reeds verscheidene gevallen had afgehandeld zag hij lol tij» grool misnoegen uog een jeug digen priester van Themis aankomen, melden onmiskenbaren dikken bundel papieren onder den arm. Met hel vasie >oornemen om elke nieuwe uiting van welsprekendheid te voorkouieu sprak de regier deu jongen regtsgeleerde aldus aan: «Mijnheer, hei is onlteliend warm van daag en ik ben een oud man. Hel leven is kort en lijd is geld. Over welk bedrag loopt de taak V' «Over twee dollars, mijnbeer", was het ant woord. «Ik betaal te zeil", riep de regier uit terwijl hij hel genoemde bedrag ter handsielde aan den overblulten reglsgeleerdedie nu zijn redenaarstalent niet kon len toon spreiden. Secretaris, laat de volgende zaak voorkomen." Dingsdagmiddag bragt een politieagent te Gent in een vigilante een buisgezin, manen vrouw, naar bet politiebureau. In de Magaleinstraat reed de koetsier zeer langtaamzoodal de man van de gelegenheid gebruik maakte om het portier te openen uit het rijtuig te springen en weg te loopen. De politieagent wist niet wat te doen, hij deed de vigilante stilstaan stapte er uit en verzocht den koetsier den vlugteling achterna te loopen. Deze reide dat hij bij zijn paard moest blijven en zoo ontstond er tusschen beiden een lievige woordenwisselingwaarvan de vrouw gebruik maakte om hare wederhelll na te loopen. Beiden loopen nog. Korten tijd geleden werd in een ravijn nabij Schutz, in hel kanton Genève, hel lijk van zekeren reiziger Muller gevonden die blijkbaar vermoord was. Ma «.-enigen lijd viel hel vermoeden op de broeders Sieinereigenaars van het Ürei-Schwesier-ilötel. In arrest genomen, heb ben tij thans bekend Müller die hun gast was in zijn bed geworgd en vervolgens tiju lijk naar de ravijn overgebragl te hebben. Een der moordenaars bekende verder, dat hij eenigen jaren geleden zijn vrouw bad gedood door een spijker in haar schedel te slaan. Een paar dagen geleden richtte de bliksem te Villers Perrinbij Charleroi, tal van on gelukken aan. Omtrent 5J ure 'savonds, op hel oogeublik dat het onweer het hevigst was waren 17 arbeiders, mannen en vrouwen, die op het veld werkten allen gevlugt in het huis van zekeren Herbignal. Eensklaps hoorde men een hevigen donderslag en bijna al de personen werden op den grond geworpen onmiddellijk nam, wie kon-, de vlugt. Toen men eenige oogenblikken later terugkwam, vond men Ade laide Ville op een stoel gezeten en hel hoold rustende op de knieën de ongelukkige was door den bliksem gedood. Haar 6chedel was verpletterd en haar mond geheel zwart. Vijl andere personen waren erg gekwetst: vier hunner zijn reeds aan de gevolgen van den slag overleden. Het huis van Herbignal is erg beschadigd en onbewoon baar geworden. Zekere Floient Want by, die zich op eenigen afstand van het huisonder een boom veiseholen had, werd insgelijks door den bliksem getroffenhij is geheel lam en stom geworden. Te Kherson (Rutland) hebben eenige dieven zich door hel graven van een onderaardschen gang toegang weten te verschaffen tot de Rijks bank en een bedrag van anderhalf millioen roebels gestolen. Een handige Amerikaansche schoenmaker ging dezer dagen de weddenschap aan dat hij in honderd achtereenvolgende uren honderd paar gomelaslieke schoenen zou vervaardigen. Werkelijk slaagde hij in zijn voornemen en de prijs van 5000 dollars werd zijn deel. Voor het geregtshof te Amsterdam stond eer gisteren teregt J. Gaientaan, oud 57 jaren be schuldigd van moord, gepleegd 7 February II. des avonds ten 8 ure, op Johanna du Pree, wed. de Witop de door haar bewoonde kamer. De beschuldigde had reeds zes veroordeelingen ondergaan te zamen tot opsluiting voor den tijd van 27 jaren. De eerste maal werd hij veroo deeld den 17den September 1839 eo wel tot een ge vangenisstraf van 3 jaren ter zake van diefstal door meer dan «en persoon en door middel van braak, de laatste maal in 1865, tot eeu tucht huisstraf van 10 jaren, ter zake van poging tol moedwiliigcn doodslag. De beschuldigde had en in 1855 en na lange tussclienperiode in het vorige jaar met gemelde weduwe gewooud. Zij was echter ia den laalsien lijd wegens zijne bedrei gingen en iuw gedrag zeer bevreesd voor hem geweest en had toen de zamen woning geëindigd. Toen beiden nog werk hadden waren er geene onaangenaamheden voorgevallen. Hij gaf haar zijne opgespaarde gelden eu wekelijksche ver diensten san 16. Toen bij echter door onge steldheid van 5 of 6 weken buiten verdienste was geraaktwaren er moeijelyklieden gerezen. Hij is toen, op haar verzoek, door de