Mr. W. baron van Goltstein. vertegenwoordigd de buitengemeenten tellende 2719 kiezersterwijl de gemeente Amersfoort 405 kiezers teltzoodat in eene nader te houden vergaderingwaarin buitenleden aanwezig zijn zoomede na overweging van vorenstaande on derstaande en meerdere gronden, de candida- tuur van Jhr. van Asch ingetrokken en baron van Goltstein tot candidaat gesteld kan worden hetgeen billijk zal zijn, oindat baron van Golt stein reeds in 1874 de candidaat der Catholieke kiezers was. In wat heeft hij dan thans hun vertrouwen verbeurd? Waarlijkhet was eenc hartverheffende ver kiezing in 1874, toen zij met kiezers van ver schillende rigtingen eensgezind stemden en strijd voerden legen de anli-revolulionnairen (wier bladen en strooibiljetten onophoudelijk schan delijke rcligichalclijkheden uitslingerden) en de Catholieken toen tot de schoone zegepraal voor bacon van Goltstein krachtig en glansrijk medewerkten. Al wat in ons Vader land wèl en conciliant-tolerant denktheeft die glansrijke overwinning daverend toegejuicht Dat ook de Centrale Kiesvereeniging den Heer van Goltstein tot candidaat steldekan voor Catholieke kiezers en voor kiezers van diverse rigtingen geen beletsel zijn om hunne stemmen op hem te vereenigen, want eerst nadat haar vorige candidaat, de Heer van der Houven van Ooidt, thans niet in aanmerking wenschle ie komen voor de candidaluur der Centrale Kiesvereeniging, heeft zij den Heer van Goltstein gesteldzoodal deze can- didatuurstelling niet in zich sluit erkenning van overeenstemming op politiek gebied maar wel groolendeels moet worden geacht waardeering der verdiensten van den Heer van Goltstein. Eveneens vereenigden zich dikwijls in diverse districten voor candidaten afwijkende meeningen bij de stembus tot Ihuiking der aanmatiging van anli-revolutionnaire intolerante drijvers en oligarchen, die, als zij regeringspartij hou den worden, zoowel catholieken, als liberalen conservatieven en concilianten zouden onder drukken en tiranniseeren, Wèl mogen van Goltstein's verdiensten waardeering genieten door kiezers van alle ge zindten en rigtingen. Hij blonk steeds uit als echt conslilulionneel staatsman en parlements lid. Zijn onpartijdigheid, eerlijkheid, werkzaam heid zaakkenniservaringwelsprekendheid en de grondigheid zijner adviezen als lid der Tweede Kamer, later als lid der Eerste Kamer en vervolgens als Minister werden algemeen ge huldigd. Door veelzijdige ei? degelijke studie is hij op de hoogte van een aantal practische on derwerpen vooral van waterstaat (hij was ook veeljarig Dijkgraaf van den polder Arkemheen in de Veluwe) landbouw, veeteelt, spoor- en tram wegen enz. Waar tot iets goeds en nuttigs rae- detewerken of bijtedragen was in onze Utrecht- sche en Geldersche districtsgemeentendaar steunde van Goltstein met daden, invloed en beurs. Nog op 20 dezer voerde hij hoogst belangstellend het woord op de vergadering van lokaalspoorwegen te Apeldoorn. Niets van dat alles kan van v. Asch worden gezegd. Derhalve zullen de kiezersdie op van Goltstein stemmenhet Vaderlandhunne districtsgemeenten en zich zeiven groote dienst bewijzen. Zij verriglen daardoor eenen Vader- iandslievenden pligtwant hij zal dan in en buiten 's Lands Raadzaal door woord en daad bewijzen dal hij als bekwaam Staatsman en Volksvertegenwoordiger door weinigen geëve naard, door niemand overtroffen wordt. De brutale anli-rev. drijversde Standaard en 't Wag. W'eekbl. die zelfs een oerang-oetang tol candidaat zouden stellenals deze maar hun kommando opvolgt zullen zeker, als vroe ger de groote trom roeren en den Heer van Goltstein als den candidaat der libertijnen en vrijdenkers uitkrijten, zijnde manoeuvres om voor den Heer v. Asch stemmen te winnen. Men late die drijvers en bladen maar uitrazen en gunne ze geen repliek. Dat van Goltstein geen libertijngeen vrijdenker iswordt onomstootelijk bewezen door zijne talrijke geschriften en adviezen parlementaire- en ministerieele handelingen die open boeken van zijn vlekkeloos ver leden zijn. Van Goltstein slaat bekend als goed protestant en braaf Yeluwenaar, als echt raenschlievend landheer en bevorde rende steeds krachtdadig liefde en vrede onder landgenooten van alle gezindten. Alles bijeen- Sevatvindt