dat daar zoo vele slagtoffer» zijn gevallen cn nog steeds vallen, dit kan ik mij slechts zeer moeijelijk voorstellen. Toch is het zoo, is het zeker altijd geweest en zal het vermoedelijk wel zoo blijven. Wanneer iktoen ik een ontdekkings-togt door de Nes deed, goed heb geteld gelijk ik meen gedaan te hebben dan vindt men dat in 32 van de 128 buizen die deze straat rijk isof juist in 25 percentkroegen tapperijen cafés chantans en dergelijke worden uitgeoefend. Op iedere vier huizen dus een aan vermaak (1) gewijd. Natuurlijk spreek ik hier nog slechts van die lokalen welke van builen duidelijk kenbaar zijn, en laat ik de huizen en bovenhuizen die er onschuldig uilzien maar naar ik meer dan eens gehoord heb, allerlei kwaad bevatten, buiten débatkon men een juiste statistiek opmaken dan ben ik verzekerd dat het blijken zou dat de grootste helft der perceelen in de Nes tot de verdachte behooren. Amst. Ct. Ingezonden. Uw No. Tiin 11. Zondag bevat hot uitvoerig toegelicht voorstel van Burg. en Weth. om het schoolgeld der 11. B. met /"30 te rerhoogen. Boor dio uitvoerige toelichting kan eeniederdio *ich alsdan do raak aantrektvolkomen in t ij d s oordeelcn ovor de beweegredenendie tot dat voorstel hebben geleid. Sommige loiers mistten daarin de opgaaf Tan hot schoolgeld der H. B. te Kampen doch teer oordeelkundig komt KamjKin daarin niet in aanmerkingomdat die stad do bloeijendste flnantifn van alle plaatsen heeft, en dus in alles wat geldraken van andere steden betreft huiten aanmerking dient te blijven. Het volgende adres is aan den gemeenteraad van Amersfoort ingetonden Aan den Ëdelachtbarrn Raad der gemeente Amersfoort geeft de Vereeniging -ter Bespreking van algemeene Belangen" (als rechts persoon erkend den 18n Aag. 1877) met verschuldigden eerbied het volgende te kennen. Met groote bevreemding hebben wij kennis genomen van het door Burgemeester en Wethouders in de laatate raadszitting onverwacht» ingedirudb voorstelom het schoolgeld van de Hoogere Burgerschool van/40. tot /6U.—d. i. met 50 pCt te rerhoogen. Zooals het daar ligtzonder memorie van toelichtingkunnen wij over de beweegredenendie er toe geleid hebben niet oor- declenmaar ons komt hetals in strijd niet het wezenlijk belang dor gemeenteonaannemelijk voor op de volgende gronden. Misschien heeft de overweging gegoldendat de toestand van de gemeentekas de jaarlijksche hooge uitgaven voor de Hoogere Bur gerschool minder toelaaten dat het geheven schoolgeld in verge lijking van andere steden hier niet hoog is weshalve men door ver- hoogiug daarvan aan de verciaclite uitgaven eenigermate wil tegemoet komen, door nam. ƒ20. - per hoofd meer te heffen, d. i. dos, roo het aantal leerlingen 70 blijft hoogstens ƒ1400.—Maar daar tegenover staat dut wanneer sommige ouders niet hij machte zullen zijn dat hooge schoolgeld voor hunne zonen te voldoen de school weldra in bloei zal afnemea - het verwachte geldelijk voordeel allengs til verminderen - en de wijziging na korten tijd zal blijken slechts deze vrucht te hebben gedragen dat men aan een mogelijk maar dan toch zeer gering geldelijk voordeel een veel liooger belang dat nam. van de intellect ueele ontwikkeling Tan sommige leden der burgerij heeft opgeofferd Of is het niet de bestemming van de Hoo gere Burgerschool, dat sij zooveel