mannen, die vervuld zijn van onkuische be doelingen. «Deze lauUienwanneer zij schuldig bevonden moglen worden aan dergelijke galante vervolgingenin strijd met den Cheride gebruiken alsmede met de kuischheidzullen eveneens gestraft worden. Op deze beide soorten van overtreders zal men de wetten en reglementen loepassen over eenkomstig eene mcdcdeeling van den Cheik- ul-Islarngemotiveerd door een besluit van Z. K. M. don Sultan. Ons onderwerpende aan dit keizerlijk bevelverklaren wij alzoodat vrouwendie in bovengenoemde kleeding zullen gevonden wordenevenals de mannendie haar vervolgenmet bedoelingen strijdig met de betamelijkheid zonder aarzeling zullen gestraft ■worden. Bevelen zijn dienaangaande aan de agenten van politie gegevenen worden hierbij Ier kennise van het publiek gebragL" In het moord- en plunderjaar 1848, toen de Republiekeinen overal het hoofd opstakenwerd de groote Rothschild te Frankfort eens op de straat door een democraat van alles behalve gunstig uiterlijk aangesproken. «Baron," zeide hij«do lijd der lijken is nu voorbij, liet is billijk dal bungeld gelijkelijk onder hel geheele volk verdeeld wordt. Geeft gij nu daartoe het voorbeeld of «Zeer goed," antwoordde Rothschild, «op hoeveel schat gij inijn vermogen?" «Op minstens 40.u00.000 thaler." «Bester zijn juist ook 40,000,000 Duilschers, zoodat aan ieder één thaler toekomt. Daar hebt gij den uwe en pak u nu weg. Met de andere 80,990,009 zal ik zelf wel afrekenen." De democraat had tegen die redeneering niets in te brengen en ging tevreden met zijn aandeel heenterwijl Rothschild eveneens blij was dat hij zoo gemakkelijk van den lastigen vrager afkwam. Gelukkig voor Rothschild dal de andere door hein bedoelde Duilschers hem niet verzochten afterekenen. Zekere K.. spekslager te 's Gravenhage, was voor cenigen lijd in kennis gekomen inet de dochter van O.in de van Ravesteynstraat met welke kennismaking de familie echter alles behalve scheen ingenomen te zijnten minste ten tweede male heeft de dochter de ouderlijke woning moeien verlatenom zooals men zegt onaangenaamheden waaraan zij in het huisge zin bloot stondte ontgaan. De zuster van het meisjedie in het complot waswierp nu Zaterdagmiddag den jongman die zich in de nabijheid der woning had gewaagdeen pot inet kokend kunslzeepwatcr over hei ligchaara waardoor hij vreesehjk verbrand werd en van pijn de hulp van eenige menschen moest in roepen. De politie, welke inmiddels met het voorgevallene in kennis was gesteld, heeft proces verbaal opgemaakt. Dezer dagen wilde een landbouwersknecht aan den Üoslringdijk te Beemster een slier verzetten die aan e> n lang iouw met een ijzeren pen in het land vast stond hij sloeg dit louw met een slag om den handvóór hij de ijzeren pen uit den grond trok. Doordien de slier hard aan den loop ginggeraakte de hand van den knecht zoodanig beknelddal letterlijk 4 vingers en een gedeelte der hand werden algesneden. De hand moest lot aan den pols afgezet worden. F.vcn ^ls Keizer Honorius zich weleer achter de muren van hel sterke Ravenna met de kunsten van zijn goed gedresseerde hen «Horna" amu seerde terwijl Alarik reeds met ijzeren vuist aan de poorten der eeuwige stad kloptezoo ook de Sultan van Turkije, Abdul-Azis. Wat raakte hem de verbrokkeling van zijn rijkwat de financiëele misèreals Muhirrein hem maar zijn gewonen morgengroet toekraaideea hij de erfgenaam van Osmaneen nieuwe over winning van zijn gevederden vriendop de hoogst eigenhandig gehouden strijdlijst kon bren gen. Zelfs op zekeren dagtoen een blufferige Yankee, zijn onmiddellijk uit Amerika geimpor- lecrdcn liaan die bovendien nog volslagen dronken was, in liet strijdperk bragt en deze na korten strijd door de magligc sporen van den Tunesier in liet stof beettoen sprong de beheerst.her der gcloovigen letterlijk van vreug de en hing, in een dolle buide commandeurs- insigniën van de Osuianieh den overwinnaar om den fraai gevederden hals. Dit geschiedde juist op denzell'den dagdal de Turquie de decorecring van een hall dozijn Kuropecsche di plomaten met dezelfde orde openbaar maakte. Thans was Muharrem volkomen geschikt voor