HET ALPENMEISJE. justitie met meer energie optrede en de vitriool- werpers en werpsters zoo ernstig straffedat de straf geevenredigd is aan het onheil dat zij stichten. Woensdag nu heeft ook een man vitriool ter hand genomenen in het hartje van Parijs bij hel Théélre des Variétésis door een 32jnrig handelsreiziger een 18jarig meisje dat vocht in *1 gezigt geworpenmet het gevolg dat zij haar cenc oog verloren heeft en voor altijd een mis maakt gelaal zal hehhen. En de deugniet, die betreurde dat zij nog één oog behouden had wal nog niet zeker is wist voor zijn euvel daad geen andere reden op te gevendan dat zij zijn meisje was geweest en hem bedankt hadiets wat zij bekend heeft maar de roden waarom zij hem bedankt had was de zeer na tuurlijke dat hij zijn huwelijksbelofte had inge trokken. Zal nu advocaat Lachaud zijn theatraal pathetisch talent wéér ten dienste stellen ook van dien vitriool-werper, ten einde hem aan den jury af te schilderen als een door de liefde begoochelden onzinnige, wien zijn handeling niet toerekenbaar is? En zal de jury hem al weder gelooven? In dat geval zou de triomf van den vitriool onbeperkt en niemand zijn oogen meer zeker zijn. De Mercurio van Valparaiso verhaalt op deze wyze eene episode der inneming van Arica door de Chilenen. «Evenals wilde dieren uit hun hok ontsnappen, dorstende naar bloed, slroo- nien onze soldaten de bres binnenhunne zwaar den beschrijven verschrikkelijke kringende kolven der geweren brengen doodelijke wonden toeen allen roepen hijgend Leve ChiliDood aan de Peruanen! De officieren trachten die woe dende mannen tot bedaren te brengen. Zij slagen er inmaar met moeite. Die soldalen welke de wapenen hebben opgenomen om het vaderland te wrekenkunnen niet begrijpen dat de tucht eischt, dat zij hun woede verkroppen. Zij gehoorzamen nogthansdoch met tegenzin. Eensklaps laat zich een doftemaar ontzettende slag hooiende aarde scheurt openallerlei voorwerpenkanonnen zelfs worden als vecren in de hoogte geworpen. Een ontzaglijke rook kolom stukken ijzer en menschelijkc ledematen vliegen dooréén door de luchter is een myn gesprongen. Twintig Peruanen zijn onder de doodenmaar ook tien Chileenenwier lillende ledematen om wraak roepen. Geen genade meer huilt men van alle kanten. Bloed eischt bloed. En al de Peruanen worden ter dood gebragt. Niemand ontsnapt. De grond dampt van het pas vergoten bloed. Men telt er mei minder dan <450 lijken. Weg mei de belachgelijkc edel moedigheid 1 Dal de inwoners van Lima hel onthouden "Men mcenl een handschrift van den apostel Petrus ontdekt te hebben. Het stuk is een papyrus, die men vond in de grol van een hermiet bij Jeruzalem. Eene commissie van het Londenschc bijbelgenootschap, die het onderzochtgelooft werkelijk dat de bewering van den kluizenaar juist is en bood hem voor de papyrus-rol 25000 gulden, wat echter niet aangenomen werd. Een jonge Frangaise, te Berlijn woonachtig, alwaar zij verloofd waswerd ernstig ziek, ten gevolge waarvan haar gelaat minder fraai werd. Spoedig merkte zij nu opdal haar verloofde haar koeler dan vroeger behandelde en toen zij op zekeren Zondag ook in gezelschap van con broeder van den jongen man een watertochtje maaktedeed zij op eens den verlovingsring van den vinder, gaf hem haar beminde terug en stortte zich in hel water. Waarschijnlijk is zij in het wier verward geraaktwant zij kwam niet meer boven. In Gatschino ligt reeds dertien dagen een man schijndoodzonder dat eenige pogingen worden aangewend om hem in het leven te roepen. Een te dier plaatse verschijnend blad schriift dit toe aan de groote nalatenschap, die de schijndoode zijn bloedverwanten heeft vermaakt, zoodat deze slechts weinig heil in een herleving van hun erfoom zien. 11 builen zijne schuld en schuldeloos in eene zoodanige dubbelzinnige positie geraken, waar voor, naar zij gehoopt, eenieder gevrijwaard blijve. Bedenkt dat goed en wordt hier den wensch geuitdat voornamelijk om deze redendeze geschiedenis in 't geheugen van velen blijve geprent. In het volgend nummer vangt een nieuw feuilleton aangetiteld Kennisgeving;. