de orde van den dag. Vrijdag heeft er een tweegevecht plaatsgehad tusschen Latfitte, di recteur van den Voltaire, en Albert de Dion, die zich door een artikel van hel blad beleedigd achtte. Eerstgenoemde bekwam een ligte wonde in dc regterzijde. Nog 3 andere duels zijn in aantogt. Hel is een ware epidemie van duelszegt de Fransche correspondent van de Indépendance. Te Berlijn is een proces gevoerd tegen eenige personenbeschuldigd van het stelselmatig plegen van meineed. Een der veroordeelden heeft, voor zoover ontdekt is, vijfmaal een valschen eed voor den regter afgelegd, een ander veertienmaaleen derde achllieninaal en een vierde tweemaal. De eerstgenoemde is veroordeeld tot zeven jaren tuchthuisstraf, de tweede en derde tot 15 jaren en de laatstge noemde lol dertien maanden tuchthuisstraf. De voornaamste schuldige was een soort van zaakwaarnemer, die steeds getuigen wist te vinden in de critiekste gevallen. Hel zoogenaamde instituut «Sraolnoje" had tot directrice mevrouw Leonjewdie zeer aan het oude stelsel van afzondering gehecht was. Bij een examen deed de nu overleden keizerin van Rusland in tegenwoordigheid der directrice zelve aan eene der scholieren de schijnbaar zon derlinge vraag: «Wat is liefde?" Het meisje bloosde en bleef het antwoord schuldig. De directrice trad in groote verlegenheid naar voren en hragt de keizerin onder het oog, dat over dit onderwerp nooit geleerd werd en het meisje misschien het woord zelfs niet verstond. De keizerin antwoordde toen op strengen toon: «Dit is zeer te betreuren, daar het leven eener vrouw slechts uil liefde beslaat, eerstens uit liefde tot hare oudersten tweede uit liefde tot haren man en ten derde uit liefde tol hare kinderen. Wanneer de meisjes geen juist begrip van de liefde hebbenzijn zij slecht voor haar levensweg voorbereid." Bij deze vermaning bleef het niet alleenwant onmiddellijk daarop beval de keizerin het ontslag der directrice. Uit Ned. Oost-Indie wordt gemeld «ik had zoo veel van het opiutn-schuiven gehoorddat ik mij eens persoonlijk van de waarheid dier berigten wilde overtuigen. «Ik trad dan eens eene opium-hut binnen. Hoe eng werd het mijtoen ik een blik in het rond liet gaanDie zaalof juister het lang- werpig-vierkante sombere holvertoonde langs de wanden een doorioopende rij van rustban ken die reeds meerendeels door opium-schui vers bezet waren, 't Was een afzigtelijk tooneel I Zijdie daar op de rustbanken uitgestrekt lagen, verkeerden in verschillenden graad van dronkenschap, verdooving, bedwelming hoe zal ik hel noemen? terwijl hier en daar bepaald waanzin op de gelaatstrekken te lezen stond. Langzamerhand vermeerderde nog het aantal der bezoekers. Elk zocht een open plaatsjevlijde zich neder en legde in zijn pijpjewaaraan een zeer klein kopje zithet balletje opiumdat hem door den verkooper werd toegereikt. Met wellust werden de dampen opgehaald enwas met enkele trekken de hoeveelheid verbruikt, onmiddellijk werd daarin door een nieuw balletje voorzientotdat lang zamerhand het bewustzijn en de kracht gingen ontbreken en men geheel scheen overgegeven aan de zinnelijke voorstellingendie geen edele maar allerlei lage en dierlijke indrukken ver melden. Het was in die omgeving niet langer uit te houdener ontstond een gevoel van walging in mijen ik verliet dat oord der hellediep in mijne ziel de slagtoffere bekla gende van dien afschuwefijkenmenschen ont- eerendenhartstocht." verzoek hem haar genadig en genegen te zijn." Ik zat daar, als een kind dat door eene snoepachtige kat de boterham uit de hand is gesnoept. De schaapsachligheid wilde weder te voorschijn komen. Om dit te vermijden sprong ik vlug op en sprak haar niet volkomen be schaafd toehetgeen zij met een vriendelijk lachje beantwoordde. «Mijne stamhouders zullen u ook dadelijk worden voorgesteldvervolgde Reinhold toen hij mijne verlegenheid niet bemerkte. «Catharine" zoo wendde hij zich tol zijne echt genoot «zij zijn toch in de nabijheidwilt gij ze niet hier brengen Zij knikte vriendelijk met haar lokkenkopje en verdween. «Oio Gods wil, iicinholdriep ik toen de deur achter haar gesloten was «is d eze alzoo uwe vrouwWaar en hoe zijt gij toch in de wereld aan deze engelin gekomen?" Reinhold streek bchagelijk zijn baard glad cn antwoordde«Jadat is raar toegegaan. In- Kennisgeving;. