Mr. F. H. VAN PERSIJN. Mr. P. F. A. KETELAAR, Mr. F. VAN PERSIJN, UIUfOOH H eene partij TK KOOP: gelegen te AMERSFOORT KNECHT OF LEERLING. Vrijdag jl. was het voor den heer W. Klomp en echtgenootebinnen-vader en moeder in het St. Pielers- en Bloklands-gasthuis te Amersfoort een blijde dag. De waardige oudjes vierden hun Ï2Jjarige echtvereeniging. Talrijke bewijzen van belangstelling vielen hun ten deel. Vele ge schenken van Regentessen en Regenten, van de verpleegden in dat gesticht, van Heeren Bijbelcommissarissen van Wijk Breulwaartoe ook de heer Klomp behoort, en van anderen werden hun vereerd. Het zal gewis veler har telijke wensch zijn, dat Goa dezen braven lieden nog vele jaren het leven en de gezond heid schenkt. Volgens het Weekblad van den Boekhandel heerscht in Denemarken en Noorwegen een zoo groote verwarring op taalkundig gebied dat in eerstgenoemd land althans geen twee schrijvers worden gevondendie dezellde taal regels volgen. Zoo erg is het hier nog wel niet, maar wij zijn op weg om er toe te komen. Verscheidene onzer beste hedendaagsche auteurs houden er ieder een schrijfwijze op eigen hand op na. MultatuliTen Brink en anderen schrijven ieder op eigen trant Dit moge aan hun werken iets karakteristieks gevenhet prestige van de taal wordt er niet door verhoogd en de lectuur er evenmin altijd door veraangenaamd. Iemand die de gewone taalregels heeft geleerd kan zich geen rekenschap geven van de motieven van zoodanige eigenaardige schrijfwijzen en er gert zich eenvoudig aan de in zijne oogen on willekeurige verminking van de taal door mannen die hij als de eerste letterkundigen van zijn land erkent. De vreemdelingdie zich op de studie der Nederlandsche taal toelegt, zal van som mige auteurs vermoedendat zij in een voor hem onverstaanbaar dialect schrijven. Zoowel voor de waardigheid onzer taal zelve als ter wille van het lezend publiek, zou het o. i. hoogst wenschelijk zijn dat de schrijvers indien het hun doel is eenvoudig zuiver Neder- landsch te schrijven, het over de te volgen regels eens konden worden en dat een einde aan de Babylonische spraakverwarring werd gemaakt. Door den kantonregter te Rotterdam werd eergisteren eene Rotterdamsche modiste tot eene boete van vijf gulden, of gevangenisstraf van één dag veroordeeldter zake dat zij een meisje beneden 12 jaren (oud 11 jaren) had gebezigd tot het rondbrengen van dameshoeden bij hare klanten en het doen van boodschappen die op hare zaak betrekking hadden. Een vreeselijk ongeluk had bij het station Loumes plaats. Het tweejarig jongetje van een wisselwachter bevond zich op den spoorweg, toen juist een trein aankwam. De moeder zag 't gevaarwaarin haar kind verkeerde snelde toedoch zij kwam te laatmet 't kind werd ook zij door de locomotief verpletterd. Zekere C.mijnwerker te Montigny-sur-Sam- brehad een hevigen twist met zijne vrouw hij vertrok, zeggende dat hij zich ging verdrinken. Hij sprong inderdaad in het water, doch werd door eenige werklieden gered. Hij ging verder en sprong weer in de rivier en werd weder geredhij herhaalde eene derde maal dit spel werd weder uit het water gehaald en beloofde aan zijne reddersdat hij niet meer op nieuw zou beginnen. Hij ging toen echter naar den spoorweg en legde zich op de rails op 't oogen- blik dat een trein aankwam. De conducteur be merkte hem echter nog bij tijdssprongmet gevaar van zijn levenvan den trein en slaagde er in den hardnekkigen zelfmoordenaar te red den. Cis in verzekerde bewaring gesteld. In de speelhel Monaco won een Mecklen- burgsch jongeling binnen twee dagen 300000 francs. Den volgenden ochtend was echter al zijn geld verdwenen. Ook zijn kamerdienaar, veeljarig bij zijne familie in dienst, was ver dwenen. Hij telegrafeerde dit aan zijn vader doch ontving spoedig antwoord dat zijn kamer dienaar zich in de ouderlijke woning bevond want de trouwe dienaar had aldaar hel gewon nen geld in veiligheid gebragt, omdat hij vreesde dat zijn jonge meester dit geldop dezelfde wijze waarop hij het wonte Monaco weder zou verliezen. Hoe rustig en vredelievend het in Ierland gesteld is na de expiratie der bedwangwettcn met hoe vol vertrouwen de ministers op de