De Keiter van Rusland is, naar men thans verneemtalleen naar Galschina vertrokken om het proces des nihilisten uil den weg te gaan. De senaat trouwens en niet de keizer moet hel vonnis bevestigen en hel kan volgens Russische wetten slechts gecasseerd worden, indien het niet juist is gemotiveerdwegens een gebrek in den vorm. De verdedigers der veroordeelden tullen waarschijnlijk wel ijverig gezocht hebben oin dit gebrek in den vorm te vindenmaar toch is hunne moeite vergeefs geweest. Indien aan allen het vonnis wordt vol trokken dan zal in Rusland iets plaats hebben wat daar sedert meer dan eene eeuw niet voor gekomen was: sedert 130 jaren is geene vrouw opgehangen. Indien Sophie Perowsky gehangen wordtzal de keizer haar eerst den adel moeten ontnemendien hij alleen schenken en neinen kan. Eene interessante bijzonderheid is nog dat de procureur-generaal Murawiew zeer goed met Sophie PerovVsky bekend is zij zijn zamen op- egreeid en hebben als kinderen zamen ge speeld. Thans moest hij de doodstraf legen de vriendin zijner kinderjaren eischen. St.-Petei-sburg14 April. Voor vijf der ver oordeelde misdadigers in hel proces-Ryssakoff is de voltrekking van het doodvonnis door den strop op morgen-ochtend 9 uur, op het plein Scmenoflvastgesteld. Voor Jesse Helfmann is tijwegens hare zwangerschapuitgesteld tot na hare bevalling. Sl-Pelersburg15 April, liet doodvonnis is beden te tien uren op het SeinenofTsche plein voltrokken. Bij Michailow brak de koord twee malen. Om hel plein waar hel schavot was opgeiïgl en in de aangrenzende stralen was een groole menigte op du been. De orde is nergens gestoord. Allerlei. De Bochumer moordenaar heeft hekend de 5 vrouwen, die van December 1878 lot No vember 1880 aldaar mishandeld en vermoord zijn allen overvallen en om het leven gebragt te hebben 'met hulp van een man die op zijne aanwij/ing thans eveneens in hechtenis is ge nomen De moordenaar heet Peter dchiiT, telt 43 jaren, was bezembinder van beroep, inden g.msclien omtrek gevreesd en als een liederlijk persoon bekend. Hij heelt reeds eenmaal, we gens een misdrijf tegen de zeden drie jaren tuchlbuis8lral ondergaan. In Kevelaar woedde eergislermiddag een hevige brand die tal van huizen en eene kerk in de asch heelt gelegd. De vlammen sloegen op twee plaatsen uiL Een mijnwerker te Quaregnondie zich in een alles behalve nuchleren toestand in een herberg bevond wierp om de uitwerkselen van het dynamiet eens te laten tien vier pakjes in een fornuis. De uitwerkselen bleven dan ook «iet uil. Een hevige ontploffing volgde en het geheele huis werd zwaar beschadigd. Vijl per s-men. waaronder ook de roekelooze mijnwer ker, weiden ernstig gewond. Twee der on- gtlukkigen waren reeds overleden vóór men hen naar hel ga.-lhuis kon vervoeren. Wie in de vorige eeuw aanspraak maakte op den naam van een elegant manteldé zijn v -sten niet slechts bij dozijnen maar bij meer dan honderd. Zoo was het in Frankrijk en in telljewaaraan zij niet had gedachtvan den grond op en week niet van hare zijde. «Ik zal u al is hel tegen uwen wil, niet verlaten ofschoon mij al uwe andere wenschen heilig zullen zijnantwoordde ik ernstig en bescheiden. «Herinner u dat ik u reeds eenigen tijd heb gadegeslagen; de weg, dien gij denkt inteslaanis kort, en voert naar hel eeuwig verder!geen bitter berouw wijst u den terug weg aan. Misschien hebt gij ouderszusiers broeders of anderendie u diërbaar zijnzij zullen mij dank zeggendat ik. mij op eigen gezag bij u heb opgedrongen." Was het de toon mijner stem die haar ver trouwen opwekte en haar mildei*'stemdeof de laatste herinnering aan hare bloedverwanten, zij bleef staanzag mij een oogenblik uilvor- tchend aan en vervolgens ontvielen haar weder tranen. «Mag ik u den manie) omslaan," vroeg ik en zij liet het zich zonder tegenstreven wel gevallen. Ik bood haar mijn arm en zij nam die»zonder aarzelen san terwijl ik haar in hel meer be volkte deel der stad terugvoerde spraken wij geen woord en zij scheen slechts werktuigelijk voorttegaan. Eerst toen wij zoo ver waren ge komen dal ik niet recht