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeentedat het door den provincialen Inspec teur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier van liet Patentrecht over het vierde kwartaal van het dienstjaar 1879/80 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoortden 9. Juni 1880. Dc Burgemeester voornoemd VAN PERSIJN. AMERSFOORT, 10 Junij 1880. Ter verkiezing van een lid voor de Provin ciale Staten van Utrecht in het hoofdkiesdistrict Amersfoort op eergisterenDingsdag 8 Junij zijn 037 van 1030 kiesgeregtigden ter stembus Gemeenten. Getal kiezers. Getal opgekomen kiezers. Amersfoort. 410 245. Baarn 167 106. Bunschoten 82 46. Eemnes 64 40. Hoogland 86 54. Leusden 53 Renswoude. 26 15. Soest 121 87. Stoutenburg 21 13. 1030 637. getal stembiljetten 637. blanco en van onwaarde 6. geldige stemmen 631 volstrekte meerderheid. 316 Hiervan verkregen de Heeren Mr. P. F. A. KETELAAR, te Amersfoort 232 Mr. F. H. VAN PERSIJN, .190 J. W. L baron VAN BOETZELAERte Amersfoort 144 Jhr. J. MARTINI VAN GEFFENte Soest 63 W. van Beek1 G. J. baron van Ilardenbroek van Ammerstol 1 631 zullende diensvolgens Dingsdag 22 Junij e. k. herstemming tusschen dc twee eerstvermelde Heeren geschil Jen. De opkomst bleek uitermate talrijk, want trekt men van het officieel cijfer van 1030 de kiezers af, die overleden zijn, van woon plaats verwisseldenongesteld ziekop reis waren, enz., dan houdt men een éijfer van p. m. 900 kiezers over, die konden stemmen waarvan 637alzoo 70 procentter stembus opkwamenderhalve een zeldzaam bereikt getal. Dat er bijna geen sterumenversnippering geschieddeis mede merkwaardig. Bij de periodieke verkiezing van 4 leden voor de Prov. Staten van 11 Mei jl., kwamen slechts 413 kiezers ter stembus, dus waren er eergis teren ruim de helft meer kiesgeregtigde com paranten dan toen. Zondag, 13 Junij e. k., zal de godsdienstoefe ning in de Remonstranischc kerk te Amersfoort worden geleid door Dr. J. W. Bok, predikant te Amsterdam. Maandag jL is de herbesteding geschied der levering van het ligstroo ten dienste der troerien die van 10 Julij tot 21 Augustus de legerplaats bij Zeist betrekken en der voorafgaande en nablijvende detachementen. Aan den Ileer H. van Hees, te Utrecht, is de levering, behou dens goedkeuring van den Minister van Oorlog toegewezen voor f47.40 per 1000 kilo. Bij dien het u interesseertdan wil ik u de ge schiedenis daarvan gaarne mededeelea" De professor's vrouw trad weder binnenthans met drie lieve engeltjeswaarvan zij het jongste op den arm droeg. Zij zag er uit als de bekoor lijkste madamma. De leerlingewelke ik reeds had gezien, was de oudste, de beide anderen waren knapen van vijf en drie jaar. Ik kwam spoedig met hen op vriendscl jppelijken voet. «Lieve Catharinezeide de professor ein delijk tot haar«vriend Beutler wil gaarne wetenhoe ik met u in kennis ben gekomen mag ik het hem vertellen «Stel het tot morgen uit, liefste Gustaaf," antwoordde zij lachend«onze vriend heeft de vriendelijkheid hot middagmaal bij ons te ge bruiken en na tafel rijden wij naar uw Tusculan." «Dat is uitmuntendriep Reinhold, «waar lijk gij hebt gelijk. Top, gij blijft bij ons, lieve vriend!" En ik bleef. Wordt wrvolyd. de aanbesteding was de levering voorloopig toegewezen aan de firma H. Gerritsen te Amers foort voor f47.