St-NIKOLAASI Paris. met den dooden uit deze voorafgaande houding kon men verwachten welke tooneelen zich gedurende hel verkieiingslijdperk zouden voordoen. Terwijl de kamer zilliug hield waarin de discussie zeer onstuimig wasliepen iimiinen bleek van woededoor de gangen en daarna vertoondeu zij zich op de galerijen. Bij het uiteengaan van de vergadering verlieten die mannen in razenden toorn de zaalmet luide stem spraken zij over de gevoerde debatten en toen schaarden tij zich bij de menigte die op straat post had gevat. «Leve Tejedar I Dood aan Hoca 1" riep de eene partij, «Leve Roca 1 Dood aan den gouverneur der provincie 1" waren de kreieu der andere. Weldra kwamen de re volvers voor dtn dag. Op dat oogenblik traden twee heilige bestrijder a van de candidatuur Roca uit de vergaderzaal men hield hen voor Roca den minister van oorlogzeiven en voor een zijner vrienden. Onmiddellijk omsingelde de woeste hoop het rijtuig en trachtte de leidsels te vatten en de paarden los te snijden eender bandieten wierp zich op den bok en deed eene poging den koetsier met een dolk te vermoorden, liet gelukte echter niet de paarden van hel rijtuig al te krijgen doch de arme dieren werden met messteken gewond en sloegen ten gevolge van de pijn aan het hollen waardoor de twee afgevaardigden in het rijtuig aan eeo nieuw ge vaar werden blootgesteld. Inmiddels was generaal lloca rustig heengegaan zonder dat men hem herkend bad. Maar toen de aioordenaars zich teleurgesteld zagen kende hunne woede geene grenzen meerzij gingen om hel standbeeld vau Belgrano slaan en schoten al hunne pistolen at op de volksvertegenwoordigersdie uit het gebouw kwamen. Drie kuuner werden gevaarlyk gekwetst. Ter gelegenheid van een te Philadelphia aanhaogig geweest proces, vond de rechter het onlangs noodig de duurzaamheid van papieren wielen te doen oudersoeken. Zekere Halloway en diens vrouw vroegen namelijk schadevergoe ding voor den dood van hun zoontje veroorzaakt door bet breken van zoodanig wielterwijl het kind in een exprestrein zat. De eischers be weerden dat genoemde wielen geheel onbruik baar waren en onsterk heigeen ze door ver klaringen van deskundigen poogden te bewijzen. Het bleek echterdat deze deskundigen ten deele geheel onbevoegd waren en voor eeo ander deel min o( meer regltireeks lot fabrikanten van ijzeren wielen in betrekking stonden. Een onderzoek werd om die reden bevolen waarna de door de regtbtnk benoemde experts verklaar den, dat papieren wielen veel meer te vertrouwen zijn dan ijzeren en tien maal langer kunnen duren. Ze zijn voorts geschikt om de zwaarste lasten te torschen en geheel onvernietigbaar üe regtbsnk vereenigde zich mei die con clusie eu verklaarde vervolgens den eisch on gegrond. Het onlangs gemelde voorval van twee dames die in een huurrijtuig roet scharea gevochten hebben schijnt navolging (e hebben gevonden want in de Parijsche bladen wordt melding ge maakt van twee mannen die eveneens in een huurkoetsje twist kregen met hel ongelukkig getuig, dat loeu de koetsier het portier opende een hunner vermoord was. Het opperste geregtshoi in Hongarije heeft dezer dagen een proces beslistdal honderd etf jaar geduurd heelt. De eischers maakten aan spraak op den eigendom van uitgestrekte do meioen waarvan hunne voorvaderen, naar zij beweerden, in 1768 ontzet waren. Toen reeds was dit regtsgediog begonnen. Slechts van een gedeelte is hun thaus de bedoelde eigendom regtmatig toekomende verklaard. De oudste ingezetene van Zevenbergen me- jufvrouw A. E. C. Heishornlaatst wed. J. Donken (zij is viermaal gehuwd geweest) trad diotdag jl. hear 105e levensjaar in. Haar geest vermogens beginnen wel ietwat kenmerken van den ouden dag" te dragen, doch overigens is zij vrij gezond en krachtig wyl de eetlust niets te wenschzn overlaat. De Hollandsche Spoorwegmaatschappij heeft aan verschillende gasfabrieken in Noord-Holland berigldat zij var» 1 