grootste in zijn soort mag genoemd worden. Nog zijn tal vun kostbare geschenken van vorstelijke en andere personen ontvangen en dagelijks nemen deze nog toe, zoodat volgens berekening voor iedere klasse 5 of 6 prijzen kunnen bestemd worden, hetgeen later nog definitief bekend zal worden gemaakL De Pruisische spoorwegen zullen voor de zangers retourbiljellen van 8 10 dagen be schikbaar stellen en alle andere spoorwegen hebben verlaging van tarief toegestaan. Uil München schrijft men, dat in de Wor- nitz een ziekte onder de kreeften is uitgebroken. Honderden ziet men er dood op het water drijven. De strenge winter schijnt inzooverre gunstig op den landbouw gewerkt te hebbendal de larven van verschillende insecten doodgevroren zijn. Ten minste daaraan schrijft men o. a. toe het in dit jaar weinig voorkomen van meikevers in streken waar anders de meikeverplaag nog al sterk was. Pierre Leroydie elf personen door vergiftiging in levensgevaar gebragt had en deswege voor het Hof van Assises te Nancy moest verschijnen heeft zich in zijne gevangenis opgehangen. Te Marnaval bij Saint-Diziers is een hoogoven de grootste van Frankrijk hij produceert 80,000 kilo daags in de lucht gevlogen. Zes personen, waaronder de eigenaar van de fabriekzijn zwaar en een groot aantal ligt gekwetst. Op de Theems heeft een eigenaardige zwem wedstrijd plaats gehad tusschen een man en een hond. De afstand dien men moest afleggen was 16 kilometers. Na een kwartier was de hond 40 meter voor; na vijftig minuten gaf de man het op. De hond zwom echter voort en had binnen twee uur den weg afgelegd. Zondagavond waren in het tolgaardershuis te Bruinermond (Stadskanaal) eenige persenen aan het kaartspelen. Twee hunnerzekere Th., oud 22 jarenvan beroep glasblazeren de zoon van den tolraeester kregen twistdie zoo hoog liep dat nadat de twistenden buiten de deur gekomen waren, de tolmeeslerszoon het mes voor de dag haalde en er Th. een stoot mede in de onderbuik gaf tengevolge waarvan deze nederzeeg en oogenblikkelijk een lijk was. Men meldt uit Sleenwijkerwold van 26 Junij In 1861 huwde alhier, volgens de huwelijks- acte een wettige zoondie thansnu dezer dagen zijn vader, ook in gemelde huwelijks- acte genoemd overleden is, diens nalatenschap meende te kunnen aanvaardendoch daar komen verdere nabestaanden tegen op, bewerende, dat hij, die als wettige zoon in de huw.-acte is vermeldzulks niet isop gronddat zijn vader, die tot dit huwelijk bij notariëele acte toestemming gaf, reeds meer dan een jaar voor -de geboorte van gemelden zoon van zijne vrouw die bij de huwelijksvoltrekking tegenwoordig was en toestemming verleende, gescheiden leefde. Hoewel de huw.-acle vermeldt, dat hij te Sleenwijkerwold geboren en woonachtig is waar by thans nog woontis in de registers van den burgerlij ken stand dezer gemeente geen acte van geboorte te vinden. Bij het voltrekken van het huwelijk moet in die leemte zijn voorzien door overlegging eener acte van bekendheid, in 1861 door den Kantonregter te Steenwijk opge maakt. Aan de loling voor de militie heeft nij haar zag. Uier hield Reinhold eene kleine pauzewant ook ik was aan 't lachen geraakt en zelfs hij lachte mede over de herinnering aan het voor gevallene. Eindelijk vroeg ik: «En wat is er van Auguste geworden?" «De Pool moet ook lont geroken hebbenwant ook hij liet haar in de steek," antwoordde hij «later raakte zy uit de mode en huwde eindelijk een koopmandie wel niet zoo heel jongmaar toch tamelyk welgesteld was. Zij kwelde hem eenige jaren en veroorzaaktedoor hare on zinnige geldverspilling, zijn bankroet Thans leeft zij in zeer armoedige omstandigheden haar man is overleden en zij voorziet nu in haar onderhoud met les te geven in vrouwelijke handwerken." Toen dronk hjj zijn koflie uit, stak een andere sigaar op en vervolgde zijn verhaal. «Nadat mijn lachbui eenigszins was bedaard en ik er aan dacht den terugweg aantevangen werd ik zeer treurig te moede. Ik dacht aan al hel onaangename gebabbel, dat uit die ge schiedenis kon voortspruitenwant deze breuk voldaanalthans komt hij in de betrekkelijke registers voor als geboren te Sleenwijkerwold den Oden Aug. 1835, als zoon van zijne ouders ook in meergemelde huwelijks-acte genoemd. Men twijfelt niet of