om daar met den briefschrijver te handelen over den koop van hein toebehoorende lande rijen. Hij gingzijne zieke vrouw en de dienst maagd Jane te huis latende. In zijn afwezen hoorde de zieke vrouw de voordeur openen, iemand binnenkomen en achter de dienstmaagd naar de keuken gaan Weinige oogenblikxen daarna hoorde zij een raauwen gildie haar ondanks hare zwaktedeed opspringeneerst naar den trap en vervolgens naar de voordeur loopenen «moord!" schreeuwen. Toen men in de keuken kwamvond men Janebadende in bloeddat uit hoofdwonden stroomde. Kort daarop was zij een lijkzonder een woord te hebben kunnen uiten. Niets was ontvreemd, terwijl in een aangrenzend vertrek groote geldswaarden geborgen waren. Behalve op de plek der misdaad zelvewas gcene verwarring te bespeuren. Van den dader geen spoor. De heer Greenwood had in de aangewezen herberg niemand gevondendien hij kende o( die zich als den briefschrijver kenbaar maakte. Ten kantore van Rothschild te Parijs is een vrouw aangehouden, die cene chèque van 19,000 fr. kwam ontvangen en op de vraaghoe zij in het bezit van dit papier was geraaktontstelde zoodat de politie werd ontboden. Toen bleek dat zij de vrouw is van een politie-agenl, die de chèque op straat gevonden hadterwijl hij dienst deed. De echtelingen bevinden zich in hechtenis- Webertde politiebeambtedie on eerlijk zich in het bezit der 19,000 fr. wilde stellenis 35 jaren oudheeft eenige jaren dienstis met de reddingsmedaille gedecoreerd en had zich tot dusverre onberispelijk gedragen. Zijne vrouw is 34 jaren oud. In het dep. der Basses-Pyrenées brak Dings- dagnacht in een hoeve een brand uitwaarbij zes personen omkwamennL een moeder met vijf kinderen. In Pesth heeft een duel plaats gehadtusschen een dagblad-redacteur en een aanzienlijk mag naat van het nationaal-casinotengevolge van een beleedigepd artikel in de Függetlensèg. Be halve de ernstige verwonding, die den redacteur werd toegebragtdreigt dit duel nog aanleiding te geven lot een heiligen opstand der bevolking die met kracht opkomt tegen de handelwijze van sommige adellijke personen in deze zaak. Eene groote volksderaonstratie heeft voor het Casino waar de adel gewoonlijk bijeen komt plaats gehad. Acht compagnieën infanterie waren noodig om de rust te herstellen, 30 personen werden in hechtenis genomenzes gewond. Naar men beweert moeten er ook dooden gevallen zijn. Zeker rentenier, Eger, heeft, op het voor beeld van wijlen het raadslid Löweaan het gemeentebestuur van Berlijn 12,000 thaler ver maak'. me', bepalingdat daarvoor een Eger- Stichting moest worden opgerigt, ten doel hebbende een lijfrente ven 600 3 900 mark toen zij allengskens de onmiskenbare genegen heid huns zoons voor de schoone nicht op merkten die ten .slotte tot warme liefde over ging. Zij meenden ook dat Louise zijne liefde beantwoorddedoch daarin vergisten zij zich zooals zij later begrepen. Louise was reeds een half jaar te Poitiers. De ouders hadden zich voorgenomen zich vol strekt niet in deze teedere aangelegenheid te mengen. Zij wilden kalin de ontknooping af wachten. Maar plotseling trad eene opvallende verandering in. Emilc werd treurig en zocht niet zoo dikwijls als vroeger Louise's gezelschapterwijl men aan beiden eene zekere verlegenheid en ontstemming kon bespeuren. De bezorgde moeder kwam tot de ontdekking dat haar zoon geen hoop had Louise's wederliefde te verwerven. Zij had hem in een vertrouwelijk oogenblik gezegd, dat zij hem zeer genegen was, hem als een broeder beminde, doch hem niet meer dan zusterlijke liefde kon schenken. Zij beminde reeds al was het zonder hoop op wederliefde doch zij kon dit slechts éénmaal. Mevr. Lauiolhe sprak toen met Louise als eene moederdie voor de toekomst van haar geliefd kind waakt. Het arme meisje omhelsde 'laar in tranen badendeen toen hel der diep ontroerde vrouw eindelijk gelukte Louise te doen bedaren vernam zij hetgeen wij den lezer thans zullen mededeelcn. 