ATTENTIE! eene EERLIJKE (ElENllD, eene TÏHEÈE MEID. E. H. BANKERS. men is er nu toe overgegaan om met deze jas sen ofschoon van gewijzigd model de opko mende milliciens van 1879 te kleeden. Een maatregeldie in het belang van rijks finan ciën zeer te waardeeren is. Aanst. Zaturdag zal weder een veetrein aan 'l Station te Amerstoort passeeren van Gioningen naar Amsterdam via Utrecht. Gedurende de vorige week werden circa 700 stuks vee langs den Centraal-spoorweg vervoeid. Men meldt uit Zwolle Directeuren der Maatschappij lot exploitatie van veestalen en veetransporten in Nederland hebben bij den gemeenteraad ingezonden een plan tot verbetering en uitbreiding der tegen woordige veemarkt alhierzoodat daarop be hoorlijk 1300 stuks vee kunnen worden ge plaatst. üc kosten zijn geraamd op circa I 12,600. Zaturdag jl. had aan de rijks-universiteit te Groningen eene promotie plaats, die in de annalen van die stichting, als nieuw en tol dusver eenig eene bijzondere plsats zal beslaan. Op dien dag toch werd mejufvrouw Aletta Hen- riülte Jacobs, van Sappemeer die in bet vorige jaar reeds het staatsexamen als arts had afge legd bevorderd tol medicinae doctor na ver dediging van een academisch proefschrift over lokalisatie van physiologischeen phathologirche verschijnselen in de groote hersenen. Dit proef schrift opgeluisterd met 2 platen is opge dragen aan H. K. H. de douairière Prinses Hendrik der Nederlanden. Voordat de promotor, de hooggel. heer dr. Kooijker lot de promotie zelve overging, hield, wegens absentie buiten de slad van den rector magnificus den hoog leeraar prof. mr. van der Wijck, de prorector prof. van Bell eene toespraak waarin ZHGel. wees op het leit dat de eerste vrouw in Neder land die den acaderaischen doclerslilel zich ver wierf, dit deed aan de Groningsche universi teit en dar de geestkracht van dezen eersten doctor feminini generis rot spoorslag moge strekken voor de aanslaande doctoren masculine generis (Jnnoodig te «eggen dal een grooter publiek van heeren en ook dames bij de pleg- uglieid tegenwoordig was, dan de zaal kon bevatten. Naar wij vernemen vertrekt mejufvrouw doctor Jacobs nu in het laatst van deze week naar Londen om aldaar aan de ziekenhuizen voor vrouwen en kinderen zich verder in hare kunst te volmaken. Later zal zij zich te Anster- dam vestigen. De soldaat L. C. van het 2e Heg. inf. is bij vonnis van den krijgsraad te 's Boschwegens dielstal in de chatnbrée gepleegd ten nadeele van een kameraad vervallen verklaard van den militairen stand en veroordeeld tot één jaar kruiwagensirat. Een rijtuig met 4 personen er in, uit Maarssen komende, is bij Portenge in bet water geraakt, lfrie personen redden zich de vierde de vrouw vao den landbouwer V. verdronk. In de Nieuwe Kolt. Ct. van 11 dezer leest men hel volgende ingezonden stuk Jenever-tapperijen op straat. Ik ben zoo vrij de politie atient Ie maken op een ergerlijk misbruik dal meer en meer toeneemt. Langs de kaden loopen vrouwen die quasi koffij of melk verkoopen aan de sjouwers, doch wier hoofdzaak niet is koffij of melk, maar jenever te slijten. Er wordt «ven rondgekeken of er ook politie in de buurt is, en dan direct de flesch voor den dag gebaald en wordt er ge schonken. Ook al hebben wij nog geen wet die hel aantal drankhuizen beperktzoo kan dit bedrijf toch belet worden, al was hel alleen wegens ontduiking van de patentwet. De magnetiseur Hansen die zich gekrenkt gevoelt door de uitvallendoor de pers legen hem gerigt heelt eene voorstelling gegeven uilsluitend voor de heeren tlagbladschrgvers ten einde te trachten die ongeloovigen te overtui gen. Hij is echter, blijkens de Berlijnsche bladen, in geenen deele daarin geslaagd. De heeren zijn even ongeloovig als voorheen. De Bedfordshire