men volkomen in hem vereenigd e hoedanighedenwelke zijne candidaluur bo ven die van anderen aanbevelenswaardig maken. Daarom raag worden gehooptdat op Dings- dag 10 Junij e. k. de kiezers van alle gezindten en rigtingen eenparig hunne stemmen zullen uitbrengen op AMERSFOORT26 Mei 1879. De 1e luit. C. de Wit, van het regiment rijdende artillerieis benoemd tot kapitein 2e klasse bij het 2e regiment veld-artillerie. Ter jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de Amersloorlsche Beijersch bierbrouwerij te AmersfoortZaturdag jL in Amicilia aldaar gehouden, werd tot mededirec teur gekozen de heer 11. W. A. van den Wall Bake. Eene commissie van drie leden tot het nazien der rekening en verantwoording over het afgeloopen boekjaar is benoemd bestaande vit de heeren van der lloopMr. de Marez Oijens en Mr. W. baron van Goltsteintot hunne plaatsvervangers zijn gekozen de heeren M. Wolff Mzn.Mr. Sinnige en Mr. Brugraans. OphetverzoekvanJhr.il. P. Tindal, 1e luit. bij het regiment rijdende artillerie te Amersfoort, om de krijgsbedrijven in Afghanistanbij het Engelsche legerte mogen bijwonen heelt de Minister van Oorlog te kennen gegevendat daartoe geen vergunning kan worden verleend. De milicien-verlolgangers van het regiment rijdende artillerie der ligting van 1876 zullen onder de wapenen worden opgeroepenom in werkelijke dienst te treden van 18 Augustus tot 20 September e. k. Vrijdagmorgen werd in den militairen stal te Amerstoort den artillerist v. d. V. door een slag van een paard de hoofdschedel verbrijzeld en eenige uren daarna is hij overleden. De begra fenis had heden plaats. Zooals in nevensst. adv. wordt omschreven is de aanmelding van leerlingendie van de Voorbereidingsklasse, verbonden aan de «Rijks-Normaalschool" te Amersfoort, wen- schen gebruik te makenin den loop dezer weekvóór Vrijdag 30 Mei e. k. bepaald. Ouders en Voogden van 12 en 13jarige kinderen worden hierop indachtig gemaaktzoomede dat het onderwijs aan deze «Voorbereidingsklasse," evenals aan de «Rijks-Normaalschool," geheel kosteloos is (uitgezonderd de leerboeken.) Alleen zij onder hunne aandacht gebragtdat de «Rijks-Normaalschool," waaraan de «Voor bereidingsklasse" vooralgaatenkel strekt voor leerlingen, die tot onderwijzers en onderwijze ressen wenschen te worden opgeleiden dal het uitmuntend onderwijs'twelk aldaar door elf leeraren en eene leerares aan kinderen van beide seksen wordt gegevenstrekt om de jongens en meisjes met de bekwaamhedenkun digheden en talenten te verrijken, welke voor genoemde betrekking worden vereischL Wat te meer voorde «Rijks-Normaalschool" cachet van sympathie ontloktis de omstan digheid dat de leerlingenuit verschillende midden- en gegoede standen, aldaar in loffelijke harmonie levenzoodat de onderwijsuren aller genoeglijkst worden doorgebragt, vooral door de minzame wijze, waarop DirecteurLeeraren en Leerares met de leerlingen omgaan. Zóó zal 'took gewis met de «Voorbereidingsklasse" bliiken. Vele ouders en voogden zullen dus wel han delen te zorgen, dat hunne 12 en 1'harige jongens en meisjes zich voor de «Voorberei dingsklasse" vóór Vrijdag aanst. aanmelden bij den Directeur, den heer H. VV. de Ileus, die welwillend van aardzeker gaarne alle desbe treffende inlichtingen geeft. Zaturdag jL is te Amersfoort aanbesteed het maken van een gebouw c. a. tot hulpkazcrnee- ring nabij de militaire stallen te Amersfoort, waarop was ingeschreven door de Heeren J. van Rijn te Naardenf7943.— J. H. Boks Amersfoort >8000.— W. v. d. Kooij >8760.-- G. Prins >8840.— T. van Daal >9000.— en nog door twee heeren voor f8610 en 18987. De raming was f8500. Een treffend en droevig voorval had aan het spoorwegstation te Breda plaats. De heer de B fabrikant te Tilburg zou met den trein die la 9,43 vertrekthuiswaarts keeren. Weinige oogenblikken echter vóór bet vertrek van den trein werd genoemde heer door een slijmbe- roerte getroffen welke hem op eens het tijdelijke met het eeuwige deed verwisselen. Ofschoon spoedig geneeskundige hulp werd ingeroepen en de heeren dr. Bijnen en van Wijngaarden ijlings ter hulpbieding aankwamen, konden rij, helaas! alleen den dood bevestigen. In de bosschen van «Rijbrugk" bij Smilde is weder een hert opgedoken. Dag