land en Engeland. In 't voorjaar zoo zeggen zii komen de Russische troepen weder in beweging en Rusland moet naar het Oosten in Azie opdringen. Dat is voor dat Rijk eene natuurlijke roeping. En Engeland het moet Afghanistankeur van Indie, in zijne magt hebben en houden. Hebben tot nu John Buil en de kozak als de walvisch en de beerelkander grimmig aange kken de tijd zal komen dat er tusschen de beide Rijken een strijd wordt gevoerddie men een strijd op leven en dood zou kunnen noemen. Allerlei. Als het beste middel om den zoeten smaak van aardappelen te verdrijvenwordt door een landbouwer in Limburg aanbevolen hel toevoegen van een half theekopje azijn aan de aardappelen alvorens ze te koken. Dezer dagen is te Aarschot, een meisje van tien jaren oud, verbrand. Terwijl het meisje met andere kinderen rond de kagchel aan 't spelen wasviel een gloeijende kool op hare kleederen die vuur vatten. Aanstonds stond het kind ge heel in brand en den volgenden morgen is het onder de hevigste pijnen overleden. Directeuren van den Noord-Brilpchen spoorweg hebben besloten de brug over de Tay ter hoogte van 60in plaats van 88 voet weder op te bouwen, en hun zaakgelastigde opgedragen zich tot het Parlement te wenden, om de daartoe noodige iuagtiging te bekomen. Verder werd besloten eene andere brug naast de bestaande op te riglen zoodat er voortaan dubbel spoor zal zijn. De kosten van wederopbouw van de verwoeste brug zijn op 65,000 pd. sL begroot. Een proef, welke genomen is om het elec- trisch licht ook onder water te doen gebruiken is met gunstig gevolg bekroond. Het electrisch licht werd in een glazen bol een aanzienlijke diepte neergelaten en op een afstand van 100 M. met de batterij aangestoken. Hel water werd tot op een aanzienlijken afstand helder verlicht Men zal thans proeven nemen in hoeverre men in een dergelijke verlichting een verdedigings middel kan vinden tegen torpedo's. Pieter de Langete Numansdorphoopt 17 Februarij a. s. zijn lOOsten verjaardag te vieren Niettegenstaande zijn hoogen ouderdom maakte hij laatst nog een prachtige vogelkooi. Hij werkt en leest altijd zonder bril en is in bet volle genot van al zijne geestvermogens. Een Londensche dameonlangs overleden heeft een gedeelte van haar aanzienlijk ver mogen aan naar honden en vogels vermaakt Zij noemt de dieren in haar testament allen bij hun naamen heeft ieder der honden een jaarlijksch inkomen van f350, en ieder der vogels een van f135 verzekerd. Daar kunnen zij vrij royaal van leven. Een rijk mandie onlangs te New-York overleedhad in zijn testament zijn geheele vermogen aan zijn zeven neven en nichten ver maakt Zij moesten het gelijkelijk verdeelen, en vooral geen regtsgeleerden in den arm ne men dan in het uiterste geval Verder beschikte hij dal zijn 71 broeken publiek verkocht zouden worden ten voordeele der armen. Niemand aanklacht moest ontraden." Welke onthullingen waren dat 7" vroeg de president. cLouise Dorat zeide mij," vervolgde de ge tuige, «dat zij werkelijk de verloofde bruid van Dupaty waszij had dus recht op de vol trekking van de echtverbintenis aan te dringen verklaarde dit beslissend en wilde zich door niets daarvan laten afhoudendaar zij het zich voor zonde zou rekenen en in strijd met haar Eeweten zou handelen, indien zij denzoostel gen wcnsch harer ouders niet zou vervullen. Zij was derhalve voornemens eene vordering tol vervulling der huwelijksbelofte in te stellen aangezien haar verloofde nog een half jaar ge leden deze stellige belofte had gedaan. Zjj zag echter van dit voornemen af, toen ik haar in lichtte, dat zulk een dwang geen plaats kon vinden en haar tegenpartij zich in elk geval daarvan door geldelijke schadeloosstelling kon loskoopen. Daarop besloot zij do geheele zaak voorloopig to laten rusten en zien naar haren oom te Poitiers te begeven. ««Wij zuilen dus beiden ongehuwd blijvenzeide zij in haar afscheid lot mij, ««want indien hij zich aan een ander verlooftdan zal ik terugkomen en zijne geliefde zoodanige medcdeelingen doen dat zii in ieder geval zou terugtredenal stond zij ook reeds voor het altaar. Dat wil ik hem mogt die kleedingstukken onderzoeken en aan geen der koopers mogt meer dan een broek worden toegewezen. Men was wel gewoon aan deze onderlinge grillen van den