de Friedrichstrasse. Dit hóteldat zich wat uit gebreidheid weelde eo comtorl beirettniet die van denseltden rang te LondenNew-York en Parijs cal kunnen meten, cal echter door zijne verbinding met een prachtigen wintertuin eenig in cijn soort aijn en allen overtreffen. Bovendien geen iióiel te Berlijn is too gunttig gelegen. Het is in het midden der stad, grenst aan Unter den Linden en de groote Friedrichstrasae, de slagader van het verkeer te Berlijn, en staat in de onmiddellijke nabijheid van het centraal station alwaar dagelijks 100 treinen uit het verre Noorden, Oosten en Westen, en 400 locaaltreinen aankomen terwijl er ook nog twee paardenspoorwegen op uitloopen. Thans wordt het inwendig voltooid, en in April 1880 moet het geheel klaar *gn. Het beslaat eene oppervlakte van 109 meter lengte en 82 breedte dal is tweemaal roo groot als die van het KaisershoL De gevels cijn in den njksten renaissaoce-stijl uitgevoerd. Gelijkstraals cijn 30 winkels, op de elegantste wijce ingerigu De eerste verdieping is met 88 vergulde balkons versierd en boven de ramen loopt ook een (ties in goudmocaiek uil de be roemde tabriek van dr. Salviati te Venetië, en waarop de voornaamste steden der wereld afge beeld cijn. Aan de drie gevelcijdeu heeft bet gebouw 352 vensters. Aan de noordcijde is het door een gang met het Centraal stationsgebouw vei bonden, voor bet verkeer der reicigers, en onder de straal is een tunnel gemaakt voor het vervoer van bagage. De booldingang is aan de Fiiediichstrasse en maakt een groolschen indruk. De voornaamste trap is geheel in wil marmer. Verschillende calen tol ondei scheiden doel einden bestemd, kunnen echter ook vereenigd worden en vormen dan eene leeghalwaar 800 personen kunnen Aanzitten. Door hydrau lische toestellen worden bagages, benoodigd- heden spijtenene.naai de verschillende verdiepingen opgevoeid. De wintertuin waarvan hierboven sprake was, is 75 meter lang, 23 meter breed, 16 meter hoog, met een glacen koepel gedekten wordt versierd met lonteiuen standbeelden fraaije palmboomen en overzeesche gewassen. Aan de westzijde wordt een klein tooneel ge bouwd eo op de hoogte der le verdieping worden 70 loges gemaakt. In een woorddit nieuwe Eisenbabnhótel cal alles omvatten wat den rei ziger welkom is hel verblijt aangenaam en ge makkelijk maakten een geheel vormen dal Berlijn, als wereldstad, waardig is. De arronJissements-rechtbank te Amsterdam heeti Hemi Edmond d'ürval schuldig verklaard aan den hem ten laste gelegden diefstal van 13 brillanten, gepleegd in een logement (Bible hotel) door iemand die daarin is opgenomen en hem deswege veroordeeld tot eene celstral van 2 jaren. Een jammerlijk ongeluk heeft Maandag namid dag te Wepiou plaats gehad. Ter gelegenheid vair de kermis werden er donderbussen afge schoten. Zekere Crinchois kwam le digt bij een dier bussen terwijl bij een sigaar rookte. Een vonk viel van de sigaar op een weinig kruitdat bel vuur aan de bus meèdeelde. De bns ontplofte, en Crinchois bekwam erge brandwonden. Een zijner handen is onmiddellijk moeten afgezet woiden. Men vreest voor zijn leven. Crinchois is gehuwd en vader van vier kinderen. Te Amsterdam is weer een ernstige verwon ding het gevolg van onvoorzigtig aispringen van een omnibus geweest. Zooals er een statistiek van spoorwegongelukken beslaat, kunnen wij in Nederland er wel een van omnibus- en tramway- ongeiukken gaan houden. Bijna dagelijks komt er een verwonding of kneuzing, soms celfseen ongeval met doodelijken afloop voor. Maar ter wijl bij spoorwegrampen bet ongeluk der slagt offer» bijna altijd le wijten is aan onvoorzigtig- heid van wachters machinisten ol stationschefs is er b<j ongelukken door tramway ot omnibus veroorzaaktmeestal eigen onverzigtigheid in bet spel. Men wil niet geduldig wachten ot wel wat welligl nog meer de oorzaak is men wil geen noodeloos oponthoud veroorzaken door het verzoek om bel rijtuig te doeu stil- Louden. Even goed als hel uit- oi instijgen in spoorwagons verboden is ol belet wordtmoest dit ook geschieden bij tramwagens en omnibus sen. Zoolang er niet een algemeen verbod bestaat zulien de passagiers hun gang gaan en de coo- ducteuis en Loetsiers geen groc .er zorg voor de vei'igheid dei passagiers hebben dan deze laatslen loonco te verlangen. Een milliotn zeven honderd duizend roebels in papier cn in verschillende waarden waien