een warmer klimaat op te zoekenom er den winter door te brengenzoo mogelijk in de nabij heid van dennenbossclienwaarvan de uitwase ming een weldadigen invloed op de longen uit oefent. Ongelukkig kunnen vele zieken zich niet verplaatsenen 't is voornamelijk lot dezulken dat wij onze woorden richten. De ondervinding heelt eerst te Brussel en later bijna overal geleerd dat de teerdie een harts- achtig product is van de denneneen zeer ruerk- waardigen en gelukkigen invloed heeft op de zie ken die aan lering of bronchitis lijden. Dit is reeds genoeg om de aandacht der zieken op dit geneesmiddel te vestigen. Men moet er dus vooral op letten dat men in het begin der ziekte dit geneesmiddel aanwendt. De geringste verkoud heid kan in een bronchitis ontaarden, 't Is der halve natuurlijkdat men om het meeste voordeel van dit geneesmiddel te hebben zich er van be- dienezoodra men aanvangt te hoesten. Deze aanbeveling is daarom zoo nuttigomdat vele borstlijders geheel onbewust zijn van hun krank heid en slechts meenen dat ze een zware ver koudheid of lichte bronchitis hebben als de be ginselen der tering reeds werkelijk aanwezig zijn De teer wordt gebruikt in den vorm van teer- water. Vroeger deed inen wat leer in een karaf en vulde die niet waterdie men tweemaal per dag schudde, gedurende een week, voordal men het gebruikte. Men verkreeg dan een weinig werkende oplossingwaarvan de uitwerkselen zeer ver schillend waren en van een zeer scherpen en on- aangenamen smaak. Tegenwoordig vindt men bij alle apothekers, onder den naam «lioudron de Guyot" een zeer geconcentreerde teerlikeur die u in staal stelt om onmiddellijk op een gegeven oogenblik een zeer helder en aromatiek teerwaler te bereiden van vrij aangenamen smaak. Men doel één of twee theelepeltjes van genoemde teerlikeur in een glas wateren men verkrijgt terstond een teerwatermeer of minder met de aromatieke bestanddeelen der teer bezwangerd en van zoo ge ringen prijsdat een flacon van twee francs vol doende is om tien a tw aalf liters teerwaler te be reiden. Bovendien is bij iederen flacon een uitvoe rige gebruiksaanwijzing gevoegd. Met de «Goudron de Guyot" zijn proeven ge nomen in zeven hospitalen en gasthuizen te Parijs, alsook te BrusselWeenen en Lissabon. De heer Guyot heeft tevens kleine capsules ter grootte van een gewone pil vervaardigd die on der een enveloppe van zoete gelatine zuivere Noorweegsche teer bevatten. Deze vorm is bijzon der aan te bevelen voor hendie een afkeer van teerwater hebben of veel op reis moeten zijn. Twee of drie teercapsules van Guyot, genomen een oogenblik voordat men gaat etenvervangen gemakkelijk hel gebruik van teerwater. Iedere flacon bevat zestig capsules. Dit is voldoende om te bewijzenhoe goedkoop het gebruik is der capsules van «Goudron deuuYOT"Vijl tot zeven en een halve cent daags. Wanneer een verkoudheid verouderd is of wan neer men het effect wil bespoedigen kan men de teercapsules gelijktijdig gebruiken inet de teerli keur die men dan bij 't eten en 't naar bed gaan inneemt. Deze dubbele aanwending ontslaat van het gebruik van afkooksels pètes en siropenen dikwijls reeds gevoelt men na 'teerste gebruik de gezegende werking. Allerlei. De vrouw van een koopman uit het Quartier des Arts-el-Méliers heeft op het bureau van den diend 7" vroeg de vorstin angstig terwijl dt prins bleek werd en sidderde. Salesius ant woordde «dal is nog een geheim. Men spreekt dat jalousie daarvan de drijfveer wasdoch ik verlaat u, om alles nader te onderzoeken." Salesius begaf zich naar de woning des kapel meesters en werd bij Marie toegelaten die in bed laghet hoofd ruslende op den schouder harer moeder, die evenals haar vader, Toni en de kapelmeester in diepe droefenis verzonken was. Marie wenkte Salesius met de hand en «prak met zwakke afgebroken stern «hel ver heugt mijdat ook gii mijner in dit droevige uur gedenkt en gij zult ook wel namens mij de vorstin mijnen inuigen dank willen betuigen voor hare goedheid mij zoo dikwijls betoond." De vorstin gevoelt diepe smart over uwe ziekte en des te dieperte grenzeloozer omdat daarbij een zware last op haar gemoed rust, die gij van haar welligt kunt afwentelen, indien gij mij op eenige vragen wilt antwoorden zeide Salesius. «Ja" antwoordde Marie na eenig aarzelen. «Ik vraag u dan uil haren naam, of gij op den opera-avond een glas punch hebt gedronken u door