brengen. Mel verbazing zal men vernemendot Ismael-pachazoolang hij nog Khedive was voor eene vrouw gewoonlijk 2040,000 fr. betaaldezoodat deze vrouwen us een kapitaal vertegenwoordigen van 1,200,000 l'rs, hetwelk echter in waarde daalt, naar gelang de jaren dezer vrouwen klimmen In de kunstwereld te Parijs wordt tegen woordig veel gesproken over Villegar, een i'ong Spaansch schilder, die zijn atelier te Rome leefL Een van zijn laatste stukken Un Battesimo (doopplegtigheid) geheeten, is dezer dagen door een rijken Amerikaanden heer van der Bilt voor de verbazende som van 130,000 fr. aan gekocht. Dit berigt maakte zooveel sensatie te Parijsdat de zaal van den kunstkooperwaar het kostbare stuk tentoongesteld wasletterlijk bestormd werd door belangstellenden en nieuws gierigen, totdat de politie er zich in mengde, en den ingang verbood aan ieder, die geen uitnoodigingskaart kon vertoonen. De doop heeft plaats in eene kerk van Seviliaen de kunste naar heelt op bewonderenswaardige wijze niet alleen de figuren zijner hoofdpersonen, maar ook velerlei détails weergegevenals de ge kleurde glazen waardoor het licht betooverend valthet geborduurde gewaad des priesters, enz. Een nieuwe ster aan den muzikalen hemel. Mme Sembrieb, wier naam voor eenige dagen onbekend waszweeft thans sedert haar debuut in de Lucie in Covent Gardenop aller lippen. Zij is een leerling van Lampertien speelt even goed piano en viool als zij zingtgetuige hare voordraglen van de Concertos van Vieuxteraps en de Fantaisie Hongroise van Liszt, die op de Duitsche feestconcerlen een schitterend succes hadden. Een staaltje van Russische spilzucht Den 11 Junij vierde de Russische graaf Tschernadieff te Clarens een feest, dat wel zijn weerga aan de oevers van het meer Leman niet zal vinden. Niet minder dan 1200 gasten waren genoodigd. Een extra-trein van Parijs was door den gastheer ter beschikking van de leestgenooten gesteld. De eerste Parijssche pyrotechnicus had een vuurwerk vervaardigd dat 40.000 fr. kostte. In alle cafés werd over het feest te Clarens ge sproken cn de stoombootmaatschappijen hadden extra-booten in de vaart gebragt voor de vele bezoekers van het vuurwerk. Ten 7 ure zou de Ficelle het publiek van Lausanne naar Ouchy brengen, ten 61 ure was het te Ouchy reeds zwart van de menschen. De extra-boot Bonivard kon ter nauwernood de menigte passagiers be vatten. Zij moest reeds eenige minuten voor den bepaalden tijd afvaren. De geheele kade te Clarens was door drie reijen lampen verlicht. Ten 9J ure begon het vuurwerkdat in grootsch- heid alle beschrijving te boven gaat. liet slot stelde een reusachligen vuurspuwenden berg voorwelke den oever helder als de dag ver lichtte. Ten 10.20 ure was alles afgeloopen. Het kostte dus 1000 fr. per minuut. In Berlijn loopen weder een paar menschen om het langst. De bekende Engelschman Freeman heeft eene weddingschap met een Duilschen grenadier, die, ofschoon eerst 23 jaren oud, reeds de verwonderlijkste bewijzen van onver moeidheid en vlugheid gegeven heeft. Zes dagen achter elkander moeten de twee wedloopers telkens in 9 uren 45 Engelsche mijlen afleggen. De DuitscherKapernick geheetenhoopt den Engelschman met gemak te overwinnende man o. a. kan 7 i 8 Engelsche mijlen in flinken draf afleggenzonder er zelfs warm bij te worden. Aanzienlijke weddenschappen zijn op hem aangegaan. In het panopticum te Dresden is tegenwoordig een ledikant tentoongesteld, dat den naam draagt van «sta op." Dat ledikant is zoo ingerigt, dal het dengeen die er in slaapt, dwingt op den bepaalden tijd op te staanal is zijn slaap ook nog zoo vast. Een wektoestel steekt namelijk bij het uurwaarop het werk gezet iseen licht aanen als dan hetgeen spoedig ge schiedt de wekker afgeloopen is en de slaper nog niet opstaat, weigert het lcdikand meedoogenloos zijne luiheid verder in de hand te werkengaat uit elkaar en werpt hern op den grond. Of zulk een «vvekbed dal eene vrij onzachte manier van wekken heeft, veel aftrek zal vinden, blijft nog de vraag. Een melkboer te Arasterdamwiens kippen last van ongedierte