m 2881. Y r ij d a g* 12 November 1880. iSWBCHI GOOBUT. Uitgever Dit blad renchljnt Maandag e„ Donderdagavond. Abonneranntapn]. per 8 maanden Bureau A. H. VAN CLEEFP Franco per post 1.16. Prij» der AdrertentiSn1—8 regels 80 Ctr.elke M TT TT T} HFIT7FN «mat,,.fnn.t r8gel meer 10 Ctslegale, oHIcieeie en onteigen. Adr. per regel IB cti. Reclames per te Amersfoort. regel 2S cU Afzonderlijke nummer. io et». hoek KortegrachtWijk B 60. Uulpbaiik te Amersfoort, Tot hel geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 15. NOVEMBER aanstaande, 's namiddags van hal/twee tol halfdrie lilting houden in een der localen van het Raadhuis alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden, en bij de verdere leden van het bestuur, de heeren B. li. Hertchel, W. A. Croockewit, Al. van Beek en Jhr. Mr. J. L. van Sasse van Ysselt. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. J. APELDOORN Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. LUST DER ONBEKENDE BUIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de ie helft der maand Oct. 1880. Plaats van Namen der geadresseerden. bestemming. 4. M. v. d. UungenAmsterdam. 2. Jan Knoli 3. Mej. Voorhennes A. A. Keurnaar's Gravenhage. 5. J. Smink's Graveland. 6. Sand brinkStoutenburg. 7. G. VYeldunsUtrecht. 8. K. HooftZevenhuizen. 9. C. VosZwolle. briefkaarten. 1. J. LiestenAmsterdam. 2. Houveles broekman. 3. M. Hartman's Gravenhage. Reglhcbbenden vervoegen zich aan het post kantoor te Amersfoort. Politieke Revue. President Hayes heeft aan generaal Garfield zijnen gekozen opvolgereen bezoek gebragl in Cleveland. Na afloop van een fakkel-optogt hield llayes een aanspraak tot het volk waarin hij als bijzonder gelukkige omstandigheden voor het land deed uitkomen dal de geldigheid der verkiezing van 2 November door geen der par tijen betwijfeld wordt. Hij uitte de hoop dal hel Zuiden getrouw moge blijven aan de grondwet; gebeurt dit, dan /.al vrede heerschen in het gansche land der Ver. Staten van N.-Amerika. Nog eens zal er vertraging komen in de Ooslersche quaestiedoor ongunstig weder is Derwisch paeha verhinderd op lijd te landen en naar men uil Constantinopol melalmoet daar door weder juist het gunstige oogenblik ver loren gegaan zijn oin Dulcigno bij verrassing te nemen en aan de Monlenegrijnen over te geven. Nu zou het daarvoor te laat zijn en de nieuwe gezant van den Sullan mag onverrigterzake naar huis terugkeeren de Porie kan zich de handen in onschuld wasschen en de mogendheden mogen FEUILLETON. HET ALPENMEISJE. De witte vrouw. Het oude slot te Stuttgart lag als een zwarte kolossus in donkeren nacht gehuld. Ten tijde, waarvan wij sprekenwas de verlichting nog zeer gebrekkig, zells in groote plaatsen. De hoofdstraten en publieke plaatsen hadden slechts een armoedig licht van «enige olielampendie men slechts daardoor opmerkte, dal zij dc alom heerschcnde duisternis nog te meer deden voorkomen. De omgeving van het slot was niet beter bedeeld en bij dc natuurlijke duis ternis kwamen nog dc zwartedonkere scha duwen welke de grootedichte linde- en kas- tanieboomen over de eenzame plaats wierpen, liet licht, hetwelk uit de verlichte gangen* en corridors van het slot straaldewas met machtig genoeg ook slechts eenige schreden verder te vellichten, bovendien woei in den nachtwaarin de lezer aan onze hand het inwendige van hel slot zal betreden, een ruwe, koude dl* dc lakken ilcr boo.uen hevig deed «I'"™™."