Bnrfi^Hijke Stnnd rnn Ainerafoort. GÉBOREN 27 Oct. Rosalina Catliarina d. Tan Jan Catharinus van Eijbergan en Rosalina Catharina Lamm. 28 Oct. Maria Catharina Corneliad. van Nioolaas Wilhelmus van de Pavert en Maria Catharina Body. 29 Oct Cornelist. van Gerard* Groenestein. Jo hanna Geeiiruida, d. van Hendrikus Boerssen en Autje de Wit Aaltje Gcertruida, d. van Arie van Slooten en llendrikje Wiering*. Antoniust. van Antonius van Bekkum en Lamberta van Moorselaar. Dorothea Sophia Henrietta, d. van Willem Herraanus Görlacn en Cornelia Ameli*. Rauh. 31 Oct Joseph Ema nuel z. van WiHera van Leer en Calo kalker. Theodorus Johannes, t van Theodorus Verhaar en Maria Gerard* van de Pavert 1 Nov. Johannad. van Gerril Marinas Gouw en Cor nelia Buys. Alydad. van Cornelis Veenen- daaJ en Alijda Eibers. 2 Nov. Marinus, z. van "Willem Beijer en Catrioa Maria van Balkom. Leonard us Antoniusz. van Johannes Gerardus \an Kessel en Aagje Bernhard. Gerrilz. Tan Willem van Schoonhorsl en Grietje Bunt 3 Nov. Mijnded. van Hendrik Overeem en Gysje Sterken burg. Izaak, z. van Teunis van Daal en Alida Jacobs Voorsteegh. GEHUWD3 Nov. Theodorus van Kalleveen en Johanna Margrielha vsn Keken. Willem Schouten en Catharina Elsink. Evert van Leüenhorst en Johanna Geerlruida Wolfswinkel. OVERLEDEN 29 Oct. Jan Hennanus Illinann, 3 m. 30 OcL Anna Maria Snyders, 9 ra. 31 Oct Geerlruida van Keulen ,3 m. Johanna Cornelia van den Berg 15 j. 1 Nov. An tonius Johannes Maria Schwitzner, 4 i. 2 Nov. Meijerl Johannes van Idsinga69 j. on gehuwd. Hennanus de Wolff, 38 j. cchtg. van Hendrika Teunisse. 3 Nov. Hendrikje Rouvoet72 j. wed. van Arie Ploeg. Hille- gonda Johanna van Ommeren ,1 m. 4 Nov. Albertus van 't Wei56 j. echlg. van Johanna SleenbeeL Politieke Revue. Dc verbittering onder een deei des Franschen volks tegen de strengheid der Regering neemt toe. Vele bladenrepubliekeinsche niet uitge zonderd laken de handelwijze van het kabinet «n voornamelijk van den minister Constans en waarschuwen het tegen de gevolgen. De Figaro heelt een algemeen protest tegen de toepassing van de Maart decreten op louw gezet en zijn bareau opengesteld voor allen, die door het onderleekenen van een verklaring hunne «af keuring" willen te kennen geven. Bij voortduring nemen vele ambtenaren van het openbaar minis terie in verscheidene steden des lands ontslag omdat zij het tael hun geweten niet kunnen overeenbrengen medetewerkea aan hel uitvoeren van de decreten. Dit was nog het geval te Parijs met den advocaat-generaal Campeuoneen der nilstekendsle leden van het parket van het hof van appèl. Toen hij in een strafzaak zijn requi sitoir genomen hadnoodigde hij aan het slot zijner rede dc gezworenen uil hunnen pligt te doenen hierop liet hij deze woorden volgen «Wij allen, mijne heeren, leven hier met het besef van onzen pligL De uwe is: regt te spreken; de pligt van den soldaat is moedig in het vuur te gaanzoo is ook de pligt van den vertegen woordiger van het openbaar ministerieheen te gaanals zijn geweten het hem gebiedt. Heeren leden van den juryik zal niet meer stellig en zeker niet meer, de eer hebben op deze plaats hel woord te voeren." De ge ruchten volgens welke de heer Constans zal «ftreden worden op nieuw verspreid en vinden SelooL Genoemd blad vreest dat dc dage* van en minister van binnenlandsche zaken geteld zijn en hij door den heer Floquet opgevolgd zal worden. Yoorloopig moet men zich tevreden stellen met berigten uil Constanlinopel en Weenen, die schaars en bovendien weinig betrouwbaar aankomen. Thans meldt men dal Bozo Petrovitch, oppercornmandant van de Montenegrijnsche troepen zich op 't oogenblik bii Sutorina be vindt met een sirijdmagl van 7000 man, terwijl Derwiscb pacha te Antivari wordt verwacht om de laatste geschilpunten betreffende de overgaaf van Dulrigno te regelen. Riza Pacha's vervanging wordt toegeschreven aan zijn onwil om de zaken tot een goed einde te brengen. Het is natuurlijk niet de eerste maal dat een ondergeschikte de schuld krijgt van de luimen of fouten van zyn meerdere. AMERSFOORT, 4 November 1880. De kapt. L J. Soumanplaats, adjudant Ie kl. U- Amersfoortis op zijoe aanvrage op pensio'gesteld, en het bedrag van het pen- atoen bepaald op f 1560 's jaara. In de Vergadering roet Dameste houden door «het Dep. Amersfoort der Maatschappij lot Nut van 't Algemeen," op Donderdag 11 Nov. e. k.. 