door de uitbreiding van ons gezag mogelijk ge worden hervormingen 2} millioeu 'sjaais sullen bespareu. Ceitijd» zag men bij een der bruggen van Pmijs een zonderling, halt bedelaar, hall dwaas, dien de bewoners der buurt gewoonlijk den uian met bet eendenbloed noemden. Die man had des winters een verwonderlijk bestaan middel dat hij wel eeu tiental jaren bij de hand iieeit gehad. Deze waterkunsleuaar maakte, bij de strenge vorst, een gal in het ijs, juist gtoot genoeg om 't ligchaam vaneen man door te lateu. Vijllig meters verder maakte hij een tweede gateven grootjuist voldoende om aan een uienschelijk ligchaam doorgang te ver- leenen. En van 124 uren, des namiddags wel te verslaankon iederdie een stuk van 25 stuivers ot celts f 1 in hel eerste gat wierp getuige zijn van het volgende schouwspel. De ongelukkige wierp zijn mantel af en stond dan in badcosluum groette de menigte en verdween onderhol ijs: een, twee, drie, soms vier minuten later zag men hem door het an dere gat weer boven komen met hel muntstuk tusschen de tanden en op nieuw met een sierlijken zwaai de menigte groetende en nieuwe lielhebbeis lokkende met de kreet: komaan heeren de handen in de beurs I De man was reeds oud en gebrekkig. Men raadt wat er volgen moet. Op zekeren dag keek men te ver- geeis naar het tweede gat. De man kwam niet meer boven. Men wachtte 34 minuten vergeets Men zag door het ijs been den man her- en derwaarts zich bewegen zonder dat hij hel doel naderde Hoe hem te redden I Hij kon geen der openingen terngvinden. Men trachtte door een er van hem een touw toe te steken. Te laatde man was het oiler geworden van de barbaarsche sucht naar zeuuwprikkelende vermaken. Geruimen lijd kon men zijn ligchaam onder de ijsiaagdoor den stroom bceti en weer zien drijven, totdat uien een opening ge maakt had groot genoeg om hel lijk boven te brengen. In hel departement der Seine, op de Ooster- lijn, nabij Bondy, is een passagierstrein op een goederentrein geredendie in de sneeuw was vasigeraakt. Negen personen werdeu gekwetst, ondec welke een soldaat, wiens beide beenen waren gebroken, terwijl een ambtenaar van bet trtinpeisoneel werd gedood. Gravin Beustde echtgenooie van den Oostenrijkschen gezantbe vond zich in den tieiu doch Lekwam geen letsel. Prévost de Parijsche politie-agent die zich aan afschuwelijke moorden heelt schuldig ge maakt weid eergisteren ter dood veroordeeld. Motiën heeft wijlen de baron \V. van Lynden eens in de Tweede Kamer gezegd geven emotie en commotie, en strekken dikwijls lot amolie. Il.iaiaan gedachtig ried de heer fransen van de Putte den 5 December de aanneming der molie- Keuchenius en der molie-Heydenrijck ai, omdat de Kamer vooralsnog bet Ministerie wil behou den, en omdat liet Ministerie de invoering van de nieuwe onderwijswet, zells zonder dat er nieuwe middelen zijn gevonden tol eene Rege ringzaak heelt gemaakt. \CBKRL1\DSCUE l'EXTRAAL-SPüoRW'EU. Opbrengst over de maand November 1879. 1878. Reizigers 351*2 /34,378,77 34616/34,714,11 Bagage Besiflguederen. Koopmansgoeder. Vee, Paard., Rijk Diversen 1.098,71 6,324.98 14,077,77 8,342,85 3,312.23 07,735.33 1,111,24 4,864,18 10,318.36 6,296,59 176.35 60,480,83 Opbr. van p°. Jan. tot uit. Nov. 1879 727.758.87 1878 717.124,03 Meerdere opbrengst in 1879 10,634.84 Per dag en per kilomeier in Nov. 1879 /22.13 1878 .19,62 van 1". Januari tot 30 Nov. 1879 21,36 1878 .21,03 KERSTMIS n NIEUWJAAR. Kerstmis en Nieuwjaar zijn aanstaande De ouders weten schier geen keuze te doen, oin de wenschen hunner kinderen te voldoen. Moeten zij speelgoed hebbenNeendat zou over 8 dagen stuk zijn. Hoe jammer van zooveel weg gegooid geld Neen dan is het heter een warrn stuk kleércn te koopen, dat hun zal vrijwaren voor verkoudheid en voor alle ziekten, welke de winter met zich brengt. Raadpleeg daarom voor die aanknopen, het,geïllustreerde album van de BELLE JARDINIERE te Parijsdat U op franco aanvrage gratis en franco wordt toe gezonden. Twoode Kamer. Zitting van Dingsdag 9 December. Voortzelling van het algemeen debat