Y r ij d a g Januarij 1881. m 21901. FKU I LI. KT ON. i) DE OEVERROOS. Uitgever A. H. VAN CLEEPF te Amersfoort Dit bl*d T»r»ohiJnt VaanJaj Donder iajnoni. AbonosmenUpnji par 8 maandt» f\—. franco par pott 1.16. PrIJt der Adaartentifn 16 regelt 60 Ct« elke regel meer 10 Ctalegale, offlciefle en onteigen. Adr. per regal 16 cti. Beclamet per regal 26 cti. Afaonderti)ka nummert 10 Cta. Bureau MUURHUIZEN hoek KortegraohtWijk B 60. Politieke Heme Te Parijs zijn aangekomen de geamneslieerdcn Trinquet, Urhuin Houdin en nog 0 anderen, waaronder mad. Rousseau. Van af.'i uur hadden ongeveer :HK) inenseh'-n hen hij liet station van Monlparnasse afgewacht. Hij hunne aankomst werden «ie geaiun-sliecrden met een «Vive la Répuldique" begroet en in een herberg gebragt waar Trinquet terstond een toespraak hiel-l en daarin o. a. zeide«ik heb dezen morgen uw depêche met de kennisgeving ontvangen dat ik candidaal voor den gemeenteraad gesteld ben. Wij wilden juist aan talel gaan. Maar ik ben zonder uitstel vertrokken, want ik behoor niet alleen tol de republiek, maar ook lolde revolutie. Leve de R volulie." Hierna bleven zij nog eenigen tijd hij elkander. Later is het overschot der geainnesticerden te Parijs aangekomen. De Gemeenteraadsverkiezingen op hel platte land van Frankrijk brengen in den Raad ver standige bedaarde Republikeinen. Men ziel en ondervindt, dat er publieke wel vaart is en die wensrlit men te behouden. In de sleden is dat anders. Daar treden «persoonlijkheden" van verschillende kleur in 't strijdperk. Kik van hen heeft zijne vrienden en hel publiek belang wordt vergeten. liet Pruisisch Huis van algevaardigden heelt zijne werkzaamheden hervat en onmiddellijk de discussie geopend over hel wetsvoorstel tol ver mindering van eenige belastingen te «lekken uit liet batig slot van de ontvangsten der staats spoorwegen. Het Huis heelt hel wetsontwerp naar eene commissie gezonden. Dit wetsontwerp heeft overigens krachtige bestrijding gevonden daar het g-en vastheid vooi de to<-komsl biedt en daar hel toch weder gevolgd wordt door nieuwe belaslingonlwerpen. waaraan de Hijkstlag onmiddellijk na de heropening zijner zitiing zijne goedkeuring zal moeten hechten. Van hel tooneel des oorlogs in Zuid-Amerika is eindelijk nadat gedurende een paar maanden niets vernomen wasweder een berigt ontvan gen. Den 5 Decern lier werd in de haven van Cnllaoeen gevecht lusschen eenige lorpedobooten geleverd. Ken schot van de kustbalterijen deed een Cliiliaansdie boot zinken de oorlogsschepen lluascar, Chacabuco en Magellanes kwaiucn te NOVELLE Eindelijk was ik vrij. Mijne laatste bezigheden had ik algedaan, de laatste brieven verzonden en ik besloot de weinige dagen, welke mij nog voor mijne terugreis over blevenvoor eene wandeling door hel gebergte van Dalekarlië te besteden. Ken gids werd gehuurddie goed inet den weg bekend was; de las was met hel hoogtioodige gevuld en een slok in de hand stond ik gereed om op avonturen uiltegaan. Het was op een helderen vroolijken lentemorgen in «Ie laatste dagen der maand Mei toen ik Falun verliet. Ik was vroeg opgestaan om de zon te zien opgaan. Met de keuze van een' gids was ik gelukkig geweestwant het was een tlinke knaapinet de geschiedenis van zijn land even als met zijne wegen volkomen hekend. Wij schreden onder vroolijken kout voor waarts. Olaf. zoo was de naam van mijn be- fjeleiderwas onvermoeid mij op de schoon- icden onzer omgeving opmerkzaam en met vele zieh daaraan geknoopte legenden bekend te