'savonds 8 uren, zal als spieker optreden de Heer Theod. Jorissen Hoogleeraar te Amsterdam. In de laatste dagen zijn door de justitie in verschillende grensgemeenten van Limburg niet minder dan 43 processen-verbaal gemaakt, wegens het in omloop brengen van de Belgische koperen munt. Zoodoende hoopt men de invoo- ring tegen te gaan. Donderdagmiddag werd te Nieuwluinon de arbeider Folkcrl Nieken door den bliksem gedood. Zijn zoontje dal bij hem was, werd bewusteloos door den slag. Vrouw met 7 kin deren blijven in armoedige omstandigheden achter. De Stettiner Zlg. vermeldt den dood eener talentvolle looneelspeelstereen meisje van 20 Jaren. Onder de voorstelling van Krieg und 'rieden ontving Fr. Lange een depechedie men haar eerst na ailoop der voorstelling in hare kleedkamer overhandigde. Nadat zij die ingezien had viel zij met een luiden gil in on macht en bleef geruimen tijd in dien toestand. Toen men haar naar de oorzaak van de hevige aandoening der zenuwen vroeg, gaf zij weenend ten antwoord: «Mijn verloofde is gestorven." De liefde voor dezen te Dresden eveneens ge- achten persoon den aan de kunst al te vroeg ontvallen hofspeler Dettmer was zoo innig dat de talentvolle, algemeen geliefde kunstenares zijn dood niet vermogl te overleven. Nadat zij nog in Krieg und Frieden gespeeld had ontving zy de rol van Louise voor de voorstelling van Kabaal en Liefde. Zij doorliep daags te voren nog haar rol met den eersten regisseur en zond haar moeder wegmet het dringend verzoek haar in het van buiten leeren van haar rol in het theater niet te storen. Vervolgens bezorgde zy eenige brieven op de post en vroeg naar een antiquiteiten-han delaar. Op de vraag van een collegawat zy daar doen wildeantwoordde zijdat zij hem dit niet kon zeggen. Zij kocht daar een revolver waarmede zij een einde 8an haar leven maakte. Het schot werd door hare huisgenooten niet gehoord. Men vond haar dood op haar bed liggen. In den zak vond men een brief aan haar moeder waarin zij dringend om vergeving bad en met verzoek om haar lijk naar Dresden te voeren. Op de tafel lag haar rol van Louise opgeslagen. Rij de woorden: «Ik heb een zwaren strijd gestreden," was een vouwtje gelegd. Te Berlijn is een predikant beroepen die opgeroepen oin examen afteleggen verscheen en zeide «Mijne gehecle godsdienstleer schrijf ik op een stuivertje." Zij luidt: heb God lief boven alles en uw naasten als u zelve. «Wilt gij welen, in welke levensomstandig heden ookhoe gij volgens die leer handelen moet V' «Ga dan eenvoudig naar uwe binnenkamer en vraag aan uw geweten wat moet ik doen T' «Dan krijgt gij een goed antwoord geloof dat gerust Zondag jl. steeg te halfvijf een luchtbolde Videnvilaise', met een inhoud van 2500 kub. meter in de Avenue Saint-Germain te Cour- bevoievoor eene aanzienlijke menigteop. De ballondie met warme tucht gevuld was moest zachtkens néerdalen zoodra de lucht zou zyn afgekoeld. Deze raongolfière was door den luchtschipper Gratiën gevulddie op dit gebied een kermisspecialileit is. Veertien dagen geleden engageerde Gratiën een acrobaat, zekere Augusle Navarreeen flinke borst van 28 jaarwelge vormd die naar het schijnteen groot trapéze- kunstenaar was. Hij was clown in het Circus Franconi geweest, had vervolgens zelf een circus pogen oplezetlen, waarbij hy alles wat hij bezat nl. 30,000 francs verloor. Eerst zou men een schuitje aan den ballon hechtenom er de aéro- nautc Mme. Albertina in te doen opstijgen. Aan gezien deze dame verhinderd was, vroeg Navarre zijn patroon verlof haar plaats te vervullen. Men deed hem opmerken dal er een groote mate van geoefendheid toe behoorde om der gelijke toeren onder een ballon te doen en dat hijdie dit nog nooit had gedaanverstandiger zou doen er van af te zien. Navarre drong er op aan en Gratiën gaf eindelijk toe, op voor waarde dat dc acrobaat aan het trapéze zou vastgebonden worden deze weigerde. Hy steeg omhoog en dc menigte die hem zag rijzen juichte hem luide toe. Groetende ging hij hooger en hooger, zich