en de eenige vrouw in Franttrijk die het kruis van het legioen van eer door e«n wapenfeit verworven heeft. Hel was bij Magenta. Twee üostenrijksche soldaten hadden een vaandel van haar regiment bemagtigd. Onder een regen van kogels snelde de moedige Annette op de Oosleniijkers los, doodde den eenverwondde den anderen bragt hel vaandel zegevierend bij de haren terug. Voor die daad werd haar het eereteeken geschonken. In den Duitsch-Fransohen oorlog, toen zij marketentster bij het 34e linie-regemenl was werd zy eenskort na het sluiten van den wa penstilstand bij de poort van Diedenhoten door een Beijersch soldaat op den openbaren weg beleedigd. Zonder zich lang te bedenken nam zij haar revolver en schooi den man dood. Zij werd deswege gev ngen genomen en kor ten tijd daarna door dei. krijgsraad te Metz ter dood veroordeeld. Gelukkig kwam prins Fre- derik Karei op den dag harer teregtslelling te Metz. Toen hij hoorde dat er een vrouw ge fusilleerd zou wordenverlangde hij de proces stukken te zien, en stelde de voltrekking van hel vonnis uit. Een paar dagen later kreeg Annette gratie en raogt zij naar haar woon plaats terugkeeren. Deze dappere vrouwdie dertig jaren lang als marketentster dienst deed verkreeg in 1874 van maarschalk Mac-Mahon eene klein gelde lijke ondersteuningen zette met dal kapitaal tje een groenlenering opdie haar nu een onafhankelijk bestaan verschaft. Op de tentoonstelling te Dusseldorf is ook een electrische spoortrein in bewegingwaar mede de bezoekers in een minuut door de ge- heele tentoonstellingszaal worden rondgeleid. Tegenwoordig wordt in Parijs ook een bijen- markt gehoudenwaar koninginnen per stuk verkocht en soralyds met tien en meer franken worden betaald. De hooge prijzen deren den bijenhouder echter nietdaar hij wel weet dat ééne enkele koningin spoedig eene geheele byenkolonie om zich schaart. Tc Kiew is bet kolossaal proces Jurkowsky (ingenieur Saska) aangevangen. De voorlezing der acte van beschuldiging daurde van 11 uur 's voormiddags tol 10J uur 's nachts. Bijna alle aangeklaagden zijn gewezen mannelijke en vrouwelijke studenten. De aanvoerders der samenzweerders heeten Popow en Iwanow mede voormalige studenten in de medicijnen en respectievelijk 27 en 22 jaar oud. De belang wekkendste figuur ie natuurlijk Jurkowsky de voorlrelfelijke mijnaanlegger (aangekhigd van den millioenen-diefslal te Cherson en van deel genootschap aan de revolutionaire partij), Hij is van goede familie, werd te Nikolajew ge boren is 27 jaar oud en gaat door voor een talentvol mensch. Zijn broeder is kapitein-luite nant in Russischen dienstzijn vader bekleedde «en hooge betrekking bij de marine. Men schrijft ons uit Berlijn: dn de Aca demische Bierhalle alhiereene bekende ver zamelplaats der Bcriijnsche studentenwereld, beeft Donderdagavond een groot ongeluk plaats gehad. Drie bedienden des huizes, die in den kelder werkzaam waren met ballons vol gasether, schijnen onachtzaam geweest te zijn, althans m lukkig resultaat zou leiden. «Gij hadt den brief niet aldus den briefbesteller moeten teruggeven maar dien den lieer Waldheim dienen te bren gen meende zij. Maar Waldncr was het daar mede niet eens. De oude Meusel kon niet ont kennen den brief van hem te hebben terug ontvangen. Dal hij dien lolnutoe nog niet had afgegevenzoo zal dit veroorzaakt zijn door xiine vrees dal deze geopend was geworden. Wellicht, en dat is het waarschijnlijkst, had hij dien op 'I postkantoor gedeponeerd. Aldaar zou in elk geval de zaak opgehelderd worden. Evenwel al deze argumenten konden hemzelf niet volkomen geruststellen cn een duister voor gevoel dreef hem uil huis naar de clubwaar hij vreesde dat wellicht zijn collega dit nieuws sou uitbazuinen. Waldner vergiste zich daarin niet. Nauwelijks was hij de cluLzaal binnengetreden, toen bij de luidklinkende slem van den lieer Meennann boorde, die in een kring van hoorders reeds bet «ongeluk" verhaalde'twelk Waldner had getroffen. In ziine plaatszoo berioot hij ziin verhaal, «had ik geheel anders gehandeld. Ik zou naar het tribunaal zijn gegaanom aldaar bi ief en geld te deponerende gansche zaak te doen beschrijven en naar rechtsvormen on- deru-eieneu om vervolgens gerust weder naar buis le gaan en rustig te kunnen