derwijs zoo spoedig mogelijk in behandeling genomen worde. Hel rapport over dit ontwerp is door Barüiélémy St-llilairc opgesteld. De discussie over de wet op de vrijheid van het hooger onderwysde wel met haar berucht art. 7zal later aanvangen. De kamer van afgevaardigden zalonmid dellijk na afdoening der tarief-kwestiede her vorming van het lager onderwijs in behandeling nemen. Over het daartoe betrekkelijk voorstel van wet, 111 artikelen groot en opgesteld door eene commissie van 22 leden, gepresideerd door Paul Bert, is door dezen hel bekende rapport uilgebragL Tegenover dit voorstel zal de minister Ferry twee ontwerpen van wet indienen. Hel wetsvoorstel-Bert neeft ten doel kosteloos, verpligt en leekenonderwijs. De Minister heelt in het eerste zijner ontwerpen de leerpligligheidin het tweede het kosteloos onderwijs opgenomenen wat het leeken-onder- wijs betreft, hieraan zal hij een derde ontwerp wijdendat later bij de kamer zal inkomen. Allerlei. Men meldt uit Stockholmdat toen mevrouw de gravin van Fersen Gyldenstolpein den avond van den Bisten Decemberin hare woning aldaar den thermometer wilde aflezendie bniien het venster was opgehangenhare klee deren in aanraking kwamen met vuur. Binnen weinige oogenblikken was ze door vlammen als omringd. Toen de bedienden, opmerkzaam gemaakt door hare kretenkwamen toeloopen vonden ze haar overdekt met zware brandwon den die weinige oogenblikken later haar dood ten gevolge hadden. Mevrouw de Fersen was de laatste telg van haar geslacht. Haar grootvader was de graaf van Fersen dieals koetsier verkleedop den bok gezeten was van het rijtuig, waarmede Lodewijk XVI en Marie Anloinetla de vlucht naar Varennes ondernamen. Een nieuwe tak van handel schijnt in Amerika lot bloei Ie zullen komen. Zooals men weel is voor sommige mensehen een zeker deel van den kikvorsch een ware lekkernij. Dit heeft den heer Spule in Eigen ^Illinois) op de gedachte gebragt om een kikvorscbenfokkerij opterigten. Sedert drie jaren is hij daarmede bezig en vooral een bijzonder groot soort, de Goslin- vorsch is het voorwerp zijner teederstc zorgen. Dit jaar brengt hij voor het eerst zijn waar aan de marktwaarvan hij zich de gunstigste resultaten voorspiegelt. De heer Spule ontvangt bereidwillig iedereendie belang stelt in zijne zeldzame fokkerij en vooral voor liefhebbers van landelijke muziek moet zulk een bezoek hoogst belangwekkend zijn. Een vreeselijke moord is Nieuwjaarsdag te Lausanne gepleegd. Een student aldaar, be- hoorendc tót een hoogst achtenswaardige familie, heeft, na een twist over geldzaken met zijn broeder, dezen in den slaap met een pistool liet hoofd doorschoten. De moordenaar is in hechtenis. In de Tay hebben duikers aanvankelijk één lijk gevonden, liet is met veel moeite uil hel goud- en zilvergeld voorziene beurs had." aHet is goed!" De gevonden brieven waren alle aan Mejuf- vrouw Louise Dorat te Bordeaux geadresseerd slechts een daaronder scheen wellicht eenige waarde voor 't onderzoek te hebben. Hij was van zekeren heer Pierre Lainolhe te Poitiers en luidde als volgt: «Lieve Louise Ik heb uw brief tol nu toe niet beantwoord aangezien uwe tante zeer ziek was en ik zonder bare toestemming niets wilde doen, terwijl rnij hare zwakte verhinderde inet haar over uwen wensch te spreken. Zij is nuGode zij dank 1 weder aan de betere hand. Ik heb haar uw verlangen kenbaar gemaakt en noodig u thans uilzoo spoedig gij wilt, bij ons te komen. Al 't gebeurde inoct vergelen en niet meer be sproken wordengij zult bij ons een gcnoegelijk verblijl vinden. Indien gij binnen acht dagen naar Sainles kunt reizen en daar in 't hotel «In den Arend" uw intrek wilt nemen, dan zal ik u van daar afhalen. Ik rnoct tegen dien tijd voor zaken in die streek zijn. Het is onnoodig dat gij mij nog nader schrijftduf h laat 't u niet bevreemden of verontrusten, bijaldien ik eenige dagen langer wegblijf, omdat ik niet weet boe lang mijne zaken mij in andure plaatsen ophouden. Bovi.