het hof geworden het pjard dat een krank zinnig Uomcinsch inporalor tot God verhief, had een modern pendant gevondenden in den adel. tand verheven haan. Muhancm wandelde onophoudelijk met zijn orde om den hals op de marmeren vloeren van Dolina Bagdsche om en de schildwacht presenteerde hel geweer wan neer de ridder van de Osmanieh voorbij ging. Ordes-collega's van Muharrem begonnen echter allengs nijd tegen het dier op te vatten en een eunuchdie hem bovendien den «hoogen graad" benijdde, wierp hem op zekeren dag eenig voedsel voordat vergift bevatte. De gevolgen bleven niet uitMuharrem kreeg hevige stuipen desgelijks de Sultan laatstgenoemde echter uil woedde over den beklagenswaardigen toestand van zijn vriend. Hij beval onmiddellijk den aan wezigen generaal-stafarls Theodor-pachaom zijn kunst aan het zieke dier te beproeven maar de doctor verontschuldigde zich zeer ge- piqueerd, dat hij wel arts maar geen veearts was, Abdul-Azis antwoordde hem echterje cureert mijn haan, of ik zend je oogenblikkelijk naar Ylinen. De geneesheer kende dal oord en protesteerde niet verder. Hij schreef de noodige geneesmiddelen voor en redde den haan.De sultan mogt zich echter slechts korten lijd verheugen in het herstel van zijn lievelingde noodlottige scliaar- geschiedenis begon waarbij de Sultan overleed en thans is ook de gedecoreerde haan overleden. Generaal Grant heeft van den dader gezegd «Bij de laatste verkiezing voor hel president schap heb ik hem in liet lokaal der vijlde Avenue ontmoet. Hij verzocht mij toen een stuk te onderleekenenwaarin hij werd aanbevolen als geschikt voor de betrekking van gezant in Oos tenrijk. Ik wist echter niets van hem. Mijn zoon verhaalde mijdat de man advocaat te Chicago was en voor half krankzinnig doorging. Ik twijfel ook niet, of hij heeft in een vlaag van krank zinnigheid op den president gescholen. Ik hecht ook aan zijn daad volstrekt geen politieke be- teekenis, maar beschouw haar in de gegeven omstandigheden als het werk van een lafhar- tigen moordenaarvan iemand die zoo handelt uit teleurstelling in het zoeken naar een betrek king. Hij scheen zichzelf te beschouwen als een man van groote beteekenis voor de republi- keinsche partijen misschien is iiem door de mislukking barer bedoelingen het hoofd in de war geraakt. Hij vertelde mij nog dat hij ver loofd was met een meisje hetwelk een milliocn dollars bezat." Gelijk Grant verder mededeelde, had hij hem de gevraagde ondertcekening ge weigerd en den bediende last gegeven, dien man niet meer binnen te laten. Later was Guileau evenwel teruggekomen en had getracht met geweld lot de spreekkamer door te dringen maar toen had Grant toch geweigerd hem te woord te slaan en gezorgd spoedig van hein ontslagen te worden. Als een bewijs dat de dader echter niet in een vlaag van krankzinnigheid heeft gehandeld, wordt van een andere zijde gemeld, dal hij vooraf een koetsier met een cab had besteldom op eene aangewezen plaats gereed te staan, ten einde hem bij zijne terugkomst van liet station in de gelegenheid te stellen om zich ongemerkt uit de voeten te maken. Een bedelaar te Frankfort werd dezer dagen aangehouden en tol drie weken gevangenisstraf veroordeeld omdat hij aan de kerkdeur bedelde. Toen men zijn zakken nazochtvond inen niet minder dan ruim tienduizend toark aan bank papier en geld die hijnaar hij vertelde door weinig te eten had bespaard. Eveneens had hij een lijstje in zijn zak van de inwoners van Frankfort die als zeer milddadig bekend stonden en die hem natuurlijk builen iiun weten ijverig hadden geholpen in het sparen van het kapi taaltje. In de drukkerij van de firma Ilaasete Praagis een letterzetter werkzaam die reeds veertig jaren bij de firma werkzaam is. Op zichzelf is dat zoo'n groote zeldzaamheid niet maar 't mag merkwaardig genoemd worden dat deze man, toen hij in April 1841 hij de firma Haase in dienst trad reeds 25dienstjaren bij andere firma's achter den rug had in t geheel is hij dus 05'/j jaar als zetter werkzaam ge weest. De letterzetter, die Ignatius Enselcs heetmoet dus wel ten voorbeeld gesteld wor den aan zijne collega's in het zettersvak