deze aangelegenheid zal langs den weg van regten worden opgelost, waartoe zoo men zegtbereids maatregelen worden genomen. Het geregtshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de bekende verduistering van brieven aan het Amsterdamsche postkantoor, in ons vorig nummer vermeld, tiet heeft daarbij den briefbesteller A. J. B. veroordeeld tot tucht huisstraf van vijf jaren. Het hof heeft voorts afgeleiddat de briefbesteller J. N. M„ de meu belmaker J. J. B. en de meubelmakersknecht J. F. M., die behulpzaam zijn geweest ter inwis seling van twee halve munlbulellen van f10, de wetenschap hebben gehad van de bedriege- lijke herkomst. Zij zijn onder aanneming van verzachtende omstandigheden, schuldig ver klaard aan medepligtigheid aan dat feit en respectievelijk veroordeeld tot cellulaire gevan genisstraf van één jaar, van vier en van drie maanden. Te Steenwijk is de klerk ten kantore van den Rijksontvanger aldaar gevankelijk naar Heereveen getransporteerd als verdacht van in zijne qualiteit frauduleuse handeling te hebben gepleegd. In 1883 vieren de Vereenigde Staten het lOOjarig jubileum hunner onafhankelijkheidsver klaring. Bij die gelegenheid zal er te New-York een wereldtentoonstelling gehouden worden. Tot dit doel vereenigden zich twee jaren geleden ongeveer 100 der uilstekendste kooplieden van New-York en kozen uit hun midden een comité. De eerste vrucht van zijn arbeid is de onlangs door het congres aangenomen bill betreffende deze tentoonstelling. In 8 dezer wet wordt der commissie het regt gegeven een inschrijving ie openen tot een bedrag van 12 millioen dol lars in aandeelen van 10 dollars. Ieder in schrijver moet bij het teekenen minstens 10 pet. contant storten. Ieder aandeelhouder krijgt stem in de later te benoemen commissie voor financiën. Te Reichenhall heeft men een tarief voor de broodbakkers, maar ook eene politie die het weet te handhaven. Daar zijn verscheidene bakkers bekéurd, omdat hun brood niet aan de bepalingen van het tarief beantwoorddezij hadden het te veel gewigt gegeven. Bakkersdie meer gewigt geven dan zij ver- pligt zijnbehooren zeker lot de zelzaamheden maar een politiedie ze deswege bekeurt overtreft hen toch in zeldzaamheid. Aan de Soer. Cour. wordt uit Solo o. a. ge schreven dd. 3 Mei De Lawoe is weer aan het spoken geweest. Te Gadoengan en Kemoening hebben zich voor eergisteren twee hevige schokken van aardbe ving doen gevoelea Hel. oordeel van een En- gelsch deskundige, ik geloof den heer Watson, die voor een tiental jaren de Merbaboe, de Merapi en ook de Lawoe beklom, schijnt dus juist te zija Toen hij op den top van den Lawoe was gekomen, het krater meer en alles wat daarbij behoort, had bezigtigd en onderzocht, zeide hij terstond«Deze vulkaan is niet uit gebrand, hij is slechts in rust. Niet lang na dezen zullen zich aardbevingen doen gevoelen door de geheele streekdie tot de Lawoe be hoort en wanneer de bronnendie aan de Lawoe zeer hoog liggen, beginnen warm te kon natuurlijk niet verborgen blijven. Ik zal u niet lastig vallen door blootlegging mijner toenmalige gevoelensmaar zal u beknopt het resultaat daarvan verhalen en dit was, aal ik mij voornam eene kortere of langere reis te ondernemenwelke ik noodig achtte om myne wetenschappelijke kennis te vermeerderen. Daar door ontging ik niet alleen de onaangename vra gen en inlichtingen omtrent Augustemaar wellicht nog eene andere eventueele onaange naamheid. ik waszoo als gij weeteen ijverig lid der jongelingsclub geweest en de Regeringen begonnen toen juist op deze vereemging te leltea Reeds had men mij van vele zijden gewaarschuwdechter op mijn goeden genius vertrouwendezou ik mij daaraan niet hebben gestoordindien mijne verhouding tot Auguste onveranderd ware gebleven. Evenwel op dit oogenblik zag ik het gewicht der waarschu wingen in en dit deed vooral mijn besluit rij pea «Mijn reisplan werd te ernstiger vastgesteld en verhaast door eene gebeurteniswelke ik u nu ook zal mededeelea" Wordl vtrvolgd. wordendan is een uitbarsting zeer nabij." De aardbevingen vallen reeds sedert een ge- ruimen tijd voor, en wel aan allo kanten van de Lawoede bewoners van dien berg moeten er nu maar op letten of de temperatuur van het water der bronnen hoogcr wordt." AMERSFOORT17 Junij 1880. Z. M. heeft benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Heycop, genaamd de Lange Vliet, {irov. UtrechtJ. H. van Schermbeektot leemraad van het waterschap de Billsche en Zeisier Griftprov. UtrechtG. H. L. baron van Boelzelaer; tot regter in de arr.