plegen over de wegen j middelen en wnarborgen om öt aan de bezetting deel le nemen ól door een ander plan de regten en de veiligheid der beide partijen te verzekeien, overeenkomstig de bedoeling van het Berlijnsche tractaat. Allerlei Te Almkerk is dezer dagen een schandelijk feit voorgevallen. Een paar echtelieden ver kochten al hun huisraad en zijn des nachts hei melijk uit de gemeente vertrokken met achterla ting van drie hunner vier onverzorgde kinderen. Toen deze des morgens ontwaakten, vonden zij geen ouders meer, slechts eenige boterhammen in een trommeltjealsmede een paar stukken nietswaardig huisraad. De arme kinderen zijn direct vanwege het bestuur in bescherm'ng ge nomen. Het is te wenschen dat voor de ontaarde ouders de stral niet uilblijve. Donderdag 5 April is te Parijs overleden de div isie-generaal graaf de Waldner FreuJenstein grootkruis van hel Legioen van Eer en een der officieren van het Eerste Keizerrijk. Hij had als cavalerie-kapilein deelgenomen aan den veldtogl in Rusland en werd daar verscheidene malen gekwetst. Den slag van Waterloo woonde hij insgelijks bij. Hij stierf in den ouderdom van 94 jaar. Sedert 1851, totdat hij wegens zijnen leeftijd op non-activiteit gesteld moest worden, was hij commandant der zesde militaire divisie te Straatsburg. In 1863 benoemde Napoleon III hem tot senator. Volgens de Goessche Ct. zal te 's Heer Arends- kerke voortaan eene belasting (bij wijze van havengeld I) op de eijeren worden geheven en wel van 2 cent per 100 stuks. Te Geldermalsen bevindt zich eene vrouw die reeds meer dan zes weken in slapendcn toestand heelt doorgebragt en de pogingen die men aanwendde om haar te wekken, waren steeds te vergeefs. Ook is zij in dien toestand geheel gevoelloos. Tegen den avond wordt zij echter geregeld wakker, gebruikt dan haar voedsel, en slaapt daarna weèr in. Met dit al verminderen hare krachten zeer. Uit Moskou komt weder eene moordgeschie denis, maar ditmaal weet men niet, of de nihilisten daarin zijn betrokken, liet kan eene bijzondere wraakoefening zijn. In een vroeger hotelwaarvan tbans de vertrekken slechts als gemeubileerde kamers werden verhuurd, woonde onder anderen een kwcekeling der technische schoolzekere Gorlynsky. In den avond van 15 Maart had hij vier vrienden op thee; daar onder een oudleerling der schoolBronislafF Bairascbefskyeen zoon van zeer rijke ouders, 22 jaar oudvan een knap uiterlijk. Onver wachts vrerd de deur geopend en trad eene jonge dame binnen in 't zwart gekleed. Eenige der jonge lieden kmden haar en ze werd aan de overigen voorgesteld als freule Praskowja Katsjika uil het Orenburgsche. Te zeven uur ongeveer nam Bairascbefsky plaats in een leun stoel de jonge dame ging naast hem zitten haalde revolver te voorschijn en schoot op hem voordat men haar het wapen kon ontnemen. Bairascbefsky was onmiddellijk bewusteloos en reeds overleden eer een docter kwam. Het bleek dat zij vroeger te Moskou op een school was geweestdaarop naar Petersburg was ge gaan en drie dagen vóór den moord weder te Moskou was gekomen en in hetzelfde huis waar Gortynsky woonde een kamer had gehuurd. Misschien heeft ze Bairascbefsky gekend toen hij nog op de technische schooi was en is de zaak alleen het gevolg eener liefdegeschiedenis. Ües ochtends had ze haar koffer gepakt en ge zegd dat ze naar Itjasan zou vertrekken. Ües avonds echter was ze weder op hare kamer gekomen en toen naar die van Gorlynsky gegaan. De vermoorde werd Zondag daarna begraven en de stoet ging langs de technische school. Geen enkele echter zijner vroegere kameraden vertoonde zich en slechts een tiental personen vergezelde het lijk. Het meisje weigert hardnekkig eene verklaring te geven. Men meldt uit Amsterdam Het is zoo min uw doel als het mijneom de chronique scandaleuse "a'n de hoofdstad voor uwe lezers op te disschen maar dit kan nog niet beletten er op le wijzen hoezeer de geest van verkwisting, in den laalslen tijd vooraltoeneemt. Allerwejje verrijzen hotels cn cafó's 'teene al prachtiger en eleganter dan het andere. Er worden fabelachtige prij zen