trek. De Heraldhet grootste dagbladheeft een afzonderlijke rij van aankondigingengeti teld «Slerrewichelarij." Daarin leest men b. v.: «Mevr. Pierce, de grootste hedendaagsche helderziendezevende dochterontdekt zonder iets te vragenelk geheim regtsgedingvij and, verlies, afwezigen, liefde, huwelijk en dood;" of: «Mevr. London, wereldberoemde helderziendeverwijdert al wal onaangenaam isbrengt gescheidenen bijeen bewerkt huwe lijken bezorgt zaken aandeelen loterij-num mersalles gewaarborgd." Ken derde is een «Grieksche waarzegster" en "eeft raad bij rccls- gedingcn. Ken vierde is de leerling der Hei dens-koningin Loisa heeft haar zaak al 15 jaar en is weergaloos in 't voorspellen der waarheid. De mededinging en naijver zijn als op elk gebied in Amerika groot. En daar de kunst de dames zelf niet schijnt te zeggen, op welk lol in een der vele loterijen de hoogste prijs zal vallenhebben de meeste 't niet breed, 't Ergste is weldat de waarzegsters hun huizen ook dienstbaar stellen om onervaren meisjes ten val te brengen.' De Parijssrhe straten zijn op het oogenblik onbeschrijfelijk vuil. Op den boulevard Males- herbe stapt een zeer elegante dame haar coupé uit, om zich naar het magazijn eener beroemde modiste te begeven. Twee of drie jonge lieden blijven staan om de gedistingeerde dame die met zulk een coquetten tred over het natte asphalt zweerteens goed op te nemen. Op hetzelfde oogenblik ontglipt aan de schop van een straatreiniger, die in zijn werk verdiept schijnt te zijn, de vuile natte sneeuw en komt teregt op hel bevallige toilet der elegante dame. Zij keert zich om en op zacht verwijtenden toon hoort men haar zeggen: «Maar, papa, pas toch beter op." Haar vader zal haar daarop wel iets hebben geantwoord. Uit Moskou wordt gemeld: Te Wladikawkas is een ongehoord bankschandaal voorgevallen. De zaken der bank aldaar werden jaren lang met een buitengewoon talent gedreven. De di recteur, zijn commissarissen, deleden van het disconle-coinitéhet hoofd der gemeente en de leden der Uprawa allen hebben hun zakken gevuld met hel geld van het publiek n alles ging van een leijen dakje. Deze twaalf dieven hebben in niet meer dan 5 jaren van de in de bank gedeponeerde gelden een som van 1,171,397 rbs. gestolen, waaronder de broeders Bogdanow, de directeur en hel gemeentehoofd een som van 445,004 t bs.d. i. meer dan een derde van het bedrijf kapitaal der bank. Deze 12 bankgraven waren absolute heerschersde deposito's ver dwenen het kapitaal smolt weg en de leeningen staatsbank gleden in de zakken der directeuren. Het geheele schandaal is door de commissie van controle ontdekt. En wat is er nu dientengevolge geb.'urd 7 Op last van de Duma geïnlluenceerd door den broeder van den directeur der bank is de zaak ook in den Senaat de doos ingegaan. Maar er is nog meerdiezellde bankgraven hebben thans van rol gewisseld en staan even als te voren aan het hoofd van andere takken der stedelijke en bank-administratie. De vroegere directeur is tegenwoordig lid van het disconto- comité enz. Dat zijn feilen uil het Knoelcnland. Voor de politiereglbank te Guildhall, Londen verscheen miss Jane Catsheadeen bloeijende maagd van 3D jaren beschuldigd van zich in een toestand van verregaande dronkenschap op de straat getoond en daar allerlei balda digheden gepleegd te hebben, en van feitelijk verzet tegen de politie. De leedere miss had daarbij zulk een kracht ontwikkelddat de mannen der openbare veiligheid haar binden en op een kar naar het bureau van politie vervoeren moesten. Voor den regler was miss Katlenkop (want zoo luidt haar naam in hel Hollaodsch) zeer onderworpen en zij verzocht dringend om haar dezen keer niet te willen straffen; zij zou zich beteren. Tot niet geringe vrolijkheid der aanwezigendie mede aanste kelijk op liet rcglerlijk personeel werkte, bleek dat de mis? juist op dien dag voor de 100ste maal wegens dronkenschap en