B. E. Herschel genootschap had gewend om drie uitwerkingen van een Duiisch opstel. De heeending werd be hoorlijk afgeleverdmaar viel ongelukkijp'in verkeerde handen. Zii bestond uit een opstel door den meester verbeterden twee afschrjf- ten daarvan. De leerlingen xnllen met aul|te onderlinge vennootschappen wel knap worden. De Berlijnsche slagers Engel en Friedrich vroonden in deaelide straatheel digi bij elkaar waren beiden heel beleefd voor hunne klanten zorgden beiden steeds voor puike waarmaar vreemdterwijl de hammen en worsten van den eendie van den heer Engeldoor een deel van hel publiek met belangstelling werden gadegeslagensoodra ze voor het winkelraam prijktenen bij groote hoeveelheden en met smaak werden genuttigdlagen die van den heer Friedrich vaak weken achtereen te verdrogen. Dat begon den heer Friedrich hoe lauger zoo meer te verdrieten. Hij stelde eene adver tentie op snelde daarmede naar het bureau van het Berliner intelligenzblallenden anderen dag laaeu de lezers van dat blad het volgende «Bij den stagier Engel, Groote Frede- riksstraal 26, is dagelijks veisch paarden- vleesch te bekomen." Paardenvleesch 1 Grooler beleediging had En gel nooit ondervonden. Dadelijk vermoedde hij dat Friedrich die hem reeds sedert lang op kleingeestige wijze voortdurend tergde, die ad vertentie had opgesteld. Zijn geduld raakte ten einde ook een engel verliest ten slotte zijn geduld en hij diende een aanklagt in. De heer Friedrich zit thans achter slot en denkt ongeveer vier weken aldaar te blijven. De beer Engel gaat imusschen voort met het verkoopen van hammen en woislen tot civiele prijzen. In hel Theatre du Palais Royal is eeu stout moedige diefstal gepleegd. Mile. R. werd door den régisseur haastig ten looneele geroepen daar zij zich niet in lijds voor haar uitkomen achter de koelissen bevond. Zij snelde been en liet hare diamanten op baar kaplafeltje liggendoch sloot de deur barer kleedkamer. Toen xij na verloop van een groot kwartier terugkwamom van kostuum te veranderen vond zij de deur wijd openslaan de diamanten waren verdwenen. On middellijk werd de commissaris van politie nit de zaal geroepen. Hij deed een naanwkeurig on dersoek maar kon geen enkele aanwijzing ont dekken die hem op het spoor bragt. De te Parijs verschenen Galignani's Messenger meldt in een Londensch telegram «Men verneemt uit goede bron dat luitenant Carey door den krijgsraad wegens lafhartigheid lot den kogel is veroordeeld. Lord Chelmsford heeft echter geweigerd dit vonnis ten uitvoer te leggen, en de luitenant is dientengevolge naar Engeland gezondenopdat daar de hoogste autoriteit uitspraak doe." Van Urk meldt men «In den algelooper nacht gebeurde in de na bijheid van dit eiland een treurig ongeluk en wel door het zinken van een visschersvaartuig waarbij vermoedelijk de opvarenden (twee Bun schoten beiden gehuwd) het leven h?bben verloren. Het vaartuig is door 44 andere vis- schers heden middag alhier in de haven gesleept naar den toestand te oordeelenwaarin het vaartuig is gevonden is het ongeluk door over zeiling veroorzaakt." Het Lette-Verein te Berlijn is voornemens te Frankfort a/M. eene groote boekdrukkerij op te rigten waarin alleen vrouwelijke haudeu zullen werkzaam aijn. Toulouse verkeert in groote opschudding ten gevolge van een drie-, welligl vijfvoudigen moord op de familie Comber van Béziers ge pleegd. In het kanaal beeft men de lijken gevonden van de man de vrouw en den oudsten zoon twee kleine Lioderen worden vermist. Hel paleis te Toledo in Spanje oorspronkelijk gebouwd lot een koninklijk verblijf, op bevel vao keizer Karei V is onlangs gerestaureerd ten koste van f L240,000 en bestemd voor eene mili- taiie academie lot opleiding van officieren voor de Spaansche infanterie. Ten einde echter de kenmerken die bet gebouw verbiuden met eene dei ni«y:«t schitterende tijdperken in Spanjes ge-.'r fnis, niet geheel uit te wisschen maar ntegetideel een goeden invloed te doen fi"i;rn -n de toekomstige bewoners, zijn dc 1.1 |wl en eene ruime zaal in het voorste gedeelte 'csiatu erd geworden, zoo na immer mogelijk in den oorspronkelijken bouwstijl, terwijl het oveiig< gedeelte, een groote vierhoek, met bet b"ineen