Voor de toepassing dezer bepaling zijn de leer lingen van elders verplicht een verzorger, binnen deze gemeente wonende aantewijzen. Art 5. De schoolgelden zijn verschuldigd bij vooruitbetaling in drie viermaandelijksche ter mijnen aanvang nemende 1 September1 Ja nuari en 1 Mei van elk jaarvoorzooveel de hoogere burgerschool betreften in twee ter mijnen, vervallende op den 1. October en i Januari van elk jaarten aanzien van de burger avondschool. De leerling die in den loop van het tijdvak wordt toegelaten, of de school verlaat, betaalt den geheelen loopenden termijn. Art 6. Leerlingen van bijzonderen aanleg die en wier ouders of voogden onvermogend zijn, kunnen op voordracht van den Directeur, de Commissie van toezicht gehoord, door Burge meester en Wethouders van het schoolgeld wor den vrijgesteld. ArL 7. Deze verordening treedt in werking op denl. September 1879, met welk tijdstip die van den 21. Maart 1871 wordt ingetrokken. Gedaan te Amersfoortter openbare vergade ring van den 1879. VERORDENING op de invordering van het Schoolgeld voor hel genot van onderwijs aan de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus en aan de Burgeravondschool te Amersfoort De RAAD der gemeente AMERSFOORT Gezien zijn besluit tot helling van schoolgeld aan de Hoogere Burgerschool met vjijljarigen cur sus en de Burgeravondschool te Amersfoort van he^en Gezien art 37 der wet van 2 Mei 1863 (Staats blad no. 50). Besluit Art. 1. De directeur der Hoogere Burgerschool zendt bij den aanvang van den cursus en voorts met 1 Januari en 1 Mei van elk jaar aan B. en W. eene lijst van de leerlingen die als zoodanig aan de Hoogere Burgerschool zijn ingeschrevenmet aanwijzing van de namen en woonplaatsen der ouders, voogden of verzorgers welke die leerlingen hebben aangegevenen met opgave van de voor hen verschuldigde schoolgelden over het alsdan ingetreden tijdvak. Gelijke lijst wordt op 1 Octo ber en 1 Januari van elk jaar aan B. en W. inge zonden door den Directeur betrekkelijk de Bur geravondschool. De eventueel van schoolgeld vrijgestelden worden op die lijsten voor memorie vermeld. Art 2. De leerlingen die na het indienen der lijsten en voor het indienen der volgende lijsten worden toegelaten, moeten door de directeurs met de in arL 1 vermelde aanwijzingen terstond aan B. en W. worden opgegeven. ArL 3. Binnen veertien dagen na ontvangst der lijsten of opgaven worden deze door B. en W. onderzocht, na goedkeuring vastgesteld en ter in vordering aan den gemeenteontvanger gezonden. Art 4. De gemeenteontvanger vordert de ver schuldigde schoolgelden binnen acht dagen daar na van de belastingschuldigen in. ArL 5. Aan den leerling voor wien niet betaald iswordt het verder bijwonen van het onderwijs ontzegd lot dat het schoolgeld is voldaan. ArL 6. Teruggave van betaald of afschrijving van verschuldigd schoolgeld heeft nimmer plaats. ArL 7. De bepalingen van de artt 258 en vol gende der gemeentewet betrekkelijk de invorde ring der plaatselijke belastingen zyn verder van toepassing. Art 8. De ze verordening treedt in werking ge lijk met die tot heffing op 1. September 1879, met welk tijdstip de vorige van 21 Maart 1871 wordt ingetrokken. Gedaan te Amersfoort ter openbare vergade ring van den Raad van den 1879. Wegens het Paaschfeesl wordt dit nummer, in plaats maandagavondgedrukt zaturdag- avond, en zondagochtend 13 April vroegtijdig uitgegeven. AMERSFOORT, 12/13 April 1879. Verkiezing voor een hoofdingeland voor het Heemraadschap de rivier de Eembeken en aankleve van dien voor het le district Hoofdplaats Woudenberg op 10 April 1879. Vacatu/e door het bedanken van Jhr. H. D. Hooft van Geereslein enz. Uitgebragle stemmen 256. Van onwaarde (blanco) 5. Geldig 251. Volstrekte meerderheid 126. Verkozen de heer W. J. Lagerweij met 128 stemmen verder op de heeren C. van Wieringen 112 stemmen. J. B. de Beaufort 9 E. van Kolfschoten Jz. 1 G. Dorrestein 1 Donderdag den 17 April des avonds halfacht zal in Amicilia eene vergadering van het Depar tement Amersfoort der Maatschappij «Tot Nut van 't Algemeen" worden gehouden, ter behan deling van 1°. benoeming van 2 