— per 1000 kilo. Aan Mei. Wed. A. L. van Gelder te Amersfoort is d 84 cents per kilo gegund de levering van 't vlccsch en a 08 ets. per kilo 't vet ten dienste dier troepen. De Ileer Dr. J. W. Doijer Jr.leeraar in de wiskunde en natuurlijke historie aan de 11. B., is benoemd tot leeraar aan de Rijks-Normaal school alhier. De schippersknecht L Tlialen van Hoogeveen is ter hoogte van Nijkerk over boord geslagen en verdronken. De begrafenis van den betreurden cn braven Cremcr geschiedde op cle algemeene begraaf plaats te 's Gravenbage. Vele letterkundigen schilders uitgevers vrienden cn belangstellen den hadden zich daar vereenigd. Afgevaardigden van corporation als Oefening kweekt kennis VondelNieuwlandPiilclui Studio waren aan wezig. De schilders droegen de slippen van de met kransen bedekte lijkbaar. In gevoelvolle en hartelijke woorden herdacht Ising den begaafden schrijver der Overbetuwsche novellenden trouwen vriendcn betreurde hij zijn te spoedig verscheiden. Ook de heeren mr. Greeve cn inr. llaltinga Raven roemden het karakter zoowel als de talenten van den afgestorvene. De eerste sprak namens de vrienden aan de Vecht, de tweede namens de Vereeniging Licht-Liefde- Leven. Innig aangedaan dankte ten slotte de schoonzoon van den afgestorvenede heer van Brakel, alle aanwezigen. Te Antwerpen zijn in ééne week 41 personen aan de pokken overleden. Te Rotterdam zijn thans 2 poklijders, als één van een schip uit Kroonstad cn één van een schip uit Antwerpen gekomen. In geheel Noord-Bra bant heerschen de pokken sporadischen te Roosendaal epidemiscn. Te Eindhoven is tot lid der Tweede Kamer gekozen Dr. P. J. F. Vermeulen met 1146 stemmenMr. D. II. van den Acker verkreeg 378 stemmen. Eergisteren viel te Alkmaar een treurig onge val voor. In de apotheek der firma Ansingh Sc Mesman ontstondbij het vervaardigen van vuurwerkeene ontploffing met hel noodlottig gevolgdat de daarmede zich onledig houdende bediendede heer Kannegieteronmiddellijk werd gedood en een tweetal zich in de nabij heid bevindende personen vrij ernstige kwet suren bekwamen. De slag was zoo geweldig, dat in de apotheek letterlijk alles werd ver brijzeld niet alleenmaar ook van de perceclen aan de overzijde der straat alle ruiten in stukken werden geslagen. De Nieuwe Rolt. Ct. behelst het volgende Onder de verzameling Handvesten van de stad Amsterdam Anno 1682 vindt men op het stuk van dienstboden eene door de «Heeren van den Geregte" gemaakte ordonnantie legen eene ook toenevenals nubij den dienstbaren stand bestaande zucht tot opschik. Het stuk luidt als volgt «En vermits sedert eenige tijd onder de Dienst boden sodanige uytterlijke Hovaerdy in 't dragen van KlederenKantenKrullenLokken Strikken, enz. is ingevoert dat 'er geen of weijnig onderscheijd tusschen de kledinge van haar Vrouwen en haar gesien kan wordenen dewyl 'tselve is strijdende tegen de betamelyk- heid en goede zedenbuijten cn bchalven dat de Dienstbodendie het selve uyl haar Loon niet kunnen bijbrengencn cgter willende met anderen gelijk staandaar door tol Ontrouw Dieverij en andere vuijlighcden ver vallen So hebben mync Heeren van den Geregte om daar in so veel doenelijk te voorsicn ge- ordonneert Sc gewillekeurtgelijk baar Ed Agtb. ordonneren en willekeuren bij desendat de Kameniers, DienstraeijdcnNaystersMinne- rnoere, nog andere Dienstboden hoe genaaint, welke in vaste Huur verbonden sijnna den eersten dag van Maij eerstkomende voor haar Boven-kicdcrenso lang sij dienen cn invasie Huur blijvenniet anders sullen mogen dragen als een modest en zedig kleelsijndc geen Zyde Fluweelnog Fclp beslaande in een Jak Sc een Schort, sonder dat de sclve Tab- bersSamarenBouwcns of andere dier gelijke Kledinge sullen mogen gebruijeken, gelyk sij ook in 't alderminsle niet en sullen mogen dragen eenige gemaakte KrullenStrik ken nog eenig ander dierlijke afhangendo Cicraatook niet eenige Kanten als mede geen Boortsel op Boven- of' Ündcr-KlecrcnGoud Gesteente nog Koralen. Alles op 't verbeurte

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2