leeren kennen, om het ook elders in dienst te brengen Op de binnenplaats der Newgate gevangenis xyn twee moordenaars met de» strop gestraft. Eerstgenoemde schoot zijn schoonzusterJane Messengeruit jaloesie «loodzijn lotgenoot was de verwersknechtdie bij afwezigheid van zijn meester en meestereshun jong dochleije af schuwelijk verminkte en daarna vermoordde. Met betrekking lol den moordaanslag op Bra- tiano eersten minister van Kuinaniëverneemt mendal de moordenaareen ondergeschikt ambtenaar bij het département van financiën Petraru heet, en, volgens zijne eigene verkla ring behoort Wt een complotdoor hetwelk de minister reeds eenigen tijd geleden schrifte lijk met den dood weid bedreigd. De zaïnen- zweerders zijn ten getale van vijftigen hel lot wees Petraru aan oin de daad te volbrengen. Uil Londen wordt de verloving gemeld van een lid der familie Rothschildbaron Lyonel met mejuffrouw Perugia uit Triest. Deze ver loving met eene dame zonder fortuin is een afwijking van de traditie in deze familievolgens welke de verschillende leden gewoonlijk onder elkander huwen. De tunnel door den berg Cenis dreigt aan den kant van Frankrijk inteslorten De spoorweg maatschappij Paris-Lyon-Méditerrannée is van plan eene nieuwe opening te boren op 1000 meters afstand van de eerstedie opening zog met den tunnel zamenloopen op eene diepte van 600 meters. De voorbereidende boringen hebben reeds een aanzienlijke diepte bereikL Onlangs besloot een der geachlste regtsge- leerden te Cheinnitzde heer Ch., zich uit de practijk terug te trekken en stil te gaan leven. Hij had een zeer aanzienlijke clientèle en dit was niet te verwonderen daar hij om zijne ui stekende regtskennis algemeen geacht was. II werd derhalve voor een zeer welgesteld man gehoudendie ruirn van zijn inkomen leven kon. Tot woonplaats had hij Eisleben gekozen en zich daar eene villa gekocht. De inrigting van het pand ging niet vlot van de handzoodal de heer Ch.die zijn woning te Chemnitz reeds verlaten hadvoor eenige dagen zijn intrek in een hótel moest nemen. Daar kwam hij plot seling te overhjden. Bij onderzoek leed bij aan een vergevorderde longaandoening De zoo een- klaps wtduwe geworden echtgenoot van den regtsgeleerde wachtte nog een andere beproe ving. Toen de koffers die voor hel vertrek naar EisJeben gereed stondengeopend werden vond men daarin geen spoor van eenige gelds waarde. Van waar dit raadsel? Ch. had meer malen tegenover vrienden verklaard een ver mogen van meer dan 150.000 Mk. te bezitten. De politie heeft de zaak in handen genomea Volgens de Iron Age is de nilroglycerine- fabriek van G. M. Mowbray in Norlh-Adam Massachusetts (Ver. Staten)voor de derde maal in de lucht gevlogen. Van de 10 directeuren, die deze fabriek achtereenvolgens bestuurd heb ben zijn er 8 door onlplolOngen gedood een heeft het gezicht verloren, terwijl de laatste nog in dienst is. Bij den heer W.Mauritsstraatte Amster dam sprong Dingsdagnacht omstreeks half één een Franschman door de ruit hel huis binnen. Deze heer. door den heer W bij den kraag gepaktbleek icinand te zijndie door twee personen gevolgdmeende dcor hen vervolgd te wordenen maakte zich ongerust over de circa f90 die hij bij zich had. De tw ee volgende personen waren stille dien ders (rechercheurs ?j en namen den Fransch- man mede. kwarnkan ik enkel vermoedenmaar niet bevestigen. Welken weg zij tijdens hare vlucht namkan ik eenigszins bepaald aangeven. Zij vlood naar den trapdie in wendingen naar den toren leidt en trad van daar door de yzeren deurdie in de geheime ruimte voertzonder vrees vooi de spoken dienaar men zegt sedert den dood van den alchimist aldaar huizen want de zware klank die de lieer kapelmeester hoordeontstond door het openen en sluiten dezer ijzeren deur, die de trap van het labora torium des goudmakers scheidt. Zoo is hel naar mijne meaning daarmede gesteld." De aanwezigen zagen elkander aan maar nieio.tnd wilde dadelijk de eerste zijn, Oin heigeen Salesius had ui'gelegd te trachten in logisch verhand te brengen met de verschijning en verdwijning der gemaskeerde wille vrouw. Wordl vtrvolyd. AMERSFOORT, 20 December 1880. Z. M. heeft benoemd tot 2e luitenant bij het 2e reg. infanterie de sergeant W. 3. N. van Bockom Maas. Dingsdag, den 21. December 1880, des na middags Italftwee, zal de Raad der gemeente Amersfoort eene vergadering houden waarin de punten van behandeling zijn 1. Missieve van Gedeputeerde Staten, betref fende wijziging der gemeente-begrooling voor 1881 met voorstel van Burg. en Welh. 2. Verzoek van Jhr. Mr. II. J. L. van Sasse van Yssellom ontslag als curator van het progymnasium. 