Hoofdbestuur ders 2°. benoeming van 2 Bestuurders3°. Rekeningen en Verslagen der Commlssiën. Heden had het toelatingsexamen plaats tot de «Leerschool voor aankomende Onderwijzers" te Amersfoortdirecteur de Heer H. W. de Heus, hoofdonderwijzer. De Heeren A. MoensInspec teur van het Lager Onderwys in de Prov. Utrecht Mr. F. A. R. A. baron van IttersuraSchool opziener in hel 3e district der prov. Utrecht, en diverse onderwijzers van Amersfoort waren daarbij tegenwoordig. Voor dit examen hadden zich aangemeld 10 meisjes en 9 jongelingen. Daarvan zijn toegelaten, 5 meisjesname lijk voor de 2e klasse: M°chtelina Roux en Maria Migael Smit Voor de le klasse: Susanna van Clceff, Wendelina Henriëtte Manuel en Alberdina Mar- garetha Wegerif. en 2 jongelingen namelijk voor de 1 klasse Gerardus Johannes Boode en Willem Sloové. 6 jongelingen waren te jong en moesten daarom worden afgewezen. De Inrigling heet van heden af «Rijks Nor maalschool." Men meldt uit Arasterdam De traditie is magtig in onze stad. De ratel wacht is afgeschaft, maar de ratel van den vuilnismanzegge van de ambtenaren der stads reiniging die voor 't meerendeel niet reinigen is behouden gebleven. Die ratel behoort als contrabas in het orkest, dat bij sneeuw en gladdigheid begint te spelen uit schellen van allerlei fatsoenaan alle voertuigen vastge maakt Inderdaaddat is iets nieuws. Voeg daarbij de eeuwig luidende klok van de brand weer en de bijna eeuwig klinkende bel van den tram en gij kunt u zoo'n klein ideetje maken van de hemelsche muziekwaarmede de Amsterdammer gestreeld wordtvoor 't ba gatel van 3°/o van z'jn inkomen. De Maalseh. v. Toonkunst geeft 'tzoo goedkoop niet Hel oude blijft, maar het nieuwe, dat er bijkomt maakt de zaak niet beter. Nog altijd loopen de burgerweeskinderen als half-en-half uil het paardenspel de jongens met de borst van hun buis voor de helft rood en voor de helft zwartde meisjes dito wat haar rok aangaat De gewone vraag aan hen, die Amsterdam bezocht hebben is f Welke mouw is rood de linker of de regter?" 't Antwoord moet luidengeen van beiden. In het verslag aangaande den toestand der gemeente Meppel over 1878 wordt onder de rubriek Archieven een mededeeling aangetroffen nopens een aantal in het archief dier gemeente gevonden brieven (December 1813), over het drankverbruik der koaakken en veteranen die toen te Dalen verblijt bielden. In drie dagen", zoo schreef de maire van Dalen aan dien le Meppel«hebben wij meer dan drie okshoofden jenever moeten uittappen waar door al onze proviand geheel geconsumeerd is." Daar de brander te Dalen in drie dagen niet meer dan «een ton" kon stoken en de behoefte aan drank dus groot was, kwamen weldra aan doenlijke beden, aoma ook requisitiën om on verwijlde toezending van okshoofden jenever brandewijn en wijn. Gelukkig, dat de voorraad te Meppel voldoende bleek te zijn. Ingevolge de bevelen van den heer commissaris van het arron dissement Assen diende de jenever alleen voor de kozakken veteranen en wachten waarvoor Eer dag 4 5 ol 6 ankera noodig waren. Wie den randewijn dronk en den wijnwordt niet ver meld. Dronk men veel en zou men daardoor in den waan kunnen verkeeren dal op de qualileit van den drank minder gelet werd, dan vergist men zich zeer. Integendeel, men gaf daarop zorg vuldig acht. Zoo werd bij missive van 29 De cember 1813, no. 4, aan den maire van Meppel het ongenoegen van den commitsaria in het arondissement te kennen gegeven «over den slechten wijn welke namens de gemeente Meppel door Maas te Dalen is geleverd en hij voorts geïnviteerd om te zorgen, dal de objecten, welke in hel vervolg naar Dalen worden opge zonden, van een goede qualileit zijn." Het valt geenzins le loochenen dat de grooten der aarde le allen tijde veel werk van eene fijne tafel hebben gemaakt, en dat dit zelfs in ons land hel geval was. Ala bewijs hiervoor slrekke het pleglige en prachtige gastmaal door Willem III aan de Stalen van Holland en West-Friesland aangeboden, in den Haag, op den 1 Maart 1672, nadat deze hem lot Stadhouder Kapitein en admiraal generaal hadden benoemd. Eene tafel roet twee vleugels werd