besteed voor oude gebouwendie op goede punten zijn gelegen. Een ton is tegenwoordig een bagatel, niet te moeite waard om van te spreken. Ondanks deze kolossale sommen gaat bet den ondernemers naar den vleesehe en hebben zij binnen eenige jaren hun schaapjes op hel droge, liet wekt inderdaad verbazing hoezeer het leven buiten den familiekring hier toeneemt. Onze jeunesse doróede studenten en jongelui die 't niet al te nauw nemen met hel mijn en dijn zoeken des avonds hun troost in een der vunzigstc straten van de hoofdstadde Nes. Daar gooit men het geld weg, daar verteert men in brooddronkenheid wat men bezit en niet bezitdaar wordt lichaam ziel en heel de toekomst verbrast. in de Plantage worden in allerijl twee zoraer- schouwburgen gebouwdeen ten behoeve der Directie van het «Nederl. tooneelde andere voor den heer Prot, dje indertijd goede zaken heeft gemaakt met het aankoopen van een ter rein, dat hij don volgenden dag weêr verkoctit met f 10,000 winst, omdat zijn buurman er geen vrede mede haddat er een komedie naast zijn huis zou vei rijzen. Waar al de ge zelschappen een voldoend aantal artisten vandaan moeten halendit is mij een raadsel. Zij doen nu reeds opgeld en genieten honorariawaar van men vroeger niet durfde droomen. liet schijnt dat de gouden eeuw voor de artisten is aangebroken. Dat wil zeggen voor de vertooners de auteurs sukkelen nog altijd voort, zooals de heerJ. J. Schürmann liet moet ondervinden. Zijn Josépha viel bij de eerste opvoering als een baksteen, toen het door de Hanschen bij van Lier ten tooneele werd gebragt. De recensies waren zeer scherp, maar 'twas den schrijver een troost, dat men althans geen aanmerking wist te maken op zijn Fransch. Helaas nu komt hel tijdschrift «het Nederlandseh tooneel" hern ook dien troost ontnemen. De schrijver van het opstel raadt den «marchant tailleur" aan, zijn stuk te laten vertalen in hetFransch. Dit is de genadeslag. AMERSFOORT, 10 April 1879. Yerkiezing van Hoofdingelanden voor het Heem raadschap de rivier de Eem beken en aankleve van dien voor het 2. district, Hoofdplaats Amersfoort op 8 April 1879. Vacature (periodieke aftreding) van den Heer A. van de Haar. Uitgcbragte stemmen 205. Van onwaarde. geene. Verkozen de Heer A. van de Haar met 168 slemmenverder op de Heeren A. Lagcmaat24 stemmen. Th. ten Brink 10 Mr. van Walchren 3 Vacature (overlijden) van den Heer A. D. Methorst. Uilgebragle stemmen 205. Van onwaarde (blanco). 13. Geldig 192. Volstrekte meerderheid 97. Verkozen Mr. S. J. A. van Walchren met 102 stemmen; verder op de Heeren: Th. ten Brink 83 stemmen. C. Scheltus5 A. D. Mclliorst2 Als president der Arr.-Regtbank te Haarlem is geïnstalleerd de heer Mr. S. J. A. van Walchren president der opgeheven Arrond.-Reglbank te Amersfoort. De 1ste luitenant jhr. 11. P. Tindal, van het wapen der artillerie in Ned. Indiëdie zich in den ourlog tegen At joh heeft onderscheiden daarvoor met de Militaire Willemsorde werd gedecoreerd en sedert December des vongen jaars bij het regiment rijdende artillerie te Amersfoort is ingedeeld heelt aan den Minister van oorlog verzocht om de krijgsbedrijven in Afghanistanbij het Engelsche legerte mogen hij wonen. Gepasseerde week was het veevervoer zeer drukalleen met de Centraalspoortreinen «ver- den circa 900 stuks vee vervoerd. Dingsdag jl. weiden aan 't station te Zwolle proeven genomen met eleclrische verlichting welke zeer goqd voldedende proeven zullen nog eenige rnalen herhaald worden. Bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer te Arnhem zijn uitgehragt 1444 geldige stemmen. Gekozen kap' n Kool mei «85 stem men. De heer Jhr. Mr. on Savornin Lobman had 461, de heer 0. van Rees 41 stemmen op zich vereenigd. Dingsdag middag ten 1 ure werd door den oudsten predikant bij de Nederd. Hei*, ge- meente te 's Gravenhage, namenaden Kerkeraad dier gemeente aan II. M. de Koningin aange boden de Drachtbij bel door den Kerkeraad bij hel sluiten van haar huwelijk voor haar bestemd. De aangeboden Bijbel is de uitgave met platen van Guslave Doré welke bij den lieer Thieme het licht