lersche bevolking konden rekenen als loyale on derdanen van Koningin Victoria blijkt bij voort during ten sterkste. Als bewijs kan gelden dat in hel laatst der vorige week nabij Westport een spoortrein met geweerschoten is begroet, heeft tot haren Candidaat voor het lidmaatschap der Provinciale Staten gesteld den Heer: Hur g emee ster van Amersfoort en noodigt de Kiezers beleefdelijk uit bij de herstemming op Dinsdag, 22 Juni 1880, hun stem op genoemden haren Candidaat te willen uitbrengen. Namens de Kiesvereeniging Amersfoort, A. J. BOS, Voorzitter. H. LEINWEBER, Secretaris. De Kiezers in het Hoofdkiesdistrict Amersfoort, worden uitgenoodigd Dingsdag 22 Juni a. s. voor de verkiezing van'een lid voor de Provinciale Staten van Utrecht, bij herstemming, hunne stemmen uittebrengen op den Candidaat der Vereeniging den Heer Oud-Rechter te Amersfoort Amersfoort, 10 Juni 1880. Namens het bestuur, A. KAMERBEEK, Voorzitter. A. A. HAMERS, Secretaris. Eenige kiezers in het hoofdkiesdistrict Amersfoort meenen bij de aanstaande herstemming ten zeerste te mogen aanbevelen Burgemeester van Amersfoort, die gedurende vele jaren geloond heeft een krachtig voorstander te zijn van al wat goed en nuttig isen zich in velerlei betrekkingen heeft doen kennen als een bekwaamwerkzaameerlijk en onpartijdig manvan wien men met grond verwachten mag dat hij de belangen der Provincie kracht»e zal voorstaan. met scherp wel te verslaanen dat eveneens een huis op 8 mijlen van Westport aan ge weervuur heeft ten doel gestaan. Een die staaltjes staan lang op zich zelve. De drijfveeren zijn wel te gissen. Tot het onbekend blijven der bedrijvers werken kwaad- en goedgezinden medede eersten uit wrokde anderen uit vrees. Nog een boos en wreed bedrijf is Vrijdag nacht begaan op de goederen van markies van Hadforth. Daar zijnin afwezigheid misschien opzettelijke afwezigheid der bewakers want in Ierland kan geen vertrouwen heerschen zeker door eene bendewant cnl ele personen konden zulk vernielingswerk niet volbrengen alle volièresdie zeer uitgestrekt w iren open- fjebrokenwaarin ongeveer een duizendtal jonge aizanten zich bevonden. Men heeft er bij de 700 van teruggevonden, allen den nek omge draaid. In Gelderland wordt voor het hooigras hooge prijzen besleed en het hooi van 't vorige jaar vindt gretige koopers. Met genoegen ontvangen wij door de Dagbladen vrij gunstige berigten over 't gewas. Burgerlijke Slaud van Amersfoort. GEBOREN10 JunijGerrit Janz. van Peter van Eldert en Hendrika Terbeest. 12 Junij, Teunis, z. van Pieter Groenewoud en Albertha van Nieënburg. ONDERTROUWD: 17 Junij, WUlem van Dierraen en Willerapje Bouwman. GEHUWD 16 JunijSalomon Jacob Cohen en Hanna de Vries. OVERLEDEN 13 JunyMozes Schönfeld 46 j. ongeh. Francisca de Louwer, 5w. Evertje Brandsen67 j. ongeh. Jacobus Lobel, 20 m. 15 Junij, Gerrit Jan Iluygen 14 j. 16 Junij, Gerrit Meerveld, 7 w. Johan Lappain10 j. 47 JunijJacoba van Loenen13 j. A D V~E RTENTIEN. Heden trof ons en onze kinderen de gevoeligste slag des levens, door het overlijden van onzen veelbelovenden en beminden oudsten Zoon GERRIT JAN. De Heer heeft hem lot zich geroepen in den jeugdigen leeftijd van circa 15 jaren. A «SCOORT G" "UIJGEN Jr" OT» 111UÜUGESlN-Ri. De Heer en Mevrouw DE LOUTER Willink beluigen hun oprechten dank voor de zeer vele bewijzen van deelnemingin hun treffend verlies. De Héér en Mevrouw BIERMAN de Louter en de Heer en Mevrouw COST BUDDEde Louter, betuigen hun oprechten dank voor de zeer vele bewijzen van deelneming den laatsten tijd ondervonden. Amersfoort 14 Juni. De Deurwaarder KLEBER is voor- mLpf nemens op Dingsdag don 22. Juni 1880des namiddags ten één ure onder de Beurs op de Hof te Amersfoort, publiek om contant geld te VERKOOPEN: waaronder STAMROZEN, BOL- en STRUIK-BEGONIA'S GRANIUMSFUCHSIA'Senz. Op den dag van den verkoop te zien van 's morgens 9—12 ure. Een bakker te Amersfoort vraagt tegen Augustus een Met brieven of liefst in persoon zich te ver voegen Bureau Amersfoort sche Courant iusscken de Utrechtsche- eu Slijk- poortbarrières. Te bevragen bq den Heer W. VAN GELDERmr. TimmermanKampstraat te Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 3