hadden poogde ze daarvan te bevrijden en 't hok te ontsmetten door middel van petroleum. Het hok stond tegen een laag huisje. Zondag namiddag geraakte dit hok in brand engevoed door de petroleumstegen de vlammen zoodanig opdat ook de dakgoot van het huisje begon te branden. De brandweer was als gewoonlijk vlug bij de handen stuitte de vlammen bij tyds. De boer heeft geenkippen- levens te betreuren, doch de buren waren alles behalve gesticht over zijne proefnemingwaar door hun have en goed bedreigd was. De Trov. Dr. en Asser Ct. behelst Te Weslerbork was de harddraverij het neusje van den zalm en toen ik daar aan de eene zijde van de kampplaats stond, die tot aan het eind even als de tegenovergesteldegeheel met eene bonte menigte bezet wasen aan een We'ster- borker vroeghoeveel menschen zouden hier wel zijn te tellen keek hij mij aanevenals een heel verstandig en tevens zeer voorzigtig inwoner van zeker Drentsch dorpdie op mijne vraagom met hem aan de praat te komen «wal dunkt u van 'tweer?" mij een kwartier naar 't antwoord liet wachten en eindelijk zeide «ja't weer «Hoeveel menschen zijn hier wel bijeen?" ik deed dezelfde vraag aan een manin dienst van de ongerepte maagd Justitia en dadelijk had ik antwoord. Een agent van politie en een soldaat geven onraiddelijk bescheid. «Kunt gij schrijven?" vroeg een Gouverneur van Drenthe eens aan een sollicitant naar een gemeenteveld wachters-plaats. «Ja'Excellentie was het antwoord. «Ga dan zitten hernam de. Gou verneur en schrijf «wal gij wilt, op dit vel papier!" De man kon niet schrijvenmaar ging zitten, maakte het blad vol haken en oogenen gaf het den hoogen Staatsdienaar. «Ik kan dat niet lezen 1" zeide deze. «Om u de waarheid te zeggenik ook nietantwoordde de sollici tant. «En toen ik vroeg, kunt gij schrijven? hebt gij gezegd ja." «Ik ben soldaat geweest sprak de man, en geen soldaat zegtik kan niet!" Op mijne vraag: «hoeveel toeschouwers?" antwoordde een agent van politie«wel twee duizend 1" In de afgeloopen week is te Darmstadt een dood vonnis ten uitvoer gelegd de veroordeelde was beschuldigd zijne moeder vermoord te hebben en de jury had hem daaraan schuldig verklaard hoewel hij bleef ontkennenen die ontkentenis hield hij vol tol zelfs op den trap van het schavot. Sedert meer dan 20 jaren was in het Groothertog dom Hessen geen doodvonnis voltrokkenen de thans regeerende groothertog heeft nu voor de eerste maal een doodvonnis bekrachtigd. kussen. Een grijsaardmet een echt apostel gelaat, met nog vol en sneeuwwit hoofdhaar en baard wiens gelaatstrekken van kommer en ellende getuigdenlag op het bed. In een anderen hoek was op den houten grond een tweede strooleger opgeslagenwaarop de kleine ontslapen Ijjder lag. Er heerschte echter overal de grootste zindelijkheid en de frissche lucht stroomde door hel geopende venster naar binnen. Jk was diep geschokt, toen ik in de stulp tradwaar jammer en nood zich genesteld .hadden. Maar ik was tevens bezield inel op rechte bewondering en ware hoogachtingtoen ik vernamdat niemand het kleine achtjarige meisje uitgezonderdzich om de ongelukkigen had bekommerd en dal dit zwakkeonder den druk der ellende lijdende wezenhet werk moest doendat in eene huishouding onont beerlijk is, al is het ook nog zoo gering. «Grootvaderzeide zijtoen ik met haar binnentrad«daar komt de goedevreemde heer doctor «Is het de engel, die de Heer ons gezonden heefttoen wij hem in den nood aanriepen dal hy ons redden zou vroeg bij eu beproefde zich opterichten, 'tgeen zijne krachten hem evenwel niet toelieten. Ik snelde op hem toeom hem dit te be letten en den stroom zijner dankbaarheid tegen- tegaan want ik gevoelde mij diep beschaamd dank inteoogstenwaar ik mij bepaald plicht verzuim omtrent de lijdende menschheid te verwijten had. Want hoe weinig had ik gedaan in verhouding tot hetgeen ik had kunnen en moeten doen. Ik trachtte mij thans dadelijk op de hoogte van zijnen toestand te stellen. Hij leed aan de zelfde ongeneeslijke kwaaldie de ontslapen kleine had. Kommer ontberingen en een 68jarig leven vol moeielijkheden