gedeponeerd in de ijzeren brandkasten der suc- ctusale van de staatskas te Kherson die kasten bevinden zich in kelders met zware ijzeren deuren. Van de zeven groote kasten welke zich daar bevindenwerden er slechts drie openge broken en bevreemdeud is het, dat men juist diegene heeft genomen, welke ae aanzienlijkste waarden bevatten. De vier andere Werden niet aangeraakt. De pakken nieuw vervaardigde bil jetten van drie «n vier roebel», welke in een der opengebroken kasten warenhebben de dieven insgelijks laten liggen evenals de coupons der verschillende prewieleeningen. Naast het gebouw vau de staatskas bevindt zich de sedert eenigèn tijd onbewoonde woning van zekeren Kosmine. Ongeveer 14 dagen voordat de diefstal werd gepleegd, kwam een dame, welke voorgaf de vrouw te zijn van een genees heer, den heer Nilikinezich in die woning vestigen, met een meid en een kind. Eenige dagen vóór den aanslag liet zij op eigen kosten door een metselaar eenige herstellingen doen aan het huis. De «'iefstal werd gepleegd op eec Zondag, wannei. de succursale gesloten is en er zich slechts eenige bewakers bevinden. De misdaad werd eerst deü volgenden morgen ten 10 ure ontdekt. Er werd natuurlijk een onderzoek in gesteld, en weldra ontdekte men achter een der groote kasten, een onderaardsche gaanderij, welke uitkwam ia de \elders der woning van Kosmine; onmiddellijk werd daar een huiszoe king gedaan doch de zoogenaamde echtgenoole Nikitine, hare meid en haar kind waren spoor loos verdwenen. De onderaardsche gaanderij had een lengte van omtrent 14 meters op een hoogte en een breedte van 83 cenlftneleis. De misdadigers brag- ten de aarde, welke zij moesten uitdelvennaar den zolder en naar de keuken waar, builen hen, □ooit iemand den voet zette. Ten einde zich gezonde lucht in de gaanderij te verschaften had men deze, door middel eener buis, in gemeenschap gebragl met den schoor steen. Een der daders is aangehoudenen men heeft in zijn bezit nog ongeveer een millioen roebels gevonden. De voornaamste dadersbuiten dezen zijn de onbekende vrouw welke haar naam niet heeft willen zeggen, en de metselaar of de voorgewende metseUar, welke verklaart Klimeuko te heeten. Een boerin ait den omtrek van Kherson is aangehouden onder beschuldiging van de ge stolen waarden le hebben gedeeld. Te Arnhetn kwam een opperman op den gewonen tijd van zijn werk toen bij zijn vrouw in bescbonken toestand thuis trof. Hierover zeer ontevreden verliet bij onmiddellijk zijn woning en ging zijn zinnen verzetten door, ook duchtig aan Bacchus te offeren. Later tbuis gekomenkregen d'e echtelieden hooggaande ruzie waarvan bet einde was dat dc man zwaar gewond aan hoofd et. handen naar hel commis sariaat van politie werd gebragtwaar hij genees kundig werd behandeld. Uit Petersburg meldt men dat 23 personen die van daar naar Jassy wilden vertrekken, ge vangen genomen zijnomdat zij behoorden tot de secte der Skoptsi. De belijders huldigen de zonderlinge leerstelling dal men om waar lijk godvruchtig le aijn zich zooveel mogelijk moet verminken. Te Temesvar in Hongarije is een grijsaard van 82 jaren die reeds overgrootvader was onlangs in hel huwelijk gelreden met een meisje van «drie maal zeven." Omtrent den toestand van de ex-Keizerin Eugenie wordt hel volgende gemeld Sedert de Keizerin hel noodlottige nieuws van hel overlijden van haar kind rernomen heelt, lijdt zij aan keelkrampen en samentrekking der longpijpenwaardoor de zieke enkel in staat ia zeer weinig eo dun voedsel te gebruiken en in 't geheel geen voedsel nuttigen kan. Kortom, de Keizerin is aangedaan, door zeer ernstige beginselen der verschrikkelijke ziektedie in Engeland het lokjaw genoemd wordt en die bekend is onder den naam van «doodkramp." Hare toestand is voortdurend zeer onrustwek kend. Zij weent onophoudelijk en baar ligchaam wordt gedurig door tenuwschokkingen aangedaan. Docter Corvisart beeft haar streng verboden iemand wie bel ook zij te ontvangen. Hare maag is zoodanig zwak dal de Keizerin zelfs van geen voedsel kan hooren spreken. Sedert Dingsdagmorgen heeft de Keizerin niets gebruikt dan eenige lepels bouillon. Later bad zij een nieuwen aanval; zij snikte onophoudelijk, «O mijn zoon mijn arme zoon 1 Ik zal hem uiet meer zien 1" Cambden-Palcce heeft een allerdroevigst uil- zigt. De twintig of dertig personen die hel be wonen zetten geen voet uit