende schoone toon werken van gevierde componistenterwijl de bekendegroote talenten der voormelde hceren eene vlekkclooze en genotrijke uitvoering waar borgen. Diensvolgens mag men de verwachting koesteren dat allen hier ter stede die uitmun tende muziek waardeeren en met gevoel daarvoor zijn bezield aanst Woensdagavond dit concert zullen bijwonen. Het concert was in de vorige maand wegens het overlijden van Prins Hendrik uitgesteld. Tengevolge van een ongesteldheid van een zijner huisgenootenzal i)s. Buytendijk eerst den 9 Maart te Kralingcn zijn afscheid preckcn en den 10 daaraanvolgende te Amerongen zijn bediening aanvaarden. De Heer W. J. van Zeggelen, bekend vader- landsch dichter en letterkundige is gisteren te 's Gravenhage overleden. Wijlen den heer 0. J. de Ridder, te Ameron gen heelt bij uiterste wilsbeschikkingaan de diaconie der llerv. Gemeente aldaar f500. vermaaktvrij van sueccssiercgL Te Amsterdam had zalurdagavond jl. een zware brand plaats in hel gebouw van de druk kerij der Hoeren Gebroeders Dinger, hetwelk grootendcels is afgebrand met bijna alles wat zich daarin bevond. De meesterknecht h J dien avondna alles in orde te hebben bevonden de drukkerij gesloten toen eenigen tijd daarna de Heer Ringer opmerkzaam werd gemaakt op veel licht in dc drukkerijdietoen hij haar opendereeds in volle vlatn was. Ofschoon de brandweer spoedig was aange rukt en vlug werkte konden slechts een klein gedeelte van het gebouw er de aangrenzende huizen worden behouden. Uit 's Gravenhage wordt gemeld «Den 12en Mei aanstaande zal het 30 jaren geleden zijn. dat Z. M. de regeering over den Nederlandschen staat aanvaardde. Dit jubileum zal ongetwijfeld overal op recht feestelijke wijze worden gevierddoch zeer zeker in de hoofd en hofstad. Ik verneem tochdal hij die gele genheid de festiviteiten ter eere van 's konings huwelijk voorbereid, doch door den dood van Brins Hendrik uitgesteldzullen plaats hebben, e bedoeling schijnt tc bestaan om op dgn 12en Mei 1879, tegelijk met de viering van T30jnrig koningschap, ook de intocht van Z. M. met de koningin in de hoofdstad te doen plaats hebben. Daarna komen de leesten in den Haag. «Ook wil ik u mededeeleri dat deze week op 't onverwachts eene groote parade in het natte Malieveld is gehouden welke den voor- afgaanden avond eeist zeer laat doorZ. M. den koning werd bevolen. Gij zult er een vernieuwd bewijs in zien van 's konings gestrengheid te genover nalatigheid in den dienst. Zooals ge weet en de bladen brengen 'tu dagelijks op nieuw in herinnering wandelt en rijdt Z. ML eiken middag met onze jeugdige koningin. Nu is het een algemeen bekend gebruik dat, bij het passeeren van vorstelijke personenalle militaire wachten in 't geweer komen en de noodige eerbewijzen moeten doen. «Toen Hunne Majesteiten deze week echter over 't Buitenhof reden verzuimde de schildwacht de hoofdvvachL in 'l geweer te roepen. De koning merkte dit op; liet den nalatten soldaat 8 da- en cachot, op water en broocrom den anderen agden sergeant van de wacht 8 dagen pro voost, den luitenant van dienst 14 dagen arrest opleggen; terwijl lijj last»gaf dat het garnizoen,

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2