mogelijk toegankelijk gesteld worde voor veleneu niet slechts voor enkelenalt zonen van maer gegoeden Maar ook wat deze laataten aangaatia niet voor velen hunner juut het goed cn goedkoop onderwijs te dezer stede een der krachtigste beweegredenen om zich hier metterwoon te vestigen En draagt ook het leven dcrzulkcn niet bij om de inkomsten der stad te verbeteren Waar men derludve slechts enkelen deter door verhooging van het schoolgeld iif verdrijft iif weerhoudt van zich hier neder te zettendaar zal men, wat men aan den éénen kant gewonnen heeft, aan den anderen kant ruimschoots verliezen. Voorts verplicht de Wet op het middelbaar ouderwijs onze gemeente tot hel oprichten van eene Burger Dag- en Avondschoolwaarvan zij echter tot heden tolkens is vrijgesteld door het bestaan der Hoogere Burgerschoolals voorziende in do behoefte. Maar zal nn de behoefte aan eerstgenoemde school niet toenemen waar men de gelegenheid tot bezoek van do Hoogere Burgerschool bemoeilijktja sommigen beneemt En zoo dan de stichting van zulk eene Burger Dag- en Avondschool gevorderd wordtsal deze niet veel grooter uitgaven vereischen dan het vermeende voordcel bedraagtte verkrijgen door verhooging van het schoolgeld aan de Hoogere Burgerschool Misschien ook ligt aan liet voorstel deze redeneering ten grondslag dat men zich genmvlzaakt zal zien aan de np te richten meisjes-school en het progvmnasiura een hooger schoolgeld te heffen waarmede toch dat van de Hoogere Burgerschool in verhouding moet staan. Maar ziet men dan niet voorbij dat er een groot onderscheid la-staat tuaschcn het maken van nieuwe bepalingen voor nieuwe inrichtingen en het bniten noodzaak opheffen van een sedert jaren heerschend gebruik aan eene bestaande instelling P Ook is dau de voorgestelde maatregel min stens ontijdig te achten. Want dan ware de aangewezen weg juist deze: eerst te zien of en zoo ja welke geldelijke nadoelen de nieuwe inrich tingen aan de gemeente zouden berokkenen om bijaldien de geza menlijke tekorten de AnunciCele krachten der gemeente te boven gin gen en «en te groot deel daarvan np rekening van de üoogcro Bur gerschool kwam eerst dun het schoolgeld van deze inrichting uan ilit dor andere gelijk te maken. Redenen waarom wij li ten dringendste verzoeken de school, die tot heden een sieraad onzer stad ia zoowel om den toennmenden bloei waarin zij verkeertals om het nutdat zij stichtgeen mogelijke schade of afbreuk te doen daartoe het tot nog toe geheven school geld voor als nog te handhaven en hel ingediende voorstel than* met beslistheid af te wijzen. AlUEsrooRT, 16 April '79. Hetwelk doende de Vereeniging -ter beepreking van algemeene Belangen." Namens haar H. W. K ALFF, Voor». P. v. d. STEURwaarn. Secret AMERSFOORT, 17 April 1879. Op Vrijdag, den 18. April 1879, des na middags halllwee zal dc Raad der gemeente Amersfoort eene vergadering houden waarin dc punten van behandeling zijn 1. Benoeming van een Weihouder. 2. Benoeming van een Ambtenaar van den burgerlijken sland. 8. Onlwerp-verordening tot heffingen invor dering van schoolgeld aan de hoogere burger school en burgeravondschool. 4 Kohier der hondenbelasting voor 1879. 5. Ontwerp-adres aan Z. M. den Koning om ontheffing der verplichting tol oprichting van eene burgerdagschool. 