standbeeld van Kaïe! V in bet midden is vervormd tol leer-, eet- en slaapzalen. Er is plaats voor 600 leerlingen de cursus is van 3 jaren jaarlijks kunnen 200 nieuwe kweekeliogen geplaatst worden. De candidaleo zoons van offi cieren moeten 14. jaren zijn gepasseerdbur gerkinderen 16 jaren beide onder de 20. Dé jaarlijksche bijdrage is voor burgerzonen f450, Voor conen van aiftief dienende'officieren slechts Ï200, en voor die van gepensioneerden f100; terwijl xoons van 'officierendie in den strijd ayn gesneuveld of aan in en door de dienst beko men wonden overleden, gratis worden opgeno men. De staf der academie telt 95 officieren en 219 onderofficieren en soldaten de onderwijzers zijn alle infanterie-officieren die bij een voor examen blijken hebben gegeven van daartoe bekwaam en geschikt te zijn. Het volgende verdient vooral de aandacht van landbouwers «De buitengewoon aware, aanhoudende regen, vermeerderd door hoogen waterstand in som mige streken en over-verzadiging van den bo dem geven aanleiding om niet zonder grond voor een gunsligen oogst van bet zoogenaamd eerste snede's hooi beducht te zijn. Hel reeds te veld staand of liggend gewas heelt geene ge legenheid tot drogen gehad en zal onvermijde lijk in zeer doorvochten toestand in de bergen worden opgetast waardoor een steiker graad van broeijing gepaard aan een verhoogd brand gevaar niet kan uitblijven. Misschien ware dit laatste nog eenigermate te voorkomen indien het vochtige hooi niet in de bergen of op de zolders werd opgeslagen daai toch de sterker opeenpakking en drukking hel brandgevaar vermeerdert. «Steller geeft in overweging om bet geoogste hooi te doen plaatsen in hei veld, behoorlijk verwijderd van de gebouwenop niet groote mijten of schelven en evenals in België tegen het inwateren met een slrooijen kap bedekt. Daardoor wordt niet alleen het uitwerpen bij dreigende broeijing eenvoudiger maar 'l veld ligt ook daar om bij hel toch eenmaal ver wacht wordende zomerweder de uilspreiding zoo die mogt noodig zijn te vergemakkelij ken tot die gewenschte droogtegraad zal ver kregen zijn." Men meldt uit Amsterdam Het is speciaal in Amsterdam, dat de al beel ding van vader Job ten allen tijde zeer dikwijls is voorgekomenja onze veste mag meer dan eenig andere stad op de eer bogen steeds vele minder of meer gelijkende portretten van den philosophrschen ongeluksvogel binnen bare mu ren te tellen. Vergis ik mij niet, dan vindt men in onze dagen in de Spuistraat bij hel Postkantoor eene afbeelding van Job, zittende op den mesthoop en met het enkele onderschrift «Joh"in de Langestraat is een tweede exemplaar te aien waarop de lijdereveneens op een mesthoop zittende en in paiadtjs-cosluum is geconterleil, terwijl zijne vrouw voor hem staal en een standje schijnt te makenhel bijschrift bestaat uit de letters D. G. i-, hetgeen wel «Die Geduldige Job" zal beduiden. Ook op andere plaatsen van de stad is of was hij te vinden steeds op den onvermijdelijke!! mesthoop zittende en meestal met een ol ander dichterlijk bijschrift, waarvan o. a. een bij een grutterluidde «In Job op de mesthoop «Verkoopt men erten en boonen goetkoop." Wanneer men niet beter wisten niet de stellige overtuiging bad dat Sint Nicolaas de patroon van Amsterdam was, dan zou men ge neigd zijn aan te nemen dat Job die hooge waardigheid bekleedde, 'l Is echter niet hel ge val, hoewel het schijnt dat hij op de bewoners van onze stad een grooten invloed ten goede beeft uitgeoefeod daar zij door het herhaald aanschouwen van de beeldtenis van den ver maarden geduldsman zich zei ven langzamerhand een groote portie Jobs-geduld hebbe.. eigen ge maakt. Amst. Ct. Te Rijssel is een in aanbouw zijnd schip ineengezakt, twintig werklieden onder het wrak bedelvende. Twee mannen bleven op de plaats doodeen derde werd doodeiijk gekwetstdertien ziju min of meer ernstig gewood. Te Landweer slikte voor ongeveer zes weken een kind eene cent in. Thans is het, na veel pijn te hebben uitgestaandaarvan verlost. Uit Frankfort woidt melding gemaakt van een schandelijke misdaad. Twee arbeiders hiel den zich op in een logement. De een zond aan den auder een kleine som geld door middel van een postwisselcn toen de postbode