Mercury ontving dezer dagen een berigt van de hand van iemand die een gesprek had gehad met een marskramer, John Roseberry geheetcn die nu meer dan f 10 jaar oud is. De man werd geboren te Whisby in 1769 en trad op zijn 20ste jaar in 'l huwelijk met een meisje dat verscheiden jaren jonger was dan hij, en de dochter van den vicaris van Claydon. Na de voltrekking van de trouwplegtig- heid die stipt geheim werd gehouden, bleet de jonge gade nog ruim een jaar op school. Toen eindelijk bekend werd, dat de dochter van den vicaris gehuwd was met een kruideniers knechtwas de verontwaardiging algemeen. De man werd gevangen gezet, zijn vrouw onder toezigt van haar ouders geplaatst. Het geregt sprak echter Roseburry vrijen het zoo jong gehuwde en nu vereenigde paar leefde zarnen 87 jaar. De vrouw is vier jaar geleden, 99 jaar oud, gestorven. De kinderen uit dit huwelijk, 22 in getal, 17 jongens en 5 meisjes, zijn allen dood en te Peterborough begraven. Zooals bekend is worden in Engeland gelijk thans ook ten onzentvrouwen bij het postwezen toegelaten. Men zou meenen dat dit aan be leefde en vriendelijke behandeling bevorderlijk moest zijn. In Engeland is bet echter niet zoo. Onlangs zijn twee vrouwelijke beambten ontsla gen wegens onbeleefdheid jegens 't publiek. De postmeester voegde er bij «dat hij 't betreurde, dal klagten over gebreken van dien aard me- nigvuldiger zijn gewordensinds vrouwen in de kantoren worden gebrniki." Door het hof van assises van Lot en Garonne it Jean Lopradeoud 20 jaar, die op 10 Nov. zijn vadermoeder en grootmoeder ver moord heeft ter dood veroordeeld. De moor denaar is gedurende den geheelen tijd der de batten gevoelloos gebleven. Een ongeluk in de Victoria-mijn bij Wake field heeft weder aan acht menscben het leven gekost. Ditmaal was geene ontploffing oorzaak maar bet breken van een touw, waarmeJe de kooi werd neergelaten. Dezer dagen werd in de militaire cantine te Middelburg een orgel met 24 airs, waar onder volksliederen en dansmuziek ontvangen als een blijk van waardering aan die instelling geschonken door ruim zestig ingezetenen der slad. De zaak vond haar oorsprong in het bezoekdoor velen den 23n Dcc. jl. aan de cantine gebragt toen deze door de commissie van beheer gedurende een avond voor hel pu bliek was opengesteld. Een verschrikkelijk drama had eergister te Parijs plaats in de rue Condorret. Aldaar woonde op de vijlde verdieping een jong paarScbellem- berg genaamd, 'twelk eerst ze» maanden geleden gehuwd was. De man was 26 en de vrouw 22 jaar oud. Zij schenen elkander goed te verslaan en niets deed vermoeden dat een ongeluk zou plaats hebben. Eergisler werden de buren ver schrikt door verscheidene revolverschoten welke aldaar werden gelost. Men drong binnen en al daar stond men voor een verschrikkelijk schouw spel. Eerst vond men het lijk der jonge vrouw welke zich zelve door vergiftiging had vermoord een brief, liet niet den minsten twijfel over aangaande de oorzaak van den dood. Verder vond men den man badend in zijn bloed de de ongelukkige had zich vier kogels in de rig- ting van bet barl en twee door den kop geschoten. Hij leefde nog toen bij opgenomen werd en men hoorde hem zeggen: «Moeder, vergiffenis Een oogenblik later was hij een lijk. De oorzaakwelke tol dien dubbelen «elf- moord aanleiding gafis nog onbekend. Uil Bsrneveld schrijft men Op een paar marktdagen werd op de markt alhier kunstboter ten vei koop aangeboden, in uiterlijk en smaak bijna niet van de gewone te onderscheiden. De veikooper wist ze met bel onnoozelste gezigl ter wereld voor t 1.35 per KG. (5 cent minder dan voor gewone boter) van de hand te doen. Daar deze daad onder de strafwet valt, is de politie er reeds mede bekend. Op de paardenmarkt te Barneveld