hadden zijne krachten ge sloopt en zijne levensgeesten zouden binnen weinige dagen uitgedoofd zijn. Alleswat ik hier kon doen, was om hem zijne laatste le vensdagen zoo gcnoegelijk mogelijk te maken. Ik deed hetgeen mijne krachtenen middelen gedoogden. Hij had het huisje slechts gehuurd en in het huisje was niets te krijgenwant de eigenaar was een arme dsglooner en met zijne vrouw aan 't werk. War dl vervolgd. R p ii ti i s g o r i n De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te welen dat de processen- verbaal van inlevering en opening der stem briefjes ter verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten in afschrift aan het Raadhuis zijn aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoortden 23. Juni 1880. Burgemeester cn Weihouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, VAN PERS1JN< W. L. SC1IELTUS. AMERSFOORT, 24 Junij 1880. Ter verkiezingby^ herstemming, van een lid voor de Provinciale Staten van Utrecht in hel hoofdkiesdistrict Amersfoort op eergis teren, Dingsdag 22 Junij, zijn 641 van 1030 kiesgeregtigden ter stembus opgekomen als Gemeenten. Getal kiezers. cla' °Pbe^omen Amersfoort. 410 Baarn 167 Bunschoten 82 Kemnes 64 Hoogland 86 Leusden 53 Renswoude. 26 Soest 121 Stoulenburg 21 1030 getal stembiljetten 041. blanco en van onwaarde 7. geldige stemmen 634 Hiervan verkregen de Heeren Mr. F. H. VAN PERSIJNte Amersfoort 319 Mr. P. F. A. KETELAAR, 315 zoodat is gekozen de Heer Mr. F. H. VAN PERSIJN, burgemeester van Amersfoort, ter vervulling der plaats (tijd van aftreding in Julij 1883) van den Heer Mr. J. 11. M. baron Mollerus van Westkerkediewegens zijne optreding als 's Konings Commissaris in Gelder land ontslag nam als lid der Pr. St. van Utrecht. De opkomst der kiezers was alzoo zeer ruim. Bij de verkiezing op 8 Junij jl. zijn 637 kiezers opgekomen. Bij de periodieke verkiezing van 4 leden voor de Prov. Staten van Utrecht op 11 Meijl. kw amen slechts 413 kiezers ter slem bus. De Heer Mr. van Persijn heeft de benoeming tot lid der Staten van Utrecht aangenomen. In het laatst dezer maand is het honderd jaar geledendat de eerste Zondagschool in Engeland is opgerigL De onderwijzeressen en onderwijzers van de verschillende zondagscholen te Amersfoort zullenmet hunne leerlingen aanstaanden Zondag namiddag, in de St. Joris Kerk, gezamenlijk dit feit herdenken. Van het op korten afstand van Amersfoort gelegen landgoed «Zandbergenonlangs door de heeren Wolff te Elburg gekochtis thans een gedeeltebevattende het heerenhuis5 bun ders weiland enz. verkochten wordt nu, naar men verneemtbedoeld op dal gedeelte eene inrigting der «Maatschappij tot verpleging van weezen in het Huisgezin" te stichtenalsdan zeer gunstig gelegen aan den spoorweg tusschen Amersfoort en Nijmegen. Blijkens nevenssL advertentie heeftmet de schroefstoomboot «Burgemeester van Amers foort" Zondag 4 Julij's morgens 8 uren aan- tevangeneene pleiziervaart van Amersfoort en van den Baarnschen Dijk naar Marken plaats, die zeker alleraangenaamst belooft te zijn terwijl het bezoek aan dit merkwaardige eiland en zijne bewoners eveneens groot genoegen zal opleverenwordende het niet alleen steeds sedert eeuwen door vele landgenootenmaar dikwijls door een groot getal voornamebe schaafde en hoog wetenschappelijke reizigers uit het Buitenland bezocht cn in Ulustratiën en andere werkentijdschriften enz. ook in vreemde talen vindt men zeer intéressante beschrijvingen omtrent Markenzijne bewoners enz. De wakkere stoombootondcrncmcrs verdienen veler dank voor het organisceren lot zeer matigen prijs van dit traject met daaraan verbonden visite aan 't eiland en is het te hopendat vele ingezetenen van Amersfoort, Baarn enz. Zondagochtend 4 Julij e. k. op de stoomboot zullen aanwezig zijnora zich het genot van dit lieve zomersch zuiderzeereisje te gunnen dat mede van zeer weldadigon invloed- op do gezondheid zoowel van dames als van heeren zal zijn. By Koninklijk besluit is bepaald dat de kiezers. 283. 80. 29. 34. 66. 37. 16. 79. 17. 641.

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2