6. Benoeming van de commissie bedoeld bij de artt. 11 en 15 der wet op de schutterijen. Verkiezing van een hoofdingeland voor het Heemraadschap de rivier de Eembeken en aan kleve van dienvoor het 4e districtlloojdplaats Baarn, op 15 April jl. vacature; aftreding van den Heer J. Kok Cz.uitgebragte stemmen 137 verkozen de heer J. Kok Cz. met 137 stemmen. Blijkens achterst adv. zal het beroemde circus Sanger maandag en dingsdag 28 en 29 April drie voorstellingen te Amersfoort gevenzul lende wij in de volgende wqpk een en ander daaromtrent vermelden. De optogten worden gehouden maandagmiddag te 4 uren en dingsdag- middag te 1 uur. Het concert der kapel van den Heer Julius Langenbach zal, volgensnevensstadv., morgen vrijdagavond in Amicitia worden gegeven. J)e schoone muziekstukkenin het programma voor komende de bekwame solislen en 't ensemble gevormd door het groot getal executanten, sedert jaren in repetiliën en concerten vereenigd, leveren den waarborg voor eene zoo brillanle uitvoeringmet die uitgebreide krachten als nog nimmer in Amersloort plaats had. Den volgenden avond geeft de kapel een concert te Arasterdam en Zondagavond in Utrecht. Morgenvrijdagmiddag te halflwaalfhoudt de Afd. Amersfoort van het Utr. Genootschap voor Landbouw en Kruidk. eene alg. vergadering en gevoelen wij ons aangenaam genoopt daarvoor de reflectie van de schoone sekse en der leden inleroepen. Namelijkzooals in nevensst. adv. is omschrevengeschiedt aldaar eene zeer interessante proef om boter te karnen. De geachte eigenaar der karn zal alsdan levens wel eene nadere verklaring van het bedoelde werktuig gelieven te geven. Elk lid is verzocht op deze bijeenkomst ééne vrouw mede te brengen. Het is dus te hopen dat vele leden met gehuwde en ongehuwde vrouwen present zullen zijn want zij kunnen daar veel nut en voordeel puttenterwijl het bij vorige bijeenkomsten is gebleken, dal de aanwezigheid der schoone sekse het genoegen der zaïnenkomsl verhoogt en daaraan grootelijks glans en luister bijzet. Het volgende is ons ter plaatsing ingezonden «In Januari werd de Hoogere Burgerschool alhier bezocht door 70 leerlingen (05 voor volledig onderwijs en 5 voor enkele vakken.) Van 74 dezer leerlingendus van bijna 70#/0, w onen de ouders te Amersfoorten het school geld aan de H. B. met 5jarigen cursus te Kampen bedraagt f30." Door Z.Exc, den Commissaris des Konings in deze provincie zijn benoemd tol leden der com missie, belast met hel afnemen van de einde examens voor de hoogere burgerscholen in deze provinciedr. C. A. Engelbregttevens voor zitter dr. J. L. Hoorwegdr. 11. J. Mcnalda van Schouwenburgdr W. H. van dc Sande Bakhuijzendr. J. E. Stark dr. J. H. llisgen de heeren J. C. F. PrikkenG. de Bruijne A. M. Kollcwijn Nzn. en W. J. Hakkert. De examens zullen worden gehouden te Utrecht. In 1856 werf hier ter itede dour de bemoeiingen van den heer H. M. Tip, destijds lehoolopziener in dit diatrict, eene Leerschool voor aankomende onderwijzen in het leven geroepen. Hel ondcrwija aan de kweekelingren werd opgedragen aan de heeren Muhring en n Versloot. Toen in April 1862 aan de school van den heer de Hens Normaallessen werden verbonden kregen do kwnekelingen dier Normaallessen tevens toegang tot de lessen der Leerschool terwijl ook de hoer do Hens tot onderwijzer der Leerschool werd benoemd. Wcderkecrig