rag. Het Exemplaar is gebonden in Lyonscti rood fluweel version! op liet voorplat met het woord «Bijbel" in vergulde letters en met eenige rwarte ornamenten op den rug prijkt mede het woord «Bijbel" in vergulde letters. lu sierlijke calligiaphie staat op het eerste blad een opdiagl alleen namens den algemeencn kerkeraad door den lieei J. Moll Jhr.als oudste predikant geteekend. Op de tweede bladzijde staat «leden van den kerkeraad der Nedcrduilsche Hervormde ge meentevan 's Gravenhage, tijdens de aanbieding van een huisbijbel aan H. M. de Koningin bij gelegenheid van Haar Huwelijksverbintenis met Z. M. den Koning tier Nederlanden", waarop de handtekeningen der kerkeraadsleden volgen. De standaard, waarop de bijbel rust, werd vervaardigd door den lieer P. Amiabcl Jr., meu belmaker te 's Gravenhage. die lezenaar is ont worpen in een renaissance-slijl en iu een geest geheel overeenstemmende met het doel waar voor hij bestemd is. In het dekblad zijn de wapenschilden van Oranje-Nnssau en Waldeck- Pyrmonl gesneden gedekt door een Konings kroon en van onder vereenigd door een lint met de wapenspreuken. Hel dekblad wordt gesteund door den Engel des vredes. Bij deze gelegenheid wetd door den heer Moll levens aan 11. M. overhandigd het bewijs van inschrijving als Lidmate in de kerkre gisters van de Ned. Hervormde Gemeente le 's Giavenhage. Sedert eenige dagen zijn de Belgische bladen gevuld met verslagen van een proces, waarin een jongeling lletsin geheeten als beschuldigde figureert. Mtn verdenkt hem namelijk van zijn grootmoeder, zeker Mme Steppe, vermoord te hebben. Naast hel lijk der vrouw vond men den jongen lletsin zeiven aan handen en voelen gebonden doch men houdt het er voor dat hij zich zeiven gebonden heelt. De expeits in de gyninasiie die over hel geval werden geraad pleegd zijn mede van die meening en een hun ner heeltten bewijze, zich op dezellde manier als Heisin gebonden. De eerste ontdekker van de goudmijnen in Sibeiie is der.tr dagen in volslagen armoede ge storven. Zijne belangrijke ontdekking die reeds vele mrllioenen opbragt en voortgaat groote wel vaart verspreiden, biagt hem een zilveren meJaille. Een Engelsche kolonne met proviand be geleid door 104 man van het 88o regement werd den 12 Maart bij het aanbreken van den dag, op den weg van Derby naar Luneberg door 4000 Zulus, onder aanvoering van Um- belini, aangevallen. Ten gevolge van vooraf ontvangen waarschuwing was ue manschap goed gewapend doch zij werd door den vijand niet ontzaggelijke getalslei kteoverweldigd. 40 man onder welke de kapitein sneuvelden 20 worden vermist; 40 sloegen zich door tot Luneberg. De kanonn.m en een deel der munitie werden later teruggekregen, doch twintig wagens met proviand en munitie zijn verloren. Vijl trans portschepen met versteikingstroepen zijn aan gekomen. Te Berlijn stak een jongen die een brief in een brievenbus wilde werpen, zijn hand te diep in de gleul en toen hij hem terug wilde trekken slaakte hij een hevigen kreet. Binnen de brievenbus bevond zich een scherpe piek die hem in den vinger gedrongen was. Daar hel publiek met hel aanwezig zijn van die voorwerpen in de brievenbussen onbekend wa-i wist men niet wat te doendoch eindelijk kwam men op het denkbeeld een postbeambte en een chirugijn te halen. De bus werd geopend er, de chirurgijn bevrijdde den jongen uil zijn benarden toestand. Indien onze Ivzers dus een briel uit Berlijn mogien ontvangen welke met bloed is bevlekt, welen zij thans de oorzaak hiervan. Zaterdag II. is iemand die in een gevangen wagen van het geregtsliol naar de gevangenis Mazas te Darijs vervoerd werd naar men in de Débats leest er in geslaagd den bodem van het rijtuig in le trappen en aldus te ontkomen. Hij was heschuldigd van valsck geld te hebben vervaardigd. Te üldenzaal liep dezer dagen hel gerucht dat een kind in een stuk land begraven gevon den was een hond zou het lijkje hebben op gewoeld. Do politie stelde een onderzoek in cn vond hel lijk van een aap door een kermis reiziger daar begraven.

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2