kwam om hel geld uit te betalen vielen beiden hem aan. De een sloeg bom meteen, waarschijnlijk voor dit doel expres gekochte bijl op het hoofdzoodat de beambte onder het roepen om hulp ter aarde stortte. Zijne kreten waren gehoord en onmid dellijk snelde een aantal personen toe doch de schurken slaagden er in met achterlating van hunne petten en de bijl te ontvlugten^ De post bode had ernstige wonden aan het hoofd beko men en men vreest zijn leven niet te kunnen redden. De boosdoeners zijn nog niet gevat en zelfs zijn zij onbekend. Beiden spraken een Zuidduitsch dialect. Intusschen zijn eergister twee personen aangehouden wier signalement eenigszins met het hunne overeenkomt, doch het is nog niet uilgeweseu of zij de schuldigen aijn. Regeringstelegram. Van 6 lol 12 Julij werd hel vijandelijk terrein in de XXVI Moekim door onze troepen in alle riglingcn doorkruist waarbij groote voorraden levensmiddelen, wa penen en ammunitie buit gemaakt werden en nergens tegenstand ontmoet werd. Vele vlug telingen zijn teruggekeerd en verscheidene kampongs onderwierpen zicii. Ook in de XXII Moekim keert de bevolking terug. De gezond heidstoestand was gunstig. AMERSFÓ0RT721 Julij 1879. Dingsdag 29 Julij geschiedt de verkiezing, bij herstemming, van een lid voor den ge meenteraad van Amersfoort en worden de kiezers verzocht alsdan hunne stemmen te vereenigen op het altredend Raadslidden Heer In het volgend nummer zal kortelijk en be zadigd zijne candidatuur worden besproken en mag men zich voorspiegelen dat de herstemming even rustig als de jongste verkiezing plaats vindt Dingsdagden 22. Julij 1879des namiddags halftweezal de Raad der gemeente Amersfoort eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn 1. Ontwerp-besluit tot verpachting der bank van leening. 2. Rekest van den Commissaris van politie om verbooging zijner jaarwedde om advies. 3. Benoeming van een Curator der Latijnsche Scholen. 4. Benoeming van een lid der Commissie van toezicht op bel middelbaar onderwijs. 5. Benoeming van regenten en regentessen voor het burger-weeshuiswegens periodieke aftreding. Zooals onze lezers uil nevensL en achterst annonces zien zullenbestaat bij de Ned. Cen- traalspoorwegmaatschappij het voornemen om gedurende de Utrechtscne kermis 2 Extra-trei nen te doen loopen. Een dezer tremen en wel die van aanstaanden Donderdag zal aan Amersfoorl's ingezetenen en die der environs de gelegenheid geven om onder anderen eene voorstelling bij te wonen van het «Nederlandsch Tooneel" in den grooten schouw burg op het Vreeburgterwijl die van Zaturdag (alsdan is de schouwburg gesloten) hen in staat zal stellen 't zij in Tivolialwaar hel Rotter- damsch gezelschap van Legrasvan Zuijlen en Haspels voorstellingen geeft't zij in een van de vele andere kermisvermakelijkheden een ge- noegelijken avond door te brengen. Wij vertrouwen dat onze medeburgers en velen uit Amersfoorl's environs van deze treinen veel gebruik zullen maken, tevens om zoodoende de Directie aan te moedigen de proefneming later nog eens voorttezettcn. De voordragt voor hoofdonderwijzer te Nieuw- vecn bestaat uit de heeren Knoppien te Utrecht, Keijzer te West GrafdijkDisselkoen te Amers foort Barncvelt te AmsterdamL. Landsman te Rotterdam en Lammens te Medeinblik. Men zegt dikwijlsook in zakenmaar voora omtrent het weder «één zwaluw maakt geen zomer." Op den «tegenwoordig zeldzaam" prachtigen zomerdag van Zaterdag jl. werd Amersfoort door méér dan een zwaluw bezocht echter niet alle reizende per vleugelengclegen- heid. Namelijkop dien middag arriveerde aan 't station te Amersfoort een goederenwagen per trein uit het fjorden des Rijksdie door den treinsmid werd nagezien en toen vond hij onder den wagen op ^en der dwarsbalken een prachtig zwaluwennest met eijeren, 'twelk niet tegenstaande de langdurige reis, zonder dc minste beschadiging nlzóó op Amersfoortsch territoir kwam logeren, 't Schijnt dat de lieve beestjesin plaats van per de nog veel in 's Rijks Noorden gebruikt wordende trekschui ten diligences en snikkenliever naar den geest des lijds een spoorwegreisje wilden maken. Misschien worden wij in de gelegenheid ge-

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2