-miicn wensch ik unog voor uwe komst ten onzent, over eenige u belreft'ondo familie-aangelegenheden te sprekenwelke ik niet aan 't papier durf toevertrouwen. Om onnoodig geschpjf en oponthoud to ver mijden zal het good zijndat gij eerst uicl drijfzandwaarin het gezonken waste voor schijn gebragt. Het was dal van een spoor wegbeambte. liet had alleen aan den neus een zware kwetsuur, anders geene. Tot dusver zijn in de rivier de Tay vier lijken gevondenwat met de vroeger opge- visclile slagtoflers een totaal maakt van o. Het is thans een uitgemaakte zaak, dat hel getal omgekomen reizigers 74 bedraagt. Alle opgevischte drenkelingen zijn herkend. Onlangsbij de verkiezing van leden voor den Raad van Toezigt op de scholen (the Scool- board) zijn te Londen met groote meerderheid van stemmen negen dames verkozen. De Raad bestaat uit 50 leden, waaronder 7 geestelijken. Op 't jongste Kerstfeest had een jongraensch ie Frankfort een vrij grooten kerstboom ten huize zijns vaders versierd met louter onbetaalde rekeningen. De vader nam do grap goed op en betaalde de rekeningenmaar herinnerde zijn zoon, dal men nooit tweemaaldezelldeaardig heid mag uithalen. Mijnheer, ofschoon reeds bijna kaal (op 'thoold) en wegens gemis van vele tanden een kunstgebit hebbende, is vader geworden. De baker presenteert hem den pasgeboren zoon. «Wat lijkt hij op u, mijnheer I lly is precies uw evenbeeld." «Vindt ge V «Zeker. Geen haren, geen tanden precies als mijnheer." AMERSFOORT, 12 Januarij 1880. HH. MM. de Koning en Koningin hebben zich aan het hoofd gesteld van eene verloting ten voordeele van de noodlijdenden door den watersnoodwelke verlotingeven als bij eene vroegere gelegenheidzal worden gehouden in de Gothische Zaal te 's Gravenhage. Z. M. heeft benoemd bij de dd. Schutterij te Amersfoort tol kapitein, den heer J. J. de Koningh, thans 1e luitenant; tot le luitenant den heer G. J. baron van Boelzelaer, thans 2e luitenant. Donderdagavond, 15 Januarij, zal in eene vergadering met Dames van 't Dep. Amersfoort der Maatscli. «Tol Nut van 't Algemeen" de ver handeling worden gehouden door Dr. L W. E. Rauwenhofl', hoogleeraar le Leiden. De Vereeniging Dorcas le Amersfoort heeft in 1879 ontvangen f483,60 aan jaarlijksche bijdragenvrije giften en contributien der wer kende leden. Door haar werden 25 kraamvrou wen bedeeld en op het eind des jaarsaan!95 huisgezinnen uitgedeeld 300 hemden00 lakens 40 dekens98 paar kousen40 paar sokken 5 baaijen broeken en 4 baaijen rokkea De heeren C. L de Beveren, B. W. van Burgsteeden, J. C. LeinwebcrDr. II. J. Mcnalda van SchouwenburgT. van Vlóoien en een lid van 't afdelingsbestuur van «Volksonderwijs" zijn benoemd lot leden der Commissie van uwen voogd afrekent en u in 'l bezit van geheel uw vermogen laat stellen. Neem ook al uwe kleederenenz. mede oin 't nazenden te voor komen, want gij zult niet ineor naar Bordeaux terugkeeren. Gij zijl en blijft ons kindwij hebben immers niemand als u en zullen u dus niet rneer van ons laten gaan. Met innig verlangen wordt gij verwacht door Uwen getrouwen oom, F. Lainolhe." Poitiers, 14 Vendémiaire 1794. De overige brieven waren van eene vriendin oogenschijnlijk voor 't onderzoek van weinig beteekenis; doch zij werdpn evenwel by de akten gevoegd. Hel bcsmuldeineengewrongen stukje papier was een enveloppe met 't volgend adres«den llccr Cecile Dupaty te Bordeaux." De bijeengevoegde klecdercn enz. werden ver zegeld, vyaarna de leden der rechtbank vertrokken. «Schrijf spoedig aan mijn collega te Bordeaux" zcide de rechter van instructie tot zijn griflicr toen zij op 't tribunaal kwamen. «Meld hem 't voorval en verzoek ons spoedig inlichtingen le geven omtrent don persoon en het gedrag van zekeren Cecile Dupatyzoomede of hij de laatste twee dagen te liuis was. Verzoek hem levens do uiterste voorzichtigheid en de slipste geheimhouding in acht te nemen omdat ik de zaak niet vertrouw. Indien de moordenaar wer kelijk zoo heel en uil Bordeaux is, dan moet hij waarlijk wel uit het gekkenhuis ontvlugl zijn om zijn waren naam in 't vrcemdelingcnboek te schrijvenhij een adres achterlaat en 'l inslru- Administratie der opgmgl™ «f«oh I in de twee openbare