slapen." WorUi vêrvoiyd. plotseling ontplofte een ballon. De ether geraakte in vlam en vei brandde de werklieden verschrik kelijk terwijl de ontploffing deuren en vensters in stukken deed slaan. De brandweer werd geroepen doch toen deze de gevaarlijk brandende ruimte binnendrong, zonder gevraagd le hebben of er ook nog meer ballons met ether lagen volgde een tweede nog zwaarder slag, die zoo hevig was, dat eenige der brandweermannen door de ramen in den hol geslingerd werden. Negen brandweerlieden werden door de vlam men en den luchtdruk zwaar gewond. De kleeren vielen hun als brandende lompen van het lijf toen de ongelukkigen uil den kelder gehaald werden. Veler gelaal is zoo verbrand en ver koold dat zij op dit oogenblik nog niet herkend konden worden. Den overigen brandweerlieden gelukte het inet levensgevaar den kelder binnen te dringen en hunne kameradenwaaronder een hoofdman bij de brandweer, uit de puin- hoopen te voorschyn te halen. In het geheel werden twaalf personen zwaar gekwetst. Het lokaal was tijdens het ongeval druk bezocht en als het vuur zich wat sneller had verspreidzou het verlies van ettelijke menschenlevens te betreuren zijn geweest. Dingsdag heelt in de Benham-mijnen bij Wrex ham eene ontploffing plaats gehad waarbij acht menschen om het leven kwamen. Een negende werd ernstig gewond. De gedooden waren allen getrouwd en laten bij eikair dertig kinderen na. Chili heelt een transportschip met 150 man in de haven van Callao verloren. Aangevallen door een Peruaansch schip, vluchtte het inde haven en slootte daar op een torpedodie hel schip onmiddellijk in de diepte deed verdwijnen. Slechts veertig van de honderdnegentig man konden gered worden. De moordenaar van vrouw van Turnhout, herbergierster te Mccheien heeft zijne misdaad bekend en hij zegt Charles LibertFranschman van geboortete heeten. Hij is 42 jaar oud en reeds driemalen veroordeeld geweest. Voor een zijner misdaden zou hij vroeger naar Nieuw- Caledonië worden getransporteerd. Onlangs ont snapte hij uil de gevangenis te Fontainebleau. Ongeveer 1000 fr. werden in zijn bezit gevonden. Zijn verhaal omtrent den moord luidt aldus Hij was bezig met stelen op de slaapkamer der echtgenooten van Turnhouttoen de vrouw hem betrapte. Hij beloofde haar alles tarug te seven indien zij wilde zwijgen. Zij verstond hem echter nietdaar zij geen Fransch kende. Zij wilde naar beneden loopen om hulp te roepen L. plaatste zich toen op den trapden geladen revolver in de handom haar den doorgang te beletten. Zij liep naar boven de moordenaar volgde haar en loste het schot dat de vrouw doodelijk trof. Een der slagtofiers van zijn nieuwe misdaad te Quiévrainde gendarme Jan De Robertmasure, is gistermiddag ten 12} ure overleden hij heeft de neelkundige operatiewelke door de genees- heeren van Ouiévrain noodig geacht werd niet kunnen doorstaan. Ook de andere is niet buiten gevaar. Te Nanej zal eerstdaags een wedstrijd gehou den worden tusschen de luchtreizigers Duruot en Godard. Aan hemdie met zijn ballon hot snelst en hel hoogst stijgt en de meeste waarne mingen doelwordt een prijs van fr. 2000 toe gekend. Tusschen 9 en 14 Augustus zal men aan den avondhemel het prachtige schouwspel van de vallende sterren weer kunnen bewonderen. De meeste meteoren verioonen zich in den nacht van 10 op 11 Augustus. Zij komen vooral uit het sterrenbeeld Perseus en worden daarom ook wel de «perseïden" genoemd. Bovendien stralen ook de meteoren uit de sterrebeelden Andro meda Cassiopeja en Zwaanbenevens uil den kop van den Draak. Kapitein Rodgers van de James Andrews die den 20slen Junij van Galveston naar Calcasia (Louisiana) .vertrokvermeldt in zijn scheeps journaal dat hij den eersten Dingsdag na zijn vertrek (22 Junij) stormweer trof; althans de zee was zeer onstuimig en een storm scheen in aantogt Plotseling was hel water met milii- oenen groene schildpadden bedekt; mijlen ver de kapitein spreekt van eene uitgestrektheid van 10 mijlen in de lengte en 8 in de breedte was de zee met die dieren bedektdoch allen lagen op den rug. Bovendien sprongen duizenden zalmen boven het water uit, zoo hoog dat hel den schijn hadalsof zij er voor goed uit wilden. Inlusschen bleef de wind liggen cn bleek het, dat de zee door eene andere oorzaak zoo in oproer gebrogt werd. De kapitein vermoedt dat zich in hel water een reusachtig zeemonster heelt bevonden dat al die kleinere dieren naar de oppervlakte jaagde. Twee personen te St.