M 2850. Zondag1 16 Mei 1880. UBSBCHI COUBffl. UitgeverA. H. VAN CLEBFFte Amersfoort BureauMuurhuizen hoek Kortegracht. Wegens het Pinksterfeest wordt dit nummer, in plaats Maandagavond, gedrukt Zaturdagavond en Zondagochtend vroegtijdig uitgegeven. Politieke Revue. Bij de tweede lezing van het ontwerp van wet op het regl van vereenigenin de Fransche kamer van afgevaardigdenis tusschen Gambetta en Clémcnceau een conllict ontslaan. Toen arl. 7waarin de verbodsbepalingen betreffende de clubs worden gehandhaafdaan de orde was verzocht Floquet uitstel der behandelingGam betta, voorzitter, weigerde de discussie acht dagen uittestellenen het artikel werd aange nomen. Georges Perrin deed bij arL 8 dezellde vraag, doch met even ongunstig gevolg. Toen stond Clémenceau op en protesteerde in nog al scherpe bewoordingen. De voorzitter handhaafde zijn regt, en, het ecnige dat Clémenceau verkreeg, - was, dal over art. 8 bij hoofdelijke omvraag gestemd werd maar ook dit baatte hem niet want de kamer nam het artikelwelks ver werping hij zoo gaarne had gezien, met 246 tegen 21 stemmen aan. liet centrum echter moet, naar verzekerd wordt, niet met het ontwerp tevreden zijnen nu het voornemen hebben opgevat om zich tegen de aanneming te verzetten. De Fransche ministerrraad heeft zijne keuze bepaald op den datum van 14 Julij tot het jaarlijksch vieren van een nationaal feest. De Amcrikaanschc consul te Bremen heeft naar Washington geschreven dat men dit jaar op een buitengewoon grooten aanvoer van land verhuizers rekenen moet. De voorgenomen uit-, breiding van het Duitsche leger isvolgens dien consul, de oorzaak van dit verschijnsel. Het wetsontwerp, dal eerlang in de Prui- sischen Landdag in behandeling zal komen en waarbij den Minister van Eeredienst magti- ging zal worden verleendom de Mei-wetten met meer zachtheid en gematigdheid toe te pas sen schijnt nog niet geheel gereed te zijn althans nog niet alle stadiën te hebben door- ioopen. Men weet echter reeds te meldendat het kort zal zijn en dal het tal van verzoe ningsgezinde bepalingen bevat De Duitsche Bijksdag is naar huis gegaan von Bismarck is zoo vertoornd dat hij zelfs FEUILLETON. FATALITEIT OF EEN SPEL VAN HET TOEVAL. Met vluggen greep opende de vreemdeling de deur en stond in de kamer der gravindie juist zijn portret aan Solvent, tegenover haar gezeten, wilde teruggeven. De gravin rees verschrikt op en zonk dadelijk daarna door verbazing ontroerd weder in de kussens der canapé neder. Haar gelaat werd lijkkleurig en een krampachtig beven doorliep hare leden. «Mijnheer!" riep Solvent opspringende en den fonkelenden blik van Glairnot doorstaande «wat zoekt gij hier? Wat geeft u aanleiding in cene vreemde kamer te dringen?" «O hol" was het antwoord«niet zoo driftig oude heerMaak maar geen spektakelanders brengt gij u zeiven bepaald aan de galg." Solvent wist niet, wat te doen. liet voor komen van den vreemde werkte bijna even verschrikkelijk op hemals de vrees om ver raden te wordenwant Clairnot was eene in drukwekkende figuur, waaruit kracht en energie blonken en zijne donkere oogen hadden eene dooi borende uitdrukking. Hij trachtte nogmaals met trots den onuilgcnoodigden gast tegemoet te tredenmaar het woord bestierf op zijne lippentoen Clairnot eene schrede nader op hem toetrad. Ineengebogen zonk hij neer op den stoel, aan welks leuning hij zich staande had gehouden. «Grijze zondaar," zeide Clairnot cn greep den sidderende bij den arm«bekendat