Dingsdag- 20 September 1881. m 2975. Uitgever A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort Dit blad Tarschljnt Maandag on Donderdagavond. Abonnemeiitapriji per S maanden <1—Franeo per poat <1.16. Prija der Adrertentiên1—6 regel» 60 Cta. elke regel meer 10 Ct»; legale, oIBcieKle »n onteigen. Ad», per regel 15 ot». Reclame» per regel 86 et». AftonderUjke nummert 10 et». Bureau HUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 60. Politieke Revue. In Frankrijk moei na afloop des jaars de derde I reeks van den Senaal altredenzoodatin Janu- arij 1884, 75 senatoren gekozen moeien worden. Aan de beurt van aftreding zijn 38 republic- keinen en 37 anti-republiekeinenen de departe menten waar de verkiezingen moeten geschieden, zijn dezelfde waar 21 Augustus en 4 September il. de rcpubiiekcinen de meeste zetels gewonnen nebben. In die departementen is bet ligchaam I van Senaatskiezers in een tijdsverloop van zes jaren geheel veranderd. In de gemeenteraden, de arrondissementsiaden en de algemeene (of departementsraden is bijna overal de meer derheid overgegaan van de reglerzijde tot de linkerzijdeen naar men verwacht zullen mis schien dertig monarchale of bonapartistisehe of clericale senatoren door republikeinen vervangen worden. Misschien krijgt de regeling dan ook in den Senaat een vast aaneengesloten meerderheid. In ieder geval zullen de hervormingenwelke I de tegenwoordige Senaat met kleine meerder- I lieden verwierpdoor den vernieuwden Senaat niet verworpen worden. Maar zal Gambelta zich biermede tevreden stellen? Hij wil nog meer en nog andere hervormingen, waarvoor echter bezwaarlijk ooit in den Senaat eene meettlerheid te vinden zal zijn. Dat men in Tripoli nog niet omtrent de be- I wegingen der Frnnsclicn gerust is, bewijst de aankomst aldaar van een Turksch oorlog- en een transportschip met drie batterijen, twee duizend troepen en de noodige ammunitie eenige dagen daarna kwam een tweede oorlog schip met 25(10 man aan boord. Officicele bcrigtcn uil Tunis meldendat het Franschc kamp te Zaghouan onder Generaal Sabutlier door Arabieren is aangevallen en dat het gevecht 48 uren duurde. De Franschen zijn in een benarden toestand alle wegen waarlangs hun proviandammunitie en hulptroepen toe gezonden kunnen wordenzijn afgesneden en hun kamp wordt door tal van Arabieren om singeld. Eveneens wordt gemelddat de Ara bieren het kanaal waardoor Tunis uit Zaghouan zijn drinkwater verkrijgt, gedeeltelijk hebben vernield cn dat Tunis gebrek begint te krijgen. FEUILLETON. De Londensche Standard meldt uit Constan- tinopel, dal de Porie reeds Server-Pacha Pre sident van hel Comité voor de Finanliënbe noemd heeft lol buitengewoon commissaris die zich naar Egypte begeven zal. De Sultan heelt iemand gezondendie de nete lige kwestie zal onderzoeken en dan rapport uitbrengen. De nalionaal-liberale partij in Duitschland heeft haar verkiezingsmanifest gereed gemaakL Zij schept zicliliet is duidelijkgeen illusies omtrent den afloop der verkiezingendoch zij weigert daarom toch met hare beginselen te schipperen. In haar manifest verklaart zij zich kort en goed tegen het tabaksmonopolie, een der meest gelid koosde denkbeelden van den Kanselier. Wat de beschermende - 0ten aangaat, de partij ziel het vruchtelooze in om daartegen op dit oogenbiik iets te ondernemenzij iaat dal punt in hoofdzaak nu in 't midden. Men zegt dat de Czaar ook een bijeenkomst zal hebben met den Keizer van Oostenrijk. Tot nu toe geeft de Europeesche pers aan de Conferentie te Dantzig een hoogst vredelie vend karakter. Daar was het op de lippen vriendschap en in den handslag trouw, maar dat er niet nog iets anders is besproken, dat de eerste staats lieden van Duitschland en Ruslanddie langen tijd onder 4 oogen w aren niets zouden hebben verhandeld over den toestand en de toekomst van Europa geloove het wie kanwant het geloof is eene gave. Allerlei. Een aantal jonge mijnwerkers van de Belgische dorpen Gilly en Ransart kregen in een herberg twist en besloten dien op straat uit te maken. Daarbij kreeg een hunner zulk een hevigen slag in den nekdat hij ten huize zijner ouders aan de gevolgen overleed. Op den Rhóne glelscherop den weg van Hospenthal naar de Furca-Pasis aan eene Rerlijnsclie familie soortgelijk ongeluk overkomen als aan de Ilollandsche familie Broekman. De paardenvoor een rijtuig gespannen waarin vier personen gezeten waren, werden schichtig -> De schaduw als getuige. Na twee dagen in Liverpool te hebben door- I gebracht, zetten de zusters hare reis naar Northampton voort cn kwamen in den omtrek I van Hcritagc-Ilallhet eigendom van hun oom aan. Zij moesten den grooten straatweg verlaten om per extra-post op hijwegen liet landgoed van hunnen ouden oom te bereiken. Laat in den avond kwam het poslrijtuig met I de reizigers voor een eenzaam gelegen logement «dc tarwcschuur" aan, waar de koetsier eenige minuten verbleef om te pleisteren. Toen men weder was voortgereden had liet slechte weder erg toegenomen en trof de reizigers, die een zoo verre reis gelukkig hadden