hadden de leerliugen der Leerschool het vrije gebruik van de hulpmiddelen voor het onderwijsdie eigendom waren der Rijksnormaallessen Gesteund door verschillende bijdragen van 't Rijkde l'rovincic en de gemeente heeft de Leerschool steeds gebloeid enmet 't oog op 't geringe aantal onderwijzers daaraan verbonden en de jeer betrkeiden toelage dio hun voor dat onderwijs kon worden verstrekt, goeds vruchten opgeleverd Ruim 80 harer kweekelingen kregen in dien tijd acte en zeer vele van hen zijn op verechillende plaatsen in ons land en Indiê als onder wijzer nattig werkzaam. Inmiddels hadden de hoogere eiachen voor de school uitbreiding noodzakelijk gemaakt. Zoodoende was de Leerschool van 1456, door verhoogde toelage van 't Rijk allengs aanmerkelijk verbeterd. Wat ze zijn moeil om waarborgen te geven voor degelijke alzijdige ontwikkeling was ze ereowrl nietkon ze trouwens niet zijn. Dit begreep de tegenwoordigegeachte Inspecteur van 'l lager onderwijs in deze provinciede Heer A. Moeos. Hij sloeg de hand aan den ploeg en door zijne niet genoeg te waardeeren bemoeiingen zal onze goede gemeente eene inrichting verkrijgen die vele zus ter-gemeenten haar znlleo benijden en waarop ie mot recht trotach kan zijn. De 'Leerirkool voor naai. Ondertoijzeri" «do Sormaalleiien" zoo tweeelaclitig en vreemd gecombineerdhouden als zoodanig mei Mei e. k. op Ie belloon. «Dusrvoor komt in de plaats eene Bijki Normaahehool (dus zonder subsidie van weikan aard ook) ontior toezirht van don Staat n. 1. van don Inspecteur onder wiens ressort de inrichting behoort Aan 12 verschillende personen zullen de verschillende vakken van 't lager onderwijs worden opgedragen. Édn ran hen wordt als Directeur belast met 't dagelijkach beheer. De Uursus loopt over 4 jaron. Toelating heeft plaats in April. Behalve de gewono vakken van 't Inger onderwijs ontvangen de meiijei onderwijs in de vronwel. handwerkende jongen! in gymnastiek alien in de Fransche taal. Om steeds van een zeker aantal geschikte leerlingen voor dc Rijks Normaalschool zeker te zijn stelt genoemde Inspecteur zich voor aan deze inrichting eene voorbereidingsklasse te verbinden die, na toelatingsexamentoegankelijk is voor jongens cn meiajes van 12 en 13 jaren. Op deze wijze wordt een ichoon geheel gevormd en verdient de heer Moeas voor zijn onvermoeiden ijver in 't behartigen vun •t Volksonderwijs don dank van geheel Nederland iu 't bijzonder is de gemeente Amen/oorl hem grooten dank verschuldigd voor 'tgeen *hij in 't belang dezer gemeente wist te bnworkon. De heeren J. ZuuJijk Son. J. Borst, sedert I860, en G. Koning later als loden der Commissie van Toezicht opgetreden zullen met Mei e. k. als zoodanig aftreden en kweten zij zich voortdurend niet ijver en belangstelliug viui de daaraan verbondou pligtcu. Tegen 1 Mei e. k. zullen de miliciens van 1877 van liet regiment rijdende artillerie te Amersfoort in hei genot van onbepaald verlof worden gesteld. De plaatsvervangers en num- merverwisselaars zijn in Mei 1877 cn de lote- lingen in October 1877 onder de wapenen ge komen. Ter verkiezing van een lief voor de prov. stalen van Noord-Holland zijn dinsdag jl. te Amsterdam, van de 4192 kiezers, door 399 kiesgeregtigden geldige stemmen uitgehragt en bleek dal tusschen de Heeren Mrs. den Texcn de Vries moet