3. Verzoek van mej. J. A. de Verwer, oin ontslag als onderwijzeres aan de openbare ar menschool (Koestraat.) 4. Benoeming van een lid voor het Brand college. Overmorgen Woensdag 22 Decemberzal hel juist 50 jaren zijn dat Cornelis Staart, geboren te Amersfoort den 10 Januarij 1813, als vrijwilliger voor de gemeente Amersfoort, en aangesteld als tamboerop 22 December 1830 met het 3e bataillon Ulr. mobile schutterij naar de Belgische grenzen vertrok. Hij was in garnizoen te Bergen-op-Zooin nabij liet kruit magazijn toen ditzooals door ons in No. 2867 van 24 September jl. is vermeldin de lucht sprong. Hij is versierd met het metalen kruis en met het eereleeken voor langdurige werke lijke dienst bij de schutterij. Ofschoon hij allijd de kleinste Amersfoortsche tamboer was en is, trommelt hij er nog allijd duchtig op losen zou zelfs thans nog best een wedstrijd daarin duiven volhouden mei alle binnen- en buitcnlandsche tamboers. Hij is steeds zeer gezond en krasen bevindt zich in hel Herv. diaconie oude mannen- en vrouwen huis alhier, alwaar naar inen mag hopen vele vroegere en tegenwoordige leden der schutterij den kleinen dapperen trommelslager hunne feli- citatièn, enz. zullen gelieven te adressecren. HH. MM. de Koning en Koningin vertrekken morgen, Dingsdagoehlend te 10 u. 50 min. van het Loo per extra-trein zijn te halltwaalf aan 't station Amersfoort en komen te 12'/* uren te Amsterdam aanalwaar zij in het Amstel- hötel een bezoek brengen aan H. M. de Koningin van Zweden en Noorwegen, zoomede aldaar van een dejeuner-dinaloir gebruik maken. Zij vertrekken weder van Amsterdam te 3l/+uren, zijn te ruim 4 uren aan 't station te Amerstoort en tegen 4s/* uren op het Loo terug. Z. M. heeft het uitdrukkelijk verlangen te kennen gegevendal bij gelegenheid van dit bezoek geene olïiciëele plegligheden hoege naamd ookzullen plaats hebben. Blijkens nevensst. adv. is het Kinder geld der «Kinderbewaarplaats" le Amersloorl verminderd, waarop veler belangstellende aan dacht gaarne wordt gevestigd. Heeren leden der Rederijkerskamer «Ont wikkeling'' worden op nevensgaande advertentie opmerkzaam gemaakt. Naar men verneemtzal Z. K. li. de prins van Oranje eenige maanden in het zuiden van Frankrijk gaan doorbrengen. De prins vertrekt 27 dezer uit Den Haag. HH. MM. de Koning en Koningin vertrekken op 28 dezer van hel Loo naar 's Gravenhage. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Donderdag verschijnt De Jongh voor hel ge- reglshof. Gij kunt u niet voorstellen hoeveel moeite door hel publiek in het werk gesteld wordt om de leregtzilting te kunnen bijwonen. De zaal zal le klein zijn. Inlusschdh worden van wege het parket kaarten uitgegeven voor de gereserveerde tribune en wie zonder zulk een kaart toegang verlangt moei betzooals men begrijpt rnel de boden vinden. De pers zalgelijk bij vroegere gelegenheden achter üe zitplaatsen van het hol eene ruime plaats be komen echter niet ruim genoeg voor al de ver slaggevers van binnen- en buitenlansche bladen die toegang hebben gevraagd. Behalve de ge wone wacht van infanterie zal aan de regtszaal eene escorte van marechaussées worden opge steld die de Jongh ook van en naar de gevan genis zal vergezellen. Waartoe deze feestelijke OjMÓgl dient, begrijpt niemand. Bij vroegere gelegenheden heelt men zware misdadigers ook wel eens doen escorteerenmaar dan was een peloton huzaren voldoende; Ihans laat mende marechaussées er vooruit Noordhrabanl komen... misschien om proceskosten te besparen I Onze ilaagsche correspondent bcrigt onsdat do besohuldigde W. M. de Jongh sedert eenige dagen zyn bekentenis groolendeels herroepen heeft, en thans weder, gelijk in 