lenisneming uei yeiunwivo. Hot Ildbl deelt thans mededat de instructie geen termen tot vervolging heeft opgeleverd en de jufvrouw uit de gevangenis ontslagen is. Als een zeker middel tot hel verdrijven van wandgedierte achter behangselswaarbij deze laatste behouden blijven en de kamer ook niet voortdurend met een onaangenamen reuk ver vuld wordtgeeft (lager benzine op. Men brengt de benzine met behulp van een penseel op het behangsel. Waar de behangsels aan den want losgelaten zijn, laat men do benzine uit het penseel tusschen want en behangsel vloeijen. Men zij echter bedacht, dat men meteene zeer brandbare stof te doen heeft, zoodat {le be werking voorzigtigheidshalve nooit bij kunstlicht geschiede. (Maandbl. v. Toegepaste Scheikunde). Generaal Gourko had het regt om, zonder aangediend te worden het vertrek des Keizers binnen te gaan. Eens verscheen hij als naar gewoontenin het paleisom zich naar de Keizerlijke vertrekken te begeven, doch werd door den dienstdoenden deurwachter verzocht geduld te hebben tot hij hem zou hebben aan gediend. «Ik behoef niet te worden aangediend zeide hij barsch. De deurwachter, wien de ongewone stap van den Generaal was opgeval len, werd nu op het hooren der naar hem toescheen, veranderde stem van den generaal opmerkzaam en stond er te meer op den Generaal aan te dienen. Deze gaf eindelijk door een knikje zijn toeslemming, en de deurbe ambte meldde den Keizer net bezoek van den generaalte gelijker tijd zijn vermoeden te kennen gevendewaarom hij geaarzeld had hem door te laten. In een oogwenk was de Keizer bij zijn schrijftafelwaarop een telegraaf geplaatst is, die met de woning van Gourko in verbinding staat. Waar is Gourko? luidde de vraag. Hij is nog te huiswas het ant woord. Nu bestond er geen twijfel meer, dat de buiten wachtende Gourko een valsche was deze werd op staanden voet in hechtenis geno men waarna het bleek dat hij een zeer geslepen lid van een zamenzwering wasenin weerwil van de herhaaldelijk mislukte proeven, den strijd tot het laatst besloten had door te zetten. In eene arbeiderswoning in de Wiegelstraat gemeente Nieuwer-Amstelheeft een ernstig misdrijf plaats gehad. Een gepensioneerd mili tair, vroeger kostganger in die woning, heeft eerst de vrouw des huizes die zeven maanden zwanger wasmet een bajonet in het onderlijf gestokenen daarna zichzelven met een brood mes den hals gedeeltelijk afgesneden. De echt genoot van de vrouw was afwezig. De moordenaar is blijkbaar voorbedacht te werk gegaan want de bajonet heeft hij mede- gebragt en bovendien vond men bij hem twee pijpekoppenmet kruit gevuldom in den mond te steken. Docter Hart verbond beiden zoo goed hij kon maar gaf weinig hoop op het behoud der vrouw. De moordenaar leeft jiog en is naar het gasthuis vervoerd. In de assistent-residentie Tangerang is een ket- joepartij voorgevallen. Een Chinees en zijne vrouw, wonende op hot land Parong Boemi, werden met het bezoek vereerd. Beiden die toevallig voor de deur zalen, toen zij door de ketjoes verrast werdenwerden zwaar verwond waarop de rooyers binnen drongen en een meisje ven 12 en een van 14jaren doodden, die reeds te slapen lagen. Het geheele huis werd ledig geplunderd. Op eene plaats sprong de oever verder in den vloed en vormde eene halve cirkelachtige ver hevenheid, die, aangezien zij steil tegen het water afvieldoor eenen met gras begroeiden muur was omzoomd. Dit punt was hel lievelingsoord der wandelaars en op fraaie avonden kon men hier steeds de beau-monde van Beaucaire aan treffen, die zich het genot van het schoone panorama van Tarascon schonk. Het oude slot, twelk den graaf van Beaumont behoorde, de gedeeltelijke prachtige cebouwen aan den oever der Rhone, de golhische kerk in het midden van de stad, de levendige schipbrug, dat alles leverde een schilderachtig schouwspel op, in den achtergrond door de voorgebergten van de Moorengebergten afgeslotèn. De bekoorlijkheid eener schoone streek wordt verhoogd door het bewustzijn dat gelukkige menschen haar bewone»menschendie de gaven der natuur, de stoffelijke, evenals de ideale in dankbaren zin aarfnemen en zonder onderlinge afgunst, nijd of vijandschap weten te genieten. Zulke menschen bewoonden de heerlijke oevers van de monden der Rhonetot dat liet ontzet van éornelis een tamelijk goed gekleed neer dieonder voorgeven dat nij voor een Rotter- daraschc vereeniging vee opkochtmet den bewoner naar de schuur ging om het daar aanwezige vee te bezigtigen. Aangezien dit niet naar zijn gading was, vertrok hij spoedig, na alvorens met de familie koffie gedronken te hebben. 