behandelingwiens vrouw zich bij dr. M. ver voegde en op geheel ontstelden loon ver klaarde dal haar echtgenoot telken inale verschrikkelijk leedals hij van de voorge schreven medicamenten gebruikte. Daar de geruststelling van dr. M. mei baalte nam deze van hel voorgeschreven medicament zelf 50 droppels indoch schroef tevens naar zijn apotheker alhier, om een onderzoek naar de bcstanddeelen van de medicamenten in te stellen. Wie schetst des docters schriktóen hij daar vernamwat er gebeurd was. De medicamen ten waren niet gemaakt volgens recept en Dr. M.zag het leven van zijn patiënt bedreigd. Werkelijk verkeerde die man in een hoogst gevaarlijken toestand. Zelf te Winschoten ver blijvende ondervond Dr. M. ook reeds de verschrikkelijke uitwerking van de door hem ingenomen dosis. Hij zag evenwel geen doode- lijken afloop tegemoet en betreurde by her- haliug het lot van zijn armen patiënt. Maar hij had eigen gevaar te gering geschat. De ver schijnselen van vergilliging werd heviger en verontrustender. Een collega Dr. Tresling Jr., werd nog aan het bed des lijders geroepen doch de toestand van Dr. M. werd gaandeweg bedenkelijker. Herhaalde inspuitingen van hem zelvcn en van zijn collega bleven zonder gevolg. Ten ongeveer 9 uur 's avonds na een zachlen doodstrijd was de bravewetenschappelijke man een lijk. De wetenschap verliest in dr. M. een hoogst bekwamen beoefenaar van het vakdie nog oneindig veel had kunnen presterende lijdende menschncid een dienstvaardig, onvermoeid hel per wiens humaniteit en edele beginselen alom op prijs werden geschat Een gereglelijk onderzoek zal zonder twijfel meerdere bijzonderheden omtrent dit verschrik kelijk drama aan het licht brengen. In Ierland heeft zich een dief uit de voeten gemaakt op eene wijze die alles overtreft wat men totnogtoe van geslepenheid had gehoord. Hij was na een kortmaar hardnekkig gevecht uit een ernstige wonde bloedendedoor de politie in hechtenis genomen. Nadat men hem in de wachtkamer had gebragtriep men den dokter en thans vertoonde de dief alle teekenen die een naderend einde voorspelden. Haastig snelde de dokter daarop naar den commissaris opdat deze nog spoedig een verhoor zou be proeven, maar nauwelijks was hij vertrokken ol de gevangene zakte ineen en was een lijk. Althans men meende ditdoch toen men den volgenden morgen ia de doodenkamer, waar men hein gelegd hadkwam kijkenwas de vogel gevlogen. Zijn spoor is nog niet gevonden. Voor de tentoonstelling van hondente Berlijn van 28 Mei tol 1 Junij e. k. te houdenzijn reeds ongeveer 12(H) honden ingeschreven. Vooral Engeland zal veel inzendenalthans zyn nu reeds meer dan 200 toezeggingen gedaan. Men heeft thans twee der dieven ontdekt, die eenige weken geleden de Engelsche post van Gibraltar naar Londen bestalen. Zooals men weet werd toen dc zakdie de brieven met geldswaarde bevattegeopenden voor een som van f100,000 daaruit on'vreerad. Deze diefstal is gepleegd in het stadje Francisco, der grenzen hield zich dikwijs allerlei verdacht volk op, dal zich met weinig moeite uit het bereik eener koninklijke gendarmerie en eener hertoglijke of keurvorslelijke kon houden. De weg naar Quadernheim liep door bosschen en hoewel Adam weinig waarde bij zich had, zoo vreesde hij toch dal zijn horloge en zijne weinige guldens reeds aanleiding tot eene aan randing op zijnen persoon konden geven. Toen herinnerde hij zien, dat behoeftige Quadcrn- heimersals zij in Selda zaken te doen hadden in den «Geclen Os," een tamelijk nederig lo gement hunnen intrek namen. Hij hoopte daar wellicht den een of ander te vinden in wiens gezelschap hij den terugweg zou kunnen aan nemen. Deze straal van hoop verminderde zijne bezorgdheid. Snel liep hij door ccnige nauwe straten die naar de bekende herberg voerden. Reeds flikkerde een licht door de sombere vensters cn toen Adam de deur der gelachkamer opendeherkende hij tol zijne groote vreugde verscheidene Quadernheimer gezichten. Helge- heclc gezelschap was in eene dichtekwalijk riekende wolk van tabaksdamp gehuld. De reuk van zuur hier was niet geschikt dien damp te verbeterenwaarin zich echter de gasten zeer behagelijk schenen te vinden. Aan het smalle eind der tafel zat een grootmager manwiens zwart haar