'l beginvol houdt dal hij wel den brandbrief heeft geschre ven maar niet den jeugdigen Boogaardt gedood. Verder weigert hij zien over de zaak uil te latenzells tegenover zijn verdedigeren hij belooft op de tereglzilling alles wel behoorlijk to zullen zeggen. (Baleis van Justitie.) Voor het hof le Ilertogenbosch stond teregl J. Fagg, schrijver van een brandbrief aan den burgemeester van Maastrichtden he&r 11. Pij Iswaarin hij den Burgemeester met moord bedreigde zoo deze hem niet f2Uügat. De brief luidde Brussel 2l October. Mijnbeer. Wilt U zoo goed zijn en beluien aan den brenger dez.gr brief de sornme van twee honderd guldens zon der tc vragen voor wie dezelve zijn 01 u deze persoon laat arresteren of niet dat zal uw loven niet redden. Ik zal naar Frankrijk, gaanen u zal mij nooit meer zien. Geeft gij hel geld niet gij zult het met den dood bekoopen dat zweer ik bij God en zijne Heiligen. UEd. doodsvijand A. F. Fr. Hij gaf dien brief in den avond van den 23 Oct. aan de dienstmeid van den burgemeester al en meldde zich nug denzellden avond aan oin de geëischte som in ontvangst le nemen. Hij wordt mitsdien beschuldigd van voor waardelijke bedreiging met moord bij naamloos geschrift en dit na vroegere veroordeeling dooi den militairen rcgler lot kruiwagenstrai van meer dan een jaar. De beschuldigde was geduiende de teregt- zilting onverschillig en brutaal. De advocaat generaal eischle een luchthuis- straf voor den lijd van 10 jaren. De verdediger Mr. Leesberg gal zijn leed wezen te kennen voor dezen persoon ie moeien optreden toen hij hem in de gevangenis be zocht had de beschuldigde hein verklaard geene verdediging noodig te hebben en liever la jaar gevangenisstra! dan 2 jaar celstraf te ondergaan. De verdediger beval niettemin den beschuldigde in de clementie van hel Hof aan. liet geregtshof te Leeuwarden heeft J. E. Bosma oud 31 jaarnaaister te Oldeboorn schuldig verklaard aan kindermoord en veroor deeld met toepassing van verzachtende om standigheden tol gevangenisstraf voor den lijd van twee celslraijaren. Een korporaal17 jaar oud van fatsoenlijken huizehad liefde opgevat voor een meisje in een publiek huis te Nijmegea Begrijpende dat hunne betrekking nooit lol een huwlijk leiden konzijn beiden tot het wanhopig be sluit gekomen om een eind aan hun leven te maken. Woensdagavond begaf de ongelukkige jongeling zich naar zijne geliefde, nadat hij een revolver niet zes patronen gekocht en vei «Ier den avond bij een der leden zijner fa milie in schijnbaar opgeruimde stemming door- gehragl had. Nadat zij wijd en breed overlegd haddenhoe de daad te verrigtenschreven zij een door beiden onderleekenden brief, waarin zij rekenschap gaven van du beweeg redenen hunner daad Nu school de korporaal zijne geliefde door hel hartzoodal zij oogen- blikkelijk een lijk was. Ilij zelf trachtte drie malen achtereen zich zeiven door een revol verschot te doodendoch geen der wonden was oogenbiikkelijk doodelijk. Een der bewoon sters van het huis door een ongewoon geraas gewekt, kwain toesnellen en vond hel meisje dood in de armen van den zwaar gewonden jongen man. Het lijk werd naar het ziekenhuis voor besmettelijke ziekende korporaal naar de infirmerie vervoerd. Er bestaat geen hoop op behoud van zijn leven. Een ingezetene van Den Helder is weder de dupe geworden van de gevaarlijke sigarenbons die, in den vonn van bankbiljetten, aan argc- loozen in de handen worden gestopt. De oplig- ter is spoedig opgespoord en in arrest genomen. Even voorbij Helchten in België werd een persoon met gebroken been op den spoorweg evonden. Hij was volgens zijne verklaring uit en wagen gevallen doordien men vergelen had het portier le sluiten. Te Charleroi wordt druk gesproken over een aanzienlijke inbeslagneming van tabak door de Fransrbe douanen gedaan en waarin zekere schrijnwerkers uit den omtrek van Charleroi betrokken zijn. De tabak was naar liet schijnt verborgen in groote holle halken, die kunstig toegestopt waren de balken werden vervolgens per spoorweg naar Frankrijk gezonden. Die winstgevende smokkelhandel duurde reeds ge-

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2