-rcglb. te Zierikzee Mr. J. van BinsbergensubsL-griff. bij de arr.-regtb. te Arnhem. De Heer L. J. de Rochemont van Amsterdam is tot arts bevorderd. Ingevolge de in No. 2837 van 11 Junij voorko mende uitnoodiging van den Heer J. B. de Beaufort, voorzitter der Amersfoorlsche Afdee- lingom eergisteren te 's Heerenbroek de aldaar gevestigde inrigtingen tot boterbereiding naar de Dcensche methode te bezoekenwerd de reis daarheen aanvaard door circa een dertigtal hoofd- en afdeelingsbestuurderszoomede door eenige leden van het Utrechtsch öenootschap van Landbouw en Kruidkunde. Te 9 uren per Centraaltrein uit Amersfoort vertrokkenbe reikte men te 11 uren 16 min. het station Mastenbroek. De Heer de Beaufortdie toevallig met dien trein niet kon komenkwam eenige minuten later per sneltrein aan voormeld station alwaar deze door speciale welwillendheid van den Zwolschen Stationschef stopte. Na eene kleine wandeling werd de boeren plaats van den landman M. lloltland Jr. bezocht om aldaar de inrigting van Deensche boterbe reiding in oogenschouw te nemen welke door eenvoudigheid en min kostbaren aanleg uitmunt. De boter was overheerlijk van smaak. De kaas muntte minder uitdoch na eenige routine heeft men het goed vooruitzigt oo£ daarmede allengskens te slagen. De landman verklaarde dat hij voor deze boter hooger prijs dan de beste andere boter op de Kamper markt bedong. Hij berekende dat hij van de 40 liter room 18 halve kilo's boter verkreeg en dan nog zoete melk voor de kaas overhield. Na naauwkeurige bezigtiging en inlichtingen verliet men de boerenplaats en reed door de goede zorgen van den Heer Julius van Hasselt, van Kampen, in vier rijtuigen naar hel terrein der builensocieteit dier stad ennadat bezoe kers en paarden er innerlijk flink waren ver sterkt zette men de rytoer naar de model boerderij op 't Kampereiland voortalwaar de architect der stad Kampen alles in bijzonderhe den toelichttezoomede den lucht-hooibergdie door één persoon kan worden op- en negerge laten kunnende de geringe kosten daarvan slechts f530.anderen aansporen om zich zoodanigen aanteschaffenals belettende het hooibroerenbevindende zich in 't raidden de koker, die 't gevaar van brand belet. Leverancier daarvan is de Heer Dalhuizen te Kampen. Op dit schoonc Kampereiland ter grootte van 3500 bunders weiland zou men echter best handelen een lesje bij de Pruisische naburen te nemen omevenals zijvruchtboomendie veel voor- deeliger zijn, in plaats iepenbooraen rondom de boerderijen te planten. Naar Kampen teruggekeerd en eene genoe- gelijke rijtoer in deze schier belastinglooze stad makende doch zonder Kamperuijen te hebben geproefd werd vervolgens het reisje voort gezet naar 't kasteel Wiltenstein op Kamperveen. Dit slot, vroeger eigendom der graven van Rechteren, is een 7tal jaren geleden door den Heer van Hasselt Sen., lid der Ged. Staten van Overijssel, aangekocht, die aldaar zeer lief de Deensche methode in miniatuur toepast. De Heer van Hasselt ontving de bezoekers aller- charmantstbetoonde zich gul gastheer en zoowel zijn keurige wijn, als zijne lekkere Deensch-Holl. boter c. a. lieten zich heerlijk smaken. Inwendig extra-ferm daardoor opge knapt, bezigtigden de bezoekers de boerderij en na hartelijke dankbetuiging en handdrukken aan de Heeren van Hasselt Senior en Junior, werd de terugreis in opgewekte en amusante stemming aanvaard en volbragL Dit reisje heeft nut en leering verschaft en zal opvolgend voordeel aanbrengenvooral indien tevens anderendie te dier zake belang hebben, ook dat reisje willen maken. Als pligtraatigc finale dezer beknopte reis schets zij verschuldigden dank geplengd nan den Heer de Beaufortdie niet alleen het initi atief tot onderzoek der Deensche methode nam en de reis doelmatig organiseerde, maar mede zich daaromtrent in alle opzigten onbekrompen en genereus betoondewaarvoor de rcisgcnoolen au verdere heeren hem erkentelijk waren.

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2