met een arm aan het trapéze vasthoudende. Toen bij ongeveer een hoogte van honderd meter bereikt hadhield hij zich met beide handen aan den stok van het trapeze vast en bewoog zich niet meer. De inongolfiére steeg reeds. Men merkte dat de gymnast zijn hoofd op een der schouders liet vullen. Maar hy maakte geenerlei beweging, noch met de boenen noch met de armen. De mongolfière ging al hooger en hoogeren over de Seine. Thans was zij minstens 500 meter hoog. Na varre scheen niet grooter dan een hand. In ge spannen verwachting volgde men hem met de oogen. Eensklaps gaat een luide kreet van af- lijzen onder de menigte op, de vrouwen be- eklen het gelaat met haar zakdoek. De onge lukkige had zich losgelaten en tuimelde pijlsnel naar beneden. Gedurende dien langen val kon men hem inel de oogen volgenop 200 meter van den grondviel hij horizontaal als op een bed liggende. Navarre kwam te regt in een par ticulier eigendom in de avenue du Roule. Zijn lijk heeft in den grond een gal van 50 cm. diepte geslagen, is vervolgens weer omhoog gesprongen en toen deerlijk gehavend blijven liggen. Waarschijnlijk was hij reeds gestorven voor hij den grond had bereikt. Inlusschen was de ballon, die zoo plotseling van zijn gewigl was bevrijdmet een ruk de hoogte ingegaan en in de wolken verdwenen. Een verschrikkelijk drama werd op de Stad houderskade te Amsterdam afgespeeld. Een achttienjarig meisje had twist met haar vader. Ze liepen bij de Van der Helststraat aan de zijde van de Vesten daar werd de woor denwisseling zóó hevigdal het meisje in een vlaag van drift of wanhoop in het water sprong. De vader bedacht zich geen oogenblik en volgde zijn dochter in de Vest, terwijl een voorbij ganger het gevaar ziende waarin beiden ver keerden, niet aarzelde vader en dochter na te springen. De vader en de menschlievende man die zijn leven had gewaagd werden met haken op het drooge getrokken. Het meisje verdronk. Haar lyk werd een uur later opgehaald. Toen Zaterdagavond ten 5.42 de trein no. 7 van den Ned. Centr. spoorweg van Utrecht ver trok kwam nog ijlings aanloopen een veehan delaar J. Brouwerwonende te Geneuuiiden. Aangezien de trein reeds een tamelijke snelheid had aangenomen, werd hem door stationchef en conducteur, welke zich in den achtersten bagagewagen bevondentoegeroepen't is te laatBlijf terugenz. enz. Ook door den stationchef van ZuidlarenIsselmanndie toevallig uil hel portier keekwerd hem ge waarschuwd geen pogingen meer tot instappen te doenom een ernstig ongeluk te voorkomen. Niettegenstaande deze waarschuwingen opende hij evenwel toch een portieren liet hij zich om te zeggen in den wagen vallen Aan de tegenwoordigheid van geest van ge noemden heer Isselmann had hij.bel te danken, dal hij geheel naar binnen werd getrokkenen alzoo van een onvermijdelijke verbrijzeling lus- schen perron en trein werd gered. Te Amers foort komende werd door den hooldconducleur de Jong aan den veekooper proces-verbaal ge declareerd. Hel is echter niet ondienstig bij deze het fiubliek nogmaals voor dergelijke zeer gevaar- yke handelwijzen te waarschuwendie ernstige gevolgen kunnen hebben en met boete stellig worden gestraft. Eergisteravond heeft een hólelbouder te Schugen zich zoo driftig gemaakt op een be zoeker met wien hij aan het kaartspelen was dat hijgeen woorden kunnende vinden otn zijne drift te uilen, onmiddellijk is dood ge bleven. Te St. Pauwels heelt een beschonken land bouwer zijn 25jarigen zoon zoodanig met een mes gewonddat deze 2 uren later overleed. De ontaarde vader is gearresteerd. Evenals in Rotterdamlaat ook in Amsterdam een planeetlezer met strooibiljetten de standplaats van zijn tempel bekend maken entevens 1100 uilloven aan hem of haar die bewijzen kan dal zijne voorspellingen ooit faalden. De oolijkerl, alsol iemand er ooit mede voor den dag zou durven komendat hij zich door een waarzegger bij den neus liet hebben. 'I Moest er nog bijkomen dat men zich voor dal bijgeloof niet meer schaamt'l is al erg genoeg dat zoo'n paai snaken in Amsterdam en Rotterdam openlijk durven optreden. Gedrukt ter Boek-Kantoor- en Courantdrukkerij van A. II. VAN CLEEFF te Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 4