politie van haar kamer verwijderd. Verscheidene getui gen verklaarden dat er allerlei beieedigende uit drukkingen door beschuldigde tegen haar waren gebezigd. Op den bovenbedoelden rond liep hij bij haar op eu heeft haar met een mes een wond aan den hals en twee wonden in den buik loe- gebragt. Zij is in den nacht van 15 op 16 February naar hel oordeel der geboorde deskundigen dr. van Merkus Doornik en chirurgijn A. Boom alsmede van de geneeskundigen, die du patient behandeld hebben aan de gevolgen dier ver wonding overleden. Toen de beschuldigde haar de verwondingen toebragtsloeg zij een ruit stuk en riep zij naar buiten «moord." Eenige getuigen verklaardendat zij terstond daarna een man de deur uil zagen vliegen met een broodmes voor zich uit, loopende in de rigting van de Rozenstraatwaar het mes in hel water is gevonden. De besch. heeft zich laterna een kop koffie te hebben gedronken vrijwillig in handen der justitie gesteld. Hij erkende den aanvalmaar ontkende het vooraf beraamd opzet haar te dooden. Hij was naar zijn zeggen driftig gewordenomdat hij op zijn vraag om geld dal zij hem nog schuldig was zou hebben geantwoord: «dat geld krijg je niet, je hebt hel toch door rooven en stelen gekregen." Met betrekking tot hel opzet werden intusschen velschillende verklaringen ter leregtzitiing afge legd. Zoo zeide een getuige dat zij aanvankelijk wel goed zamen waren, maar dal bij den dag, nadat zij bij elkander waren gaan wonen doe lende opzijn vroegere veroordeelingen, had ge zegd «Nasloor je niet aan die praatjes als je je daaraan stoort, dan snijd ik je je nek af." Toen zij had gezegd dat bij de woning moest verlaten had hy volgens een getuige, gezegd: «Als ik moet vertrekken haal ik je bart uit je verd en vreet het voor je oogen op." Toen hij acht dagen daarna zijn goed van den zolder kwam halen hield zij de deur toe opdat hij dan niet bij haar in de kamer kwam. Daarop heeft hij volgens die getuigen de woorden uilgespiukcn «ja Ma, je Joopt niet in een zakje nek snijd ik toch af. De getuige G. M. verklaarde dat beschuldigde hem had gezegd dal hij vrouw de Wit in het goud had gezet en dal zij hem nu had wegge jaagd zonder hem zijn geld terug te geven. Hij had toen verder gezegd «Als zij mij het geld niet geeft wat mij toekomt, dan zal ik haar slagten als een kalf." Hij had herhaaldelijk een mes op den trap geslepen en 't daaina gepro beerd en tot zijn genoegen opgemerkt dal het flink door het papier sneed. Ook had hij hel mes in het Oudemannenhuis laten slijpen. Up den avond na den moord kwam hij bij getuige, die destijds zich bevond in eene turfloods in de Kerkstraat. Hij zeide tegen hem: «Gerril, ik heb een hemd en een onderbroek in de wasch een pet en een paar diaagbanden liggen op mijn beddeplank, als je het waschgoed betaalt, kan je dat goed krijgen." Getuige vroeg bem «Ga je dan uit de stad." Hij antwoordde: «Neen, maar ik heb haar vermoord." Hij wees bij die gelegenheid getuige hoe hij bet gedaan had en wel door haar hel mes in den buik te steken en zoo goed dal zij wel dood zou zijn. Hij ver- lelde dat hij hel mes in de gtaclil had geworpen, en zeide toen: «Pas op dal je 't niet aangeeft want dan wordt je hel vierde slaglolcr." Hij had namelijk, voordat hij vrouw de Wit ver sloeg nog twee slagtoffeis gemaakt. Beschuldigde ontkende echter die laatste uitdrukking te hebben gebezigd. Ook een paar andere getuigen verklaar den dal hy hun had gezegddat hij de vrouw slagten zou als zij hem het geld niet terug gat. Tot een hunner, met wien hij in hel logement de Zwaan had gelogeerd, had hij gezegd, dat hij f 36.van baar moest hebben. Beschuldigde zeide dat hij nooit had gemeend haar te dooden maar woedend op haar was geworden, toen zij hem zijn opgespaaid geld niet wilde teruggevep en hem toevoegdedat het door roof en diefstal w..s vei kregen. Toen had hij haar verwond. Had hij haar willen dooden dan had hij het niemand gezegd. Hij bad de straks gemelde uitdrukkingen alleen ge bezigd opdat ze haar zouden oververteld en zij daardoor woiden genoopt hem zijn geld terug te geven. Ma het booren van 18 getuigenheeft de advocaat generaal mr. W. R. Op ten Noort zijn rekwisiloir toegelicht en daarbij getracht aan te toonen f. dat de beschuldigde vrouw- de Wit moedwillig met een mes heelt verwond 2. dat deze aan de gevolgen dier verwonding is overleden; 3. dat hij die verwonding, na voorat Irt-raamd opzet (praemeditatie) beeft toege- bragt. /EA. achtte dat laatste punt bewezen niettegenstaande de omkentenis van