JU 2715. Zondag* 13 April 1879. Uitgever VAN CLEEFF te Amersfoort In de zitting van den gemeenteraad van Amers foort van 1 April jl. is besloten ter secretarie te deponerenter behandeling in de volgende ver gadering een voorstel van Burg. en Wetli. om het schoolgeld der II. Burgerschool te brengen van f 40 op f 00 en laten wij hier de desbetreffende stukken volgen AMERSFOORT 24 Maart 1 879. Reeds in de Memorie van toelichting bij de be groeting voor het dienstjaar 1879 in de gemeente Amersfoort, gaven wij te kennen dal naar ons oordeel hel schoolgeld aan de lloogerc Burger school geheven krachlens raadsbesluit van 21 Maart 1 «71, goedgekeurd bij K. B. van 3 Mei 1871, n°. 16, te laag is. Ons oordeel steunt op de navolgende becijfering Het gebouw, de meubelen, de kabinetten enz. hebben zeker eene waarde van f -40000. Wanneer wij van dal kapitaal berekenen eene rente van 5°/0 'sjaars, dan heelt men 's jaars f 2000. Als onderhoudskosten van het ge- houw komt op de begrooling 1879 voordesom van I I'dl dal zeker niet hoog is maar gemiddeld moet bere kend worden op Ic/a dus. 400. Voor premie vanassuranlie 1°/0dus 40. terwijl voorts voor het middelbaar onderwijs begroot is eene som van 18333.7; j Te zanten 1'"21)77.1.70 Bij die geraamde jaarlijksche uilgaven komen nu ii il.iii nog onvoorziene omstandighedenzoo dal wij di* jaarlijksche uitgaven veilig kunnen m hallen op I 210(10 als rond cijfer. I)ie uitgaven worden gedaan ten behoeve van ongeveer 70 leer lingen zoodal elke leerling kost 300 's jaars. Iie gehecle uilgaal komt ten laste van de gemeen te maar het Rijk geelt eene jaarlijksche bijdrage van 17000. dus hij een gelid van 70 h ellingen f 100 per hoofd elki leerling betaalt volgens de beslaande helling I >0 zoodal ten laste van de gemeente ovi-rhlijlt voor eiken leerling f160 's jaars. De verhouding zou naar ons oordeel moe ten zijn dat het Rijk Vade gemeente Vs en de leciling Va betaaldemaar die verhouding kan nii l bereikt worden. Moesten de lloogerc Burger s' holen nog worden ingcrigt en de hoolgeldcn geregeld dan zouden wij voorstanders zijn van dit systeem ze zijn echter ingcrigt en de school gelden allorvv' ge geregelden daarbij is voor zoover ons bekend is nergens onderscheid ge maakt tussehen h erlingen w ier ouders ol voogden in de gemeente ol daarbuiten wonen, waarin trouwens uit een administratief oogpunt wel eeni- ge onderscheiding te maken zou zijn. Ongeveer de helft der leerlingen toch komt van buiten de gemeente gebruik maken van de kostbare inrig- ting in het belang van allen daargcsleld en on derbonden. Bij de regeling van het schoolgeld ter gomocl- koming in de kosten der middelbare scholen moe ten wij mede letten op de regeling in andere gemeenten, en daarom afzien van elk onderscheid tussehen in- en uitwonende leerlingen en ons svstccin om den leerling '/3 te laten betalen als onbereikbaar laten varen. Wat toch is hel geval Aan de gesubsidieerde gcracentc-lloogerc Bur gerscholen niet vijfjarigen cursus in ons Rijk wordt geheven te Delft een schoolgeld per jaar van f70. te Dordrecht van#54 of 72. te Arnhem, Nijmegen, Rotterdam, Lei den, Schiedam, Gorinchein, Amster dam, Haarlem, Deventer #00. tc Breda en te Tiel#50. te Zutphen en tc Zierikzee #40. tc Goes»40 i\ f50. tc Sncek>30 a »50. te Veendam#20 a >50. cn te Maastricht>30. Zoo zien wi j dal op meer dan de helft dier scholen geheven wordt I' 00 of soms meer. en op de kleinere helft minder dan l'OO, en kwamen wij op het denkbeeld om in onze gemeente ook een schoolgeld van l'OO voor Ie stellen. De burge meester ontving van Z.K. don Minister van B. Z. hij gelegenheid van eene audiëntie die hij de oer had hij Z.K. te hebben, de verzekering dat eene ovenlucclc verhooging van het schoolgeld lot f 00 geen invloed zou uitoefenen op de rijkssubsidie die tot wederopzegging toe is verleend toch maakte