glad over het voorhoofd gestreken cn rond afgeknipt was. Om mond en wangen was een blauwe lintwelke de geele kleur der huid eenigszins verzachttemaar. de oogen bij Cadiien de hoofdschuldige is "ie™""1' anders dun de directeur van hel postkantoi aldaar. Men heeft achterdocht op bein g»i*egen toen een zijner bloedverwanten by den bng schen consul een wissel op do bank van Eng - land ter betaling aanbood. Daar bleek zijn schu nog op andere wijzen en thans is hij met een ander persoonzijn medepligtigein hechtenis genomen. Uit Zittau schrijft men dat de heeren dr. Ro- schcr en den redacteur Brillig tengevolge yan een duel ieder tot vier maanden vestingstraf zijn veroordeeld. Vermoedelijk zullen beide heeren in dezelfde plaats bun straf ondergaan en lijd genoeg hebben om zich met elkander te verzoenen. De Bangalore Spectator (Eng. Indië) brengt een verrassend berigL Wie voortaan een lekker stuk vleesch verlangt, «veel versterkender dan biefstuk" kan dit vinden in het vleesch van tygers. Het is bemoedigend hierbij te bedenken, dat de tijgers veel talrijker zijn dan de leeuwen b. v. In AzieAfrika en Amerika krioelt het van tijgersen waar al niet van hendan toch van hun volle neven en nichten als panters jaguars, enz. Denkelijk smaken deze, als van denzelfdcn bloedeeven goed. Op goedkoop vleesch is bij zulk een mededinging alle kans Te Kiew is een nieuwe nihilistenbond ontdekt die geheel afgescheiden van den anderen was. Dertig leden telde deze vereeniging, die hare eigen statuten heeft. Een der eigenaardigste artikelen van deze statuten luidt: «Het lid dat eenmaal verzuimt de vergadering bij te wonen wordt met 30 stokslagen gestraft. Wie tweemaal achter elkaar wegblijft wordt ter dood veroor deeld en onmiddellijk 'eregtgesteld." Dit laatste leidde tot de ontdekking der bende. Een lid had zich schuldig gemaalt aan het verzuimen der vergadering en werd veroordeeld om ver dronken te worden. De tusschenkomst van vreem den verijdelde de uilvoering van dit vonnis en bragt de politie op het spoor. Verl. week stond de hulponderwijzer B. v. Elk van Oosterend op Tessel tereglbeschul digd van vervaisching zijner hulponderwijzers- acte door er zelf aanleekeningen voor het Fransch en het Duilsch op te zetten. Sedert de wet V3n 1857 was een dergelijk feit nog niet voorgekomen. Er werd tegen den beschul digde een straf geeischt van een jaar cellulair en 6 boeten van f50. De afschuwelijke moord en crimineclc diefstal in 1879 te Sleeuwijk gepleegd is thans tot klaar heid gekomen. Een der drie aangehoudenen Van Beest, heeft bekend dal hij de eenige schuldige isen de schuld op de twee mede aangehoudenen heeft geworpenom zich zulven te verschoonen. Hij bekende verder dat hij wetende dal Smokers op 18 April 1879 op reis was, zich, meteen knuppel, naar zijn woning heeft begeven om diefstal te plegendat hij er de dienstmeid van Smokers aantreffende deze met den knuppel legen den grond heeft geslagen, en toen f5000 ontvreemd heeft, waarna hijziende dal de meid nog leefde zijn mes heeft genomen en haar den hals heeft hadden eene onaangenamesluwe uitdrukking. Naast hem zat een klein in het grijs gekleed persoon met borstelig hoofd. Twee andere gasten zaten zoodanigdal het eenige licht hen slechts gering kon beschijnen. «Goeden avondzeide Adam vriendelijk' «goeden avond Achinger, goeden avond Litz." Slechts de aangesprokenen beantwoordden dien groet nauwelijks hoorbaar en zagen elkaar eenigszins verlegen aan. Adam liet zich een glas bier geven, dat hij echter nauwelijks aanraakte. «Gaat gij heden 3vond nog naai Quadernheim vervolgde hij «dan kunnen wij in gezelschap blijven." «leder voor zich en Goil voor ons allen," zeide de magere Achinger met holklinkende stem. Adam eenigszins getroffen door dit antwoord zag den borstelige aan; maar deze keek strak voor zich en floot een liedje. «Hoe moet ik dat begrijpen zeide de jonge Helldung weder; «ik dacht, wij landslieden behooren bij elkander cn daarom kwam ik hier." «Gij zijl zonder ons naar Selda gekomen en kunt dus ook zonder ons naar Quadernheim gaanzeide Achinger. Het wcenen stond den armen Adam nader dan het lachen en zijn moed wakkerde niet aan toen Litz hem vroeg: «Hebt gij geld bij u, mijnheer Helldung? En hoeveel