verkoolde lgkdat niet meer te herkennen vu*. Ue persoon van Maailevelt moei rijk ge weest lijnof er veel ut weinig gestolen is weet men niet. Alle kasten waren gesloten en de sleutels verdwenen. De knecht van den persoon die te Capelle vermoord is, heel Jan van der Meer en was de oudste knecht van den terslagene. Heeds is hij meermalen in verhoor genomen maar blijft zijne schuld ontkennen. Men heelt eene som van f 1000 bij hem gevonden waarvan hij de herkomst niet kan aangeven. Naar men ons meldtwordt aan genomen dal hij den moord niet heeft ge pleegd maar zich laten omkoopen door anderen, voor wie hij de gruweldaad mogelijk maakte. Op welke wijae de moord is geplengd weten wij nog nietslechts vernemen wij dal hel achterhoold vermoedelijk met een hamer is ver- brij iel d. In de laatste zitting van het »Seeambt" te Emden werd over hel vergaan van het schip Heinrich", kapt. Kiull van Papenburg be raadslaagd. Dit vaartuig vaarde in de maand October II., met 370 balken beladen, van Riga naar Hariiogen. Na veel onweder te hebben doorstaan kwam het schip op 27 November in de nabijheid van Terschelling en nam van daar eeo loods aan boorddie hel bevel over nam en het schip landwaarts stuurde. Door mist en nevel werd hij genoodzaakt het anker te laten vallen. In den volgenden nacht ver hief zich een zware storm, waai bij hel schip van zijn ankers sloeg en op hel strand geraakte. Een boot was intusschen verpletterd en een andere sloeg om toen zij te water werd gelaten. Na vele pogingen om aan land te komen wer den eindelijk de schipbreukelingen door de reddingboot »de Vlieland" afgehaald. Het vonnis van het Seeambl luidt dat deze schipbreuk veroorzaakt is door het mistige weder en door de onvourzigtigheid van den loods, daar hij verzuimd heeft, door loodingen te bepalen, waar liet schip zich bevond. Dat de militaire oefeningen in Zeeland aan staanden zomer mei alle kracht zullen worden aangepakt, kan blijken uil de omstandigheid, dat aan ieder officier van hel 3de regiment infanieiie een gedeelte van het omliggende ter rein van Bergen-op-Zoom gerekend van Houw tot en met bet eiland Walcheren zal wor- ken aangewezen om in teekening te brengen. Ook de kwartiermeesters zullen bij de uit te voeren bewegingen blijken moeten gevendat zij hunne te vervullen verpiiglingen in tijd van oorlog in haargebeelen omvang weten uiuevoeien. Aan het jongste parlementaire diner bij Bis marck heeft men zich vroolijk gemaakt met een »modus-vivendi-frak". Tot dit diner was ook hel lid van het centrum Forcade deBiaix genoodigd. Juist toen hel diner een aanvang zou nemen bemerkte bij tol zijn schrik dat hij in plaats van den voorgeschreven frakeeo zwarten rok aan had. Hij wil oog naar huis terugkeerenmaar de rijkskanselier, die ver neemt wat er gaande isbiedt hem een frak uit zijn eigen garderobe aan. En weldra ziet men het lid van hel centrum in den jas van prins Bismarck. Aan tafel leverde dit, toen de znodut-vivendi-quaeslie ter sprake kwam, slof tot veleilei geestigheden en anecdocten waar van bet slot was, dat de »modu*-vivendi-lrak" ontstond. In den nacht van den 28sien Januarij is in hel telegraafkantoor te Batavia een diefstal gepleegd ten bedrage van f 10,000. De dief moet zich hebben laten insluiten daar niet blijktdat er van builen is ingebroken. Er waren 4 galen in het deksel der geldkist geboord om hel slot te kunnen openen. Toen dit geschied was, werd het bovenste vak der kiat opengebrokenwaarin de geldtrommel alondmen heeft dit gedaan door de pennetjes uit de scharnieren te balen den geldtrommel liet men ledig staan. Al wat van bet geld if teruggevonden ia 1 rijksdaalder, 1 dubbeltje eo 12} cent aan kopergeld; ook zijn 2 fleachjcs, waar petroleumlampjes van waren gemaaktdes morgens gevonden. Te Reims is een verschrikkelijke misdaad ge pleegd. Zekere Willet heeft sijn vrovw gedu rende haar slaapmet eeo bij) gedood. D« moordenaar is gearraateord. Bij d« onlangs bewerkstelligde huiszoeking te Kiew zijnnaar men weetvele nihilisten onder welke ook eeoige vrouwen, in hechtenis genomenmaar ia een gendarme doodgeschoten, net schotdat hem doodelgk trofwerd door eene der vrouwen gelostde berigten spreken van drie vrouwen maar laten liet in het on zekere, wie van deze Mn revolvar hanteerde. Volgens de Köln. Zeit. behooren twee der hechtenis genomen vrouwen tot de