Uit Bielitz wordt een hoogst eigenaardige liefdestragedie gemeld. Ken 27jarige klerk van een advocaat stond sinds geruitnen lijd in zeer naauwe liefdesbetrekking niet do 22jarige Anna Suction. Toen Niesmaccno voor eenigen lijil zijn betrekking verlooren beiden geen kans zagen op eene vereeniging en het vestigen van een huiselijken haard, bestolen zij te xauien Ie sterven, liet gemakkelijkst scheen hun den dood door bevriezen. In een der koudste nachten in het begin der vorige week, legden zij zich opliet open veld nedermaarniettegenstaande zij slechts ligt gekleed waren konden zij den dood niet vinden. Zij bleven echter bij hun besluit volharden cn beproefden een andere wijze van sterven Woensdag voerden zij dan ook hun plan uit. In het badhuis werd een badbediende op merkzaam op een akelig gesteun dat uit een der kamers kwam. Binnenkomende vond hij de beide gelieven met afgesneden polsaderen in oen bad bewusteloos overeind zitten. Het min nend paar werd door spoedig aangebragle ge neeskundige hulp bijgebragt en ter verpleging naar hei ziekcniiuis gezondeu. Hel is algemeen bekenddat de aardappel tegenwoordig een der belangrijkste voedings middelen zich zoo langzaam verbreid heeft dat hij b.v. in Itilti in Frankrijk nog als een zeldzaam geregl op de koninklijke lalel prijkte. Minder bekend is hel feitdal dit nu zoo po- fiuljire knolgewas de aanleiding tot hel inslet en eener orde is geweest. Dit had plajls in 1882 en wol door den keizer van Rusland. Deze wist nl. al geen beter middel om de aardappel cultuur te bevorderen dan dat hij ieder zijner onderdanenwelke zich bijzonder op hel ver bouwen en verspreiden dei aardappelen loelag een v »or dit Joel expresselijk ge.-iempelde gou den ol zilveren medaille schonk die de «aard appelorde" werd genoemd. De eigenaar van een huis te Brussel heeft de stellingen en de draden van de telefoon doen doorsnijden die over zijn huis lagen en daarop geplaatst waren zonder zijne toestemming. Van daar een proces legen dien eigenaar aangegaan door de maatschappij en den eigenaar van hel gebouw, waai die maalsthappij hare bureaux heeft; men vroeg 500U Irc. schadevergoeding. De reglbank heelt verklaard dat ieder eigenaar 't regt heeft die draden door te snijden, als zij zonder zijne toestemming gelegd zijn door eene maatschappij die geen regelmatige concessie heelt van den blaat. Nabij de brug van Argenteuil (Parijs) is voor eenigen lijd het lijk van een onbekende gevon den in een reistasch welke om den hals hing was een som van dtiO.OUO fres. Thans is be slist dal dit bedrag aan de algeineene armen der gemeente op welker geoied het ljjk gevon den iszal worden uitgekeerd. Voor eenige maanden geleden keerde een communard te Darijs terugen vond daar zijn vrouw aan hel hoofd van een klein doch wel varend restaurant. Jean Chevalierin plaats V3n opgetogen te zijn over deze eerlijk verkregen po-ilie, toonde zich integendeel jalo^rsch en verjoeg weldra door zijn zuur gczigl bijna alle klanten Na een reeks onbillijke tooneelen begon de geamneslieerde verloogen te houdendie beledigend waren voor de deugd van raad. Chevalier. Hij verweet haar in ongeoorloofde betrekking te staan tot zekeren Viardeen habitué van het restaurant. Op zekeren dag kocht de dommeachterdochtige man een revol ver en kwam te huis op 'l oogenblik dat Viard aan tafel zat. Hij legde op hern aan, schoot, doch zijn schot miste. De politie nam hem on middellijk in arrest en is Chevólier lol 1 2 jaren dwangarbeid veroordeeld. De Panama Star and Herald van den Jan.. per mail omvangenmeldt dal 1 *2,000 Chilianen, te Corayala geland Lurin hadden aangevallen, welke plaats zij na een gevecht van 1uur stormenderhand innamen daarbij 9000 Perua nen uit eene goed verdedigbare stelling ver drijvende. De Chiliaansche vloot vóór Callao ging voort met het beschieten der Peruaansche fortenwelke ook antwoordden en vrij groot nadeel can den vijand toebragten. Op het Chi- liaansch eskader was bij het bombardement een der Amslrong-kanonnen gesprongen en had vele personen gedood. De bewoners in de Rue de la Ceri^aie te Parijswerden 's nachts te vier uren gewekt door het geroep van moord. Hel roepen kwam uit de woning van een waschvrouwdie door haar man in een vlaag van jaloezie mishandeld was geworden. Zij had nog juut bijtijds, om zich te verdedigen, een