2o Afdeeling: TELEURGESTELDE HOOP. Louise Dorat en Cecile Dupaly waren buur kinderen en hunne oudersdie in La Réole woondensedert vele jaren bevriend. De kin deren waren onvermoeide sp«jelgcnooten en da gelijks van 's morgens tol 's avonds steed§ bij 'sjaars aan ongehuwde, behoeftige dames van den beschnalden stand uit te koeren. Het verschil tusschen de Lövve-Michting en die van Egei^ beslaat echter niet zoozeer in hel bedrag der lijfrentemaar in eene bijkomende huoidbepa- lingte welendat de dames-legatarissen doofstom moeten zijn. Deze wel wal zonder linge bepaling wordt verklaard uit de omstan digheiddat de erflater twee doofstomme zusters heeft gehad. Hij heeft reeds bij testament de eersten aangewezendie uit zijne stichting lijfrente zullen genieten. Een man van smaak en talentdie vorsten en diplomalen tal van smakelijke uren deed genietenis dezer dagen te Parijs in OOjarigen leeftijd overleden. Hij heet Cazeneuve en was dc oudste kok in Frankrijk. Reeds in 1815 was hij opperkok van generaal Blücher, aan wicn hij door Karei X werd ge recommandeerd en met wicn hij naar Berlijn vertrok. In 1825 naar Parijs teruggekeerd, werd hij kok bij den slimmen Talleyrand en wist de ambassadeursdie bij zijnen meester kwamen dinerengroote achting voor zijne culinaire bekwaamheden inteboezemen. Iels later werd hij meester-kok bij koning KarelX en vervolgens bij koning Lodcwijk Philips. Toen hij per de revolutie van 1848 dien post verloorging hij rentenieren van het gelddal hij had verdiend door perfect met suikerboter en vet te nianoeuvreerenook menigwerf met zouten en inpeperen. AMERSFOORT, 15 Januarij 188(1. Bij Kon. besl. ismet tijdelijke uitbreiding der formatie van het leger in Ned. Indie niet één luitenant-generaaltot dien rang bevorderd de generaal-majoor van dat leger K. van der Ileyden, adjudant des Konings in buitengewonen dienstgouverneur van Atjeh en onderhoorig- heden tevens militair \bevelhebber aldaaren zulks als een buitengewone belooning voor de uitstekende dienstendoor hem in die betrek kingen bewezen bij en met opzigl tot de krijgs- verrigtingen tegen de XXII en XXVI Moekim van 23 Julij 1878 tot Sept. 1879. Generaal van der Ileyden is tot luit.-gen. bevorderdjuist op zijn 54stcn verjaardag. Volgens de N. H. Ct. bepaalt hel besluit waarbij die bevordering is geschied tevens dat hij in het genot van het aan zijnen nieuwen rang verbonden pensioen zal treden onmiddellijk bij nel verlaten van den dienstook al mogt hij dan nog niet twee jaren in dezen rang hebben gediend. Z. M. heeft bevorderd tot Ridder 3e kl. der Mil. Willemsorde den Majoor van den Gen. Staf van hel leger in Ned. Indië A. R. W. Gey van Pittiuswegens de uitstekende diensten door hem bewezen in Atjehbij en met opzigt tot de krijgsverrigtingen in de XXII en XXVI Moekim van 23 Julij 1878 tol September 1879. elkander. Deze vriendschap werd niet afgebroken toen het meisje zoowel als dc knaap de school bezochten. In hun vrije uren zochten zij elkander op om hun spelen en onderhoud voorltezetten. De wederzijdsche ouders zagen dit niet groot genoegenwant reeds lang waren zij over eengekomen dat hunne kinderen met elkander zouden huwen, liet was ook waarlijk een lief paartje en de kinderen schenen met dal voor- uitzigl hoogst tevreden te zijn. Men had geen reden deze bedoeling voor hen geheim te houden. De vader van Cecile was vroeger parlcmcnls- raad te Bordeaux geweestmaar had reeds voor hel uilbarsten der revolutie zijn ontslag genomen en was naar Lj Réole vertrokkenwaar de vriend zijner jeugd Dorat, als grondeigenaar woonde. Eindelijk brak dc lijd aan dat Cecile naar Bordeaux moest om zijne studiën voort te zetten. Deze eerste scheiding was natuurlijk voor beide kinderen smartelijkdoch dc indruk daar van pijnlijker en dieper bij Louise dan bij haar speelgenoot, want terwijl deze in cene geheel andere omgeving kwam en 't hom in zijn nieuwe verblijfplaats niet aan verschillende verstrooingen ontbrak bleef echter Louise in het eentoonigc La Réole aan hare zoete bespiegelingen over gelaten. Een geheel jaar bleef Cecile weg en kwam zelfs niet éénmaal zijne ouders en zijne kleine bruid bezoeken. Evenwel had hij in dat tijdvak meermalen geschreven en altijd zijne lieve speel- genoole recht hartelijk laten groeten. Louise had wel gehoopt zelf een briefje van hem te ont vangen. Vermits dit echter niet kwam, zoo moest zij natuurlijk met deze groeten tevreden zijnofschoon deze haar