aristocialie; de eenegravin Panin was aan de nniversi- teit te Kiew ingeschreven en beioemd door hare schoonheid; de andere is eene dochter van generaal Geiseleld, die Ie Su-Petersburg woont en lid van deti senaat en van den rijksiaaii is. Mej. Gersefeld, 18 jaar oud, werd dooreen bajonetsteek gewond doch zeide niettemin kort na hare aanhouding, toen zij het eerste verhoor voor den politie-kominissaris onderging«beden school ik slechts op een polilie-soldaal maar weldra zullen wij u allen als woedende bonden doodschieten." De eerste polilie-soldaal, die bij deze gelegenheid sneuvelde, viel door deu kogel uit den revolver van Olga Rassofiskadie even als de dochter van generaal Gersefeld te Kiew de lessen aan de universiteit volgde. Een derde jonge dame onder de gearresteerden be hoort tot de hoogste aristocratieaij heet gravin Paninhare stiefmoeder is hofdame der Kei zerin en haar overgrootvader was onder Kei zerin Katharina tweede rijkskanselier. Voor ruim twee jaren nam een vreemdeling met zijne vrouw en twee dochters zijn intrek in een logement te Napels. Eenige dagen na hun aankomst vond men den man vermoord op een der trappen van het logement liggen. De moor denaar werd echter gegrepen en bij het verhoor verklaarde hij dat hij omgekocht was door de vrouw van zijn slagtoffer. Op die beschuldigingen niettegenstaande men wistdat de moordenaar een doodvijand van den verslagene en diens familie was, werd de vrouw van liare beide kinderen gescheiden, om twee jaren in den kerker te verzuchten tot het eindelijk eeo paar dagen geleden aan haar advo caat gelukte, haar onschuld aan Bet licht te brengen. In haar gezondheid geknakt wordt zij nu weergegeven aan hare kinderen, die, niet genoeg dat zij hun vader op zoo droevige wijze verlorenook nog gedurende twee jaren de moederzorg moesten missen en de vrouw kan nu de rest van haar leven verkwijnen als een nieuw slagtoffer der gerechtigheid 1 Wanneer zal toch die preventieve gevangenschap eens afgeschaft of althans gewijzigd worden Wat is er onaangenamer voor hen die door hun beroep verplicht zijn veel te spreken zoo als advokatenonderwijzersredenaars pre dikanten dan keelpijn, verkoudheid of een over blijfsel van bronchitis Men gebruikt hiervoor in overdaaddoch zonder groole uilkomst een menigte p&tessiropendrankjesenz. welke meestal de ziekte vreedzaam haar weg laat gaan. De teer alleen kan hierin eene spoe dige verlichting geven men kan zeggen oogen- blikkelijk als zij bij eene genoegzame hoeveel heid wordt toegediend. Urn deze uitkomst te verkrijgen behoeft men bij eiken maaltijd slechts vier a zes teercapsules van Güyot te gebruiken. De flacon van f1,25 bevat 60 capsuleszoo dat deze behandeling slechts op eenige centen daags komt te slaan en men kan verzekerd zijn dat van tien personendie het beproefd heb ben negen zich aan deze geneeswijze houden. De teerkapsules van Guyot hebben door hun succesdal van dag tot dag toeneemtonnoe melijk veel namaaksels uitgelokt De Heer Guyot kan alleen deze flacons waarborgenwaarop zich zijne handteekeningin drie kleuren ge drukt, bevindt AMERSFOORT, 13 Maart 1879. Z. M. heeft benoemd tot Minister van Koloniën den heer 0. van Reeslid van de Tweede Kamer. Aan den Wedstrijd in het Handleekenen jL Zaterdag te Amersfoort gehouden, namen 13 vrouwl. en 9 mannl. kweekelingen deel. Het geleverde werk gaf alle redenen tot te vredenheid. Diensvolgens kan deze wedstrijd als volkomen geslaagd worden beschouwd. De Aldeeling Amersfoort van het Ned. On derwijzersgenootschap heeft door 't uitschrijven van een wedstrijd in een vak waarvoor een examen tot nog toe niet verpligtend is, een goed werk verrigt Het Departement Amersfoort der Maatschappij «Tot Nut van 't Algemeen" 'twelk haar daartoe in staat steldeverdient daarvoor den lof van allen, die 'twèl meenen met het onderwijs. Uit Arasterdam wordt aan 'tRott Nicuwsbl. gemeld «De tijd is niet ver achter ons, dat een moord of een zelfmoord hier eene zeldzaamheid was en thans is het half dozijn sedert Nieuwjaar vol. Ik laat dc liefhebbars bespiegelingen maken over evcnlueele oorzakenik som alleen op Camille werd doodgeschoten en daarop volgde de sluiting van haar inrichtingde «directrice eener dergelijke inrichting, die in weel wil harar gevorderde jaren nog al romantische avonturen zocht en naar inen meent op 'l laatste bal masqué