strijkijzer kunnen nemen en haar man daar zoo mede geslagen, dut hij in levensgevaarlijken toestand naar liet gasthuis moest worden ver voerd. De hardhandige dame had slechts een ligte wond bekomen en werd volgens verklaring der buren vaak door haar mandie aan den drank verslaafd wasmishandeld. Een verschrikkelijk ongeluk heeft Zaturdag in hel station te Lommeinabij Hasselt plaats gehad. Zekere van Duyckvvisselwachter is door onvoorzigligheidmet op den goederen trein te springen, gestruikeld cn onder de wielen gevallen. Geheel verminkt, met verbrij zeld hoofd en afgesneden arm, werd hij opge raapt. De vader die hem hel eten bragl, vond den ongelukkige levenloos. De A m s t e r d. C l. behelst het volgende hoofdartikel, getiteld: Middenmannen. Kr is waarschijnlijk geen categorie van Staats burgers die hel voortdurend zwaarder te ver antwoorden heeft voor de rechtbank der publieke opinie dan do categorie der middenmannen. Geen beleodigingwaaraan zij niet blootstaan geen scheldnaam die hun niet wordt gegeven en sedert de Genestel heeft gevraagd: «Zoo'n middenmanwat heb je er an hebben zij die vraag onophoudelijk oin hun ooi'en hooien suizen. Wal men wel aan die middenmannen hebben zoumijnheer de Genestel en wie u mocht napraten? Eilieve alles! De middenmannen zijn n'cn vous déplaise de eenigen met wie op den duur valt huis te houden en die in staal zijn op nuttige wijze te arbeiden in en voor de Maatschappijjate regeeren zells. Om ons dit toe te stemmen moet men echter aan het woord «middenman" zijn ware belee- kenis geven en niet diewelke bitse partij mannen hun best gedaan hebbener aan le hechten. Volgens dezen immers zijn middenmannen nu eens «vleesch noch visch" dan weer «wa ter- en me Ik broeders." Zij stellen hen liefst voor als eeuwig dobberend tusschen tja" en «neen"; als onzeker en weifelend in al .hun doen en laten; als in gestadigen strijd met zich zeiven als amphibiën die op 't land en 't water beide leven, maar nergens goed. Die voorstelling nu is ten eenomale valsch en hel heelt ons altijd leed gedaandal ook de Genestel een oogenblik kortzichtig genoeg is geweest om zich aan die misvatting schuldig te maken. De middenman tochgelijk wij hein denken en gelijk hij moet zijn om aan zijn naam, die in ons oog een eeretitel is, te beantwoorden, is de mandie de spreuk der ouden tut devies heelt: «in 't midden zult gij 't veiligst gaan" en de klippen ter linker- en ter rechterzijde vermijdthet is ook de man die weel te ne men en te geven in de wereld" Doordien hij op zijn tijd en te juister plaats concession weet te doen. kan hij ook opzijn tijd inschik kelijkheid eischen. Hij is de liberaal naar waar heid en bij uitnemendheidvan een geheel andere soort van liberalen, dan die welke aan den door hen aangenomen naam in den regel zoo ontrouw mogelijk plegen le zijn. De middenman is de vrijzinnige geestdie niet telkensle pas of te onpasuitroept «ik ben liberaal," en dit zoo opvat, dat zijn haan altijd moet koning kraaien en geen an-lers denkende ooit een kik mag geven neen hij verstaal onder vrijzinnigheid onder libera lisme de eigenschap der waardeering en eer biediging van de gevoelens en de rechten ook van anderen; hij voelt, in een woord de nood zakelijkheid om billijk te zijn jegens allen. Terwijl alle partijen en partijmannen uit den aard van hun wezen partijdig en lyranniek zijn. in hun zelfgenoegzaamheid het goede en ware alleen in eigen boezem wanende zoekt de middenman dat ware en goede overal, en waar hij het vindtdaar neemt hij hel tot zichverwerkt het en maakt het met liberali teitmet mildheid, kan het zijn, tot gemeen goed. V\al de uitersten, de scherp tegenover elkaèr slaande partijen nooit van elkaèr zouden overnemenontvangen zij dikwijls door tus- schenkoinst van den middenman, die dus, on merkbaar soms, maar onverpoosd bezig is in verzoenenden zin werkzaam te zijn. 