wistwelken weg ik naar hare woning moest inslaan vroeg ik haar dit. Bijoa klankloos noemde tij mij straal Duitschland was het nog erger. Daar had de weelde in kleeding hel toppunt bereikt. Een min. van het koninkrijk Saksen bezat 300 vesten en evenveel pruiken. «Zóóveel pruiken en zoo weinig hoofd 1" zeide Fredel ik de Groote van den graaf van Brulil sprekende. Om in de 18de eeuw naar de mode to zijnmoest men dus een museum van vesten bezitten. Zij waren van laken van zijde van satijn van tluweel of van goudlaken. Dit kleedingsluk wa» een waar kunstwerk eene schilderij lot in 't on eindige gestoffeerd. Van boven lot beneden waren er galante persoontjesgrappige too- neelen, jaglenherders en herderinnen, de Fabelen van La Fontaine, enz. op geborduurd. De Londensche regter heeft iemand f 2400 schadeloosstelling toegekendte betalen door dengene door wiens nalatigheid om zand ol asch te sirooijen in den algeloopen winter een Iroltoir glad wasen ten gevolge waarvan de eischer is gevallen. Een landbouwer te Havayin bet kanton Paturages (Henegouwen) had onlangs een kind en eene koe verloren. Dit aan hpkserij toe schrijvende raadpleegde hij eene slaapsteren deze ried hem de eerste vrouw, die den volgen den dag ten zijnent komen zoulevend te ver branden. Zoo gezegdzoo gedaan. Hij maakte midden in eene kamer een brandstapel van takkenbossen gereed en, door zijne echlgenoote bijgestaan, greep hij eene niets kwaads ver moedende vrouwdie hem eene boodschap kwam overbrengenaan en legde haar op het vuur. Reeds waien hals, haren en beenen der ongelukkige deerlijk gebrand toen zij door den pastoor verlost werd. De wonden bleken niet doodelijk te zijn. De Tribune de Monswaar aan het berigt ontleend is, staal voor de waar heid in. Bernardus Zweers, de welbekende inbreker is door het geregtshof te Arnhem veroordeeld tot 8 jaren tuchthuisstraf. De eisch was 12 jaren. Naar men meldtzal Zweers eerlang mede voor het geregtshof te Amsterdamwegens tien ge- qualificcerde diefstallenteregt staan. De twee dozijn schijnt hij dus, sedert hij uil de gevan genis was ontslagennog niet te hebben vol gemaakt. Een korte roman uit het huwelijksleven De vrouw van een wagenmakersknechl te Haule in Oostslellingwerf verliet eenige jaren geleden heimelijk met hare kinderen haren man en begaf zich naar Groningen. Daar knoopte zij betrekkingen aan met een ongehuwd man die met haar en hare kinderen naar Amsterdam trokwaar zij zich metterwoon vestigden. Dc vrouw schijnt op den duur den opvolger van haren man niet te hebben kunnen bekoren. Althans hij verliet haar. De kinderen werden nu de vrouw tot last. Zij zocht eene betrekking te Amsterdam als buffet jufvrouw en liet de arme kinderen aan hun lot over. Dezer dagen nu werden de kinderen door de politie naar hunnen vader te Haule gebragtdie ze terstond in liefde opnam. Te Kampen is eenige dagen geleden aangifte gedaan der geboorte van een meisjewelks moeder, eene boerendochter van het Kamper eiland 14 jaren lelt. en huisnummer en volgde mij gewillig. Om hel tnoeialijk verworven vertrouwen niet weder Ie verspelenwaagde ik het niet naar de oorzaak van iiaar kommer te vragen; ik vergenoegde mij haar in 't algemeen te troos ten maar ik geloof dal zij er niet naar luis terde hoewel zij veel kalmer scheen dan Ie vorenzij antwoordde volstrekt niet en blikte en sloeg hare oogen neder. Toen wij nabij hare woning waren gekomen moest ik haar daarop opmerkzaam maken. Lang zaam trok zij nu haar arm uit den mijnen en toen ik haar nogmaals wenschte dat alles zich ten beste mocht schikken en afscheid nam antwoordde zij met zeer zacht en bevende slem «Ik dank God, dat gij mij daar hebt gevon den, ik dank u hartelijk voor uwe goedheid. Wilt gij mij uwen naain zeggen T' Ik deed helomdat zij hel wenschte. dk heet Helena," antwoordde zij zacht, (God zegene u." Met een korten groetging zij het huis binnen 'twelk zij mij te voren bad aangeduid en lang zaam en nadenkend ging ik naar mijne woning. De naam Helena was mij opgevallen misschien had zij my dien niet zonder opzet genoemd en ik trachtte