In Mei jl legerden lo Zwartsluis drie Haag- tche hoeren hij don logementhouder Schrijver aldaar. Het naehlregistordal elke logement houder houden moetwerd door die hoeren mot pol lood ingevuld. Deze registers moeien op de dorpen vóór den 5en van elke maand aan den burgemeester ter viseering worden aange boden. hen ;l Junij zond S. zijn register naai den burgemeester. Den volgenden dag zond de burgervader het register terug met de kolossale aanmerking dal hel register niel in orde was omdat hel mei potlood ingeschreven was. S. meende zijn pligt gedaan le hebben en liel hel register eenvoudig leggen. Enkele dagen latei- verscheen erhter een rijksveldwachter, vroeg inzage van T registeren maakte proces-verbaal tegen S. op, omdat liet register niel was ge viseerd. S werd gedagvaardliel den burge meester als getuige a décharge oproependie natuurlijkonder eede getuigdedat S. op 3 Junij hel register had aangeboden, maar dat het om de wanordelijkheden daarin voorko mende was gerenvoyeerd. S. werd vrijgespro ken, de kosten le dragen door den Staal. De as van een waggon, met eijeren geladen komende uil Italië is tusschen de stations Gin- gelom en Rosoux-Goyer gebroken. Aldeeijeren werdcfti aan stukken "geslagenen de waggon scheen in een rcusachligen eijerkoek herschapen. Dr. Vitus Bruinsma te Leeuwarden schreef, naar het oordeel van den heer P. Bekkerstads- dansmecster te Groningenpresident van de Nedei landsche dansvereeniging en docent aan de school voor middelbaar onderwijs voor meisjes ongepast over het dansen en mei minachting over de betrekking van den heer Bekker. «Het dansen - zoo schreef Dr. Vitus Bruinsma - wordt slechts gediend in benaauwde zalen en in 't middernachlsuur." De heer Bekker van zijn kant beweert dat het dansonderrigt onmisbaar is voor de jeugd en dat men ook niet onverschillig mag zijn of de jeugd al of niet, toeneemt in uiterlijke beschaving. «Die beschaving - zegt de heer Bekker - kan bevorderd worden dooi een besehaald onderwijs, naar den regel van den caihechisinus van het .dansen en dit zullen de duizenden van vroeger en ook mijne tegenwoordige leerlingen aan het middelbaar en lager onderwijs getuigen, althans gevoelen. De uitdrukking van Dr. Vitus Bruinsma dal het dansen slechts wordt gediend met hij gende borst, is mij onbegrijpelijk van iemand, die toch wel eens een gedistingeerde partij kon hebben gewoond. Wel is waar is het niet te ontkennen dat er overdrijving kan plaats hebben ■en men te hartstoglelijk te werk kan gaan maarkan dat dan alleen bij het dansen plaats hebben Wat zou er dan niel moeten door- -gezohrapt f" De heer P. Bekker eindigt in de overtuiging -dat Dr. Vitus Bruinsma eenigszins zal moeien bekennen, dal hij in dezen danslwist uit drukkingen deed, die inhumaanonbescheiden en on waai* zijn." Uit Amsterdam wordt gemeld «Mijn goed, kalm, gemüthliches Amsterdam -van voor een jaar of tienik herken het naau- welijks meer. Er lacmet uitzondering van de Kajverstraat en de daarop uitioopende straten over het geheel zoo iets rustigsiets Zondag morgenachtigsvoornamelijk over de wandel- wijken der stadde Heeren- en Keizersgracht. Thans echter weet ge uw leven ter nauwernood te hergen. Hier snort u een tram, ginds een fiaker voorbijoveral leven en gedruisch gerij en geroseen waar geroezemoes" zooals de oudere luidjes hier zeggen en het is waarlijk geen wonderdat men langzamerhand begon jn te ziendat wat minder haast geen kwaad grijpelijk zijnhoe iemand de gebraden duiven zoo in den mond kunnen vliegenindien ik aiiet reeds wist dal gij een geluksknol zijl." «Maar waarom huwt gij niet?" vroeg Rein- hold; «gij hebt vroeger reeds van trouwen gesprokeotoen ik u de laatste maal zag." «Jadat is eene droevige geschiedenis benam ik, «en kon alleen iemand gebeuren die een ongeluksvink is." «Ach," riep F-lorentine uit«mijn waarde vriend vertel ons dat eenswij willen dan xien, of wij u afdoenden troost kunnen bezorgen." «IJ iet* te weigeren lieve Mevrouw zou eene «nisdaad van Majesteitsschennis zijn omtrent eene Koningin onder hare zusleren. Weet danin een w oord gezegd dal ik ccn jaar lang hevig verliefd wasdikwijls liet voorwerp mijner aanbidding zag maar bij haar mijne verklaring nog niel had durven