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134) Brengt ter kennis van de ingezetenendat in de ianlstverloopcn week aangifte is gedaan van twoo lijders aan ROODVONKen óéu sleri- gevai aan die ziekte alhier is voorgekomen. Amersfoort, den 6. September 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERS1JN. AMERSFOORT, 0 September 1880: 11. M. de Koningin en de Prinses bevinden zich naar omstandigheden in volmaakten welstand. Zaturdag jl. vroegtijdig heeft het regiment rijdende artillerie niet de batterijen en hol regiincnls-miiziekcorps zich uil Amersloort naar de Zcisterheidc begevenom aldaar manoeuvres uitlevoeren en bivouak te houden. Tegen het vallen van den avond was hel te Amersfoort teruggekeerd. Zaturdag ji. passeerde te Amersfoort een Eleiziertrein met ongeveer 400 reizigers van ssen naar Amsterdam. Zaturdag is een veekoopcr bij hel laden van vee aan 't station te Amersfoort door een stier aangevallen. De man werd door de omstanders ontzet, maar bekwam toch nog eenige kneu zingen en een dubbele breuk. Vrijdagnamiddag jl. werd een man die naar het Slation Amersfoort ging, nabij de Amersf. Beijerschbierbrouwcrij door de hitte bevangen, zoodat hij ter aarde viel. Door spoedig aange wende hulp kon hij toch nog zijne reis vervolgen Van Vrijdag op Zaturdagnacht zijn aan het Centraalstation te Amsterdam twee spoorweg- rijtuigen verbrandvermoedelijk veroorzaakt doordien een reiziger een stukje brandende sigaar tusschen de kussens van een der rijtuigen bad geworpen. Naar van vertrouwbare zijde gemeld wordt was de inin reeds sedert eenige dagen 's nachts vóór de bevalling van II. M. in hel paleis aan wezig waar zij drie kamers ter harcr beschik king heeft. Ze is cenc ilinkegezonde prachtige boerin uit Voorburg en hecil een blozend kind. Toen zij uit de 300 sollicitanten gekozen was is zij met cenc hofdame naar Parijs gezonden waar eene garderobe van 12 stel voor haar uitgekozen werd. Als er een prins ter wereld kwam zouden haie diensten met f1000 en bij de geboorte van eene prinses met f500 extra beloond worden. De koningin i. bijzonder met haar ingenomenzij zat menigmaal met II. M. zomenook wel eens met haar zuigelingwaarin 11. M. zelfs dol veel schik had en waarmede zij zich alleraardigst vermaaktezelfs zoodat zy het kind een enkele maal ongemerkt een gouden Willem wist in de handjes te stoppen. De Haagsche bladendie in de gelegenheid zijn geweest de prachtige doopjurk te bezig- tigenwelke voor de jeugdige prinses bestemd is, zijn vol bewondering over de keurige be werking daarvan. Aan eene beschrijving van de zen arbeid van hunne stadgenoote Schelfhout Picnotwagen zij zich nietinaar zij zijn eenstemmig in hunne betuiging dat smaakvoller werk van kant en borduursel zich mocijeiijk denken laat. Deze heeft ook de uitmuntende luijermand geleverd en daarom verwondert het te meer, dat de min naar Parijs moest, om eene garderobe te koopeudie toch zeker ook wel in ons land te bekomen was. Bij Kon. besluit van 27 Aug. 11. wordt toe gelaten dat bij verzending met de posttegen net voor drukwerken vaslgestelae port, van gedrukte naam- of zoogenaamde visitekaartjes, de reden der toezending door een op die kaartjes geschreven woordais gelukwenschingrouw beklag dankbetuigingen dergelijkeof door enkele letters, wordt vermold. Een conducteur op de tramlijn Arnhem—Velp had het ongeluk terwijl de tram in volle vaart was, tusschen den wagen en een tolboom be klemd te gerakenwaardoor bij met gebroken ribben op den grond werd geslingerd. Uit Amsterdam schrijft men van II. Don derdag middernacht. «Zooeven waren wij ge tuigen van een zeldzaam schouwspelnl. liet opstijgen van een luchtballon bij nacht. Reeds vroeg in den avond was het zeer druk in de stad en tegen tien uur verdrong zich een onaf zienbare menigte rondom hul Paleis voor Volks vlijt terwijl duizenden bovendien den paleistuin vulden om van de opstijging getuige te zijn. lu plaats te 10 uren steeg hei luchtgevaarte oni 11 uren 42 minuten omhoog en dreef in zuid