-Maixenl gingen des avonds met een brandende kaars in de hand, in den kelder hunner woningwaarin petro leumvaten opgestapeld lagea Naauwelijks waren zij echter benedenol een verschrikkelijke knal werd gehoord en hel geheele huis viel inel don derend geraas in. Dat onvoorzigtig omgaan met een ongedekt licht had een ontploffing doen ont slaan waarvan beide personen hel slagtoffer waren. Men vond hunne lijken verminkt en onkenbaar onder hel puin. Te Londen is een diefstal van diamanten, ter waarde van f 150,000, gepleegd, ten na- deele van de vrouw van een lord die den nacht had doorgebragt op een bal op Marlborough- House bij den Prins cn dc Prinses van Wales. Op hel bal bad de pracht harer tiara en haar schitterende diamanten rivière aller aandacht getrokken. Te half vijf huiswaarts gekeerdhad zij haar parure in haar kleedkamer afgelegd, zonder die weg le bergen. Eenige uren later kwam de kamenier haar meesteres mededeelen dal de diamanten verdwenen waren. Men heeft geen spoor van den brutalen dief gevonden. In een der strooibiljetten, te Amsterdam bij gelegenheid der verkiezing rondgezonden, wordt Rappeyne genoemd: «l)e man van den ijdelen galm. «De man, die de Kanalen-wel deed mislukken. «De waaghals. «De mandie dc liberale party in discrediet heeft gebragt. «De mandie haar bespottelijk heeft gemaakt. «De man, die zich èn aan de koninklijke on schendbaarheid èn aan de conslilulioneele be ginselen heeft vergrepen. «De man zonder zedeiijken ernst. «De snaak bij uitnemendheid. «De politieke knoeijer." En nu klaagt men nog weieens dat er in ons land te weinig «public spirit" bij verkiezingen is I Op de Veluwe, vooral onder Wageningen en Bennekom beginnen naar men de 11. CL meldt de vossen weder geducht den baas le spelen. Sommige personen hebben reeds een ver lies van een 2öta! kippen en eenden. De brutali teit dezer dieren gaat zelfs zoover, dat zij niet vreezen op klaarlichten dag de hoenderhokken na le snuffelen. Eene klopjagt zou zeer gewenscht zija Ook onder Amerongen heeft men last van deze schadelijke dierendaar heeft men het geluk gehad een grooten rekelvos te dooden terwijl er nog een tweetal gezien zija Een schipper te Groningen vierde feest en had geruimen tijd met zijn gasten lustig gedron- ken en geklonkentoen hij eensklaps vonddat het «uit" moest zijn, te meer daar de bodems der fiesschen zigtbaar waren. De gasten voldeden naar schippers meening niet snel genoeg aan zijn bevel om te vertrekken en om hun spoed le lee- ren, trok hij zijn mes en sneed hij er op los. Een der vrienden die de plank niet snel genoeg over kon, werd ernstig in 'l geziglgekwetst. Daarop sloeg de schipper zijn stoelen stuk en werd hy door de politie naar 't bureau gedragea Het feest was daarmede uit. Te Kotta Lawas op Sumatra werd door dc inlanders aan een wonderstier hooge eer be wezen als het beest gebaad werdzagen hon derden dat met eerbied aanen achtten het een voorregl ais zij het nalle dier den heiligen rug mogten streelcn. De adsistenl-resident maakte aan deze verlooningen een einde dooi hel dier in beslag te nemen. Het praatje liep toen dat de stier ten hemel gevaren was. Weldra werd liet beest naar zijn negorij teruggebraglhonderden Maleijers volgdenhet 'eek wel een IriomlïogL Men vermoedde dat de resident den heer Rrae- torius bevolen had het beest aan den eigenaar terug te geven. Dagelijks stroomen nu vole van blindenlammen cn kreupelen naa; Kotta Lawas, om genezing te zoeken van hun kwalen. Zelfs van Benkocien komen zij. Naar men zegt heb ben er reeds wonderdadige genezingen plaats gehad. Honderden inlanders verdringen elkander om de uitwerpselen magtig te worden. Onlangs is in Pensylvanië een reuzenlocomotief gebo.uwd. Deze moet als bcrgmaciiine dc kracht van twee locomotieven hebben. Met inbegrip van den ketel is haar lengte 40 voet 2 duim zij is 8 voet duiin breed en 14 voel 2 duim hoog. De cylinders der machine hebben een doorsnede van 20 duim. Haar waterinhoud be draagt 3200 gallons.

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2