het huis waar thans eene doodsche stilte beerscht. De ex-Keizerin is thans bekend met al de bijzonderheden var den dood van den prins met de grootste onderwerping heeft zij bet verhaal dier bijzonderheden aangehoord, «Maar hij is misschien slechts gewond t" riep zij uit. Helaasneen zeide de eerw. heer Godard de assegai heeft het ligchaam doorboord er blijit geen den minsten twijlel over zijnen dood. De Keizerin ondervindt eenige verligting bg het lezen der telegrammen en brieven van rouwbe klag die haar worden toegezonden. Volgens latere berigten is zij iels in beterschap toegenomen. Men meldt uil Hoogeveen Gedep. staten dezer prov. hebben naar aan leiding van het bezwaarschrift van eenige belang hebbenden de ingevolge bet koninklijk besluit van 13 Mei II. in deze gemeente gehouden nieuwe loting vernietigd. Hun besluit is gegrond op de overweging: dal een der ingeschrevenen die tusschen de vernietigde eerste loting en de nieuwe loting is overleden ten onregte aan de laatste beeft deelgenomen daar zijn naam overeen komstig art. 5 van 't koninklijk besluit van 8 Mei 1862 (Slbl. No. 46), (welke artikel zoowel bij eene nieuwe als bij eene eeiste loting be hoort le worden toegepast) op het inschrijvings register en dealpbabetiscbe lijst had moeten zijn doorgehaald dat hel niet doorhalen van den naam des overledenen ten gevolge heeft gehad dat tnsschen een getal van 120 ingeschrevenen is geloot, terwijl was de doorhaling geschied het getal ingeschrevenen die aan de nieuwe loting moesten deelnemen, één minder zou zijn geweest en de bus slechts 119 biljetten zou hebben beval dat eene loting tusscben 119 personen uit den aard der zaak niet dezelfde uitkomst oplevert als eene tusscben 120 personen maar dat ook zoo in de bus slechts 119 biljetten waren geweest voor ieder van de deelnemers aan de loting de kans had bestaan dat hij uil dat getal een auder nummer zou hebben getrokkendan hij thans uit een getal van 120 biljetten trok; dat de gepleegde onregelmatigheid alzoo op den uitslag der loting voor alle daarbij betrokken lotelingcn van invloed heelt kunnen zijn. Men kan dus eerlang eene drrde loting in deze gemeente vooi de ligting van 1879 tegemoet zien. AMERSFOORT30 Junij 1879. Het hoofdartikel van het «Rotter datnsch Nieuwsblad" van Zaturdag 28 Junij behelst o. a. het volgende: «de heer Tc Is is hoofd redacteur van het eerste liberale orgaan in Ne derland de eerste en eenige die als vertegen woordiger der Nederlandscbe pers eene decoratie ontving." Daaromtrent merken wij collegialiter opdat de Heer A. J. de Buil, langdurig hooldredac- teur der Arasterdamsche Courant (1 k 2 jaren geleden als zoodanig afgetreden en als directeur dier courant opgetreden) vele jaren vroeger dan Mr. T e 1 s is gedecoreerd die alzoo niet als eerste on eenige vertegenwoordiger der Nedcrlandsche pers eene decoratie ontving terwijl niet dc N i e u w e R o t L CL, opgc- ngt in 1844maar wel het A l g. Handels blad, opgerigtin 1830, als het eerste li berale orgaan in Nederland algemeen staat geaccrediteerd. Donderdag jl. heefl de plcgtige begrafenis van het stoffelijk overschot van Z. K. U. den Prins van Oranje plaats gehad. De «Staats Ct." laat op het kort berigt der begrafenis volgen «Ook nu weder waren van alle oorden des lands duizenden herwaarts gestroomdom eene laatste hulde le brengen aan den Vorstdie in aller harten leefde, en wiens vroegtijdig overlijden niet alleen den Koning cn zijn Huis maar het gansche Nederlandscbe volk in diepen rouw heeft gedompeld." Dc begrafenis was plegtig. Niet door den oplogt zelf, maar door de waarlijk eerbiedige stemming der bevolkingwelke van harte deelde in de rouwe van hendie den prins van Oranje als bloedverwant hebben liefgehad. Op verschil lende punten vielen hij 't voorbijtrekken van den somberen wagenniet bloemen en kransen overdekt, vrouwen in onmagl; en uitte een enkele toeschouwer ook al de mccning dat dc stoet «veel mooijer dan die van de koningin" was, er werden ook uitdrukkingen vernomen, die 't hart goed deden en bewezendat het volk het zware van den slag, die Nederland en Oranje trof, ten volle beseft. «Dag arme jongen 1" riep een vrouwvlak voor een ven ster van waar men de lijkstatie zag voorbijgaan «alweer een baan van de vlag afgescheurd riep een oud krijger, terwijl hij eon traan uit

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2