-" onstuimig door stralen der stad bulderde. He was stil in de stad en hel klein gelal burgers weder toezien hoe zij zeiven de zaken regelen. Op dit oogenblik wordt de aandacht in Rus land bijna uitsluitend bezig gehouden doorliet groote proces in zake den aanslag op hel Win terpaleis en verschillende andere misdrijven die in het vorige jaar hebben plaats gehad waaronder ook de moord van prins Krapotkin behoort. Het eerst komt de ontplolfing in het Winterpaleis voor, waarbij een 16tal personen betrokken zijn Men haast zich in Rusland nogal bij regtsgedingen en de Russische bladen durven dan ook verzekerendat deze zaak in een dag of 10 afgeloopen zal zijn. Bij voortduring luiden de berigten uit Livadia betreffende den gezondheidstoestand van czar Alexander 11 ongunstig. De vorst zou echter, in strijd met alle geruchtenvolstrekt niet voor nemens zijn kroon neder te leggenen van een benoeming van den grootvorst-troonopvolger tot mederegent des rijks zou alléén dan sprake kun nen zijnindien zijn vader in de onmogelijkheid mogt verkeeren aan 's lands beslier deel te nemen. Engeland heeft op nieuw ongunstige berigten uil Kaapstad ontvangendie aanduiden dat ook daar nog tal van moeijelijkheden beslaan welke eene spoedige regeling van hel bestuur tot een hersenschim maken. Geen land welligl zit op dit oogenblik in grooter moeijelijkheden dan Engeland dat links en regts en overal eiken dag nieuwe zwarighe den ziet geboren worden uil oude quaeslies indertijd bijna met voorliefde gezocht door eene Regering, die in hare grootheidsmanie geen blikken had voor de binnenlandsche aangele genheden. Italiaansche Dagbladen zijn vol van beschrij vingen over de ontvangst van Garibaldi te.Milaan. 'l Volk verkeerde gansch en al in democra- tischen waanzin en afgoderij. Den hoed voor Koning Humbert af te nemen acht menigeen te vernederend Garibaldi's rijtuig te trekken als een werkdieris gepaste hulde Men droeg den Bevrijder uit het eene rijtuig in een ander, omdat men een Koninklijken wagen voor den democraat besmettelijk noemde 1 EEN RAAD OM OP TE VOLGEN. Van alle ziekten, die dagelijks de sterflijst vermeerderenis de longtering zeker de meest algeineenede ineest wanhopende voor de huis gezinnen. Tot heden heeft de wetenschap nog geen zeker middel lot herstel kunnen vinden cn moest zij haar laak beperken om het lijden der teringzieken te verlichten en 't leven met de grootste zorg eenigen tyd te verlengen, 't Is een ieder bekenddat men den borstlijders aanraadt, 1M dal zich als vaste gasten verplicht gevoelde hunne bijeenkomsten te bezoeken, sloop stil langs de muren en huizen been. Alles was zeer onaangenaamwant de wind huilde zoo in en langs helslot, dat zelf een vrijgeest angstig zou zijn geworden, dus natuurlijk des te meer de schildwachtdie op de galerij van hel slot, met hel geweer in den armbevend van koude of naar andere oorzaak, op en neder liep. Het had juist elf uren geslagen en de groote klok aan de naburige kloosterkerk luidde zoo hard, dat men de heldere klanken der talrijke kleinere klokken van de residentie niet kon hooien. In hel vrij zuidelijke gedeelte van den mid- delsten vleugel van het oude slot brandein een zeer weelderig ingericht vertrek, eene nachtlamp, die zacht licht verspreidde. Bij het zachte licht zag men, dat een hooggeplaatst persoon achter de met zilver gestikte gordynen welke van den zolder afhingenzich ter ruste had begeven. Het bekoorlijke gelaat ecner vrouw van middelbaren leeftijd was ter zijde gekeerd en de geslotene oogen getuigden van een rus- tigen slaap. Echter om de hoeken van haar welgevormden mond lag een trek van zwaar moedigheid. Haar eansch gelaat nam langzamer hand deze uitdrukking aan. Eindelyk verdween een warmer klimaat op te zoekenom er den winter door te brengenzoo mogelijk in de nabij heid van dennenbosschenwaarvan de uitwase ming een weldadigen invloed op de longen uit oefent. Ongelukkig