Januari f880 de stations met petruleum zal gaan verligten. De heer C. Roggen kampsloomtimmerfabri- Lant te Appingedam, heeft 2 koeijen gekocht, waarvan de eene woog 355 en de andere 341 halve kilo's. Deze beide beesten heeft bij laten slagten en' het vlcesch onder de werklieden verkocht tegen 18 cu 10 ct. per half kilo. Te Besaocon heeft eeu ticurig familiedrama plaats gehad. Door toorn medegesleeptbragt een zekere heer Nudozzijn zoon meteen mes een wund in de zijde toe. De vader was wan hopig. De toon was ongeruster over de gevolgen die de zaak voor zijn vader kon hebben dan over zijii eigen woud. Kort daarop dacht de vader, dat zijn zoon siieif. Hij sloot zich in zijne kamer op in sneed zich met eeu scheer mes den hals at. De zoon wordt beterduch de moeder is zoo hevig geschoktdat ook zij in gevaarlijken toestand verkeert. Het volgende strekke tot waarschuwing: Een slagler te Berlijn die steeds had beweerd dat al het geschrijf over het gevaarlijke van trichinen louter verzinsel wasbesloot eindelijk de proef op de som te geven. Van een door hem geslagt varken, hetwelk door de deskundi gen werd verklaard met trichinen te zijn besmet en daarom ook werd in beslag genomen at hij op de veemaikl ten aanschouwe van eene aantal alagters en veekoopers een stuk raauw spek op. Het duurde evenwel niet langof hij bemerkte dat zijn ongeloof geen steek hielden thans ligt hij in het ziekenhuis zoo gevaarlijkdat het zeer twijfelachtig is of hij er van aal opko men. Men zij dus voorzigtig I De Oroote Magazijnen du Printemps hebben de eer te berichten dat hun geïllustreerde Catalogus bevattende de fraaiste Nieuwigheden door de Parijsche Industrie uitgevonden, verschenen is. Die Catalogus wordt GRATIS en FRANCO aan iedereen toegezonden die hem wel per franco brief wil aanvragen aan M. JULES JALUZOT, Grands Magazins Du Prin temps, A AMERSFOORT, 10 November 1879. Den heer Jhr. G. K. van den Santheuvel heeft eervol ontslag aangevraagd als inajoor-komman- dant der dtl Schutterij te Amersfoort. De spoorwegconductcur des Centraalspoor- wegs HL van Bennekom is benoemd lot brie venbesteller bij het postkantoor te Amersfoort. Ingevolge nevensL adv. geven de heer en mevr. Forvély aanst. Donderdagavond eene séance in Amioitia te Amersfoort. Het Utr. Dagbl. behelst omtrent hunne ver- rigtingen het volgende: Dezer dagen werd in de sociëteit «de Vriend schap" door den heer en mevrouw Forvély eene séance gegeven. Zoowel de ten gehoore gebragte muziek (mandoline met begeleiding van een bas-guitaar) als de gegeven proeven van be hendigheid en vingervlugheid voldeden uitste kend. Dc talrijke opgekomen leden betuigden herhaaldelijk en luide hunnen bijvaL Commis sarissen hebben beslotenom zoo mogelijk in de volgende maand eene tweede séance te doen geven teneinde ook de datnes der leden in de gelegenheid te stellen de kunstverrigtingen van den heer Forvély te bewonderen." Ook te Apeldoorn en elders gaven zij séances die veel bijval verwiervenzoodat aanst. Don derdag te Amersfoort een talrijk publiek mag worden verwacht. Ouders en voogden kunnen hunne kinderen mede het genoegen schenken bij deze soirée tegenwoordig te zijn. Zaterdag jl. is een vierjarig kind te Amersfoort in een overdekte mestput gevallen en later levenloos daaruit gehaald. Gedurende de gepasseerde week werden langs den Centraal-Spoorweg ruim 1100 stuks vee vervoerdmcerendeels bestemd voor België. Den 8 dezer passeerde aan het Station Amers foort per extratrein een detachement suppletie troepen sterk 5 officieren en 90 onderoif. en manschappen van Harderwijk naar Amsterdam om aldaar per stoomschip «Voorwaarts" de reis naar Indie voort te zetten. De Directie der Nederlandsche Bank heeft kaskwitantiën waarbij van het eene Bank kantoor op het andere aan bepaalde personen gelden kunnen worden overgemaakt zonder verhoging van kosten, door tusschenkomsl van den correspondent der Nedcriandsrlie Bank