werd Maan dagmorgen een persoon door den slag van een der paarden aan hel hoofd gelioflen waardoor hij gevaarlijk weid verwond. Een ander werd insgelijks aan den buik gewonddoch minder gevaarlijk. Men meldt uil Maastricht aan de Amst. Ct. De sigeuners die een paar dagen geleden door uw correspondent uil Sittard als zeer ordentelijke lui beschreven werden hebben alle ondeugden van hun ras. Hier kunnen velen getuigenhoe zij door dien troep zijn afgezet. Voor kleine reparatiën aan ketels werden zeer hooge sommen geëischl; zeker iemand werd zelfs voor meer dan f 100 beet genomen, terwijl het geleverde weik alleen in schijn goed was. Maar sou dat i ook anders kunnen? De kleine troep toch heelt 15 paarden. Zou dat alles kunnen worden op- gebragt door ketelboeten legi n een uiatige be- looning? Men «ij dus op zijne hoedel Burgerlijke Stuud van Amersfoort. GEBOREN6 Maart, Hendrika Johanna Maria d. van Johannes Sraeink en Petronella de Fluiter. 7 MaartBarendz. van Hendrik Ahbenhuis en Margrielha Langras. Thomas Willem Jan z. van Mr. Johannes Heijligers en Alathilde Josephine Rcinhardt. 8 MaartRacnel Sara d. van Jonas van Vollenhoven en Roosje van Creveld. 9 Maart, Louisa Phiiippina Wilhel- mina, d. van Hendrik Verschuur en Adriana Wilhelmina de Roos. Elias, z. van Jacob van Eijken en Catharina Gardina Plilippo. Neellje d. van Abraham Spreij en Maria lloogendoorn. Cornelius Franciscus, z. van Laurenlius Jacobus Luijcx en Anna Catharina Willenborg. 11 Maart, Johannes Leonardus, z. van Everardus Heemskerk en Christina Klee. Susanna An- toniad. van Johannes van de Brug en Maria Hüsken. 12 Maart, Willemijntje en Elisa beth, twee d. van Jan Wannink en Anlje Daat- selaar. Alijdad. van Willem Langras en Willemina VeenendaaL 13 Maart, Wille mijntje, d. van llermanus Uding en Elisabeth Cornelia Kraan. GEHUWD: 12 Maart, Gerrit van Walsem en Maria Jansen. OVERLEDEN: 8 Maart, Antonia Bekbergen, 8 d. Jannetje Bekbergen8 d. Hendrik Jacobus Gerardus Korte9 m. 9 Maart Jannetje Elberse 81 j. wed. van Gerrit Schou ten. 12 Maart, Cornelia Belia van der Maath69 j? ongeil. i ADVERTENTIE N. Heden overleed in den ouderdom van 56 jaar, de WelEd. lieer DIRK JANS KROL, Uker der maten gewichten etc.diep betreurd door zijn echtgenoole M. R. VAN SWEDEN kinderen en familie. Gro.iisge!» 10 Maart 1879. Gisteren heefl hel den goeden God be haagd mijne eenige geliefde Zuster. Mejufvrouw CORNELIA ABELIA in den ouderdom van ruitn 69 jaar plotseling lot zich te nemen. Amersfoort, m VAN DER MAATH. 13 Maart 1öi9. Een JONGMENSCHeene goede hand schrij vende met moderne talen en administratie volkomen bekendzag zich alhier gaarne belast met eenige productieve werkzaamhedenof wel geplaatst op een kantoor oi anderszins. Hierop roflecleerendeworden franco brieven ingewacht onder Letter W. Bureau Am er 8- loorteche Courant riT-g^jr^ Mevrouw CEL03SE vraagt w*1» tegen primo Mei aanstaande, die ook flink kan werken en Een flinke bakkersknecht zag zich gaarne zoo spoedig mogelijk geplaatsthetzij voor NOODHULP of VASt. Brieven franco lelt. B. Bureau AmersL Courant. Puike kwaliteit RUHR UAARDSTUKKEN per Hectoliter f0.90. Puike kwaliteit KACHELKOLEN zooals de mnn oplevert per Hectoliter f0.70. Wagenladingen van 120 II.-L tot zeer lage prijzen verkrijgbaar. Puike COKE van de Hollandsche gasfabriek te Amsterdam de 32 kilogrammen f0.40. IDEM geklopt >0.45. Franco aan huis 5 cent per hectoliter. Bestellingen worden aangenomen aan de FACTORY van den NED. CENTRAAL-SPOORWEG LangestraatMAGAZIJN en aan het STATION. Op bovenstaande brandstoffen voor liefdadige inrichtingen en artnenzijn bons voor veel verminderde prjjzcn bij ondergeteekende ver krijgbaar. J. VAN ASPEREN, Stationschef.

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 3