afgelegd, het eerste ongeluk. Het reglerachterwiel van het rijtuig brak en hel rijtuig viel om. Er bleef de zusters niets over dan om weder naar «de tarwcschuur" terugtekeeren. I Dc regen viel in slroomen neder, de storm was hevig cn de zusters bereikten met moeite eindelijk het logement. De logementhoudster gaf haar de fraaiste kamerdie evenwel gansch niet elegant was. Aldaar waren twee bedden en in hel midden een beschot, waardoor twee afzonderlijke ruimten ontstonden. Ilier maakten dc zusters zich gereed den nacht doortcbrcngen nadat Rachael eerst dc kamerdeur had gesloten. De zusters begaven zich ter ruste, doch spraken nog over hun aanstaande komst te Heritage-Hallover Gods goede beschikking die haar een veilig toevluchtsoord had bestemd toen zij niet hadden gedacht dal hun lot zulk eene goede wending zou nemen. «Ik wil hopen," zcide Anna, «dat de kleine Ernst in hel leven blijft en veel genot van zijne erfenis zal hebben. Dat is echter zekerbeste Rachaeldat ik de gedachte niet kan verdragen om ooit van uw verwijderd te zijn. Zou er een ongeluk gebeuren en Ernst stervendan zou ik zeker ongehuwd blijvenopdat wijvoor altijd onafscheidelijkop Herilage-Hall onze levensdagen ten einde zouden brengen." Eene treurige gedachte maakte zich van de zusters meester. «Ik kan hel niet helpenzeide Rachael «maar sedert de laatste uren heeft zich een vreesclijke angst van mij meester gemaakL Ik gevoelde mij verlicht, toen wij dit logement achter den rug hadden en nu moeten wij den nacht hier doorbrengen." «Die nacht zal ook weder eindigen," ant woordde Anna«goeden nacht Rachaelgoeden nacht Ernstlief. Laat hij nog even opstaan, opdat ik hem nog eens kusse. Goeden nacht, mijn engel." «Goeden nachtbeste Annaklonk het antwoord. en stortten met den wagen in den duizend I meier diepen afgrond. Gelukkig stuitte hij eerst I op een uitstekende rutsongeveer twee en een f halven meter onder den wegen kwam ver volgens op een lager gelegen begroeide rots teregt. Drie van hendie er in zatenwaren bewusteloos; de vierde echter had zijnetegen- I woordigheid van geest behoudenniettegen staande het rijtuig tweemalen was omgebuiteld. Hij kroop van onder de wielen, sneed den 1 regenmantel zijner vrouw door, die om het wiel was geslingerd zoodal zij met haar hoofd onder het rad lagredde daarop de twee andere I heeren en zocht naar hulp. De koetsier was te I zwaar gewondoin die te verleenen maar een toeristdie toevallig voorbijgingvernam zijne' noodkreten, spoedde zich naar Glelsch en keerde I met een aantal bergbewoners terug, die door I middel van koorden er in slaagden de gewon- I den en gekneusden uit de elf ineter diepte te redden. De gemeente-veldwachter 11. te Duiven had toen hij zich ontkleeddehet ongeluk dal de I revolver, die in zijne pantalon zatonverwacht afging en de kogel hem in den onderbuik drong. Geneeskundige hulp werd terstond ingeroepen doch waarschijnlijk zou de patient naar hel ziekenhuis overgebragt moeten worden. Amerika doet alles in 't groot. Op 't oogenbiik I wordt, een half uur rijdens van Ncw-York, een logement gebouwddat zulks alweder be- I wijst. Er is 31 millioen voel hout voor noodig I en 'tzal 1200 kamers bevatten. De eetzaal wordt ingerigt voor 7000 menschen tegelijk. De waterleidingpijpen voor 't menschen-pakhuis I zijn zamen 30 mijlen langde gaspijpen 32de afvoerpijpen 3. 1 Eene afschuiving is geene zeldzaamheid in Zwitserland. Een der meest vernielende was die van den Rossberg in 1806. Hel was toen een I natte zomer geweest en den len en 2en Sep- I teraber had het onophoudelijk geregend. Tegen I twee uren in den namiddag begon de oppervlakte I van den berg zich in beweging te zettenen eene massaongeveer een uur gaans lang1000 De beide zusters en Ernst sliepen in. Ernst echter voor het laatst in de armen zijner moeder. Dc oudegrooie klok in liet logement had juist één uur geslagen toen de waardwaardin Knechten en meiden door een gillend geschreeuw uit hun slaap werden gewekt. Allen liepen onl- I steld door den gangverlicht door eene hang- I lamp het eenige nog brandende huislicht. Deze I gang leidde naar de kamer der zusters. Hier wachtte de lieden een vreeselijk schouw- I spel. De kamerdeur stond wijd open. Op den drempel, half in de kamer, half in den gang, I lag de jonge weduwe Rachael schijnbaar leven- I loos uitgestrekt. Anna zat rechtop in 't bed en gildehaar I handennachtkleed en beddengoed waren vol I bloed. Niemand dacht in het eerste oogenbiik I aan den kleinen Ernst. De lieden waren allen zoo hevig verschrikt, dat zij noch handelen noch denken konden. Een persoondie na de zusters was aange- j komenherkreeg het eerst zijne tegenwoordig heid van geest Mr. Brown, zoo heette de reizigerrichtte Rachaol op en overtuigde zich I weldradal de ongelukkige noch doodnoch gewond was, maar enkel in onmacht lag. In- I derdaad kwam Rachael na eenige minuten tot I bewustzijn. «Mijn kind, waar is mijn kind," was Rachael's eerste uitroep. Het kind was er niet. Annasprakelooswild

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1