over Hoofdstuk V. De Minister Six, de sprekers be antwoordende «achtte den lijd nog niet gekomen voor uitbreiding van de scholen van middelbaar onderwijs, ook inet hel oog op het gebrek aan onderwijzend personeel. De kwestie van werkverschaffing aan de industrie moest met den Minister van Waterstaat worden besproken. De kosten der nieuwe schoolwet zijn aanvan kelijk 8 millioen, en zullen bij volledige in voering 18 millioen 'sjaars zijn. «De invoering voor Junuarij 1881 achtte de Minister zeer onwaarschijnlijk. Mogl hel blijken dat dit wel mogelijk was, dan zou hij tegen meerderen arbeid daarvoor niet opzien. Groole behoefte aan onderwijzers eischt de nieuwe wel en meer uitgaven voor opleiding. «De Minister regtvaardigde daarop zijn stil zwijgen over het bekende volkspetitionnemenL Die zaak was afgedaan bij zijn optredenmaar vroeg men zijne ineeningdan verklaarde hij dat petitionnement af te keuren. Daarbij hebben zelfs godsdienstleeraars medegewerkt om het goede volk van Nederland op een dwaalspoor te brengen. De wet van 1878 heelt niets hoe genaamd gewijzigd in hel gebruik van den bijbel op de schoolen toch heeft men dit verkondigd. Smart gevoelde de Minister over de dwalingen, waarin zijne medebelijders zijn gebragt. De ware Christen moet niet den triomf van eeuwige waarheden van Staat en Staats subsidie verwachten, maar van Iloogere Magl." AMERSFOORT, 11 December 1879. De toestand van Z. K. II. Prins Frederik was ookgisteien. Woensdag, bevredigend. De nacht was echter eenigszins gestoord. Z. M. heeft den Heer A. Herschel Rzn.op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kapitein bij de dd. Schutterij te Amersfoort. Door den Minister van Oorlog is magliging verleend om het cijfer in hel onderscheidings- teeken voor langdurigen Ned. dienst als officier te verwisselen van XV in XX aan de kapiteins der rijdende artillerie Jhr. W. G. Godin de Pesters cn J. F. Diemcren aan de paarden artsen der 1e klasse W. F. Schroder en II. M. Stickel Schoemaker; en magtiging verleend voor het onderscheidingsleeken van XV jaren voormelde dienst aan de 1e luitenants der rij dende artillerie M. J. E. Yiruly van Pouderoijon en \V. P. Vee ren. De paardenarts 8c klasse J. J. F. Dhont bij het regiment rijdende artillerie te Amers foort, is overgeplaatst bij het garnizoen te Zutphenen de paardenarts der 8e klasse Westbroek is van hel garnizoen te Haarlem overgeplaatst bij liet reg. rijd. ait. Ie Amersfoort. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester van Breskens (Zeeland) de heer J. G. Gerritsen thans secretaris en ontvanger der gemeente Leersum. De heer Jhr. G. K. van den Santheuvel heeft, ingevolge van verschillende zijden te kennen gegeven wenschen zijn verzoek otn eervol ont slag als Majoor-Koii.mandanl der dd. Schutterij te Amersfoort ingetrokken. Naar men mag hopen, zal een groot getal ingezetenen, zoowel leden van «Volksonderwijs" als zij die geen lid zijnen toch lot allernut tigste entree toegang hebbentegenwoordig gelieven te zijn bij de voordragtwelke blijkens nevensst. adv. morgen Vrijdagavond in Amicitia door den heer W. M. de Vries wordt gehouden cn gewis is hij een spreker, die het publiek aangenaam weet te boeijen. Ook is het onder werp dat hij behandelt Schools p aar- Ij a n k e n zeer belangrijk want bij wil leeren, boe kinderen, door van tijd tol tijd enkele centen te besparen geld kunnen hijeen krijgen, om iets te koopen dal zij gaarne willen hebben; cn hoe iemand, die dit als kind heeft geleerddes zotners zal welen te sparenom voor den winter brandstollen en aardappelen te koopen. Zie spreuken van SalomoHoofdstuk XXX vers 25. Onder verwijzing naar nevensst. advertentie vestigen wij de aandacht onzer lezers op het Concert, dal Woensdag aanst. door de leer lingen van den lieer F. .1. Schweinsberg en onder diens welwillende leiding zal worden gegeven ten behoeve der Anna I'a u 1 o vvna Be waarschool alhier. Onder de vele nuttige inrigtingen le dezer slede is die school wel onder de nuttigste te rekenen. Zooals men weetis