aan dag rockt men naar vossenneslen maar te vergeel». De kippenfamilie te Bovensmilde loopt gevaar, dat re zal worden uitgeroeid want liet aantal met succès bekroonde mooidaanslageu door de slimme gasten is legio. De krijgsraad te 's-Hertogenbosch heelt uil- spraak gedaan ten oprigte van een korporaal en een hoornblazer die alspraak hadden gemaakt om te deserteeien en daaraan een begin van uilvoering gegeven hadden. De korporaal is lot den rang van soldaat leruggebragl en lo'. drie maanden deteniiestrat verooideeld; de hoorn blazer lot twee maanden. Beiden moeten zes maanden de kokarde missen. Een te Hohenstein in garnizoen liggend soldaat heett rich om 'l leven gebrachtdoor een dyna- mielpatroon in den mond te nemen en daar te laten ontploffen. Ue levensmoede verdediger des vaderlands gebruikte een probaat middel om den dood in te gaan. Het lijk was vreeselijk ver minkt. Ue armen waren van 't ligchaani geschei den het hoofd nas onkenbaar en de balswervelen vernield. Donderdag tegen den avond had er op den weg tusschen Wierden en Nijverdal een brutale aanranding plaats. Een linnenkoopmanvan Raalte komende, werd door drie onbekende personen aangevallen en op veischillenJe plekken van het ligchaam zwaar verwond door messteken. Daarna berooiden de aanvallers hem van een portefeuille waarin omstreeks 160 gulden aan bankpapier aanwezig was. De politie doet streng onderzoekdoch tot dusverre is men de mis dadigers nog niet op hel spoor. Ia het Amerikaansche stadje Parting was onlangs de beroemde circus van llarnum te zien. Oischoon de verscheurende dieren in hok ken waren opgesloten maakte men toch geen bezwaarde verschillende andere dieren in vrijheid aan hel publiek voor te stellen- Onder dezen behoorde ook een kameel en een olilant Bolivar geheeten. Plotseling ontstond uien weel niet door welke oorzaak, een hevig gevecht tusschen Bolivar en diens bulligen collega. Met zijn slurf slingerende trachtte de kolos zijn tegenstander te vernietigen maar de kameel op zelfveide- diging bedacht, beet in dit voor den olilant zoo onontbeerlijk ligchaamsdeel en hield het met zoo veel kracht vasi dat men niet anders kon doen dan den kameel worgen om het kostbaarder dier, den olilant, in bet leven te kunneu bo bouden. intussclien was hel publiek door een panischeu schrik bevangen den circus ontvlugt. In Coleman County, in den Noord-Ameri- kaanschen staat Texas, vindt men zeker een der meest primitieve geregtshovcn ter wereld. De regter zit op een ton de aanklager de gezworenen en de verdediger in 'l gra». Daar er geen gevangenis bestaalworden alleen geld en geeselstraffen toegepast en deze daar er van hooger beroep geen sprake isterstond ten uit voer gelegd. Bij gelegenheid vaneen ieestelijkcn wedstrijd te Marseille, had oen der ingezetenen den voor gevel geïllumineerd en daartoe lampions gebe zigd met petroleum gevuld. Eeo dezer gevaar lijke verlichlingsmiddelen viel en de brandende pil en bet grootste gedeelte van het ontbrandbare vocht kwam neder op een artilleristdie daar juist voorbij ging. In een enkel oogenblik was de man van alle zijden door vlammen omiingd en wentelde zich op den grond, onder het uitstoo- len van de akeligste kreten totdat een voorbij ganger de tegenwoordigheid van geest had zijn overjas uil te trekken en den ongelukkige daarin te wikkelen. Met ernstige brandwonden over dekt, werd de man naar het hospitaal overgebragt. Te Brussel is geen gebrek aan misdadenuit dit oogpunt wordt Brussel een groote stad. Dezer dagen heelt een Bumaansch officier zeltmoord gepleegd over eene tooneelspcelster van een der schouwburgen van minderen rang. Een bekend ambtenaardie de hand zijner uitverkorene dochtervan een lid der Parijsche Commune van 1871 niet kon verwerven heeft zich een kogel door hel hootd gejaagd na zijne geliefde gewond te hebben, boewei niet doodelijk. De vrouw van eeu ingenieur betrapte haren man in een iDtiem ondei houd met eene tooneel- kunstenares zij loste op beiden eenige revol verschoten alleen de dame kreeg letselmaar niet van belang. Een triseur te Chicago kondigde onlangs aan «HaarRegenalor 11 onieilbaar middel om iedere kale plek in eeu digtbegioeide te herscheppen I

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2