afleggen. Toen op zekeren dag zieb daartoe de gelegenheid aanbood en ik zou kunnen. Haast je naar nietIk had volstrekt geen plan om haast te makenofschoon ik dien raad nog ettelijke malen moest hooren op inijn weg naar het nieuwe paleisdal gisterenavond voor eenige genoodigden en heden voor het publiek geopend wordt. Ik bedoel het... ja, ik zoek naar een geschikt woordwont paleis deugt ook nielik bedoel den lusthof, dien de heer Krasnapolsky hier in de Wannocsstraat naast zijn oude koffiehuis geopend heeft. Haast je maar nietOf men binnen of bui- lensliHis vertoeftoveral klinkt u hier duizend maal op een dag die raad in de ooren. Haast je maar nielEen vrienddie bij u binnen treedt en U gemakkelijk neergevleid vindt in een luijen stoel, na een goedgeslaagd diner, met een Havana in den mond en net over schotje van uw «halfje" voor uzal toch niet nalaten u dien raad te gevenhoewel gij waar lijk gpene enkele beweging inaakt die aan veel haast doel denken?" Rochcfort en een aantal Communemannen zijn weder te Parijs. Het dolzinnige Parijsche volk heeft dien communard een ontvangst bereid of het een koning golddie zegevierend uil den strijd was gekomen. Aan het slation van den spoorweg werd Rochefort door ongeveer 6000 fiersonen opgewachtbenevens door 2 Kamer eden Lockroy en Laisanl en de geheele redactie der Lanlcrne met roode cocardes in het knoops gat. Toen de trein stilstond werd hij als 't ware uit den waggon gedragen't station uitterwijl de menigte onder 'l zingen der Marseillaise zóó opeen drong om den corpulenlen volksopruijer le ziendal al de ruiten van de vestibule in het slation stuk gingen. Door zijn juichende vrien den werd Rochefort toen gebragt naar een ilacrewaarvan het paardhetzij door ouder dom hetzij uil schrik voor de razende menigte niet op gang kon komen. Door zweepslagen ging eindelijk het stomme beest stapvoets ver der, gevolgd door een juichenden stroom van menschendie steeds aangroeide en op de Place de la Bastille een ware menigte geworden was. Uit tien duizend monden tegelijk weer galmde nu de Marseillaise. En nog altijd wies dc menigte aan zoodat op 't laatst op de place de la Rcpublique de toevloed zoo groot was dal Rochefort tiet geraden vondzich te ont trekken aan deze dolzinnige ovatie. Hij steeg uit het rijtuigmompelde een woord van dank cn viugtte in een zijstraatwaar de volksmassa hem verloor. Aldus werd deze communeinan gevierd Zooals wij reeds vroeger mededeelden is in den nacht van 29 op 30 Junij te Schwerin door middel van inbraak en inklimraing dooreen venstereen grovte dielslal van brieven met geldswaardentot een bedrag van ongeveer 100,000 Mk., gepleegd. Op verzoek van de autoriteit aldaar werd door den president van politie te Berlijn den 1 dezer de commissaris voor crimineele zaken Höft gezondenaan wiens omzichtige beraoeijingen na een negendaagsche werkzaamheidin weerwil van zijne volslagen onbekendheid met de plaatselijke aangelegen heden het gelukt is Ll. Zaterdag de vrouw van den postconducleur Schuldt uit Schwerin die van den diefstal verdacht werdlot bekentenis le brengen en de gestolen banknotentol een gezamenlijk bedrag van ongeveer 100,000 Mk., in den groothertogelijken slottuin te Schwerin begravente vinden. Gisterenochtend is te Amsterdam aan het eind van de Kleine Kallenburgerslraal een inoord gepleegd. Een man heeft zijne vrouw die bij hein onder verdenking lag van onbehoorlijke gemeenschap met een marinier, den hals, ja bijna het hoofd afgesneden. haar het jawoord vroegantwoordde zij mij lachend: «mijn beste mijnheeru komt precies een half uurtje te laatwant juist is de post vertrokken met mijnen brief, waarin ik een vriend mijns broeders in Hamburgdie daarop reeds sedert cenige weken aandrong, het ja woord heb gegeven I" Reinhold en Florentine gaven hemechter niel zonder eenigszins daarbij te lachenhunne deelneming in zijnen tegenspoed te kennen, doch verzekerden hem dat hij weldra gelukkig zou trouwenmits hij zelf zich er niet mede zou bemoeienen zonder te zoekeneen voudig hel meisje zou huwendal z ij voor hem zouden kiezen. Hij bewilligde daarin zij hielden hun woord, zoodal ook hij eene goede lieve vrouw ver kreeg, waarmede hij zeer gelukkig was en zoowel hiials zijne