zij bestemd om kinderen van den mingegoeden stand van 8 lol (i jaar eene eerste opleiding le geven en hen vatbaar te maken voor hel lager onderwijs. Er wordt dan ook voor gezorgd dat de leer lingen, hij hel verlaten dezer school, op de verschillende scholen voor lager onderw ijs alhier worden geplaatst. Te betreuren is het echter, dat die school waarop 200 leerlingen geplaatst zijn en men gaarnezoo de beschikbare ruimte cn middelen net toelietenter voldoening aan de vele aan vragen nog meerdere zouden willen plaatsen, voortdurend met geldelijke moei joh kneden heeft te kampen. Het jaarlijksch inkomen toch wordt gevonden door de jaarlijksche bijdragen en door giften van welwillende ingezetenen (ieder die jaarlijks f4.— bijdraagt heeft het regl telken jure een kind kosteloos le plaatsen). Is elke bijdrage dus gewenschlte meer thans, daar de school, door hel overlijden van Z. K. II. onzen beminden en betreurden Prins Hendrik der Nederlanden, voorlaan verstoken is van diens jaarlijksche milde bijdrage van II OU. Wij ontveinzen het ons niet, er wordt in deze dagen veel gevraagd en er is veel noodig tot leniging van armoededoch men vel gele niet dal deze schoolwaar men tracht het kind reeds vroegtijdig te ontwikkelen tot een nuttig en werkzaam lid der Maatschappijstrekt zoo mogelijk lot voorkoming van armoede. Een bestaand leed te hcelcn is goedeen te vrcczcn leed te voorkomen is beter. Een woord van hulde dan ook aan de edele jongelingendie dat begrijpen en het hunne willen bijdragen lol dat schoone doel. Men steune krachtig hun pogen. In den namiddag van 8 Dcc. is door een jager in een boscli lunchen Venlo en Straeten een wild zwijn geschoten van middelmatige grootte. Daar spoten vsn meer gelijke dieren ontdekt zijn is gisteren de jagt voortgezet. Te Berlijn is een proces begonnen tegen een bende van tien personen he»rliuldigd van in de jaren 1872, 73 74, 73, 76 en 77 voor de balie valscbc eeden te ti< bbeu algclegd ten gezamenlijke getale van 64. Het doel nm geen ander dan legen geldelijke belooning beschul digden en beklaagden vooi steal le vrijwaren, door verklaringen vau andere getuigen le niel te doen. Zestig getuigen zijn in deze zaak gedag vaard. Ter vergadering van den Gcaicnturaad van Amersfoortheden middag hulltwee gehouden gepresideerd door den Heer Burgemeester Mr. F. H. van Persijn, waren aanwezig 18 leden en afw ezig de Heeren Schellus en Mr. van Zijst met kennisgeving. 1. Verzoek van J. II. F. Lensing tot aankoop van grond van het plein «de Hof' en daartoe betrekkelijk rekest \an A. M. licijn, tnel advies van Burg. en VVeth. Ingewilligd met algcmccne stemmen. 2. Voorstel tol bet verlecnen van vergunning aan het Ministerie van Ooi log om de Infirmerie te verbouwen tot vier woningen. Een voorstel van den Heer van Beek om dit punt aanlchouden is aangenomen met algcm, stemmen. 8. Tweede aanvullings-kohicr van den itoof- delijken omslag over 1879. Aangenomen met algcmecne stemmen. 4. Reglement van orde voor de vergaderingen van den Gemeenteraad. Aangenomen inel algcmecne stemmen. 5. Goedkeuring van hel reglement van orde voor de vergaderingen van Burg. cn Weill. Aangenomen met algcmecne stemmen. 6. Missive der algemeene commissie van likwi- datic der zaken van wees- en momhoirkuuiers. Zonder hoofdelijke omvraag aangenomen. 7. Benoeming van twee leden voor hel bur gerlijk armbestuur. Benoemd de altredende leden de llccrcn B. VV. van Burgsteeden en II. van Beek. 8. Benoeming van een lid der commissie van toezigt op hel middelbaar onderwijs. Benoemd het aftredend lidde heer Ncder- mcijcrRidder van Rosenthal. 9. Benoeming van een lid der plaatselijke schoolcommissie. Benoemd hel aftredend lid de heer C. Koning. 10. Aanwijzing van eene hooldondcrwijzcrcs voor de bijzondere school van m. u. 1. o. voor meisjes. Benoemd met 7 stemmen mejufvrouw G. J. Mingelen te Hees. Ingekomen verschillende stukken. (Wegens het vergevorderd uur kan daarvan in dit courantnummer geen melding worden gemaakt.)

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2