Iiatl van inet jongens om le gaan on dus gaarne zag dal zij jongens blavcnnam 'l verzoek in gunstige overweging en willigde hel terstond in. «Maar éën ding moet ik jelui toch opmer ken" zoo sprak de olijke «bevbcgde raagt" met een leuk gezicht tol de peiilionnarissen «Ik houd veel van nederigheid; maar zelfs nederigheid kan men overdrijven. Jelui zijn nu toch geen kinderen meermaar allen opge schoten jongeluidie over een jaar naar de Academie gaan. En daar toekent me nu de pri mus jongeheer X Gelooit medat jongeheer kan nu voortkan wel wegblijven!" liet is inderdaad do moeite waardna te gaan hoe onze zoons der gymnasia en hoogerc bur gerscholen zich tegenwoordig onder elkaar ge dragen. Voorheen was een knaap zijn tijd al vrij wat vooruil zoo hij op zijn twaalfde jaar een sigaar rookte Thans is dc sigaar in het ge heim een «überwundener Standpunkt" en, wil meu op zijn 1 2c jaar een gentleman zijn, dan haalt men zijn neus op voor sigaren en heelt te Brussel of Parys zijn kantoorwaar men de echie Turksche cigarettes bestelt. Op zijn kamer rookt men dan lol afwisseling wei eens een narghilé ol chibouk. De conversatie der spes patriae is mede sterk vooruitgegaan. De dames van den harem hebben gedurende hare omdolingen m den Griekschen Archipel en in dc Middcllandsche zee zulk eene sympathie opgevat voor den commandant der Persia kapitein Doberodie zijne beleefdheid dan ook tot bet uiterste dreef, dat zij zijn schip niet wilden verlatenzonder hem een tastbaar be wijs barer welwillendheidtot aandenken na te laten. Zij schonken hein lot dit doeleinde een gouden dooswaarvan de deksel versierd was met een krans van 36 groote en 18 kleinere brillantcn in het midden der krans bevindt zich het naamcijfer J waarboven een kroon van rozen. De doos bevatte 50 napoleons. De dames waren echter ook erkentelijk voor hel overige bedienend personeel aan boord. Zoo ontving de 1c luitenant en de 1e Machinist ieder een bril- lanten doekspeldde 2e luitenant een gouden remontoir en 10 napoleons; de 3e luitenant evenzeer een gouden remontoir en 6 napoleons; en de 2e en 3e machinisten brillanten ringen. Ieder voorwerp was in een wille zijden doek gewikkeld en inel een rood en geel lint om wonden. Under het overige personeel aan boord lieten de dames 1800 lire uildeelen. Door een zeker zeldzaam ongeval verloor een jonge dame te Emmerik dezer dagen haar linker oog. Zij wilde even uil het raam kijken, juist toen een zwaluw langs hare woning streek. De vogel trof het meisje zoo ernstig met den snavel in bet oog, dat alle hoop op behoud verloren is. Een meisjedal door haar minnaar was ver laten, was uit Parijs naar Amiens gereisd om hem te vragen of het waar was, dat hij ging trouwen. Op zijn bevestigend antwoord her haalde zij haar vraag of hij wel vast besloten en wel de vrcuw van den Wcimarsclien groot hertog Karl August en van de moeder des legenwoordigcn Keizers, beide vrouwen die eens Napoleon weerstondenten bate van echtgenoot en vaderland. De gelukkige echt van den groolen Keurvorst duurde slechts 21 jaren zijn gemalin stierf 18 Juni 1667 en later zcide hij meermalen voor hare beeltenis starende -«0Louisehoe mis ik u steedsin u is de zon van mijn huis verdwenen." De groote Keurvorst had in Holland geleerd wat werkzaamheid en vlijt vermag; hij toonde dat weldra door alle zorg le hebben voor land bouw en verkeerhij liet kanalen aanleggen t noodigde Hollanders en vreemde vluchtelingen in zijn land en vestigde met en door dezen <Jen besten bloei in zijn staten. Om zijn volk hel begrijpelijk en smakelijk le makendat land bouw een der fondamenten van de welvaart van zijn staal moest uitmakenbeval hij dal geen landman mocht trouwen die niet minstens zes vruchlLocrnco veredeld en zes jonge eiken had geplant, terwijl een ieder, die er gelegenheid toe hadeen tuin moest aanleggenhij zeil ging daarin voor, want uit een slinkende moeras vormde hij een der sieraden van Berlijnde Lustgartenhjj plaatste daar een fontein in en danrneven in manner uitgehouwen de door hem zelf vervaardigde spreuk Do.ninefac me scive viam per quam ambulem (Heerel wijs mij den weg die.i ik gaan moet). Waar nu dc Dorn slaatwas toen een tuinwaarin hij allerlei vruchtboomen plantte. Dat voorbeeld werkte krachtigde veldmaarschalk Derfïlingerzijn trouwe steun en mede-overwinnaar van Polen, Zweden en Pruisen