erflateren kwam zyn beschik king stipt na. Er werd een verkooping gehoudenen een enzeventig verschillende personen kwamen in het bezit van de broeken. Toen een daarvan zijn pas gekocht kleeding- stuk naauwkeurig onderzocht, bemerkte hij een klein zakjedal aan de achterzijde was dicht genaaid nieuwsgierig knipte hij hel openen vond er duizend dollars aan banknoten in. Zoodra zijn vondst in de stad bekend werd, onderzochten ook de andere zeventic personen de door hen gekochte broeken en allen vonden dezelfde som. Natuurlijk waren zij bijzonder in hun schik met de aardige verrassing. Maar de erfgenamen vonden hel lang niet aardig en hebben den eigenaars der wonderbare broeken een proces aangedaan. Te Saint-Hervé is een geheele familie, be staande uit een weduwe met 7 kinderen en een knecht, ziek geworden wegens het eten van kraaijen. Gedurende de strenge vorst kwamen zij op den ongelukkigen inval kraaijen te schieten en op te eten. Deze dieren schenen giftige stoffen verzwolgen te hebbenalthans na het maal werd de geheele familie ziek, zoodal vier kinderen en de knecht stierven en de drie andere kinderen in groot gevaar verkeerden. De moeder is behouden. Een landbouwerwiens koperrood gelaat zijne voorliefde voor verwarmende dranken verried, ging in een Berlijnsch theater. Aan den ingang vroeg hem de mandie de toegangsbiljetten afnam en tevens tooneelkjjkers verhuurt«Wilt gij ook een glas 7" «Dank u," zei de landelijke onschuld «Ik drink uil de flesch." GEMEENTERAAD VAN AMERSFOORT. Ter zitting van den Raad der gemeente Amers foort van eergisterenDingsdag 3 Februarii gepresideerd door den Heer Burgemeester Mr. F. IL van Persijn, waren aanwezig 13 leden en afwezig de Heeren van Burgsleeden en Schellus met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. Aan de orde zijn de beraadslagingen over een voorste) van Burg. en Welh. om het huis c. s., groot5aren en 30 centiaren, gelegen aan hel singel op den hoek der Heerenstraaten toebe- hoorende aan den Kantonregter Mr. H. Croockewit Jr. ondershands aantekoopen en aan de hoofd onderwijzeres Mej. Mingelen in gebruik altestaan, berekend naar den huurprijs van f 1000. In dat voorstel geven Burg. en Welh. te kennendat de hoofdonderwijzeres, aan wier opteriglen meis jesschool de raad onlangs een jaarlijksch subsidie van f1800 toekende, in weerwil van alle aan gewende pogingen geen geschikt gebouw heeft kunnen verkrijgenweshalve de gemeente zelve maatregelen behoort te nemen om te voorzien in localiteil voor die schoolopdat aldaar het onder wijs waaraan groote behoefte bestaatspoedig kunne aanvangen. Eene gunstige gelegenheid daartoe biedt ook naar het oordeel van den gem.- architectopgemeld perceel aan in eigendom verkrijgbaar voor f 13000, welk bedrag vermeer derd met f 3000 voor bijbouw en f 1000 voor over- draglskostenalzoo stijgen zal tol f15000. Bere kent men nu k\ Pet (f 675) interest van dat kapi- tot afscheid doen kennendat hij geen rustig uur meer zal hebben."Of hel laatste zich heeft verwezenlijkt, weet ik niet." Cecile Dupaty had in hevige gemoedsstemming deze verklaringen aangehoord en men kon duide lijk bemerkenhoe herhaaldelijk zijn bleek ge laat gloeiend rood werd. Een paar maal was hij op het punt Meunier in de rede te vallenhetgeen nem werd belet door zijnen ver dediger die op hem toetrad en mei hem sprak. Nadat de getuige Meunier had geëindigd, zeide de presidentwien dit alles niet ontgaan was «Gij weet, dat het den beschuldigde niet is vergund de getuigen in de rede te vallenweldra zal ook de beurt van spreken aan U komen wacht deze dus rustig al" Hel getuigenverhoor werd voortgezet en zon- dere incidenten geëindigd. Toen verkreeg Cecile Dupaty het woord «Tot mijne verdediging heb ik in 't algemeen niets te zeggen. Slechts één punt wil ik toe lichten dat eerst heden bizonder scherp oprijst het is mijne verhouding tot de ongelukkige ver moorde. Ik beschouwde en behandelde het meisje als eene geliefde zuster, en indien ik wil en moet gelooven dat de ongelukkige andere gevoelens jegens mij koesterdedan moet ik tevens bekennen, dat zij deze ongelukkige harts tocht nooit ik zeg nooit liet blijken. Alle verminderen, overeenkomst de naaiomuen nestelde voorwaarden. liii de toelichting van het voorstel zegt dc X