straalschandaal teregt stond. Zeker met het oog op dit merk waardig jubilé veroordeelde de regter haar tol een maand zwaren arbeid. Als een bijzonderheid kan worden vermeld dal Adriana Zestig, huisvrouw van F. van Mierlo wonende te Oosterhout voor de vijfde maal van tweelingen is bevallen. In eene mijn bij Redruth, in het graafschap Cornw allzijn vijf mannen en vier jongen?die daar bezig waren plotseling door een breeden waterstroom overvallen. Slechts een man mogt liet gelukken zich te redden. De acht andere personen verdronken. AMERSFOORT, 3i Januarij 1881. Z. M. heeft bij de direclie der Rijks-post- spaarbank benoemd met ingang van 1 Maart 1881, lot commies, den heer W. van Esveld thans directeur van het post- en telegraaf kantoor te Hengelo, uit welke betrekking hij eervol wordt ontslagen. Blijkens nevensst. adv. zal Multatuli Woens dagavond 9 Februarij e. k. eene voordragt in Amicitia te Amersfoort houdenwaarvoor de lijst van inteekening thans circuleert, zullende het zeker velen hoogst welkom zijn dien geest rijken en talentvollen spreker wederom te hooren. In navolging van Amersfoort hebben ook eenige ingezetenen van Baarn bezwaren inge- bragt bij Gedep. Stalen van Utrecht, tegen de voorgenomen verhooging der Slaagschen dijk. Ecne aan de huizen der ingezetenen van Baarn gehouden collectedoor de commissiedie ook ten vorige jare hiertoe verzocht wasbragt f 1063,38 op voor de watersnoodlijdenden. Deze coliekte geschiedde in de dorpen Baarn en Vuursche en de wijken Soestdijkter Eem Groeneveld en Zantvoort. Hel bedrag is verzon den aan de algeineene commissie tc Amsterdam. Uit 's Hage wordt gemeld W aarom hebben we nog geen sneeuwoprui- mingsbond? Sedert het dooiweêr is ingevallen zou zulk een vereeniging hier zoo uitstekend veel nut kunnen bewijzenwant al hebben onze beschreven vaderen ook f 4000 toegestaan om de sneeuw op te ruimener wordt zoo goed als niets tot reiniging onzer straten ge daan. Van morgen is men hier en daar be gonnen. Het is waar men kan de moddermassa waardoor we genoodzaakt zijn tot aan de en kels te baggeren, geen «sneeuw" meer noemen en in zoover heeft ons gemeentebestuur gelijk als het de f 4000 ongebruikt laat. Maar waarom dan ook zoo'n beperkte beslemming aan die som gegeven en niet bepaald dat onder sneeuw ook verstaan moet worden de in modder overgegane substantiedie vóór den dooi de Haagsrhe schooljeugd gelegenheid gal de agenten van politie op een alstand te bombardeeren 7 De collecte te 's Hage voor de watersnood lijders gehouden heeft ruim f 20.000.opge- bragt, waaronder ééne gift van f2000. Het Hof te 's Bosch heelt Joh. Sprengers die aan den landbouwer Neervens te Gestel een dreigbrief had gesrhreven veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. Het openbaar minis terie had twee jaar geëischL Te Antwerpen waren op cene kamer mannen en vrouwen aan 't vechtentoen de vechters bazen eindelijk door de deur binnen eene andere kaïner vielendie door zekere familie Jansscns bewoond was. Tafels, stoelen, kagchel en alles werd omvergeworpen en een pot kokend water stortte op een vijfjarig meisje dat rnet zware brandwonden naar het gasthuis is gebragt. De vorst heeft in menige gasleiding een lek doen ontslaan. Dat men niet te voorzigtig kan zijn met het zoeken naar dergelijke lekken bleek dezer dagen te Parijs toen een werkman er te digt met een lucifer bijkwam. Een heilige ontploffing ontstondzoodat het plafond der kamer naar beneden stortte en de werkman ernstig gewond ondet het puin werd uitgehaald. Dat er concerten gegeven worden ten voor- deele van watersnoodlijdenden en achtergebleven weduwen is niet nieuw meer. Wel nieuw is hel dal men ook concerten geert om drinkbakken langs de stralen te zettenteneinde dorstige honden te laven. Zulk een concert werd verleden week te Berlijn gegeven en al was de opbrengst niet aanzienlijk bel was* toch een aangenaam denkbeeld voor de twee