oostelijke rigting af, dus naar den kant van het Gooi en Utrecht. De ballon, van witte of gele zijde vervaardigdwas duidelijk aan den hel deren avondhemel te onderscheiden en maakte ccn verrassend effect. In liet schuitje namen behalve de hoeren Godard en Crommelinnog twee hecren plaats. liet doel van deze nachtelijke luchtvaart is van uil do wolken de zon te zien opkomen. Tegen middernacht kwu»n er inisl opzetten. De ballon daalde om half vijf te Putten op de Veluwcmet do reizigers Godard Crominclin Iloyaards en Mispclblom Bcijcr. «Volgens gisteren (21 Juli) via 'Padang van den gouverneur van Atjeh ontvangen telegram zijn de troepen den 14cn te Samalangan ont scheept en den volgenden dag tegen den vijand opgerukt Er werd hevige tegenstand geboden. Van onzen kant sneuvelden een luitenant en vijf minderen en werden twee-cn-vecrtig ge wonden bekomen, waaronder een luitenant lichL De vijand leed groote verliezendocli de avond viel in voordat de troepen haar doel volkomen bereikt haddenzoodat zij in orde retireerden. Den 17on zou de aanval herhaald worden. Schoon de expeditic-kommandant geene versterking vroegzijn echter door den gouver neur nog eene compagniebenevens 50 dwang- ardeiders naar Samalangan gezonden. Toestand op Groot-Atjeh gunstig.(Rat. Hand). Volgens telegram van den gouverneur van Atjehd.d. 24 Juliis de gouverneur den 22 Juli met den radja van Samalangan, die naar Kola radja was opontbodennaar Samalangan vertrokken. Dien dag waren onze troepen weder tegen den vijand opgerukt. Bij de hocfdhenling werd hevige tegenstand ontmoet. Niettegen staande herhaalde stormaanvallen kon zij niet genomen worden. De vijand werd echter uit alle overige stellingen verdrevende kampong Ilir getuchtigd en achterliggende bentings ge nomen. Na die gevechten heeft dc vijanddie zware verliezen leed, zich in het gebergte te ruggetrokken cn door Potjoet Molegoi onder handelingen doen openen. Er is overeengekomendat Tookoc Tjik do hoofdversterking door zijn volk zal doen slech ten. Dc gouverneur heeft verder offensief op treden hiervan afhankelijk gemaakt cn daarvoor zes dagen toegestaan. In de gevechten van den 22 waren onze verliezen 10 dooden, minderen, en 31 gowon- den, waaronder G officieren. De gouverneur noemt den toestand niet on gunstig dc kampongs in den omtrek van Sama langan zijn rustig gebleven. De berigten uit Groot Atjeh zijn bevredigend. Voor trouwlustige dames brengt dc New- Yorker llandelsztg. een belangwekkend bcrigt. In Colorado hccrsciit, zoo meldt dat bladccn volslagen gebrek aan jonge meisjes; de ver houding van de mannelijke tot dc vrouwelijk» bevolking staat daar op sommige plaatsen als 17 tot 1. In plaatsen waar de toestand het gunstigste is vindt man 5 mannen tegen slechts ééne vrouw. Dezer dagen hebben een Gtal kinderen, van 8 tot 13 jaar oud, onder de gemeente Hoeven getracht, de rails van den spoorweg los te maken ten einde zoodoende in spcelschc on nadenkendheid den trein te laten deraillcoren. Een van hen, C. S.oud 12 jaren, zoon van een voormalig spoorwegwerkcrschijnt ecnig begrip te hebben hoe de rails losgemaakt moe ten wordenen moet dan ook de hoofddader geweest zijn. Gelukkig is het feit nog in lijds door een spoorwegwachter ontdekt geworden. Naar wij vernemen is door dc Regtbank tegen deze jongens regtsingang verleendmet bevel van dagvaarding. Men mag in kanalen cn grachten langs dc wegen ook niet in de spoorgrachlcn van de ge meente zwemmen zoo luidde het verbod van den burgemeester van Ziiidhrock. De heer de Leeuw, gyiiinaslick-oudcrwyzer aan de hoogore burgerschool te Winschoten verwittigde daarop den burgemeesterdal hij op dien dag en dat uur in een der aangeduide plaatsen zwemmen zou. Mij deed hel cn de burgemeester liet proces verbaal opmaken. Men is zeer nieuwsgierig naar den afloep dezer kwestie. Dinsdag 10 lulij ombaikcordu te (Meli-len nan boord van Zr. M Soerubaya een troep van 1200 man van verschillende hatnillnris waarbij 32 officieren300 Ambonncezcnonder bovel

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2