gij geen rumathiek gevoelt en Hamburg viel een steen van 't hart. Maar komt von Bismarck ook terug met zijne eischen? Dat is mogelijk. Er kunnen echter voor dien tijd nog zoovele andere dingen gebeurendat de «vrije stad" zich vooreerst wel zonder gevaar mag achten. Dat von Bismarck niet ligt laat varenwat hij grijpen wil dat zal Hamburg wel niet vergeten. De opstand der Albaansche liga tegen Turkije neemt een ernstig karakter aan. Uit Cattaro wordt gemeld, dat het hoofd der ligatroepen Joessoef-bey bevel gegeven heeft om spoedig zooveel mogelijk manschappen mobiel te maken «daar Albanië aan den vooravond van groote gebeurtenissen staat." De hoofden der liga heb ben Joessoef-bey verlof gegeven om 4000 paarden aan te koopen. Léon Say, een van Frankrijks oud-ministers van financiënthans vertegenwoordiger der Fransche Republiek bij het Britschehof, heeft aan de Koningin zijne geloofsbrieven overhan digd. Zijne komst te Londen wordt als een goed voorteeken beschouwd voor de handels- en politieke betrekkingken tusschen Frankrijk en Groot-Brittannië. Na een ernstig en langdurig debat heeft men in de Oostenrijksche Kamer van afgevaardigden de verlenging van het handelsverdrag met Duitschland goedgekeurd. Zooals wel verwacht kon wordenverwekken Gladstones verontschuldigingen in Oostenrijk groot opzien en niet weinig voldoening. In di plomatieke kringen ziet men er een schitterend succes van baron llaymerlé in, wiens positie daardoor zeer is bevestigd. Allerlei. Woensdagmiddag is te Brussel in de avenue de la Porle-de-llal42nabij het Zuiderstation een moord gepleegd. In dat huis woont de heer Bollefroid alleen met eene dienstbode. Ten 1 uur uitgegaan zijnde, kwam hij te half 3 uur te huis en riep zijne dienstbode maar kreeg geen antwoord. Hij begaf zich naar de keuken en vond daar het nog warme lijk der ongelukkige, te midden van een plas bloed uitgestrekt, het hoofd bijna geheel van het een schofteen schurk zijtMaar niet hier hier nietWij zullen builen de deur onze zaken afhandelen. Kom, oude; maar waag het niet zells een enkel woord te sprekenanders zal des duivelshalsdoek u voor eeuwig het spreken beletten." Solvent liet zich gewillig voortslcependen trap af en de deur uildie de slaapdronken portier op Clairnol's verlangen opende. Zij gin gen de kaaien langs lol aan de plaats, waar de stoomboot-ten anker lag, stegen op het schip en gingen beneden naar dc kajuit. Een bediende van Clairnotdoor het fluiten van zijnen heer uit den slaap gewekt, lichtte hen voor en zette dc lamp op tafel. Clairnot ftuisterde den bediende eenige woorden in 't oorwaarna hij zich ver wijderde. «Wal hebt gij met mij voor, mijnheer," smeekte Solvent. «Spaar myn levenom 's he mels wil!" «Vrees niet voor uw brokje levenvoegde Clairnot hem toe. «Gij zult levenU zeiven tol last" De bediende keerde terugvergezeld van twee heerendie van Avignon waren gekomen en vermits er geen logies in de stad was te vin den, nachtkwartier op de stoomboot hadden erlangd. «Erzal u niets kwaads geschieden, mijnheer," hernam Clairnot, «en ik sta er u voorin, dat er nooit eene aanklacht van mij of van zijde mijner familie legen u zal worden ingediend op grond der vriendschap die ik voor graaf Beaumont koester. Maar ik zal u in tegenwoor- hcid van deze hoeren eene verklaring dictceren die mij lot onderpand zal strekkendal gij in ligchaam afgescheidendat met talrijke messte ken doorboord was. Verschrikt riep hij de buren, die de polite