met veel succès intrigeerdeheeft beproefd zich dood te schieten en 't is haar bijna gelukteen timmerman is spoorloos verdwenen en blijkens geruchten van eene arrestatie denkt men aan moord een heer uil eene andere stad (men zegt uil Utrecht) schiet zich op 't Frederiksplein dood; dezer dagen wordt een bediende van eene zeer geachte firma en zelf van zeer geachte familie gearresteerd en een heele roman doet de rondte waarin Kets, Camille, deze airestatie en de hemel weet wat meer in voorkomt. Misschien dal de overdadige lectuur van de werken van Zola demoraliseerend werkL Het tra- fisch of liever hel geheimzinnig uiteinde van osden gewezen boekhouder der firma Le- deboer en de Wilt, brengt onmiddellijk een heelen roman tot sland met alle ingrediënten, die Zola en Daudet voor «zulke dingen" noodig hebben. De dood van Vos is niet besproken het schotdat hem deed vallen werd ook niet gehoordmaar zijn dood is een gereede aan leiding voor den verdediger om lol vrijspraak te concludeeren. Beweert de een dat zijn dood getuigenis der waarheid is en vrees voor straf wegens medcpligtigheid de ander verklaart dat zijn dood een verpletterende schuldbeken tenis is. Hoe het zijde eisch van vijf jaar tuchthuisstraf en f1500 boete zal, naar men vrij algemeen verwachtveranderd worden in... vrijspraak. Er is veel geheimzinnigs in de taak dal is zeker en ra. i. is het alleen de vraag of de koopman verpligt is toe te ziendat hij niet bevoordeeld wordt en bij gebreke van dien strafbaar is. Over de geldigheid der bewijzen of de firma liet knoeijend. i. er orde toe gaf of het toeliet of zelf hielp enz., heerscht groole verdeeldheid van gevoelens. Diten het feit dat ook de heer Cruys werd vrijgesprokendoet aan vrijspraak denken. Den 15den is de uit spraak alles is vol belangstelling, alles spreekt er overalles heeft er eene opinie over. Dat de zaak tol in het hoogste ressort vervolgd zal worden houdt men voor hoogst waarschijnlijk. Tot dusverre is echter alles onbeslist." Het Handelsbl. meldtdat 21 April de juiste datum iswaarop de Koning en de Koningin hun inlogt in Amsterdam zullen houden. De galavoorstelling in den stadsschouwburg aldaar, die door den Koning en de Koningin zal worden bijgewoondzal plaats hebben op Donderdag 24 April e. k. Onder anderen zal daar worden uitgevoerd een cantate van lleinzc woorden van mevr. HeinzeBerg. Mevr. Kleine en mej. de Groot zullen de tuin-scène uit dc «Maria Stuart" spelen. Eerstgenoemde treedt daarin op ais Elisabeth. In het Paleis voor Volksvlijt zal bij deze gelegenheid eene bloemententoonstelling worden geopend. Men meldt uit Nieuwcdiop van 10 Maart: Gisteren middag en heden morgen zijn hier 19 sloepen met een overvloedige vangst van kabeljauw en lengheilbotschelvisch rog en vleet binnengekomen. Hoe buitengewoon groot de voorraad ook wasalles werd direct in manden gepakt en per spoor verzonden. Naar den prijs wordt, om zoo Ie zeggen, niet gevraagd. Hel afslaan geschiedt eigenlijk slechts voor den vormomdat hel een keur is; immers zoodra heeft de afslager zijn mond niet geopend of het «mijn" stormt hem van alle zijden naar het hoofd. Bij die groole voorraad is hel op merkelijk dat de ingezetenen niet dan tegen fabelachtige prijzen aan visch kunnen komen. De opkoopcis vragen, phlegmaliek f1 (10 dub beltjes) vooreen middelmatige schol, en trachten den kooper dan nog diets te maken dat zij met schade verkoopen. De schokkers vragen een daalder voor een kabeljauw, die reeds zeer lang zijn doopcedul verloren heeft en die men niet dan boven den wind moet naderen. Voor de puiboring op het Vreeburg, te Utrecht, die reed» 140,000 kostte, werd door hel bestuur der stad nog f f 3,000 aangevraagd. De buis 270 meter in den giond gedreven zit onbewegelijk vast. Men wilde het werk tot eene diepte van hoogstens 600 meter voorttellen. Een der leden van den Raad de heer de Geer meent dat het tijd wordt met dit werk te ein digen en het geboorde gat ie dempen opdat de nakomelingen niets terugvinden van eene proefneming waaraan een halve ton gouds ia weggeworpen. Hei bestuur heeft de voordrag! ingetrokken. In 1870 weiden door de regeering 12000 kapoijassen voor een mogelijke mobielverklaring van dc schutterij aangekocht. Gedurende al die jaren zijn dece in de magazijnen bewaard maar

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2