rich in een der goederenwaggons bevond vuur waardoor eeu hevige onlplofüng volgde. Hel derde bataljon infanteriebeslaande uit ongeveer driehonderd man, bevond zich in dezen treintweehonderd vijf daarvanwaaronder zich zeventien officieren bevonden, werden ten gevolge der ontplofiing gedood en vijftig ernstig gekwetst De overigen vielen in de rivier en kwamen er met den schrik en eenige ligte kwetsuren af. De geheele trein werd vernield. De spoorwegwaarop het onheil voorviel was geheel nieuw en eerst sedert zes dagen voor hel publiek verkeer geopend. De schuld wordt aan de maatschappij toege schreven die had moeten weten dat die brug door het water zwaar bsschadigd was. Uil het onderzoek is geblekendat het onheil te wijten is aan een der officierendie, bevreesd dal zijn manschappen zouden deserteerenden machinist gedreigd heeft hem te zullen dood schieten, indien hij niet vertrok. De geruchten van het vergaan der wereld op 23 Dec. a. s.zoo als men aan de Russische Golos uil Samara schrijftworden aldaar door de Lasnolniken (oudgeloovigen) volkomen ge loofd en allen leven in afwachting van den vreeselijken dag. Velen hebben hunne zaken aan kant gedaancontracten opgezegd huwe lijken afgezegd kortom allen bereiden zich op den dood voor. Te Londen is een nieuwe daraesvereeniging opgerigtnu eens niet ter bevordering van de emancipatie, maar tot ontwikkeling van de huis houdkunde die zich ten doel steltde beste middelen te zoekenom de woningen aange naam en gemakkelijk en de spijzen voedzaam en smakelijk te maken. Het tegenwoordige verblijf van den Russischen keizer, het paleis te Petershof, door Alexander II «het vervloekte paleis" genoemd, werd door Peter den Groote gebouwd en aanmerkelijk ver groot en verfraaid door Catbarina IIdie het lot een der schoonste paleizen van Europa maakte. Maar aan dit vorstelijk verblijf zijn zoovele her inneringen verbonden aan gruwelen, door de familie Roraonow gepleegd, dat men gemakkelijk den afkeerdien Alexander II er van had kan verklaren. Hier liet o. 8. Catharina II haar echtgenoot, Peter IIIin hechtenis nemen, die daarna zoo als men weetop haar last vermoord werd en ook haar mededingster prinses Tarakanowa eene onechte dochter van keizerin Elisabeth werd hier door haar gevangen gehoudenvoor zij haar naar de vesting Sl Peter en Paulus liet overbrengen. In dit paleis werd prinses N., de minnares van keizer Nicolaas vermoord op last van haar keizerlijken minnaar, die haar van ontrouw verdacht. Hier stierf ook de oudste dochUr van Alexander 11, wier dood nog met een gcheimzinnigen sluijer bedekt is. Voor gevallen van gevaar is er een onder- aardsche gang die uit de dagen van Paul I daglcekent cn naar de vesting te Kroonstad loopt. Die gang komt uit in het kabinet van den keizermet eene deur die achter een spiegel verborgen isen waarvan de keizer den sleutel oooil uit zijne handen geeft. De vrijwillige hongei lijder Griscom begint al zwakker te worden. Donderdagzijn zeven- en-dertigsten vasldag had hij niet minder dan dertig pond van zijn gewigt verloren. Gemiddeld van vrouwelijke zelfbevrediginghoe kan na deze moreele leugen met Wittgenstein het ver trouwen omtrent mij nog in uw borst zetelen «Ik dank u voor deze uilboezemingdie uw hart en uwe lippen tot mij riglenjubelde Hallenbergde geliefde omhelzende. «Laat mij deze tranen der edelste maar werkelijk onregt- vaardige zelfbeschuldiging uit uwe oogen kussen en dan mijne Valeskalaat ons dan lol vader ijlen. Wilt gij «Zeker wit zijriep een stem door het venster van het paviljoen. Fanny heeft mij een curieusen roman vertelddie in mijne jeugd niet had kunnen gespeeld worden. Zwijgen op onjuislen tijd is even verkeerd als spreken en straft zich zelf, gelijk alles wat onnatuurlijk is. Kinderen laat nu alles uit zijn met uwe groctmoedig- heidsweelde en verheugt u met mijdie heden op dezen gelukkigen dag twee zonen rijker is geworden terwijl ik gisteren enkel twee doch ters en een schoonzoon bezat. Ohoe rijk goede God! kunt gij ons in vierentwintig uren maken «Ach ja, gisteren nog op dit uur!" riepen Valeska cn Rudolph als uit ecnen mond vielen in elkanders armen cn bezegelden met gloeiende kussen hunne verloving waartoe de vader innig verheugd zijne hartelijke toestemming