Z.K. de opmerking of niet door eene ver hooging van liet schoolgeld het getal leerlingen zou verminderen. Daarom hebben wij onze voor- loopigc plannen medegedeeld aan de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs, en die Commissie gaf ons te kennen dat bij haar geene vrees bestaatdal hij verhooging van het school geld lol ('GO het aantal leerlingen melkbaar zat afnemen maar gaf levens in overweging om bij zoodanige verhooging ook de prijzen voor enkele vakken met 5U0/o te verhoogen. De directeur der lloogere Burgerschooldesw ege mondeling geraadpleegdgaf te kennen dat bet schoolgeld van den aanvang af te laag was ge weest maar was van oordeel dat eene verhoo ging lol f 50 raadzamer was dan de belangrijke opvoering tot I 00«onder echter vrees te koeste ren dat hel getal leerlingen door zulk eene ver hooging belangrijk zou lijden. De inspecteur van het middelbaar onderwijs daarover ter loops ge sproken. was tegen verhooging; hij zou integen deel liever zien dat de uitgaven grooter werden door eenen leeraar meer aunlcslcllcn en de trac- tcmenlen van allen te verbeteren. Na deze beschouwingen kwamen wij tot de over tuiging dat eene verhooging van het schoolgeld tol f (id en evenredige verhooging voor het onder wijs in enkele vakken gerechtvaardigd was. Om daartoe te geraken moet de verordening tol helling van 21 Maart 1871 gewijzigd worden, en bij het voorstel tot wijziging op nat hoofdpunt hebben wij tevens de verordening tot helling en die op de invordering omgewerkt. Eene vergelijking van het bestaande niet het voorgestelde zal doen zien waarin die omwerking bestaat. De reden wordt opgegeven bij de ver schillende artikelen der A. Verordening op de Helling. Artt. 1 tot 13. Zijn slechts weinig gewijzigd in de redactieterwijl liet hoofdpunt, de verhooging van het schoolgeld aan de lloogere Burgerschool door het vorenstaande genoegzaam is toegelicht. Eene verhoogiug van het schoolgeld aan de Bur geravondschool kwam ons niet wenschelijk voor omdat de leerlingen die haar bezoeken meer be lmoren tot die klasse van ingezetenen, die minder ruim betalen kunnen. Art. 4. Hel bestaande art. 4 is gesplitst in een nieuw art. 4 cn 5. Het nieuwe art. 4 zegt nu alleen wie de schoolgelden verschuldigd zijnterwijl het nieuw art. 5 zegt hoe ze verschuldigd zijn. Regel moet het zijn dat ouders of voogden voor hunne kinderen ol'pupillen betalenen dus voor hun schoolgeld worden aangeslagen wonen die ouders of voogden niet in de gemeente, dan komt in hunne plaats op. hij die de kinderen of pupillen verzorgtmaar nu is het geval denkbaar dat leer lingen van elders de school bezoekenhetzij zo verblijf houden in de gemeente ol wel dagelijks heen en weer reizen. Voor die leerlingen moet een verzorger in de gemeente worden aangewezen. Art. 5. De wijze hoe de schoolgelden verschul digd zijnis eenigszins belangrijk gewijzigd. Wij vinden die wijze in het art. 4 van de bestaande verordening tot heffing en voorts in de artt. 1 en 2 der bestaande verordening op de invordering. Naar onze bescheidene meening gaat het niet op om in eene verordening op de invordering van be lasting te zeggen dat liet schoolgeld verschuldigd is over het geheele jaar, waarin de leerlingen worden aangenomen of toegelaten. Dergelijke be palingen belmoren in de verordcring tot helling te huis en vereischcn de koninklijke goedkeuring. liet beginsel van vooruitbetaling is behouden en dat is ook wenschelijkmaar betaling voor een geheel jaar, zelfs met uitzonderingen, waar slechts ten deele misschien voor een klein tijd perk onderwijs genoten wordtis onbillijk. Wij stellen f! voor het jaarlijksch schoolgeld aan de Hoogerg Burgerschool te verdoelen in drie viormaandelijksche termijnenmet dien verstan de dal de leerlingen die slechts voor ecu deel van zulk een tijdvak onderwijs genieten toch over de volle 4 maanden