dien in betrekking tot het onge lukkig tooneelstuk te brengentwelk denzellden naam droeg. Het raadsel bleef echter, evenals van den aanvang af, onopgelost Wordl wrvolyd. AMERSFOORT, 16 April 1881. Gisteren is overleden de heer C. Broedelet secretaris der Aid. Amersfoort van diet Metalen Kruiswien op zijn verzoek door Z. M. in de vorige inaand als l.indinelei Ie klasse van het Kadaster, na 52jarigen diensttijdeer vol ontslag werd verleend. De overledene ver vulde met naauwgezetlieid de pligten zijner betiekking en was algemeen geacht. Ilij maakie den tienduagschen veldtogt als vrijwilliger bij de schutterij-artillerie mede. Zijn stoffelijk overschot wordt aanst. Dingsdag 19 April's middags 12 uren op de algeiueene begraafplaats te Amersfoort leraardebesleld door de aldeeling Araersloort van (het Metalen Kruis." De afdeeling Amersfoort Volksonderwijs heeft aan het Nutsdepartement eene som van 1" 25. toegezegd als tegemoetkoming in de kosten verbonden aan de bijwoning van den cursus te Amsterdam voor onderwijs in handen arbeid of zoogenaamde huisvlijtwaartoe de Heer II. van Gelder en Mej. S. Verwey zich bereid ver klaard hebben. De jaarwedde van de brievenbestellers en den kantoorknecht aan het postkantoor te Amersloorl is, ingegaan op 1 April jl.met 1' 50.verhoogd. Voor de weduwe Soppe en hare 5 kinderen is ruim f6000.ingezameld. De posb onducteur Soppe werd te Zwolle in dienstdoor een trein gedood. Viert men bij ons en in vele andere landen slechts de koperen, zilveren en gouden bruiloft de Amerikanen vieren na een jaar de suikeren na twee jaren de papierenna vijl jaren de houtenna tien jaren de ijzerenna vijftien jaar de linnen en na 20 jaren de koperen bruiloft. Op een houten bruiloft krijgt hel bruidspaar allerlei houten voorwerpen ten geschenke. Op een onlangs te San Francisco gevierde papieren bruiloft droegen al de gasten fraai versieide papieren mutsenterwijl de geschenken uit platen, boeken, papieien laleluialjeslainpe- kappenduozen en dcrgelijken bestonden. 11. K. H. Prinses Hendrik heeft den nacht tusschen Vrijdag en Zaturdag in onrustigen toestand doorgebragU Overigens was de patiënte redelijk wel. Men verzekerd dat de Tweede Kamer op 26 dezer hare werkzaamheden zal hervatten. In een der Hongaarsche bladen wordt een onderwijzer gevraagd aan een lagere school. Hel salaris is 1252, 150 voor gemis van vrije woning 50 kilogr. zout en 11 hectol. graan. In hetzelfde blad wordt de vraag gedaan (Wat moet de arme man met zooveel znul beginnenwanneer hem niet zooveel overblijft om soep te koken De olifant, die voor korten lijd in de Villa Colonna te Berlijn te zien was werd op zekeren dag door twee knapen geplaagddie hein steenen toereiktenwelke hij met zijn snuit door een opening van zijn stal aannam. Eensklaps stiel de olifant de gesloten staldeur open en vervolgde de knapen^lie in allerijl de vliigt namen in een in aanbouw zijnde huis in de straal. Reeds was de toornige dikhuid tot de huisdeur genaderd en werd hij met verbazing door de menigte aangegaapttoen hij op eens bjeefstilstaan vooreen mand met Sina'sapp* len die een vrouw voor haar venster te koop had uitgestald. De olifant verslond de een na den ander en liet zich toen kalm door zijn oppasser terugbrengen. De koopvrouw werd natuurlijk voor de uitgestane angst en de gebruikte Sina's- appelen ruim schadeloos gesteld. Petrus Pontanus, geboren te Brugge en hoogleeraar in hel midden der 16e eeuw te Parijs, keek wel eens te diep in 'l glas. Als dat hel geval wasschreef hij zeer openhartig op de deur der gehoor/aal P. P. P. P. P. P. P. P. P. Petrus Pontanus Poeseos Prolessor Publicus Propter Porula Praclegere Prohibelur. D. i. Petrus Pontanus hoogleeraar in de welspre kendheid wordl verhinderd om voorlezing te houden, wijl hij te diep in liet glas keek. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de 1 e helft der maand Maart 1881Plaats van Namen der geadresseerden. bestemming. 1. Mideling Amsterdam. 2. Mevr. Cuelto 8. Mevr. Bueno Bibaz 4. Mevr. Brumsteede

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2