armenscholen te Aineisiooru SdX^rtdeMa^mJe zorg ven Z. M. «oor zijn vols, heen men n« uitstel van de voorgenomen reis naai A in verband gebragt met den leeds ctnigtn dagen geleden gedreigd hebbenden watersmo •t Schijnt evenwel, dat die oorzaak aWimd bestaat en dat, hoe kracht,g en ge ond do jonge Vorstin ookztj, er reden schijnt le wezen om haar thans, afgescheiden van niet aan de vcrmoeijenissen van een vette iets bloot te stellen. Misschien is ook dit eene onder stelling. Voor de waarheid durf ik niet ge tal instaan, maar ik geloof toch dat er thans meer grond voor isdon voor praatjes op dal chapiter al vele maanden geleden door zeketen nieuwtjes-fabrikant de wereld ingezonden. Bij arrest van den lloogen Raad zijn naai de openbare teregtzitling van den II. R. vei we zen F. L. Pincolïsoud omstreeks M jaren in 1827 te Brussel geboren; 2. II. heidijk, oud 50 jarengeboren te Botterdam beulen directeuren van de Afrikaansrhc Handclsver- eenigingle Rotterdamen tevens gehandeld hebbende als commissionnuirsonder de firiua Kerdijk en Pincoffslaatst woonachtig te Rot terdam. De proc.-gen. verklaartdat uit de instructie der zaak o. a. is gebleken: «dat afsclioon het aan de beschuldigden is gelukt door hunne bedriegelyke handelingen en zwendclarijen waarbijniettegenstaande de ge- ledene verliezen, groote dividenden uitgekeerd cn hersenschimmige winsten voor het vervolg wer den voorgespiegeldgroote kapitalen bijeen te brengenwelke ten nadeele der Aandeelhouders en geldschieters geheel zijn verzwolgen do beschuldigden echter zelve gedurende de jaren dat zij als Directeuren werkzaam zijn geweest aanzienlijke voordeden hebben genotendut zij tochvolgens hel rapport van den deskundige Vermeulenaan 2 pul. aan commissie van in- en verkoopaan tantième als Directeuren voor aandeden dividenden, te zamen hebben genotenvan af 1809 tot 1878-79 f1,183,044.79. «dal nadat de toestand der Afrikaansche Handelsvereniging was bekend gewordende beide beschuldigden op den 14 Mei 1879 Rot terdam hebben verlaten zonder dal hel aan de Justitie tot nu toe is gelukt den beschuldigde Pincolïs in handen le krijgendat de beschul digde Kerdijk heeft opgegeven, te Antwerpen, werwaarts hij gevlugt waseene poging tot zelf moord le hebben gedaandat deze echter is mislukt en hijAugustus 1879, is uitgeleverd. Zoodat mitsdien L. Pincolïs, thans voort vluchtig cn II. Kerdijkthans te 's Hage in hechtenis, door den proc.-gen. werden be schuldigd Vooreerst van valschheid in geschriften van koophandel 54 maal gepleegd door ver zinning van verbintenissen cn bevrijding, door ment niet medenamwaarmede hij de daad volbracht en 'twelk mede tol zijne ontdekking en arrestatie kan leiden. Verzoek eveneens nauwkeurige inlichtingen omtrent zekere Louise Dorat en hare betrekking lot dezen Dupaty. Breng persoonlijk dezen brief naar 'l postkan toor en verzoek de ambtenaren om dien brief bepaald nog niet den binnen een halfuur ver- Irckkcndcn wagen te verzenden, levenszorg te dragen dal deze dadelijk hij aankomst te Öor- deaux per expresse wordt besteld. Hoewel ik geloof t nutteloos zal zijn, ga ik dadelijk naar de politie om daar een bevel van inhechtenis neming tegen dezen persoon le doen uitvaar digen, want ongetwijfeld heeft hij na de vol voering der daad zijne vermomming afgelegd en zal hij zich nu als een geheel ander persoon voordoen. Daarentegen stel ik mij een beter resultaat voor van het schrijven, dal ik lieden naar Poitiers wil zendenom iets naders omtrent den oom te vernemen, want diens brief geelt Jol allerlei gissingen aanleiding. Ten eerste komt t mij zonderling voor dal de oom zijne ni< lil °P wn8« niot aanspoort oin dadelijk naar Poitiers le reizen. Hel verzoek dut zij hier zou komenom haar aftchnlen, en de tweevoudige aandrang al het haar bohoo- ronde mede te nemeninet haar voogd of to i ekencn t geld mede te brengen nlzoo bij hem te komendal alles bevalt mij niet. Ik wil l niet loochenen 'l komt uiij zeer verdacht voor. Lnlin wy zullen zien I" Vervolg in 'Ivolyend iV°.)

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2