ziKufook8ze,fpogingen ÏÏMKïSt 't™o«tel omschreven eebouw alleszins geschikt bevonden door de hoofdonderwijzeres, en slechts verkrggbaar aankoopwairtoe hoofden van eene schoor,m mers gewoonlijk niet kennen overgaan .dateren- wel door het geven van minder subsidie de g - meente^jeen schade lijdt, als 'twar.haar geW belegt en door ailossing langzamerhand den eigen- dom erlangt v De heer van Beek verklaart zich met het door B en W. gedaan voorstel niet te kunnen vereeni- gèn. Beter komt hel hem vooreen nieuw gebouw te slichten dat z. i. omstreeks de maand Septem ber a. s. gereed kon zijn misschien bijna even spoedig als een oud huis dat verbouwd moet wor den en waarvan de herstellingskosten in den regel niet meevallen. De spreker vraagt ol de tegen woordige bewoner afstand van de huur gedaan heeft. Na zijne meening te hebben geopenbaard dat met de slichting van een schoolgebouw min stens anderhalfjaar verloopen zou antwoordt de voorzitter dat de bewonerin eene hoogere mili taire betrekking naar elders overgeplaatstreeds morgen de stad verlaaten uiterlijk met den 1. Mei 1880, op welken tijd de huur eindigthet gebouw beschikbaar is zoodat alsdan de school dadelijk kan aanvangenvoorloopig alleen in het woonhuis, zonder alwachling van den bijbouw, liy verzekert dal de localenaan het oordeel van den geneeskundigen inspecteur te onderwerpen zóó ingerigt zullen worden dal ze aan den eisch der wet voldoea Den heer Methorst op diens vraag ol men niet den 1. April als lijd van aan vaarding zou kunnen stellen in hel koopcontract antwoordt de voorzitter dat alle partijen er be lang in stellen de onderwerpelijke zaak zoo spoe dig als mogcliik is geregeld te zien. in stemming gebragt wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen met 10 tegen 3 stemmendie va n de heeren van Beek en Lagerwey. De heer W. A. Croockewit onthield zicli van medestemuien. Voorstel van Burg. en Weth. tol het aangaan eener geldleening van 140,000, ter bestrijding van de navolgende buitengewone uitgaveno. op en inrigting van het progymnasium f15000; b. aanlegplaats buiten de Kleine Koppel f5000; c. koopsom voor het terrein langs de llcerenstraat f 3000d. vernieuwing van wegen en riolen f3000; e. koopsom van een huis c. s. aan het Singel od den hoek der iieerenstraal f13600, met f3000 voor overdragtskosten en de inrigting van localen voor de meisjesschool. De voorzitter doel opmerken dat het op de gem.-begrooting voor 1880 uilgetrokken bedrag der aantegane geldleening van f 35000tenge volge van hel zooeven gevallen besluit tot aankoop van een schoolgebouw inel 115000 behoort te worden verhoogden dat hel aanvankelijk op 1 Oct. gesteld tijdstip voor storting van de tweede helft der leening eenigszins vervroegd is. Na arli- kelsgewijzc behandeling van de lecningsvoor- waarden die op de bemerking van den heer Visser een paar wijzigingen ondergaanwordt hel daar toe betrekkelijk ontwerp met algeraeene stemmen goedgekeurd even als ook hel besluit zelf tot het aangaan van de leening. Deze 4{ percents geld leening, waarvan jaarlijks op §1 December, beschuldigingen, tegen mij aangevoerd, die dóórop betrekking hebbenzijn volkomen on gegrond. Louise Dorat heeft mij nooit en op geenerlei wijze bemoeilijkt. Ik had derhalve geen reden met wien ook daarover tc spreken mij daarover te beklagen, of nadere pogingen te doen om mij van eenen last tc bevrijden, die voor mij in geene deele bestond. Ik moet dit alles ten stelligste tegenspreken." «Gjj dient echter te erkennen," zeide de E resident, «dat tegenover uwe eenvoudige ver- laring gewichtige, gelijkluidende getuigenissen van geloofwaardige personen slaan." «Uit de getuigenissenzeide Dupaty «schijnt het dat men mij bij de ongelukkige op eene onwaardige wijze heeft belasterd en zij daar- naar geloofde dat ik mij in de volgens de getuigen opgegeven ongunstige wijze over haar en over hare betrekking tot mij had uilgelaten." «Getuige Meunicrwat voert gij daartegen aan vroeg de president, «Zooals ik reeds verklaarde," antwoordde deze, «kan ik op eigen gczac niets getuigen. Wat ik zeideheb ik van inijne clienle ver nomenof het waarheid of laster iswat zii ray zeidekan ik natuurlijk niet welen." Vervolg in l volgend ZV".

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2