richtte zijne landgoederen op dezelfde wijze ia Rolt. Ct. washaar to verlaten en het kind waarvan hij de vader wasniet te erkennen. De Jonkman antwoordde mot een categorisch «ja." Hierop trok hot meisje een revolver uit den zak en school dien op hem afde kogel trof hem in dc zijde. De gendarmes maakten zich van de moordenares meester, die de gunst verzocht haar geliefde voor de laatste maal te omhelzen. De toestand van den gewonde is hopeloos. De zaak wordt druk besproken en de publieke opinie is kennelijk ten guuste van het meisje. De Duitsche kappers hielden dezer dagen een congres te Berlijn. Verl. week werd er eefte openbare les gegeven waarin de leerlingen dei- drie Berlijnsche opleidingsscholen, 87 in getal, proeven van hun bedrevenheid aflegden. Nadat deze jongelieden in de groote zaal van hel eta- blissement-Bruggenhagen zich elk voor een spie gel met kam borstel en friseerijzer gewapend in postuur hadden gesteld, werd tot liet talrijk opgekomen publiek de uilnoodiging gerigtom plaats te neinen en zich te laten kappen en friseeren. Moedig traden sommigen vooruil en gingen zitten meer bedeesden volgden weldra hun voorbeeld en in korten tijd hadden de 87 aankomende haarkunstenaars elk een slngtoffer gevondenwaarop zij hun vorderingen konden tooncn. De leeraer Kerwieder nam nu op een tafel plaats en commandeerde: «Friseertnantel*pele rine-om en nadat daaraan voldaan wasnam de voorstelling een aanvang Eerst werden de respectieve lokken met de friscerkam onlwoeld daarop met de stofkam gereinigd en toen nam elk der leerlingen twee kolossale schuijcrs en begonnen zij op het commando«Op de maat borstelenonder begeleiding van een klein orkest de hoofden hunner onschuldige slagt offere zoodanig te bewerkendat hun hooien en zien vergingterwijl hel publiekdat niet gekapt werd. in uitbundige vrolijkheid losbarstte en door luide toejuichingen zijn tevredenheid over dit tooneel te kennen gal. Daarop ging men tot het Iriseeren over, dat ieder naar zijn beste inzigt doen mogt. De meesten bepaalden zich tot een «gladde frisuur slechts enkelen grepen naar liet friseerijzer en de geurdie zich nu ontwikkeldetoonde dat zij er een duchtig gebruik van maakten. Dc uitslag echter bewees dat nagenoeg alle 87 leerlingen een vlijtig ge bruik van hun tijd gemaakt hadden en de Duitsche kapperswereld eens tot sieraad zullen verstrekken. Daarna namen 33 bedienden en 15 principalen (allen leeraars aan het kappers-seminarie) voor de spiegels plaatsom op hun beurt te toonen tot welk een hoogte men het in het vak brengen kan. Ook nu stelden op de uilnoodiging: «vrij willigers vooi een voldoend aantal hoeren uit het publiek zich te hunner beschikking en gaven op hoe zij gekapt wilden wordenhet geen in ongelooflijk korten tijd tot ieders ge noegen geschiedde. Het slot der voorstelling was «dames-frisuur waaraan 22 dames-friseurs en iriseusesdie voor het vak opgeleid worden, deelnamen. Dezer dagen heeft men te Brussel een dief geval, op een oogenblik, dat niemand het ver wacht zou hebben. Voor het geregtshof aldaar werd iemand verhoordter zake van een bij hem gepleegden diefstaltoen hij op eens uit- riejf: «daar is de dief, ik herken hem" en op een man wees, die in een hoek van dc zaal bedaard met een der gendarmes stond te praten en die blijkbaar eens een kijkje was komen nemen. De aldus aangewezene zette het wel terstond op een loopenmaar werd toch spoedig achterhaald en in verzekerde bewaring gebragt. Een voorzigtig patient in Berlyndie aan jicht lijdtloopt alle dokters af met de vraag of zij wel eens ziek geweest zijn. Wie «neen" anwoordt is den klant onmiddellijk kwijtzegt de dokter «ja", dan volgt een examen en tracht de ..onderlinge zieke langs omwegen te vernemen of dc geneesheer zelf aan jicht lijdt. Is dit niet het gevaldan maakt hij eveneens rechtsomkeertnij gelooft namelijk slechts ge nezen te kunnen worden door een artsdie even lijdende is als hij. Woensdag is er in het Hofpostkantoor te. Berlijn een groote diefstal gepleegd. Er zijn namelijk voor een waarde van 21,000 Mk. aan postzegels ontvreemd. De politie doet ijverig onderzoek. Op 14 Julij jl. is uil Parijs gemeld Groote bladen melden dat Woensdag jl. tijdens het feest van 14 July in het Bois de Boulogne drie jonge dames wandeldeneene ehcel iu 't blauwdc andere in 't wit en de erde geheel in 't rood