gaf. gebruikt hij vijf kilo water per dag. De hongcr- virtuoos houdt nog voldat hij het vijt cn vijftig dagen kan uithoudende tijd zal echter moeten leeren of hij zijne krachten niet een weinig overschat heeft. In het Westminster Aquarium te Londen heeft een zesdaagsche zwemwedstrijd plaats gehad tusschen Beckwitt en kapitein Webb. Per dag moesten zij tien uren zwemmen, waarvoor de winner dan vierhonderd pond sterling ontving. In die zestig uren ha<MJeckwitt 94 mijlenen 32slagen afgelegd, terwijl Webb 92 mijlen en 12 slagen aflegde. De snelste ritdie nog ooit in Amerika op een spoorweg volbragt iswerd in de vorige maand door den zoon van den spoorwegkoning Vanderbilt, vergezeld van eenige vrienden en spoorwegbeambtengedaan. De trein bestond uit een locomotief en twee wagens. l)e afstand tusschen Amhorstbury en St.-Thomas111 En- gelsche mijlen, is in 98 minuten afgelegd. Een geestelijke in Cephalonie, die over slechte opkomst zijner gemeenteleden te klagen had heeft, naar een Grieksch blad verhaalt, een eigenaardig middel toegepastom volle kerken te krijgea Hij heeft namelijk de schoonste vrouw, die in den omtrek te vinden wasals voor lezeres in dienst genomendie nu bij elke godsdienstoefening haar taak getrouw vervult. Het raiddel heeft geholpende opkomst is nu altijd buitengewoon grooten vooral het «sterke geslacht" is ploteling bijzonder religieus geworden. Een Parijzer blad meldtdat sedert lang reeds te Parijs in het geheim werd gesproken over knoeijerijendie aan een der grootste bank instellingen van Parijshet Credit Parisiendat met een kapitaal van twaalf raillioen francs werktegepleegd werden. De bom is eindelijk losgebarsten en zijn de directeuren van deze bank allen aangehoudenonder beschuldiging van verduistering van gelden. De bankinstelling is in staat van faillissement verklaard en men vreestdat dit een groote slag zal zijn voor de financieele wereld te Parijs. Op den spoorweg van Londen naar Brighton is den 27n een verschrikkelijke moord gepleegd. Toen de om twee uren van London Bridge vertrokken extra-trein aan 't station Preston Park aankwamzag de conducteur in een waggon der le klasse een jong mensch geheel met bloed bevlekt. Hij werd uit den wagen gebragt en verteldedat met hem plaats hadden genomen een oude heer en een landman. Toen de trein voorbij Croydon de tunnel bij Mersthan inreed hoorde hij een schot en voelde tegelijkertijd een slag op het hoofd. Hij had toen het bewustzijn verloren en zag zich te Preston Park weder bijgekomen, alleen. Hel jong mensch, Arthur Lefroy journalist uil Wallinglonwerd in hel hospitaal verhonden en de wagen verder onder zoent. Men vond in het houtwerk drie kogels en in de met bloed bevlekte kussens sneden. Maar eenige uren later werd in de Balcombe- tunnelde eerste na die van Mersthan een lijk gevonden dat weldra herkend werd als die van den Londcnschen makelaar J. F. Gould te zijn. Dit lijk vertoonde verscheiden steken en sneden in het aangezigt en aan den hals. Een mes lag in de nabijheid geld of geldswaardige zaken vond men niet meer ofschoon men vermoeden kondat de makelaar eenige sommen fiad inge- casseerd. Toen de politie Lefroy, die naar Wallinglon was gebragt, nogmaals in verhoor wilde nemen was hij nergens racer te vinden. Hij schijnt gevlugt te zijn zoodat 't vermoeden bestaat dat hij de dader is van den moordte meer omdat de conducteur verklaarde, dat hij met slechts een medereiziger in de coupé zat, toen men London Bridge verliet. Lefroy noemt zich ook Mapleton en is slechts in zooverre journalistdat hij in een weekblad eenige ver- kiezingsarlikelen heeft geschreven. De politie heeft zijn signalement verspreid. Ter zake van feitelijkheid tegen de eerbaar heid met gewelddadigheid ondernomentegen een kind beneden de volle 15 jaren, heeft dc Regtbank te Zutphen den persoon van H. J. B„ 19 jaren, arbeider te Vaassennaar den procureur-generaal bij het Geregtshof te Arnhem verwezen. De nieuwe Engelsche bijbelvertaling moet aanleiding geven tot heel wat getwist; men is het in vele opzigten niet eens met de nieuwe bewerkingwaaruit o. a. een aantal teksten die als apocrief werden beschouwdzijn weg gelaten. K en n i sg e I n g. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gevolg gevende aan eene aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht, van den 22. Juni 1881 N°. 5 Az. (Provinciaalblad N". 03), omtrent het voor de gezondheid nadeelig gebruik van met trichinen bezwangerd varkensvleesch of spek Vestigen de aandacht der ingezetenen op de na volgende aan welgemclden Commissaris gedane mededeeling van den Inspecteur voor het genees kundig Staatstoezicht in Gelderland cn Utrecht, van den 18. Juni 1881N°. 222luidende «Naar aanleiding van een bij mij ontvangen be- «richtdat op eene groote partij Amerikaansche «hammendie uil Antwerpen te Amsterdam zijn «aangevoerdmeerdere TRICHINEN zijn bevon- «den, van de 21 stuks, bij eenen verkooper «voorhandenwaren 5 trachinenhoudend, waar- «van 2 in zeer hooge mate, heb ik de eer «Uhoogedelgestrenge beleefd te verzoeken, in het «Provinciaalblad de gemeentebesturen te willen «uilnoodigen, om de ingezetenen te wijzen op het «groot gevaar voor de gezondheid dat voor den «mensch ontslaan kan uit het gebruik van met «trachinen bezwangerd rauw of halfgaar varkens- «vleesch of spek. «Aangezien dit gevaar wordt opgeheven door «blootstelling van het vleesch aan eene tempera- duur van 1U0° Celsiuskomt hel mij raadzaam «voor, de ingezetenen met dien voorbehocdings- «ruaalregel bekend ie maken, onder mededeeling, «dat hel niet voldoende isdut de buitenvlakte «van het vleesch bij hel koken of braden aan die «temperatuur worde blootgesteld maar dat het «noodigis, dal de hammen, enz., lol in het bin- «nenste door en door gaar zijn waartoe hel ook «raadzaam is, het vleesch in niet al te groote stuk eken te bereiden, opdat hel doordringen der hitte «zooveel mogelijk worde bevorderd. «Ik acht het niet ondienstig hierbij te voegen, «dat volgens ingewonnen berichten van dezelfde «partij hammen zijn gezonden naar Arnhem, t GroningenHeerenveen en Utrecht, van waar «zij natuurlijk naar elders ter consumptie zullen «worden geëxpedieerd." Gedaan te Amersfoort, den 2. Juli 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, W. A. CRÜOCKEW1T, W. L. SCHELTUS. Weth. AMERSFOORT, 4 Julij 1881. Aan het hoofdbestuur der vereeniging «Het Metalen Kruis" is door de afdeeling Amersfoort het volgend schrijven gerigt «Blijkens de van u uitgegane circulairege rigt aan de verschillende afdeclingen van nel Metalen Kruis", bestaal hel voornemen oin den 12dcn en 13den September a. s.in dc hoofd stad, feestelijk te herdenken het besluit, voor vijftig jaren door Z. M. Koning Willem 1 geno mentol instelling van het «Metalen Kruis," teneinde daarmee hen te versieren, die de krijgs- verrigtingen in 1830 en 31 hebben meegemaakt. «Het komt ons voor, dal zij, die tot geen der afdeclingen behoorenen niettemin gereg- tigd zijn tot hel dragen van genoemd eereteeken van die feestviering zullen worden uilgesloten. Wij nemen de vrijheid u in bedenking te geven om op dat voornemen terug te komenten einde door uwe bemoeijing onzen geëerbiedig- den Koning te bewegendie deelneming alge meen te doen zijnzoodat de minvermogenden op kosten van den Staal die leesten kunnen bijwonen. Zij toch hebben niet minder dan de mcergegoeden bijgedragen lot bevestiging onzer nationale eer." Dit voorsteldoor een der leden van de afdeeling Amerfoorl gedaan, is bij acclamatie aangenomen. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Vermoedelijk zullen slechts twee leden van het ministerie aftreden de eende heer van Lijndenom terstond in een ander depar tement weder te verschijnende anderedc heer Six om vervangen te wordenterwijl hij in de betrekking terugkeert van hein wicn hij voor ecnigen lijd zijn plaats inruimde. Duidelijker gesproken men beweert dal de heer van Lijnden de portefeuille van financiën zal aanvaardendat de heer van Karnebcek commissaris des konings in Zeelandminister van builcnlandsche zaken zal worden en als commissaris des konings door den heer Six zal wordci vervangenterwijl de heer Roëlllid der tweede kamer als opvolger van den heer Six zou optreden. Wat hiervan ook zijn moge de combinatie zou niet verwerpelijk zijn in elk geval laat zich deze verwisseling beter ver- verklaren dan hel optreden van den heer Heems kerk Az. Dc heer Heemskerk Azn. heelt zich «onmo-

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2