kunnen vele zieken zich niet verplaatsenen 't is voornamelijk tol dezulken dat wij onze woorden richten. De ondervinding heeft eerst te Brussel en l3ter bijna overal geleerd dat de teerdie een harts- achtig product is van de denneneen zeer merk- waardigen en gelukkigen invloed heeft op de zie ken die aan tering of bronchitis lijden. Dit is reeds genoeg om de aandacht dér zieken op dit geneesmiddel te vestigen. Men moet er dus vooral op letten dat men in het begin der ziekte dit geneesmiddel aanwendt. De geringste verkoud heid kan in een bronchitis ontaarden, 't Is der halve natuurlijkdat men om het meeste voordeel van dit geneesmiddel te hebben zich er van be- dienezoodra men aanvangt te hoesten. Deze aanbeveling is daarom zoo nuttigomdat vele borstlijders geheel onbewust zijn van hun krank heid en slechts meenen dat ze een zware ver koudheid of lichte bronchitis hebben als de be ginselen der tering reeds werkelijk aanwezig zijn. De teer wordt gebruikt in den vorm van teer- water. Vroeger deed men wat leer in een karaf en vulde die met waterdia men tweemaal per dag schuddegedurende een week, voordat men het gebruikte. Men verkreeg dan een weinig werkende oplossingwaarvan de uitwerkselen zeer ver schillend waren en van een zeer scherpen en on- aangenamen smaak. Tegenwoordig vindt men bij alle apothekers, onder den naam «Goudronde Guyot" een zeer geconcentreerde teerlikeur die u in slaat stelt om onmiddellijk op een gegeven oogenblik een zeer helderenaromaiiek teerwater te bereiden van vrij aangenamen smaak. Men doet één of twee theelepeltjes van genoemde teerlikeur in een glas wateren men verkrijgt terstond een teerwatermeer of minder met de aromatieke beslanddeelen der teer bezwangerd en van zoo ge ringen prijs dat een flacon van twee francs vol doende is om tien a twaalf liters teerwater te be reiden. Bovendien is bij iederen flacon een uitvoe rige gebruiksaanwijzing gevoegd. Met de «Goudron de Guyot" zijn proeven ge nomen in zeven hospitalen en gasthuizen te Parijs, alsook te BrusselWeenen en Lissabon. De heer Guyot heeft tevens kleine capsules ter grootte van een gewone pil vervaardigd die on der een enveloppe van zoete gelatine zuivere Noorweegsche teer bevatten. Deze vorm is bijzon der aan te bevelen voor hendie een afkeer van teerwater hebben of veel op reis moeten zijn. Twee of drie teercapsules van Guyot genomen een oogenblik voordat men gaat eten vervangen gemakkelijk het gebruik van teerwater. 'Iedere deze trek de slapende rustte nog een poosje in genoegelijke gelaatsuitdrukkingvervolgens wendde zij zich in bed om en ontwaakte. Eenige oogenblikken daarna sloeg de pendule, welke op een prachtige tafel stond twaalf uren en een gelijk aantal slagen klonken van de torens der stad. De dame streek met de hand over de oogen richtte zich in bed op; zij luisterde, zoo het scheen angstig, naar elk geraas. Alles bleef echter stil. Nadat zij eenigen tijd zittend bad doorgebrachtlag zij zich weder neder en sprak zachtjes: «God zij geloofd! Ik blijf dezen nacht verschoond Plotseling echter sprong zij verschrikt op en luisterde met gebogen hoofd. Lichte schreden lieten zich hoorendie zich in gelijke tempo's herhaalden en schenen te zijn van iemand die verscneidene kamers doorliep, zonder dat men hel openen en sluiten der deuren hoorde. Het koude zweet parelde langs hel voorhoofd der luisterende damehare oogen openden zich wijd en staarden angstig naar de gesloten deur. De schreden naderden rechtstreeks het slaapvertrek der hertogin. Zij kon volkomen onderscheiden dal de klank daarvan duidelyker werd en de wandelende in de voorkamer was.

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1