gekleed. Opzien baarden die drie gratiën natuurlijk in hooge mateof dit misschien haai' hoofddoel is geweestwordt niet gemeld. Aan pellen met du nationale kleurenaan dames in een nationaal toilet was geen gebrek. Bijzonder trof de aandacht eene jonge dame gekleed met een wil zijdon japongegarneerd met blaauwwil en rooddrie dubbele kraag revers op de borst, opslagen op de mouwen en drie smalle platte plisscs onder aan den rok voorts een sjei p van blaauw wit en rood en gouden franje. Een hoedje met de nationale kleureneen paar wil satijnen schoentjes met nationale strikken en een dito op haar blau wen parasol, koinpletcerden dit inderdaad allerliefste kostuum. Hel stond veel minder opzichtig dan men misschien wel denken zou. Toen zij danste zag men dat ook hare kousen blauwwit en rood waren. Alle oiluicele gebouwen prijken met het strenge cordon van gaslichten om de lijsten der klassieke gevels. De reusachtige Nortre-Dame- kerk is behangen met electrische lampendie een heerlijk licht werpen op het kunstwerk endoor zware slagschaduwenal de bijzon derheden van dien golhisehen bouw treffend doen uitkomen. Tusschen de boomen van het Luxem bourg maken de roode Vcnetiaansche ballons een tooverachtig, geheimzinnig effect. Wij naderen hel studenten-kwartier. Hier vindt ge het luidst gejuich de joligste grappen, de dolste dwaasheden bijeen En tochgeen enkele dronken student; de Parijsche Miner va- zoon drinkt 'savonds zijn glas bier, zijn Maz.a- gron, of zijn grogje en trakteert zijn liefje op een portie ijsdaarmee zingt hij den geheelen nacht door: ah! voila Maltliicu, comment vas u, ma vieille dat hel een lust is. Gehost wordt et niet; maar lange slieren studenten, de nieuwe bacheiiersdie pas examen gedaan hebbenvoorophouden elkaar bij de panden der jassen vast en snijden u den pas af op den boulevard St. Michelonder hel geroep van a la queue! a la queue! En zoo gaat het naar Bullicr, waar men van avond tot twee uren dansen mag. Begint men hier reeds over de warmte te kingen in Spanje heerschlzulk een groote hitte, dal een aantal personen vooral kinderener on der bezwijken. In de stad Villach in Karinlhiëdie 5 S 6000 inwoners telt, is in zes weken niemand over leden. Naar een blad in Weenen meldt, beeft de doodgraver dier gezonde plaats daarop zijn ontslag gevraagd met de volgende tegenstrijdige opmerking: «Als hier geen mensch sterftkan geen mensch hier hel leven houden Woensdag ochtend verspreidde zich het ge rucht in Amsterdamdat er op Kattenburg een moord gepleegd was. De politic cn de officier van justitie waren spoedig op de aangewezen plaats, en helaas! in perceel 121 op de derde verdieping moesten zij constateerendat hier werkelijk een moord was gepleegd. De vermoorde vrouw hadom welke reden dan ookhaar wetteiijken man met wien zij 18 jaren gehuwd was, kwaadwillig verlaten, met medeneming van een deel der goederen. Zij had daarna haar intrek genomen in perceel 121 op de derde verdieping, in ongeoorloofde betrekking met een marinier. Daarover was de wettelijke man woedendhij was gewoon een langen baard te dragenom echter zijne vrouw des te beter le kunnen nagaan, had hij dien geheel afgeschoren. Woensdag ochtend begaf hij zich naar de vermoorde sloot de deurmet hel voornemen zijne vrouw eens flink «af te ranselen," pakte hij haar beet, terwijl zij bezig was een boterham f;erecd te makendoor de worsteling verwondde lij met dat mes een zijner vingers. Op het gezigt van bloed werd hij woedend. Hij sleurde zijne vrouw door de kamer op den grond ging op haar liggenen sneed haar ten slotte met alle kracht den strot door. Toen de misdaad volbragt waswasehle hij dood bedaard zijne handen en het mes in een tobbe met water, die op de kamer stond, en legde daarna liet mes naast zijn slagtoffer. Een kindjedat door zijne vrouw verzorgd werd, nam hij ineêsloot de kamerdeur en vertrok zoo spoedig mogelijk. In het Leidschebosck zette li i j zich op een bank nedertoen hij eenigszins uitgerust was, begaf hij zich in allerijl naar zijne woning op het Kw-akerspad. Onder voorgeven dat hij zijne vingers door een ongelukkig toeval had verwond legde een der buren daarop een verband. Vervolgens dwaalde hij doelloos omtot dal bij ten negen uur 's avonds gevangen genomen werd. Hij is naar de cellulaire gevangenis gebragt.

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2