's Middags tusschen 2 en halfvijf tydens de vader afwezig en de dochter alleen t'huis was is de moord gepleegd, liet slagtoffer is met een broodmes onthalsd, en de moordenaar heeft zich met een vijfïrancstuk met de beeltenis van Victor Emmanuel en een vergulden ring met plaatjewaarop een bloempjeverrijkt. De vermoedelijke moordenaar is zekere B. uil Biervlietdie ongunstig bekend staaton geveer dertig jaren oud van middelbare lengte met blond haar en geschoren baardzijne kleeding bestond uit twee zwarte jassen en een grijze geruite broekterwijl hij een kastoren hoed draagt. Hij is vroeger uil de militaire dienst ontslagen. Kennisgeving. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 184), Brengt ter kennis van de ingezetenendat in de laalstverloopcn week één sterfgeval aan MAZELEN in deze gemeente is voorgekomen. Amersfoort, den 19. April 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. AMERSFOORT, 19 April 1880. De tuin in de Hecrenstraai is heden door het Gemeentebestuur in het openbaar voor den tijd van drie jaren verhuurd aan den heer W. Stol voor f24 per jaar. Van de 27 candidaten 11 meisjes en 16 knapen die den 17 dezer hebben deelge nomen aan het toelatings-examen voor de Rijks- Normaalschool te Amersfoort, zijn toegelaten: 15 voor de Eerste Klasse. Joh. Evert Arentse, Pelronella Jac. Geertr. Bothof, Hendrik Bredée Cato Cath. Joh. Maria Dubois, Alida Geertr. Fortuin, Corn, lleunks, Gijsbertus Herwaarden, Maria Houtzaager, Peter van den Hooff, Dina Joh. ChrisL Leinweber, Marinus Bern. Godl'r. Leinweber, Joh. Sara Marg. Slothouwer, Theod. Smit, Adolf Terbeek, Peter Veenhuizen. 3 voor de Tweede Klasse. Cath. Elizabeth Aleida Wilh. van Asperen Wilhelmina Carolina Louise Stol, Louis Christ. Mar. Wegerit De nieuwe cursus begint a. s. Meialzoo met 23 meisjes en 21 knapente zamen dus met 44 leerlingen. De Heer A. MoensInspecteur van 't Lager Ond. in de prov. Utrecht, woonde het examen bij. Zooals in nevenssl. adv. is omschrevenwordt op overmorgenWoensdag 21 April, het publiek weder door de Holl. IJz. Spoorwegraaatsch. in de gelegenheid gesteld eene goedkoope pleizierreis naar den Haag te maken en alsdan zich hel genot te schenken de Ten toonstelling van de prijzen der verloting ten behoeve der watersnoodlijdenden te bezoeken welke men gerust een «luisterrijken liefdadigheidsbazar" mag noemen en zoo veel fraais en intéressants te aanschouwen geeltdat zij zelfs enkel d&arom reeds eene reis naar de Hofstad ten voile waardig is. lende ongeluk der overstrooming uitbrak en geluk, vrede en welstand vernietigde. Zeer nabij de tredendie naar de voormelde oeverhoogte voerdenstond een jonge man naar den bodem starend. Hij scheenverontrust door de schrikbarende gedachten welke den aanblik van de plotseling ontstane landzee bij hem op wekten, zich afgewend te hebben en met zich zei ven over hoogst gewichtige dingen te raadplegen. Men zou zich echter vergissenindien men de overpeinzingen van den jongen man wilde toe schrijven aan het ongeluk'twelk het land ge troffen had. HenriGraal van Beaumontbezat rijkdommenom over de schadedie hij door de overstrooming zou lijdenniet te treuren. Eerder had hem de gedachte verontrust, dat honderdeja duizende menschen hulploos en zonder dak aan ellende en nood zouden prijs gegeven worden. Doch ook dit was het niet, twelk den graaf tot de droevige stemming aan leiding gaf, waarin hij was verzonkenevenals reeds vroegertoen nog niemand cr aan dacht dal do hemel verderf over het land zou brengen. (Wordt vervolgd.) Buitensingel van Amersfoort, in vijl pcrceeien is ingeschreven: 1ste perceel: II. Velihuizen Ie Woudenberg voor f5320. 