beschuldigde cn wel door verschillende aanwijzingeuafge leid uit bedreigingen tegen de verslagenc en tegen anderen omtrent haar geuit, alles in ver band met zijne houding in andeic opzigten en uiel hel feil dat hij werkelijk de gedane bedreiging in uitvoering gebiagl en baar met het mes in den buik verwond heeft. De verslagene heeft ook nog den dag voor haren Jood ontkend dat beschuldigde haar om geld had gevraagd en gezegd dat hij haar direct bad aangevallen met de woorden: «beest, nou moet je er aan." ZEA. rekwireerde schuldigvet Mating van G. aan moord na voorafgaande veroordeeling tot een ciimineele straf, met verooideeling tot een levenslange tuchthuisstiaf. De ambtshalve hem toegevoegde verdediger, Mr. A. C. A. Tielkemeijerbetwistte dat het bewijs der praemeJitatie was geleverd. Hij meende dat beschuldigde alleen ter zake van moed willigen doodslag kon worden veroordeeld. Uitspraak Dingsdag 24 Junij e. k. De vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dingsdag, den 17. Junij 1879, gepresideerd door den Burgemeester iMr. F. II. vaurersijn, is door 11 leden bijgewoondafwe zig waren met kennisgeving de Itceren van Beek cn Lagerweijen verder de hoeren Mctliorst en van Walchren. De notulen der vorige zitting worden gelezen cn goedgekeurd. De voorzitter vervult een treurigen pligt met de mededeeling van een ingekomen berigt nopens het overlijden van Z. K. 11. den Prins van Oranje. Overtuigd van 's raads deelneming in 't verlies van een beminden telg uit het huis van Oranje hebben Burg. en Weth. een adres van rouw beklag aan Z. M. den Koning ontworpen, dat zonder hoofdelijke omvraag door den gemeente raad wordt aangenomen. Aan de orde van beraadslaging zijn de ver schillende in raadsafdeelingcn onderzochte voor stellen van Burg. en Weth. betreflende de in rig ting van het pro-gymnasiuin en de reorganisatie van de hoogere burgerschool. Achtereenvolgens worden die voorstellen onveranderd aangenomen, behoudens eene verhooging der jaarwedde van den lccraar in staalsinriglingenstatistiek cn staathuishoudkunde, met I 100. Een ontwerp-adres aan Z. M. den Koning om verhooging van het rijks-subsidie in de koslcn der hoogere burgerschool wordt met algeiueene stemmen aangenomen. Ingekomen is eene voordragt door Regenten van het burger-weeshuis opgemaaktter voor ziening in de vacaturen door periodieke aftre ding der heeren P. Mctliorst Sr. on Jhr. Mr. II. J. L. van Sasse van Ysselt eerlang in hun college ontstaande. Te behandelen in de volgende vergadering. De voordragt betreffende het getal cn do be zoldiging van leeraren aan het gesubsidieerd progymnasiuinmet 1 Sept. e. k. de latijnsche scholen vervangendeluidtdrie leeraren (1 met den'titel van rector en 1 conrector) inde gricksche en latijnsche talen en do geschiedenis op eene jaarw. van f2500, f2200 en f2000; een lccraar (tevens werkzaam aan de hoogere burgerschool) in aardrijks- en wiskunde cp f 1400vier leeraren (tevens aan de h. b. s in de nieuwe talen, als: voor de Ned. f900, Fr. f800, 11D. f700 en Eng. f700; en een lecraar (tevens aan de h. b. s.) in naL historie op f400. liet schoolgeld wordt voorgedragen op f50 's iaars. Nadere voorstellen aangaande een nieuw schoolgebouw zijn spoedig van Burg. en Weth. te verwachten. In verband met opgemcldc voordragt stellen B. en W. voor, de jaarwedden der leeraren aan de II. burgerscb. en de burgeravondscb. te herzien en die met ingang van 1 Sept. e. k. vol genderwijs vast te stellen voor drie leeraren in natuurwetenschappenals1 den titel van direc teur dragende, op f2000 mol eene toelage van 1800, een op 12000, ei een (tevens aan het progymnasiuin) op f 1000een lecraar in wis kunde boekhouden handelswetenschappen warenkennis en schoonschrijven op f2000 en voor de staalsinriglingenstatistiek en staat huishoudkunde f300; een lecraar in geschie denis en aardrijkskunde op f2000; vier leer aren (tevens aan het progymn.) in de nieuwe talen en de letterkunde alsNed. f1100, Fr. f1200, II. I). f 1800 en Eng. f 1."100; ecu lecraar in rcgtlijnig tcckcnen f700, een lecraar in hand- teekenen I 700 en een lccraar in gymnastiek cn exerceeren f 500eer. lccraar (tevens aan het progyinnasium) in reken- cn stelkunde en schoon schrijven aan de burgeravondschool 1200. De leeraren aan de hoogere burgerschool genieten geene afzonderlijke bclooning voor lessen aan de burgeravondschool. Het schoolgeldonlangs verhoogd van f 40 tot f tiOwordt op verlangen van den minister gcbragl op 150.

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2