en dit te meeromdat hij nog heden in spijl van zijn 78 jarenzonder bril zijn werk kan verriglen. Men bereidt zich al voor op het vernemen van de hecijlèringen hoeveel letters die man gezel kan hebbenhoeveel inalen zijn hand heen en weer is gegaan hoe zwaar de letters bij elkaar warendie hij door zijn vingers liet gaan en rncor van die bijzonderhedenwaarmede cijfe raars die veel tijd hebbenzich onledig plegen te houden. Misschien weet iemand nu reeds uUterckenen hoeveel letters hij nog gedurende zijn leven zetten zal. Een zestienjarig jongmenschheeft het station Saint Lazare in opschudding gebragt door twee revolverschotenwaarop hij zich-zelven meende te moeten onthalenomdat u. b. zijn maltresse een jongen van 10 jaar houdt cr een inaltresse op na den dag met hem te Asnièros wilde doorbrengenterwijl hij naar Rueil wilde. Dat was te veel voor den veolbelovenden jongeling zoon van aanzienlijke ouders, hij schoot geluk kig zich zelvcn dood en ging noch naar Hueil noch naar Asnières, maar naar Pcrc la Chaise. Arme oudersMaar wie zal ons zeggenwelk een opvoeding zij hein hadden gegevenIn ieder geval is 't wel karakteristiek dat jongens van dien leeftijd een dagje met hun minnares en villégiature gaan gewapend met een revol ver, en misschien nog wel met een dolkmes er bij. Welke zeden! Jonge nihilisten. Te Woroncsch in Rusland hebben de leerlingen van het Seminariumdie ontevreden waren over hun directeur, eene poging gedaan om hein in de lucht te laten vliegen. Zij legden in zijne kamer een kruitmijn die in den builengang uitkwam, en te midder nacht slak een hunnerdaartoe door hel lot gekozen die mijn met een lont aan. Hel kruit ontplofte met vrecselijk geweld alle meubelen in de kamer werden verbrijzeld en het bed stond in ligte laaije vlam. Maar de directeur, die juist voor con oogenblik zijne kanier verlaten hadbleef ongedeerd. Den volgenden morgen waren er proclamation op de muren aangeplaktwaarin werd aange kondigd dat het doodvonnis slechts oen paar dagen uitgesteld was. Maar de politie heelt gezorgd dal de veelbelovende schooljeugd haar bedreigingen niet ten uitvoer kan brengen. Kttiiuisgttviuy;. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter kennis van de in gezetenen dezer gemeentedie ter erlanging van het eereteeken. wegens cervollenlangdu- rigen, werkelijken dienst bij de Schutterijen, in de termen van Zijner Majesteils besluit d.d. 5 December 1851 (Staatsblad n°. 140) mochten gekomen zijn, en verlangen met het eereteeken te worden begiftigddat zij zich lol liet doen van de vereischte aangifte ter Secretarie kunnen vervoegen op Maandag, den 18. Juli aanslaande 's voormiddags lusschen 10 en 1 uur. Amersfoort, den 5. Juli 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris, W. A. CROOCKEWIT, W. L. SCI1ELTUS. WelkI». Burg. KEBEIILAMDSCIIE CEATIlAAL-SPOüKUEti. Opbrengst over de maand Junij: 1881. 1880. Reizigers 1>4204 /48,639,35 37 14 pS,386.14 Bagage 1,168,39 1,484,78 Beslelgouderen. 4,871.62 4.418,39 Kuopmaiisgoeder. 10,843.96 9,472 57 Vee, Paard., Rijt. 0,931,65 5,703.96 Divcrscu 568,13 888,42 73,043,10 f 60,354,26 Opbr. van p°. Jan. tot uil, Junij 1881 408.180.42 1880 404.2.-17.73 Mperdere opbrengst in 1881 f 3,9*28.69 Per da» en per kilometer in Junij 1881 f 23,87 1880 19,3*2 van 1". Januari tot uit. Junij 1881 .22,11 1°. 1880 .21,78 0 o s t e r 1 ij n. Aantal vervoerde reizigers 04,102. Opbrengst van reizigersvervoer 10-2.708.GOJ goederen74,778.03$ diverse»3,005.07 Totaalf 181.178.30 Sedert 1 Januarij II. is het aantal vervoerde rei zigers 379,109 en hot bedrag der ontvangsten f 001,674.03$. WAAMUWIMWAAHSCRI1WINÜ Zekere Apothekers in de Nederlanden bedriegen het Publiek grof, door verkoop van zoogenoemde HOLLOWAY'S ZALF EN PILLEN," welke zij zeiven fabriccercnen welke niet alleen van onwaarde zijnmaar ook schadelijk voor de gezondheid. leder Pot of Doosje het echte Medicijn heeft op de Etiquette hel opschrift533, Oxford Stuf.et, London en draagt de stempel der Regering van Groot Brittanje, met de daarin gegraveerde woorden: üolloway's Pills and Ointment.

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2