't Schijnt en *l klinkt o zoo mooi, als men, van iemand hoort zeggen: lis een man uit één stuk maar feitelijk wordt hiermede niets anders te kennen gegevendan dat de aange duide persoon een eenzijdig individu isniet vatbaar voor eenigen imJruk van buiten hoe weldadig deze lieui ook zou kunnen zijn. De veelgeroemde «mannen uit één stuk" zijn meestal koppig en eigenwijs, en 't zou er wer kelijk treurig in de Maatschappij uilzien wan neer zij geen diidciu leden had dan heil. Immers dan zonden er sier hts scherp geleekende partijen zijn, alles in elkaèr ulkeurende en elkaèr on vermoeid bestrijdende. Gelukkig echter vormen de middenmannen althans in ons land, nog een eerbiedwaardige machtdie voortdurend haar best doel om le verhinderen dal eene der uiterste partijen haar inzichten opdringe aan de anderen cn die dwin gelandij uiloefene welke onalscheidbaar is van den waan, dal zij-alleen de wijsheid en de waarheid in pacht heelt. De middenmannen zijn gewoon hun eigen wijs heid le vermeerderen met die, welke zij bij de uiterste partijen aantreffen, en daardoor is hun kracht zoo sterk en nuttig. Radicalen, anli-rcvo- lutionnairen ullratnoniancn al die uitersten samengesteld uit «mannen van één stukzijn lol regeeren ongeschikt, onul.it zij elkaèr niet kunnen uitslaan, en, hoe ook legen wil cn dankhoe zich ook draaiend om hun eigen staart uit wrevel, ondergaan zij, als heler op aan komttoch altijd nog liever den zachlen invloedde liberale regeering der middenman nen, dan hel juk van eene der zich onleilbaar achtende si herpe tegenpartijen. De zegeningen der regeering van zulke middenmannen aan nemende of duldende gelijk zij hel noe menhebben zij natuurlijk liet volle recht op hen l«' schelden en daarvan maken zij kwistig gebruik. Dit ligt nu eenmaal in den inensciidie niet gaarne weldaden ontvangt van ol zich rogeeren laat door wie hij. bij den Imogen dunk dien hij van zich zeiven heeft vei beneden znhachl. Immers hij. partijman, is een principieel man. onwrikbaar in zijn abc van beginselenwaarin geen verande ring van tijdsomstandighedengeen anders denkende ooit eenige wijziging h.in brengen; de middenman daarentegen is een plooier, een schikkereen allemansvriend. Welnu, nogmaals, wij achten hel land ge lukkig, waar de «priniipiëele lui" gedoemd zijn om op den duur door de middenmannen te wordt n geregeerd. AMERSFOORT, 17 Januaiij 1 SSI Gedurende liet jaar 1880 zijn hij liet Rijks telegraaf bureau te Amersfoort verzonden 7t>t58 telegrammen, ontvangen 8üi."I 111.111 In 1879 was hel getal 15589. Dezer dagen is alhier eene Tooneolvereeni- ging opgcrigl onder de zinspreuk «Oolening haait kunst" en bestaande uil jongelieden in den burgerstand, die hunne vrije uren tegelijk aangenaam en beschavend w. nschen aanl 'Wen den. Om ook hunne vereeniging aan weldadig heid dienstbaar te maken, zijn zij voornemens medio Februarij eene looneelvoorslelling ten voordeele der Watersnoodlijdurs te geven en kozen zij daarvoor een degelijk en oorspron kelijk toonoelspel in .'I bedrijven getiteld: een Oud Soldaatgevolgd door een kluchtspel in 2 bedrijven «Let op de komma's." Het spreekt wel van zeil. dat bij de uilvoe ring daarvan aan de koitelings opgerigle ver eeniging geen al te liooge eist hen mogen wor den gesteldmaar toch moeien, naar reeds hij de repetition werd opgemerktdiverse rollen vrij verdienstelijk zijn bezet. Weldra zal de inleekeningslijst circuleeren en mag men de verwachting koesteren dat zeer vele stadgenoo- ten deze met hunne signatures zullen gelieven te vereeren om alzoo de tweevoudige voldoe ning le smaken blijk van sympathie voor de vereeniging le geven en hijledragen tol leniging van den nood onzer door de zware overstroo- mingen geteisterde lamlgcnoolcn. In de Vrijdagmiddag jl. te 1 uur gehouden vergadering der Aid Amersfoort van hel Utr. Genoots. van Landb. en Kruidk. zijn de heeren J. Zandijk Jr. en A. G. Vermeulenleden van het Afdeelingsbestuurherkozen en werd de rekening cn verantwoording over liet algeloopen boekjaar goedgekeurd. De Voorzitter hragt ter kenni.- der leden een te hallell 's morgens ontvangen telegram behelzende dat de hror Marletwegens ongesteldheid niet konde af reizen om de voorgenomen voordragt le oil uren tc houden. Omtrent den moord in de Warmoesstraat to Amsterdam verneemt men naderdat de jonge man reeds in de keuken woorden met de dochter des huizes had gehad omdat hij Schertsend een der dienstbode in de keuken plaagde. Van weerszijden vielen eenige harde woorden nn heiden besloten toen den twist niet in de keuken maar op een der bovenkamers uit le maken. Na de daad begaf de kellner zich naar een naastbijgelegen kollijhuiswaar iemand hein eenigen lijd later aansprak iucl de woorden

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2