wel wal koud en ten p-al5lr.,zc'k *lij' cn dwongen voorkwamen. Eindelijk was hel jaar voorhij en Cecile kwam i Mevrouw Camerling Hclmoll is benoemd tot Regentes van het SI. Pieters- en Hloklands- 1 gasthuis te Amersfoort, in plaats van Mevrouw Wed. Dr. C. A. van dor Leeuw, die als Regentes wenschle altetreden. Dc heer Burgemeester der gemeente Amers foort stelt zijne geineentenaren in dc gelegen heid om gelden bijeen te brengen die naar liet zielental vcideeld, aan de kerkelijke arm besturen zullen worden ter hand gesteldmol hel verzoek daaruit ook met-bedeelde hulpbe hoevenden te ondersteunen. Erkennende dal armbesturen en ingezetenen reeds veel gedaan hebben lot leniging van de heenrhende armoede, is de burgemeester van oordeeldat de behoefte nog groot, ja na het verbruik van denkleinen voorraadgroolor is dan vroeger. De eerste bijdrage op de inlcekenlijst is 1100.— cn da delijk gevolgd door anderennu reeds tot een bedrag van ruim f600. Ten voordcole der algemccne armen te Amersfoort zal Woensdag 28 Januarij c. k. een concert door hel Muziekcorps van 'l regiment Rijdende Artillerie in Amicilia worden gegeven. Zondag 18 Januarij e. k. zal de godsdienst oefening in de Reinonstranlsche kerk alhier worden geleid door den heer G. F. Bruijn predikant te Zutphen. Dingsdag 13 Jan. passeerde het Slation Amers foort een extra-trein voor het vervoer van circa 120 paarden, van Oldenburg naar Frankrijk. Op 24 Jan. zal aan 't Station Amersfoort passecrcn een extra-treinvoor het vervoer van 3 officieren cn 63 militairen, van Harderwijk naar Amsterdamom aldaar per stoomschip «Drenthe" de reis naar Ncd.-lndie voorllezellcn. Gedurende de verleden week worden mol den Cenlraal-Spoorweg circa 1200 stuks vee ver voerd, meei endeels bestemd voor België cn Amsterdam. Te Amsterdam is tot lid der Tweede Kamer gekozen Mr. J. 1'. R. Tak van Poortvliet niet 952 van de 1518 geldige stemmen. De ho»?r Hendrichs verkreeg 420 en do heer van Marie 125 stemmen. In bet hoofdkicsdislricl Leiden zijn ter ver kiezing van con lid der Tweede Kamer van de Statcn-Generaalin dc plaats van den hoor Elout van Soutcrwoudcuitgebragt 1666 gel dige stemmen, cn is*gekozen de heer J. II. Donner, met 1021 stemmen. De heer Roose- boom had er 462 en de heer van den Berch 142. Aan de aandeelhouders der Ned. Ind. gas- maatsch. is door Mr. A. L. I'inroll's te Nrw-York een Open Brief gerigtdoor vele Ned. bladen geplaatst, verkrijgbaar bij de firma Kramers te Rotterdam, en aanvangende als volgt«Niet naar huis om aldaar dc vacantie door te brengen. Dit vei loopen jaar had cene groote verandering te weeg gebracht. Dc kinderen waren groot geworden, een llink, slank jongeling stond te genover cene bloeiende maagd cn reikte haar beschroomd dc handwelke deze blozende aannam. Echter hunne vertrouwelijkheid was niet meer zoo innig als vroeger en van spelen als voorheen was geen sprake inccr. Cecile kwam bijna dagelijks bij zijne huren, doch Louise zat te vergeefs uren lang in het lievelingspriëel van den tuin, stille getuige van de aanvallige spelen hunner jeugd. Cecile kwam haar daar zelfs niet éénmaal bezoeken. Na eenige dagen was de aanvankelijke beschroomdheid veel hij hem verminderddoch hij Louise toegenomen. Zij gevoelde zich diep teleurgesteld en trok zich op eene bijna opvallende wijze terug. Zij had zich in hare eenzaamheid alles geheel anders voorgestelddoch zag evenwel niet inhoe zij dit zou kunnen veranderen en hoopte dat do tijd de vroegere overeenstemming weder zou terugbrengen. Zij ducht aan dc bedoelingen der wederzijdsche ouders en kon er zelfs niet aan denken dat 't anders zou kunnen worden. En toch werd 't anders. Dc volgende jaren hadden in deze familicn ene groote verandering veroorzaakt. De ouders van Louise waren overledenCecile had zijn studiën volbracht en was in 't praotisohc leveu getreden. Hij was te Bordeaux als advocaat ge vestigd en zijne ouders hadden des te bereid williger aan zijn verlangen gehoor gegeven om naar Bordeaux te komen wonenomdat dooi den dood van Dorat en zijne vrouw ook do oorzaak hunner vestiging te La Réole was ver vallen. Vervolg in 't volgend Af®.)

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2