gereed gemaakt waaraan 200 personen konden plaats nemen ieder persoon werd een nummer aangewezen. De servetten waren zeer aardig gevouwen inde gedaante van konijnendolfijnenduiven en ander gevogelte. De volgende vleescben versche nen op den discli 600 duiverf, 240 kapoenen 110 kalkoenen, 800 boenders, 500 patrijzen, 168 laisanten60 hazen, 100 konijnen, 800 leeuweriken, 60 eendvogels, 16 schapen, 32 speenvarkens, 30 wilde zwijntjes, 40 zuiglam- meren, 16 kalveren, 8 herten, 4 wilde zwij nen 4 ossen 100 schapelongen 50 gerookte ossetongen en 40 Westfaalsche hammen. Van de toespijs wordt niet gereptwel van confituren en (ruil als 500 pond Fransche fijne confituren eene pailij banket naar evenredigheid4 kisten china's appels dito zoete citroenen 600 peren 300 renetten 600 granaatappelen en 200 kleine 20 middelmatige en 34 groote pastijen. Dat de edelste wijnen in groote kwantiteiten hierbij ge teld moeten worden spreekt wel van zelf. Om aan hel feest meer luister bij le zetten, had Zijne Hoogheid 32 kanonnen zijn privaat eigen dom op den Vijverberg doen plaatsendie 40 malen gelost zijn telkens wanneer er een toost werd uilgebragt. Vierentwintig muziekan ten maakten het orkest uilte 4 uur was de pret atgeloopen. Men zietde gastheer bad er tamelijk goed voor gezorgd, dal de Hoog Edel Mogende Heeren zich dik konden eten. Te Red Rock in Pennsylvanië struikelde on langs een man die eene boeveelheid nitrogly cerine op den rug droeg. Eene ontploffing bad plaatstengevolge waarvan de ongelukkige geheel in stukken werd gereten. In Kessenicheen dorpje dat bijna als een voorstad van Bonn kan gelden trouwde dezer dagen een bediende in een handelszaak met een dienstmeisje. De bruid droeg bij devohiekking van het huwelijk een kleed van lichtblaauwe zijde en liet baar sleep tot aan de kerk door twee barer vriendinnen dragen! De weelde is de wereld uog niet uit, zelis niet in Duitschland. Volgens den Antwerpscben Precuisenr is Bis marck niet terug te brengen van ziin voornemen surtaxes in le voeren op koloniale waren uit Europesche entrepóts herkomstig hij acht dezen maatregel onvermijdelijk om de concnrentie der vreemde havens te overwinnen en hoopt dat de te Antwerpen en in Nederland gevestigde groote huizen naar Dremen en Hautburg zullen worden overgebragt. Verscheidene invloedrijke personen uit de Hansesteden hebben hunne medewerking toegezegden men spreekt van het maken van een spoorweg regtstreeks lus- scbeo Bremen en Frankfort. Eene vrouw te Parijs, moeder van 2 kinderen bemerkte dat baar echtgenoot baar ontrouw was. De Dulcinea, die reeds aanving met bet doen van zeer verzwakkende aderlatingen op de kas van het echtpaarlogeerde op kosten van den ontrouwen echtgenoot in het Quartier Latin. De beleedigde vrouw die waarschijnlijk de moordromans van den nieuweren lijd vlijtig had doorlezen verkleedde zich in eene oude heks, zette een pruik op en eene zwarte muts nam een paar krukkeneen stok en groene brillenglazen en besloot zich eens met eigen oogen te overtuigen. Nadat ze daarin was ge slaagd maakte zij zich aan de schuldige bekend en verlangde dat de misdadige betrekkingen da delijk zouden worden afgebroken. De Dulcinea beloofde baar dit, maar bel schijnt dat zij haar woord niet hield en de vertoornde vrouw dit bemerkende, greep op zekeren dag naar een revolver en vuurde op baar mededingster. Het schol miste echter zijn eigenlijk doel en trof een braat arbeider, die, zonder iets te ver moeden, zijns weegs ging, en wel zóó erg, dat de man een tijd lang buiten slaat was om te werken en nog zelfs bij het getuigenverhoor een verbonden arm bad. De burgerlijke Her- mione maakte op bel publiek, dal waar het zulke zaken geldt, zeer romantisch gestemd is eeu aangenamen indruk de vrijspraak kon reeds vooruit worden vermoed en liet dan ook niet op zich wachten. De eenige bijbepaling was, dal aan den verwonden arbeider eene som van 1000 franken moest worden betaald. In het Bois de Boulogne te Parijs werd een dame, die van Neuilly terugkeerde, Maandag avond ten hall zes ure in de groote laan die

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2