prins Alfred aangeboden en ol gij dien middag en avond ook nog wis anders hebt ge«h Tiken «.Niets meer dan het glas mij door den pi iiia aangeboden." (Gelooft gij dal de prins wist, dat in hel commissaris van politie de volgende verklaring afgelegdhaar maneen zeer geacht inwoner zijner wijkwas sedert twee dagen verdwenen. Hij was na het middagmaal uitgegaan 0111 in een naburig koffijhuis zijn spelletje kaart te gaan spelenzooals hij gewoon was en was nog niet teruggekeerd. De verdwijning van den heer X. was des te onrustbarender, omdat zij zamenviel met het ontslag uil de gevangenis van een zijner vroegere bedienden die wegens diefstal ten zijnen nadeele veroordeeld was en die gezworen had zich te zullen wreken, zoodia hij uit de gevangenis zou zijn ontslagen. Deze persoon is Donderdag jl. vrijgekomenen de heer X. is dienzelfden avond verdwenen. De heer Aragon, commissaris van politie, heeft het onderzoek begonnen en zijn rapport over handigd aan het parketdat den heer Macé chef van den veiligheidsdienst gelast heelt, den voormaligen bediende van den heer X. te doen opsporen. Ken tal van agenten is aan 't werk gesteld. De heer X. is uitgegaan zonder ander geld dan hij in zijn porleiuonnaie had onge veer veertig francs. De beide Amerikanen, mr. Edwin Mooreen Ilolbrook die op Oudejaarsdag een veloeipède- tochl van Berlijn naar Dresden ondernamen zijn Zondagavond aldaar behouden aangekomen. De 55 Duitsche mijlen hebben zij in 9 uren (de dag berekend op drie uren rijden) afgelegd De terugreis zullen zij eveneens per velocipède af leggen. Een merkwaardig geval van langdurig vasten wordt uil Ipswich berigt. Daar moet een vrouw zijndie een jaar lang geen pond vaste spijzen at en in de laatste drie maanden niets gebruikt heeft dan van tijd tot tijd eenige druppels slappe thee. Zij ziet er uit als een geraamte en is niet in staal haar oogen of mond open te doenzij kan alleen met den reglerarin haar hoofd heen en weer bewegen en haar lippen bevochtigen met de vingers van haar regterhand. Het overige van haar ligchaam schijnt zoo goed als dood te zijn. Bij de minste opwinding valt zij in zwijm en ligt dan uren en soms dagen lang in dien toestand eens heeft zij zelfs twee weken zoo gelegen. Als zij niet bewusteloos iszijn haar geestvermogens bijna niet gekrenkt. Zij lijdt volgens een geneeskundige die haar bezocht aan drukking op de hersenen en heeft soms hevige pijn aan den reglerslaap. AMERSFOORT, 6 Januarij 1881. Z. M. heeft benoemdmet ingang van 29 Jan. e. k. tot burgemeester van Colhen en Langbroek den heer VV. A. van Beeck Calkoen secretaris van laatstgenoemde gemeente. Zondag 9 Januarij zaldes morgens ten tien urevoor Us. Graswinckel gepredikt worden door professor Cannegieleruit Utrecht Vrijdagochtend 14 Januarij e. k. zal eene openbare vergadering der Amersf. Afd van hel Ulr. Genootschap voor Landb. en Kruidkunde worden gehoudenwaarbij ook aan niet-leden toegang wordt verleendzullende alsdan eene voordragt door den heer A. F. Marlet worden gehouden over de vraag: «Wat kan worden gedaanom te bevorderen dal aan de afwatering glas vergift was en houdt gij hel voor mogelijk dat hij u daarmede wilde schaden «Neen, neen, dat is onmogelijk het was de punch die hij wude drinken maar mij aanbood omdat ik dorst had. Bragt die drank mij den dood, dan is daardoor zijn leven gered en deze gedachte verzoent mij met mijn jeugdig sterven." «Voor deze verklaring zal de vorstin u innig dankbaar zijn. Hoe bevindt gij u thans, Marie, en wanneer zijl gij ziek geworden De kapelmeester antwoordde daarop, dat Marie na afloop der opera gezond en welgemoed ter ruste was gegaandoch den volgenden morgen gevoelde zij eene zoodanige lichamelijke afmatting, dat het haar onmogelijk was oplestaan. IJskoud gevoelde zij zich deels van binnen en toch gloeijend in andere lichaamsdeelen. De twee bekwaamste geneesheeren der residentie waren spoedig aan haar ziekbed en hielden daar eene lange consultatie. Hel resultaat was datnaar zij vermoedden vergift was toegediend en ver mits zij niet wisten van welken aard schreven zij de gewone tegengift middelen voor. De zieke werd echter erger en reeds deden zich kenlce- keiicn v„n eenigen waanzin voor. De kapelmeester wilde loen de justitie met de vermoedelijke vergiftiging in kennis stellen doch Salesius hield hem daarvan terugmet de verzekering dat fiij de zaak behandelen en inet nauwgezetheid behartigen zoude. Slol i/i 'l vulyend Nummer. der landerijen meer zorg worde besteed Na het houden der voordragt wordt eene huishou delijke vergadering van het ald.