damesdie dit concert hadden georganiseerd dat zij ruim honderd mark voor het doel konden ter zijde leggen. Een aantal kunstenaars en dilettanten werkten mede om in de behoefte aan versch drinkwater voor de getrouwe viervoeters te voorzien. Te Liverpool vond iemand in een worst een inenschenvinger. Hij bragt dit ter kennis van de politie; bij ingesteld onderzoek bleek, dal bij hel maken van de worst een jongen zich den vinger had afgehakthij was naar het hospitaal gebragt en in de verwarring kwam de vinger in de worst teregt. Dezer dagen is de burgmeester van Havre de heer Jules Siegfrieddie op het uiterste lag, naar men in de Havre leest, door trans fusie van bloed van een naar hel scheen wissen dood gered. De tuinman van hel huis had zich voor de operatie beschikbaar gesteld. Lannois, die ongeveer di ie maanden geleden een jong meisje voor den schouwburg Sl. Martin een llesch vitriool in het gelaat wierpis voor deze daad tot vijftien jaren dwangarbeid ver oordeeld. Te Limoux kreeg dezer dagen een werkman met zijn schoonbroeder twist, die weldra zoo hoog liep dat hij een pistool greep en drie schoten op zijn schoonbroeder loste. Twee er van troffen den ongelukkige in hel hart cn nog vóór men hem naar liet gasthuis kon vervoeren overleed hij reeds. De dader werd door de buren geval en aan de politie overgeleverd. Londen27 Jan. Telegram uit Durban van heden: «Eene patrouille uil Pretoria heeft het kamp der Boeren verrast en na een lievig ge vecht genomen. 27 Boeren sneuveldenvelen werden gekwetst. De Boeren namen de vlugt en lieten hunne munitie in handen van de Engel- schen. Deze verloren vier dooden en vijl ge kwetsten. Te Pretoria gaat alles wel." Londen, 27 Jan. Een officieele dépêche uit Mount-Prospect in de Transvaalvan heden meldtdat de Engelsche kolonne niet kon voor uitrukken wegens regen en mist. Hel weder wordt echter beter. Een telegram uil Durban meldde aan de Times, dat liet transportschip Euphrates aldaar is aangekomen met 1400 man troepen, die terstond legen de Transvaal zullen oprukken. Generaal Colley telegrafeerde den 24slen als volgt: «Korte marsch. Schoon weder. Hel heel dat de Boeren zich zamenlrekkenoin mij het hoofd te bieden." Uit Basulo-land werd berigt dat de Basutos gebrek aan voedsel hebben en het vechten moede worden. Aan naaistersdie de gewoonte hebben ge durende haar werk een draad in den mond te houdenof althans dikwijls met den mond in aanraking te brengenzij herinnerd dal in zwarte naaizijde 18 percent loodoxyde wordt gevondendaar vele fabrieken loodzure zouten gebuiken om het gewigt van hel garen te vermeerderen. Verkooping van Vaste Goederen. Zatur dagavond 29 Januarij 1881, in «Hel Valkje" te AmersfoorL Notarisde Heer Mr. J. DE LOUTER. 7 Perceelen Bouwterrein inel huis, in de Walersleegals Na 1f2510.—. 2, 3 en 4, in massa >3180.—. 50 en 7»3U80. f8770.—. Notaris: de Heer A. II. DRIJFHOUT VAN HOOFF. 1. Een huis cn erf mei tuinaan) de Kampstraat 2. Een huis inet tuintje, in de( Oliesteeg 3. Een huis met tuintjein del Oliesteeg 4. Een huis en erf, a d. Kampstr. 5. Een huis met erf en tuinaan de Singel C. Een huis met erf en tuin, aanj' de Singel f 1 I f5760.—a 3 >3710.—. ,3990.—. f13460.—. Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Het concert van den Heer Schweinsberg van verleden week Woensdag ten voordeele deF watersnoodlijders heeft niet meer dan f146,40 opgebracht. Aan hel concert was geen voldoende publiciteit gegeven en dèt was niet de eenige hoofdfout anders had het wel meer opge leverd. Een echt Amersfoorter. ADVERTENTIE N. Ondertrouwd A. VAN SANTBRINK M L. J. VAN WERMESKERKEN. Amersfoort, 29 Jan. 1881. Heden nacht ontsliep zacht en kalm in den ouderdom van ruim 86'/, jaar, onze waarde en veelgeliefde Moeder J. VAN DE ROEMER, geh. VAN DEN BOGAARD. Amersfoort Uil aller naam 27 Januarij 1881. N. VAN DE ROEMER Dzn.

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2