maken. Hoe meer wij ons van de stad verwijderden des te zeldzamer werden de dorpen en hof- sleden welke wij Aantroffen. Het was ver in «len namiddag toen wij hel gebergte bereikten. Wij hulp en de lluascar hragt de kuslhatterijen tot zwijgen. Krijgsbedrijven van ernstiger aard worden met gemelden dus mag men vermoeden dal beide partijen tamelijk zijn uitgeput of krach ten verzamelen voor een laatste worsteling. Ken berigt van 17 December meldtdal de Ühilianen op N kilometer van Lima staan en de eilanden Cbineha en San Lorenzo tol arsenalen ingerigl hebben. Pierola wil tot bel uiterste volhouden maar het volk zoowel in Peru als in Bolivia moet den vrede wenschen. In laatstgenoemden Slaat heelt de volksvertegenwoordiging den president gcmagligd hel viuclilgebruik van Oost Bolivia voor dertig jaren aan «Je Uravo- inaatschappij af le staan tot kolonisatie. Zij zal daar spoorwegen aanleggen een haven aan de Paraguayrivier maken en invoerregtenbenevens andere belastingen mogen betlën. Ook Peru is aan het onderhandelen en wel met Ainerikaan- sche kapitalistendie hel regl verlangen om de Peruaansche guano gedurende vijftien jaren uil te voeren. Peru eischt hiervoor voorloopig een betaling van vijf uiillioen dollars en beloolt dat de guano te hunner beschikking zal staan zoodra de Chilianen zijn afgetrokken do« li «te kapitalis ten aarzelen nog tiet contract le sluiten. De Grieksch-Turksche kwestie is op dezelfde hoogte. Klken dag brengt zij een nieuwen schotel met diplomatieke geregten wel wetende dal er altijd zijnwier maag beter is dan hun hoold. Allerlei. In de maand Mei werd de postbode van Salon door twee mannen vermoorddie hij goedwillig in zijn wagen had opgenomen. Diefstal was natuurlijk de diijlveer. Voor het Hof van Marseille Icreglgesleldzijn beiden tot levens langen dwangarbeid veroordeeld. Maandagavond zijn te Sclieveningen ernstige ongeregeldheden voorgevallen. L'it ontevreden heid met een nieuwe regeling hunner loonen, door de reeders vooral gemaakt met het oog op de fraude met haring en vischdoor de visschers gepleegd trokken een 600 visschers te hallzes van het strand naar de reeders-so- cieleit N'eplunus en hel verkooplocaal en wier pen daar, alsook bij enkele reeders, inet sleenen zetten ons in de schaduw der reusachtige bocmen van een heerlijk boscli neder om uit onze voorraad een kleine maaltijd le houden. Wal is hetdal zoo zonderling in het bosch ruisclit, Olaf?" vroeg ik, nadat ik lang «nel gespannen aandacht naar een mij onverklaarbaar geluid had geluisterd. «liet is de groote Elf," antwoordde Olaf. «De Dalell vormt «laar een grooten waterval. De val is nauwelijks een halfuur van hier, in dien wij recht daarop konden afgaan. De weg daarheen leidt evenwel langs verre bochten oin rotsklippen; wij zullen eerst legen den avond aldaar aankomen. Dalell is ook heden hel doel van onze wandeling en als wij op den top der rots over den walm val «Ie zon hebben zien onder gaan. dan gaan wij naar eene naast bijgelegene bolstede waar wij oen gastvrij onthaal en goed nachllogies zullen bekomen." Ik bad reeds veel van de prachtige natuur taferelen dezer streek hooren spreken en dreef tol spoed aan om er weldra te kunnen komen. Wij begaven ons op weg en weldra boorde ik duidelijk li«-l ruischen van den waterval. De weg liepzooals Olaf had ge/.eg«lin groote kringen aan welks randen gapende if- gronden waren, «loor eene met «la wildste en indrukwekkendste natuurschoonheden vei sierde streek, over gevaarlijke en moeiclijktf paden. Eindelijk kon ik duidelijk hoorendal wij nader bij den val kwamen. Nog een klein ge deelte des wegs, nog even met moeite naar de ruiten in. Toen zij hel dorp wilden binnen trekken werden zij gestuit door de politie die krachtig optredende met blanke sabelde menigte uiteenjoeg en baar ontzag inboezemde zonder verzet uit le lokken. Met hulp uit de residentie ontboden en later in den avond aangekomen ver.