-besluur met de afdeelingsleden gehouden. Na eene ongesteldheid van slechts eenige dagen is te Ainerongen overleden de lieer D. U. J. Ilarmsen, een der geachtslc ingeze tenen aldaar en sedert 1850 lid der nrov. Staten van Ujrecht. Geboren in 1808 (ook geboorte jaar van den ex-Keizer Napoleon III) was hij een der hoogst aangeslagenen in de grondbe lasting der prov. Utrechtvele jaren wethouder en lid van den gemeenteraad, in Nov. 1880 nam hij zijn ontslag als hoogheemraad van den Lekdijk bovendains, welke betrekking hij even als die van walergraaf der Ameioneer watering en anderesteeds met eere vervulde. Veel deed hij in het belang van Amerongen velen zullen zijn heengaan betreuren. Het Vaderland verneemtdat de veroordeelde de Jonghtoen hein kennis werd gegeven dal zijn advocaat cassatie voor hem had aangelee- kendverklaarde dal hij voor zich geen voor ziening in hooger beroep verlangtinaar dat hijnu de aanteekening eenmaal was geschied uil achting voor zijn adv. daarin zou berusten. Te Parijs is een vermogend grijsaard in een krankzinnigengesticht geplaatstdie hel ver sland verloren heelt tengevolge van het lezen van allerlei heriglcn omtrent misdaden Ken zonderlinge gril dreel hem om zit.li steeds te verdiepen in de verslagen van criminecle regts- gedingen, waarvan hij een groole verzameling bezat, of romans vol afgrijselijkheden. Zelden ging hij uit, tenzij om de zittingen der regt- hank of die van hel Hof bij te wonen. In den laalsten lijd begon hij gevaarlijk te worden daar hij zich allerlei wapentuig aanschafte, den mond vol had van de schrikkelijksle wandaden die hij bedreven beweerde te hebbenieder dreigde die hem naderdeenz. Omlrent den treurigen toestand in Limburg wordt uil Maastricht gesc breven Een droevige dood.sche blik levert die met water bedekte landstreek op. Van den Sl.-Pie tersberg ziet men de dorpen lleugemeen ge deelte van SL Pieteren >n de verte Borgharen en Limmel afgesneden van allen toegang en de huizen van alle zijden door water omringd en bezet. De Amerikaansche meester op het hiljarl Slosson geeft hel niet op; hij wil zich op nieuw meten met den Fransehen Yignauxdie hem verslagen heeft. Weder zal de inzet van weers zijde 5(100 francs zijn. Als Vignaux meegaat naar New-York betaalt Slosson de rei>kosten naar Londen gaat ieder op zijn eigen kosten en als dc biljartstrijd te Parijs zal worden ge voerd zal uit New-York een geheel nieuw biljart aankomen, dat geen der beide par'ijen zal mogen bespelen vóór den avond der eerste 000 caramboles van de 8000. Die biljart-ma tadors beginnen wel wal veel van zich te laten sprekenmaar dit is toch nog beter dan al de lasteringen, verdachtmakingen en hel politiek ge raaskal der Rocheiorts, Laisants, Mme Graux, enz. Burgerlijke Stuud van Amersfoort. GEBOREN 80 Dcc. Cornelis z. van Willem Meijer en Hondrika Lablans. Maria Gijsberta en Niesjetwee d. van Jan Velkainp en Gijsje Mandersloot. 1 Jan. 18MDirk, z. van Cornelis van Daal en Grietje van Loenen. 2 Jan. Jan Cornelisz. van Heruianus Uding en Elisabeth Cornelia Kraan. Johannad. van Johannes Bernardus Balie en Gijsje Lover. Hondrika Gcrarda Johannad. van Johannes Bernardus Josephus Vos en Anna Maria van Wandelen. 8 Jan. Johannes z. van Johannes Snijders en Maria van der Schaft. 4 Jan. Lainberlus Johannes, z van Hendrik Vonk en Grietje Rrandsen. Theodora Alijda Maria d. van Theodorus Johannes van Mokkuni en Grietje Helderman. Jonas Kphraimz. van Izaak G.sschalk en Sara Stodel. f» Jan. Jansje, d. van Evert Hemink en Willemina Arlar. Üartad. van Everl van Brakel en Gijsberta van den Kshof. llendrikus Cornelis z. van Adrianus Leonardos Welling en Marga- rclha Calliarina de Groef. ONDERTROUWD li Jan. Christiaan Wilhel mus Roden en Gerarda Pelronella Jaglenherg. GERUWD: 5 Jan. Gerrit Sineink en Maria van den Tweel. OVERLEDEN 80 Dec. Catrina Hondrika Ras 71 j. wed. van Johannes Hasselaar. 2 Jan. Clasina Valkenel, 04j. ongeil. .1 Jan. Jacobus van den Akker, 50 j ongeil. FrederikGijs- berlse, 70 j. wedr. van Heintje Mastenbroek. 0 Jan. Een Icvl. aang. k. vr. gesl. van Pieter Joh m- ncs Crocs en Johanna Cornelia van Giouneslein.

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2