betalen. De termijnen van 4 maanden moeten noodwen dig aanvangen met het begin van den cursus en zoo komt men op 1 September, 1 Januari'on 1 Mei, en daaruit volgt dan dal geene dienstvernien- ging op de rekening der gemeente plaats heelt. Bij de Burgeravondschool zijn om dezelfde re denen 2 termijnen namelijk 1 October en 1 Januari voorgesteld. De winter-cursus die de hoofdzaak iswas niet anders te verdeelen. Art. 0. Dit artikel behoort rnede in de verorde ning tol helling en niet in die op de invordering ook omdat het Dagelijksch bestuur der gemeente den ontvanger niet behoort te gelasten dat hij deze of gene belastingdie verschuldigd is niet moet invorderen. Is de belasting verschuldigd dan rnoet die ingevorderd worden. De vrijstelling te beperken tot leerlingen van bijzonderen aanleg kwam ons wenschelijk voor dat moet beoordeeld worden door den Directeur in de eerste plaats; van daar diens voordracht. Art 7. vereischt geene toelichting. B. Verordening op de invordering. Zooals reeds boven is vermeldvervallen in deze verordening de artt 12 en 4. De wijze waarop de gemeenteontvanger kennis krijgt van hetgeen bij invorderen moet en de w ijze waarop bij invor dert evenals de wijze hoe de kohieren of staten van belastingschuldigen worden opgemaakt moeten in deze verordening geregeld worden. De artikelen zijn allen duidelijkalleen zij opge merkt dat liet ons uit een administratief oogpunt beter voorkwam dat de ontvanger eene door B. en W. behooilijk vastgestelde lijst ontvangt dan dat bij invordert naar do lijst van don directeural is die ook onderzocht. De directeur toch is geene administratieve autoriteithij kan en behoort w el voor te dragenmaar aanslaan in de belasting kan liij niet. Van daar de redactie van art. 3. Het art. 0 is eigenlijk overbodig. Wanneer er geen grond voor teruggave of afschrijving in de verordening is kan die niet plaats hebben. Mot het oog echter op het bestaande art. 2 meenden wij deze negatieve bepaling hier tc moeten ve.- inelden om te voorkomen dat men zou zeggen «liet is altijd zoo geweest." De verdere bepalin gen zijn eenvoudig en duidelijk. Zoo hebben wij de eer aan den Raad Ier over weging aantebieden de hierbij gaande ontwei pen van verordening tol belling en die op de invorde ring van schoolgeld voor hel genot van onderwijs aan de lloogere Burgerschool mot vijijarig.n cursus en de Burgeravondschool te Amersfoort. Burgemeester en Wolhouders van Amersfoort. ER0RDEN1XG lol helling van Schoolgeld voor hel genot van onderwijs aan de hoogere burgerschool niet vijfjarigen cursus en aan de burgeravondschool te Amersfoort. De RAAD der gemeente AMERSFOORT, Overwegende dat het wenschelijk is, met intrekking van de verordening lol helling van schoolgeld aan de hoogere burgerschool en de burgeravondschool te Amersfoort van den 21. Maart 1871 goedgekeurd hij koninklijk besluit van den 3. Mei 1871, no. 16 nieuwe bepalin gen daarvoor vasttestellen Gezien arU 37 der wet van 2 Mei 1863 (Staats blad no. 50) Besluit, Art, 1. Yooriederen leerling aan de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Amersfoort wordt ter gemoetkoming in do kosten der scho len voor middelbaar onderwijs aldaar gevorderd een schoolgeld van f 66 in het jaar. Art. 2. Voor iederen leerling die slechts de lessen in enkele vakken aan de hoogere burger school bijwoontwordt daartoe gevorderd voor elk vak f 6 'sjaars indien eenmaal 's weeks. >9 tweemaal >12 driemaal vier of meermalen 's weeks, onderwijs in dat vak wordt gegeven. Art. 3. Yooriederen leerling aan de burger avondschool wordt daartoe gevorderd f2 per jaar. Art. 4. De vermelde schoolgelden zijn ver schuldigd door de ouders of voogden dor leer lingen zoo die ouders ol'voogden niet in de ge meente Amersfoort wonen, door de verzorgers der leerlingen.

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 1