worden herstemd. Nog geen tiende tier kiezers was present Ofschoon hoofdstad des Hijks gaal Amsterdam alzoo in electorale ontwikkeling andere plaatsen volstrekt niet vóór. Al prijkt er 'l standbeeld van Thorbecke toch klopt er de electorale hartader nog ilaauw. Van Santen Kolf! zal waarschijnlijk eerst in hel laatst van Mei voor liet Hol te Amsterdam teregl slaan. De instructie is atgeloopen en de procuieur-getieraal heeft de beschuldiging, dat v. S. K. met vooi bedachten rade zou hebben gehandeld laten vallen zoodat de dader van hel misdrijf op de bordeelhoudster in de Beu lingstraat niet teiegl zal slaan wegens moord, maar wegens moedwilligen doodslag. Te Londen zal een club voor vrouwen van alle rangen en standen worden opgerigt. Het doel is vrouwen van alle giaden van ontwikke ling bijeen te brengen, om over gewiglige kwestièn van den dag te spreken en elkander te leeren kennen. Het politiek karakter der club zal gefivanceerd liberaal zijn en men vleit zich met de hoop dat zij de vrouwen-<|uaestie op politiek terrein nader tol haar oplossing zal brengen. Burgerlijke Slant! van Amersfoort. GEBOREN: 10 April, Theodora Maria, d. van Theodorus van Gcmert en Muchelina Jansen. 11 April, Barbara Gcrarda, d. van Johannes Everardus lluurdeman en Theodora Wellerd. 12 AprilCornelia Gerardina d. van Theodorus llendrikus de Grecfen Maria Anlonia Fredcrika Lou. 13 April, Maria, d. van Marinus van Dijk cn Petronella Gouw.14 April, Noellje d. van Gerrit van den Brink en Hendrika de Brce. Janna Willemina d. van Berend Willem Speelberg en Janna Willemina Maas. Sellij d. van Samuel Abraham Bleekrode en Mietje Bleekrode. 15 April, Willem, z. van Isaia Willem Frögercn Elisabeth Kilian. Gerharda Janna Hendrika d. van Jan van Schoonhorst en Hendrika Anlonia Wessclink. Fransie, d. van Philip Troulder en Eva Cohen. 10 April, Antonius Picter, z. van Joseph l'icler de Jager en Jannetje van Laar. Anna Maria Hen drika d. van Lamberlus Verschuur cn Elisabeth Sleking. ONDERTROUWD: 17 April, Peter van Bekkum en Aaltje Weerdman. Gerardus Dashorst en Everarda Barbara de Haan. Johannes Grocn- huijsen en Johanna van der Veer. Johannes de Groot en Cornelia Johanna Booinhouwer. OVERLEDEN 10 April Een levcnl. aang. k. vr. gesl. van Breunisje Thijssen. 11 April Een levenl. aang. k. vr. gcsl. van Pielcr Groene- woud en Albertha vanNicënburg.12 April, Hendrika Hcilijgers, 2 j. Francina Johanna Harriet Maurilia Kyek van Zuylichcrn 5 in. 15 AprilBarbara van Ekclen 54 j, eclilg. van Joost Heeren. llendrica van Lokhorst 72 j. wed. van Johannes van Bekkum. 10 April, Johanna de Vries72 j. eclilg. van Johannes Adolf van Daal. ADVERTENTIE N. Voorspoedig bevallen van eene DOCHTER, M. BLEEKRODEBleekrode. Amersfoort, 15 April 1879. Volstrekt ééuige en aljemecne kennisgeving. Mijnheer en Mevrouw GRASW1NCKEL List zeggen hartelijk dank voor dc vele en velerlei bewijzen van vriendschap en deelne ming, die zij mochten ondervinden bij de ge boorte van hun Dochtertje. Mevrouw hoopt visites te ontvangen Woens dag en Donderdag 23 en 24 April. Voor de vele cn hartelijke bewijzen van deelneming hij het geleden verlies, betuigt de ondergcleekende ook namens zijne kinderen zijn hartelijken dank. Amersfoort, 1879. DR. A. II. C. VAN DlUEL.

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2