gingen halen. Het parket kwam weldra ter plaatse en begon onmiddellijk een naauwkeurig onder zoek. Men heeft tot nu toe geen spoor van den moordenaar ontdekt. Een paard door een haas gedoodDe vorige week werden de paarden van den landbouwer D. F. op de Groote Goor te Lunteren den knecht meester en geraakten op hol tengevolge het schrikken voor een haas. De knecht bekwam geen letseldoch een der paarden viel op den rug in een sloot en moest hel niet den dood bekoopen. Dezer dagen is een inwoner van Gent be graven die zijne eigene doodkist on maat had laten maken en deze in zijne slaapkamer had geplaatsL Hij heeft ook met eigene hand de adressen geschreven van zijn doodsberiglen. Er zijn menschen, die op alles denken. Van de onveiligheid in de afgelegen stralen van Parijs is een der zangeressen van de groote opera madlle. Bouffarhet slagtoffer geworden. Van eene vriendin naar huis keerendewerd zij onderweg aangevallen en verwond. Over het doel van den aanval ligt nog een geheim zinnig waasdaar er geen pogingen werden aan gewend om haar te berooven. Het hof van assises moest Maandag jl. uit spraak doen over het lot van een jongeling, die eenigen tijd geleden der Parijsche clironique scandaleuse veel slof verschafte, namelijk den jeugdigen vicomten Ulrich Curvnatuurlijken kleinzoon van den hertog van Bronswijk. In 1877 bij verstek veroordeeld tot 20 jaren dwangar beid wegens diefstalwas de vicornte onlangs door Engeland waarheen hij gevlugt wasuit geleverd. Zonder van het aantal opligterijeu te spreken waarvan al de goedgeloovigc leveran ciers dupe zijn geworden komt het vrij onbe langrijke punt van debat hierop nederDe beschuldigde zou in 1877 een appartement, dat hij in de rue d' Eylau gehuurd hadlet terlijk hebben geplunderd. De eigenaresmad. Lecoqhad de onvoorzigtigheid gehad hare kost baarheden en juweelen er te laten. Wegen 't vervolg uw schurkenspel niet verder zult drij ven. Deze heeren zullen eveneens hunne eere woord verpandenom nietsaan wien het ook zijmedeledeelen van hetgeen hier tusschen ons is geschied." De bediende bracht weldra pen en papier en Solvent, sidderende van angst, schikte er zich in eene verklaring afteleggenwaarin hij zijne streken en bedriegerijen beschreef, voor- zooveel deze aan Clairnot bekend waren. Toen hij daarmede gereed wasgebood Clairnot hem te vertrekken en diepzuchtend in wankelenden gang, verliet de rampzalige hel schip. Denzclfden nachtwaarin Clairnot voormelde ontmoeting met Solvent hadwas zijne zuster het gevaar nabij om in de golven der Durance haren dood te vinden. Op het oogenblik dat de steenmassa's der pijlers ineenstortten scheen elk uitzicht op redding te verdwijnen. Maar de liefde lot het leven ontwaakte op nieuw bij Pierretoen de grond waarop hij zich met zijne meesteres bevondin plaats van geheel wegtezinken, weder stand hield. Hij vermande zich cn trachtte een juist overzicht van hunnen toestand te verkrijgen. Het was hein duidelijk geworden, dat allengs hel muurwerk meer uiteen zou stortenen indien liet hein al mocht ge lukken bij het verder losraken daarvan weder op 't hoogste punt te gerakenhij en zijne mees teres evenwel ten laatste offers van den vloed zouden worden, liet vooruitzicht van den killen dood hergaf hem zijne koelbloedigheid. Maar goede raad was duur. Eerst dacht hij er aan net hout van den wagen tot vlot te gebruiken maar de stukken w aren niet groot genoegom

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1