vrienden ophielden hem «onge luksvink" te noemen. AMERSFOORT, 15 Julij 1880. De Staatscourant van heden behelst het Kon^ besluit van 3 Julij 1880, houdende beslissing van het geschil tusschen de prov. Utrecht en de gemeente Amersfoort over het herstellen en het onderhouden van den weg van die gemeente naar Oud-Lensden, welks conclusie luidt: «Gelet op art. 148 der wet van 6 Julij 1850 (Staalsbl. No. 39) hebben goedgevonden en verstaan te beslissendat de gemeente Amersfoort vcrpligt is den weg van die gemeente naar Oud-Lcusden in behoorlijken staat te herstellen en voortdu rend te onderhouden." Door Z. M. zijn benoemd tol officieren van gezondheid 2e kl. bij het leger in Oost-Indië de artsen L. J. de Rochemont cn A. A. Gerscn. In plaats Vrijdagavond 23 Julij, zooals aan vankelijk was bepaald zalingevolge nader ontvangen bcrigthet groot concert van het «Berlijnsche Koninklijke Domkoor" in Amicilia te Amersfoortvolgens nevensst. adv. worden gegeven Donderdagavond 22 Julij en als om strijd gewagen de bladen der steden, alwaar hel koor concerten gaf, met den hoogslen lof van de uitmuntende uitvoering der voorge dragen vocaalcorapositiën. Eenieder was daarover opgetogen en allen waren dankbaar en voldaan over het ware en zelden geëvenaard kunstgenot dat is verschaft Naar wij vernemenzal de heer de Neut van Arnhemop primo Augustus e. k. als kapelmeester bij het muziekcorps van hel regi ment rijdende artillerie te Amersfoort in functie treden. Maandag 12 en Dingpdag 13 Julij hadden de toelatings-examens aan dc lloogere Burgerschool te Amersfoort plaats en de uitslag was dat zijn toegelaten tot de 1e klasse, S. A. Cramer, L. M. M. Ermeling, C. Fuchter, J. C. Rijfsnijder en J. W. Smittvoorwaardelijk G. Bredée P. Elias en A. Piestwee adspii anten moesten worden afgewezen tot de 2e klassevoorwaardelijkE. Smit tot de 3e klasse, A. Hogervorst; tot de 4e klasseG. Boldingh een adspirant moest worden afgewezen voor de 5e klasse. Het telegraafkantoor te Soestdijk wordt mor gen evenals vroeger geopend. Vermoedelijk staat dit in verband met net voornemen van 11. K. H. Prinses Hendrik om 't paleis aldaar te betrekken. Maandagavond is te 's Gravenhage op 58 jarigen leeftijd overleden aan de gevolgen van eenen onlangs gedanen valmr. Cornelis van Ileukelomgedurende de laatste 20 jaren bij afwisseling lid der tweede kamer voor het hoofdkiesdistrict Amsterdam. Zijne adviezen in de volksvertegenwoordiging betroften hoofd zakelijk handels- en koloniale aangelegenheden. Hij was versierd met hel ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw. Uil 's Gravenhage wordt gemeld Ventjes de kinderschoenen hall en half ont wassen lezen in de courant het politiek nieuws en komen u aan 't ontbijt aan boord met be schouwingen over Gladstone cn Beaconsficld of vinden het tgemeen van Wintgens" en «be roerd van Moens" zoodat men meenen zou vol wassen politici te hooi en. Ook houden ze zich met staatsregt en staathuishoudkunde druk bezig en hebben eene eigen opinie over de renlebe- lastingde onderwijsauaestie de kieswetcn over wat niet al. Of het overal zóó is weetik nietmaar sommige Haagsche gymnasiasten zijn ai en toe ondragelijk van vroegrijpheid. Jan Holland heeft daar eene grappige parodie op geleverddie ongelukkig, zooals al wat de man schrijftzóó overdreven is dal ze haar doel voor bijstreeft maar waarachtigsoms is onze spes patriae ons geduld te sterk. Doordat men hun van alles iets leertgewent men hen vroegtijdig halve kennis voor wetenschap le houden. 't Eenige wat ze niet kunnen, is: jongens zijn. Ze sloeijen niet meer, ze gooijen de emmers water niet meer om waar de dienstmeiden 's Za- turdags de straat mee schrobbende sneeuw- ballen-batailles van mijn jeugd (moge 't me ge geven zijn nog éénmaal in mijn loven zoo innig een genot te smaken als toen wc dc optrekkende wacht bombardeerden op den Kneuterdijk cn zij ons met de bajonet nazatende vuurtjes in de duinen gestookt, dat alles behoort naar 't schijnt lot het vcrledcne. Onze jongelui zijn altnd wetenschappelijk. Van ligchaamsoefcningen zijn ze niet wars maar ze oefenen hun ligchaam alleen uil redc- neering en in den vorm van wetenschappelijke

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2