-terking van po- lilieinagt en marethausees werd door het dorp gepatrouilleerd. De visschersvlool en de reeders- soi ieleit werd» n den gebeelen nacht bewaakt daar hel gerui hl liep dat men deze in brand wilde steken. De nacht verstreek echter rustig. Arreslatiën werden niet gedaan. De procureur- generaal de officier van justitie en de hoofd commissaris waren bij den commissaris Vernee te Scheveningen vereend. In Hamburg heeft de politie een lompen handelaar geval, die zijn hond geleerd had in de keukens der groote huizen te loopen en daar hel zilver te slelea De man werd door de politie verrasttoen hij uil den bek van den iiond twee lepels overnamwelke de hond uit een keuken medegebragt bad. Verleden Vrijdag hebben in Noord-Amerika tal van onheilen plaats gthad. Dertien personen zijn in New Hampshire omgekomen bij een brand in hel Mranlbrd-ariiihuis; negen anderen werden gedood en drie gevaat lijk gewond bij eene ontploffing in een sloommolen te Allen- lawuFennsvlvaniêdrie personen verloren te NewarkN'ew-Yerseyhet leven door eene ontploffing in een gieterijeene ontploffing in een brouwerij te New-York benam eindelijk nog Vrijdag aan vier personen liet leven. EEN GOEDKOOP GENEESMIDDEL. Iedereen weelboe moeielijk gewoonlijk ver koudheden, brom hitis en andere kwalen van tlien aard te genezen zijn vanwege bare hardnekkig heid en hoeveel aftreksels, siropen en andeie ge neesmiddelen men moet gebruikenoin «lie ziek ten kw ijt le raken. Daarenboven weet een ieder dat een verwaarloosde verkoudheid heel licht in eene bronchitis ontaardtja zelfs soms in long tering overgaat De talrijke ondervindingen hebben sinds lang bewezen dat de zuivere «Noorweegsche t«'er," goed toebereid een bijna wonderda«lige uitwer king heeft op de genezing van de genoemde ziek- boven geklommen en daarna stonden wij op den rotstop. Onder ons bruischte de breede stroom en stortte zich brullend in de diepte. Het was een heerlijk schouwspel en ik gevoelde mij door dit grootsch tafereel voor de ver moeienissen van dien dag rijkelijk beloond. YVij hadden van ons slamïpunt een heerlijk uitzicht. Diep omler ons vertoonde zich een lachend veld met verscheidene hotsteden tr'nen en bosschen waardoor de ruischtnde Elf stroomde. Op de plaatswaar de Ell zich met donderend geraas in de diepte stortkwam uil den don keren vloed een klein en woest rotseiland te voorschijn. Bij den aanblik van dit tooneel bleef ik lang spraakloos slaan. De zon ging onder en verguldde de toppen der rotsen; wij zagende s< haduw vooruitspringen en in de diepte begon de schemering «Wat beweegt zich daar?" vroeg ik verwon derd. «Daar aan gene zijde van den rotstop over hel eiland." «Ach mijn God riep Olaf. toen hij daarheen zag «dal is de arme Margarelha." «Wie is zjjriep ik uit, «en wat is er met haar gebeurd «Dat is eene treurige geschiedenisant woordde Olaf. «Ik kan li deze ni: niet v« rtellenf liet begint duister te worden, wij moeten ons op weg begeven om oor den nacht tvn onder komen le zoeken. Morgen, als wij onze reis

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1