2de perceel J. de Vaal te Vinkeveen voor. ïSOto,— M. Lakerveld le Utrecht M. W. Schreuders te Schagen voor II. Velthuizenvoornoemd, voor 'U™!.— 3de perceel: II. Velthuizen w»— 4de 5de En zijn de perceelen gegund aan den minsten inschrijver, 11. Velthuizen, voornoemd. Op de Oldenbrocksche heide zullen, ingevolge beschikking van den Minister v. Oorlogvan 19 Mei lot 1 October e. k. kamperenhel vasto personeel der artillerie-schietschool, met uit zondering van de miliciens der ligting 1889 diealvorens het kamp te betrekken tc Zwolle moeten worden geoefenden wijders verschil lende corpsdetach6mcnten enz. waaronder van 11 tol 21 Augustus de Ie en 2e batterij van het regiment rijdende artillerie, en is van 11 tot 21 Aug. de leiding der oefening opgedragen aan den Majoor Jhr. W. F. G. A. von Peslel van gemeld regiment. De officieren dier batte rijen zijn thans, van de Ie batterij: Jhr. W. C. Godin de Pesters, kapitein VV. P. VeerenenJ. L. van Heukelom, le luitenants 2e batterijJhr. V. A. de Pesterskapitein A. M. A. van den Wall Bake, le luitenant. Te Wirdum in Friesland heeft een meisje van omstreeks vijf jaren eene kraal in het oor gekregenwelk voorwerp daarin zoo diep weg zonk, dat noch de daar gevestigde geneeskun dige noch de chirurgale hulp uit Leeuwarden het kon verwijderen. Het kind moet in beden- kelijken toestand verkeeren. Een huisvader te Ochtrupp (Munster) werd dezer dagen door zijne vrouw verrast en verrijkt met de geboorte van een vierlingtwee jon gens en twee meisjes. De kinderen bevinden zich nog allen wel. Uit Budapest wordt van 15 April berigt: Een veroordeelde23 jaren oud met name Tacacswerd opgehangen: hij had twee vrouwen vermoord. Na de executie is hij op de gewone wijze afgenomen en door den geneeskundige voor dood verklaard. Toen het ligchaam evenwel onder de werking werd gebragt van een gal- vanischen stroom tol wetenschappelijk experi ment gal het tcekenen van leven. Na verloop van enkele uren was Tacacs geheel tot het leven teruggekeerd, maar wild en ontembaar ging hij tegen zijne wachters tc keer. Na vele smartenijlen en verzet tegen de oppassers gedurende den nacht is hij in den morgen overleden. In enkele oogcnblikken van meer helder bewustzijn klaagde hij over ondragelijke pijn en riep hij om melk en water. Donderdag jl. stond voor het geregtshof tc Amsterdam leregl J. N., beschuldigd van inbraak in hel postkantoor aldaar. Hij, beschuldigde, was sinds eenigen tijd aan het postkantoor geplaatst tegen een salaris van f600. Op zijn vroeger gedrag was niets aan te merken. Ongelukkig nad hij schuldenen na van andere personen eenig geld geleend te hebbenvernam hij ook dat zekere S. geld leent legen 30 pet. Deze 8. leende hem aanvankelijk geld maar bragt hem later aan het versland dal hel wel zoo afdoende zou zijn om op het postkantoor eenige brieven met geldswaarde te stelen, en wist den man zoover te brengen, dat deze hem den sleutel van de brandkast gedurende 24 uren bezorgde. Met een valschen sleutel gewapendging be schuldigde na herhaalde aanmaningen van zijn crediteurer eindelijk loc over om het plan uit te voeren. Na eenige deuren te hebben geopend stond hy voor de brandkast. Gelukkig was deze van twee rosclten voorzien, een daarvan bedekte het sleutelgatdoch de andere moestom het slot te doen overgaan, gelijktijdig verschoven worden. Met deze omstandigheid onbekend kon besch. zijn doel niet bereikenhy verwijderde zich en wierp den sleutel in de brievenbus bij de Zaagbarncre. Eerst later kwam de zaak toevalligerwijze uil. Genoemde 8., hoewel pre ventief in hechtenis genomen, moest wegens gebrek aan bewijs weder vrijgelaten worden. Het 0. M. eischic een tuchthuisstraf van 7 jaar. De verdediger rar. Zeegers Yeeckens pleitte verzachtende omstandigheden.

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2