Mr. J. van der Leeuw verkrijgbaar gesteld bij buren agent te Utrecht. De kosten van zoodanigo kwitantieonver schillig hoe groot de som is, bedragen vijlïig centsterv.ijl aan discontanten en nclecners die eene kas-kwitanlie nemen voor liet geheele of gedeeltelijke bedrag der hun toegekende sotu slechts de kosten van het zegel ad 10.21 wordt berekend. Safir zat in de doosen toen men vroeg wal hij begeerde koffie ol thee, antwooidde bij: lieber tbee (liberté) Ter Donderdagavond'gehouden vergadering van bet Dep. Amersloorl der Maatschappij «Tot Nut van 't Algemeen" werd met alg. stemmen besloten om thans niet inedulewerken aan het volkspetitionement aan de Tweede Kutncr der Stalen-Gcneraaldat van overheidswege maat regelen worden genomen oin het misbruik van sterken drank tegen te gaan. Evenals hel Dep. 's Gravenhage besloot het Dep. Amersloorl aan het hoofdbestuur van dit besluit kennis te geven, en daarbij den wensch uittedrukkendal ook andere departementen zich inet deze zienswijze vereenigenopdat het hoofdbestuur zich alsnog ontsluge kunne achten van de uitvoering van liet besluit der algemcene vergadering. Te Lintorf, in het district Dusseldorp wordt in de volgende week een gesticht voor dronk aards uit de bemiddelde klasse geopend. Het is prachtig ingerigl met eet-, biljart-, lees- en andere zalen en kegelbaan in de open lucht. Er zullen muziekuitvoeringen worden gegeven voordragten worden gehouden rijtoeren worden gedaan ent. Ook bestaat er gelegenheid om zich met allerlei werkzaamheden bezig te houden. Voorts is er eene tuim vooizieoe bibliotheek een uitgestrekt park, een groote tuin met serres enz. Alleen zij die vrijwillig plaatsing verlan gen zullen er worden opgenomen in de eerste klasse tegen 130,> in de tweede legen 100 mark per maand. Zoodra het blijkt dal het gesticht genoegzaam rendeertzal het worden uitgebreid met eene inrigling voor minder bemiddelden. Er kunnen voorloopig slechts 20 personen wor den geplaatst en er zijn reeds 135 aanvragen om plaatsing ingekomen. Naar berekening zul len de verpleegden er gemiddeld eeu jaar moeten blijven. Het plan bestond reeds vóór 1876, doch is dat jaar zeer bevorderd door eene voordragt van dr. Nasseover de nadeden van hel mis bruik vau sterke dranken gehouden te Ham burg, in de algemeene vergadering van Duiische geneeskundigen, in welke rede hij aantoonde, boe dergelijke gestichten reeds in Amerika be slaande in Duilachland behoorden te worden opgerigt. In den nacht van 31 October op 1 Novem ber had er in hel huis van arrest te Toulon een opstand plaatswaaraan zich een poging tot onlvlugting paarde. Terwijl de oppercipier Gi- raud de nachtronde deed werd hij onverhoeds in een der slaapvertrekken der gevangenis aan gevallen door zeven veroordeelden. In een om mezien was Giraud gebonden den mond digt- gestopt en op een bed geworpen, waar hij ge worgd zou zijn met beddclakensindien een der oppassers, wakker geworden door het tumult, niet de tegenwoordigheid van geest had gehad de deur van het slaapvertrek van builen digt te grendelen. De in opstand gekomen gevangenen nu ziende, dat bun de weg naar buiten was afgesloten, lieten hierop hunne prooi los. Spoedig daarna kwamen de onder-prelect en de officier van justitievergezeld van een twintigtal gen darmes, den geladen revolver inde hand. Het kostte nu weinig moeite de gevangenen ia de atral-cachot te brengen waar zij dadelijk on dervraagd werden. De oppercipici Giraud heeft eenige zware wonden gekregen. VERHOUDING VAN VASTE GOEDEREN. Donderdag 6 November 1879 in «de Faam" te Hoogland. Notaris: Mr. J. DE LOUTER. No. 1. Ken Bouwplaalsje enz. aan den Brand tc Hoogland f4820. 2. Ken arbeiderswoning en tuin >1310. 8. Ken perceel Bouwland op Gal- veen*2330. Zaturdagavond 8 November 1879 in Amicitia te Amersfoort. Ken Hcercnhuizingctuin enz. in Ulrechtschestraat f0070.— f14530.—

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2