hebt gij wel by u? Hè?" «Ik heb hoegenaamd niets van waarde bij rayantwoordde de gevraagde«ik was niet afgesneden; cn dat hij dc bankbiljetten inden grand begraven had. Van Beest is derwaarts gevoerd en werden er werkelijk dio bankbil jetten gevonden. De twee mede aangehoudenen Pellikaan cn Pruissen. zijn in vrijheid gesteld. Een offer der mode. In Woenen werd in liet begin dezer week een 17jarig meisje begraven wier vroege dood hel gevolg was van de ge woonte der dairies om zich te kleeden in ja ponnen die de vrije beweging belemmeren. Onlangs moest zij snel voor een naderend ry- luig uil den weg gaan, doch struikelde door haar veel te naauwe japon over haar sleep, zoodat zij met het hoofd legem de leiining en met haar knie op een sloep viel Het eersto had eene hersenschudding ten gevolgehet laatste eene oritslekiilgdie eene pijnlijke ope ratie noodzakelijk maakte waaraan hel jeugdige slagtoffer van mcnsclielijke dwaasheid bezweek. k e ti n i s e f i »i Dc BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gezien art. 21 der wel van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenendat in de laalslvcrloopen week geen sterfgeval aan MAZELEN in deze gemeente is voorgekomen. Amersfoortden 22. Maart 1880. De Burgemeester voornoemd VAN PERSIJN. AMERSFOORT, 22 Maart 1880. Het zal zeker velen aangenaam zijn te ver nemen dat Dingsdag 13 April e. k. in Amicitia te Amersfoort een concert zal plaats hebben van het in Duitschland en elders algemeen als uitmuntend erkend Damcsquai telt welks schoo- ne ensemblezang alles overtreft, wat tot dusver in Damesquarlelien is ten gehoore gebragt. De lijst van inleekening daarvoor heeft dezer dogen gecirculeerd en gewis zal het algemeen genoe gen doenthans te vernemen dat dit brillont concert, waarvoor een keurig programma is ingerigtbepaald doorgaal. Het kwartet beslaat uil de 3 Ooslenrijksche Frauleins Tschampa en Marianne Galiowitsch. De meest ervaren zangkenners roemden in de voornaamste buitcnlandsche dagbladen hoogelijk hare veelzijdige talenten en inzonderheid de jeugdige reinheid van haren zang. Deze vocale soiree zal derhalve eene der genotrijkste zijnwelke in Amersfoort sedert jaren plaats vond. In 1856 werd dc Afdeeling Amersfoort van het Utrcchtscli Genootschap van Landbouw en Kruidkunde alhier opgeiigl, zoodat in 1881 haar 25jarig bestaan intreedt. Ter eerstvolgende vergadering in April brengt het Afdeelingsbe- stuur eer. voorstel ter tafel, om dit zilveren jubilé in 't aanstaand jaar te vieren. Men mug met vertrouwen vooruitziendat dit voorstel met warmte en sympathie zal worden begroet en na unanieme aannemingallengskens eene feestviering in 1881 wordt georganiseerd, die den steun en de medewerking van de leden, autoriteiten, kringen en verdere bewoners van Amersfoort en omliggende plaatsen in dc ruim- •ste male erlangt. Aan de Gron. CL wordt uit 's llage gemeld We slaan thans weder aan den vooravond voor zaken hiermaar alleen om mijn broeder uitgeleide te doen." terwijl hij zoo sprak wisselden Litz en Achinger geheimzinnige blikken. Vervolgens keek laatstgenoemde als bij toeval onder de bank. Toen ook Adam zijne oogen daarheen wendde bemerkte hij een lederen zakwelke men in dien tijd een knapzak noemde en zeer gemak kelijk was. Dadelijk ging er voor den jongen kramer een licht op. «Ah," zeide hij, «indien gij hier zaken met een afzonderlijke winst doet, wal behoeft gij dit voor mij geheim te houden. Ik vreedzaam mensch, zal toch waarlyk niemand iels in den weg leggen Ik heb geen ander doeldan in goed gezelschap te Qu-dernheiin aanlekoinen." «Het is niet voldoende," zeide Achinger tot j°ngen kramer«dat gij in ons gezelschap blyft. Hier is het, ja of neen Wal liet kame raadschap betreft, dat komt later." «Daar komt niets van I" riep een dergenen uit den hoek, die tot nu toe niet had mede gesproken. Litz hief zijn dikken kop omhoog, knikte goedig rechts en links en zeide: «Weet gij wat? Helldung mag mijnentwege méégaan, als htj het gevaar met ons deelt «Hij zal doen, wat wtf doen," zeide Achin ger streng«dan mag hij méégaan." «Ja meëgegaan meégehangen I" riep een uit den hoek en lachte om zijn inval Vervolg in 'l volgend T.

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2