Pi il lui, -ftSi om dc voorgenomen schenking wettelijk te laten regelensmeekte hem nogmaals van zijn voornemen af te zien maar schoot hemtoen hij op nieuw weigerdemet een revolver dood. Daarna wierp hij zijn wapen ver van zich en wachtte rustig zijn inhechtenisneming af. «Ik heb eene alschuwelijke misdaad begaanzeide hij «maar ik heb eene nog groolere voorkomen, en mijne broeders, die door mijn vader ver laten en mijne kinderen geworden waren, van ellende en den hongerdood gered." In Cleef, waar men er de gelegenheid toe heeltdank zij de prachtige jachtlentoonstelling zal men heden en morgen eene valkenjacht houdeneen valkenier is reeds aangekomen niet drie geleerde valken uit Ierland van waar ook in den hloeilüd dier jacht dio vogels be trokken weiden. Vermoedelijk is de moeijelijk- hcitl om geschikte vogels te vinden de dood dier jacht geweestmen kan er namelijk geen jonge valken voor opleiden, men moet de vogels oud vangen, opdat ze gewend zijn aan hoogewijde vluchtbovendien moeten het bepaaldelijk dieren zijn die hunne nesten op hooge rotsen boven de zee in spleten en kloven gehad hebben. Ken dansliefhebber te Holwerdbij gelegen heid van de kermis te veel drank gebruikt heb bende zoude door den kastelein naar beneden worden gebragt. Deiden vielen echter van de trap naar benedenwaarbij de beschonkene den nek brak en onmiddellijk dood was. De kaste lein is erg verwond en gekneusd. Op het eiland llawal is op dit oogenblik een vuurspuwende berg in werking, waarbij de Vesuvius niet meer dan een kind is. De stroom lava die reeds 8 maanden lang wordt uitgestort heelt bij een breedte van 1 uur een lengte van i '1 uur en stort dan in zee. Duizende vreem- delifgen trekken er been om dit natuurtooneel te aanschouwen. De lavastroom, die zich van 12.000 voet hoogte naar zee neerwerptheelt reeds groote schade aangerigt. Menige plantagevele hullen der Kanaken (inlander?) zijn verwoest en nog erger wordt geducht. De inboorlingen in den omtrek buiten zich zelf van vrees en schrikhebben hel Christendomdal zij naar het uitwendige hadden aangenomenweder verlaten. Thans knielen zij dagelijks uren lang bij den lavastroom, en zingen lofliederen aan hun godin Peledie zij trachten te verzoenen door zilveren munten in den vurigen slroom te werpen. Terwijl deze ontzaglijksle vuurberg der aarde die van den voel tol den top 14,000 voet meel en wiens besneeuwde kruin men ver uit zee ontdekt, aldus werkt, is een andere mede be gonnen. 'l Is de Kilaneadie 25 mijlen verder ligt en 6000 voet hoog is. Beide bergen staan blijkbaar in onderaardschc verbinding. Dc laatste berg is merkwaardig, doordat hij eenige hon derden voeten onder den krater drie lava-meren heeft Hel rapport der deskundigendoor het AmsL hof belast met hel onderzoek naar den zieltoc- stand van Knuif, beschuldigd van moord op zijn zuster, de huishoudster van mr. J. B. Oorver Hooftkomt tot slotsomdal hij lijdende is aan krankzinnigheid en onder den invloed van deze den 26. Febr. 1880 zijne zuster heeft ver moord, evenals hij op 20Julij187l zijn vrouw het leven benam. Beide deskundigen verklaarden uitdrukkelijk dat Knuif nimmer genezen was geweest en dus ook nooit ontslagen had moeten worden. De adv.-gen. concludeerde nu lot ont slag van reglsvervolgingwegens ontoereken baarheid. Overmorgen uitspraak. moord van het kind, dat als Sir Ralph's erf genaam bekend stondwas gevonden. Brownde ontaarde zoon van den baronet die zich in Frankrijk had opgehoudenwas naar Engeland overgekomen, had zich zeer spoedig op de hoogte der zaken gesteld en was tot hel besluit gekomen de aankomst der Oost-Indische postboot, waarmede de zusters hoogstwaarschijnlijk de reis zouden maken te Liverpool aflcwachten. Hij had vervolgens het toiletkistje gestolen. Hij was het ook die de ijzeren schroeven der dilegencewielen had los gedraaid. Hij was eindelijk de persoon, die den kleinen Ernst vermoordde, teneinde zich van dien erfgenaam der bezittingen zijns vaders te ontdoen. Anna werd natuurlijk glansrijk vrijgesproken. De oude man, door eene beroerte getroffen, stier! in de gerechtszaal. Anna werd nu zijne erfgename. Richard is ter dood veroordeeld doch maakte in de gevangenis een "inde aan zijn ongelukkig leven. Amersfoort 21 September 1881. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal Geeft eerbiedig te kennen Carel Victor Gcr- rilsendat hij als nieuw gekozen lid van den raad der gemeente Amersfoort, op den '16. September jl. door den heer burgemeester werd uiigcnoodigd om Dingsdag 20 September d. a. v. ten raadhuize tegenwoordig te zijn ten einde de bij de wet gevorderde eeden af te leggen en daarna zitting te nemen als lid van den raad dat hij daarop het volgende schrijven heeft ge zonden aan den heer burgemeester: «Als antwoord op uwe missive dd. gisteren, waarbij ik word uitgenoodigd om Dingsdag as. ten raadhuize tegenwoordig te zijnten einde de bij de wet gevorderde eeden af te leggen, om daarna zitting te kunnen nemen ais lid van den gemeenteraadheb ik de eer u het volgende te bcrigten: «Aangezien ik sedert 1869 door uitdrukkelijke verklaring heb opgehouden lid of lidmaat te zijn van eenig kerkgenootschap en mitsdien geen eed of belofte door mij kan afgelegd worden op de wijze mijner godsdienstige gezindheid zooals art. 39 der gemeentewet dat uitdrukkelijk voor schrijft zoo is het mijne bedoelingindien mij door u de wettelijke bekwaamheid wordt toege kend om mij te verbinden overeenkomstig een der beide plechtige vormen bij de wet voorge schreven u alsdan te verzoeken aan mij de zelfstandige keuze van een dier vormen le laten. «Wordt mij dit verzoek niet toegestaan, maar daarentegen opgedragen mij aan een vorm te onderwerpen op de wijze door U te bepalen dan zal ik daarin zien eene zeer betwistbare interpretatie van art. 39 der gemeentewet, en eene bekorting mijner vrijheid, gewaarborgd bij art. 164 der Grondwet. «Ik heb gemeend u deze mededeeling te moeten doen, na dc uitnoodiging dienaangaande door u aan mij gerigten heb de eer met de verschuldigde achting te zijnhet benoemd lid van den gemeenteraad (w. g.)C. V. Gerritsen." Dat adressant zich op het daartoe bepaald tijdstip in de raadsvergadering begaf, alwaar de voorzitter het hierboven aangehaald schrij ven heeft laten voorlezen, daarop verklarende dat adressant, als niet behoorende tot het Doopsgezind of Jsraëlietisch kerkgenootschap, 'gehouden was tol het doen van den eed dat hij zich toenten einde zitting te kunnen nemenaan den hem opgedragen vorm heeft onderworpen, maar zich niettemin gedrongen gevoel!tegen de op hem toegepaste welsuit- legging te prolesleerea, daar hij vermeent dat, waar geene godsdienstige gezinuheid de wiize bepaalt waarop de eed of belofte moet worden afgelegdhet «eer zeker niet aangaatdal door den voorzitter een vorm wordt aangegeven. Reden waarom adressant zich wendt tot Uwe vergadering, met eerbiedig verzoek het hicr- voren genoemd art. 39 in dier voege te doen wijzigbn dat daaraan niet meer eene uitlegging kan worden gegevenwelke aan personentot geene godsdienstige gezindte behoorende, de verplichting oplegt zich te onderwerpen aan een vorm ontleend aan de leer van kerkge nootschappen eene verplichtingwaardoor hunne vrijheid, bij art 164 der grondwet ge waarborgd, wordt te kort gedaan. Hetwelk doende: G. V. Gerritsen. IngpEonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Vergun mijMijnheer de Redacteureen paar woorden in uw courant te mogen plaatsen naar aanleiding van het door de Afdeeling Toonkunst in uw ezlra nr. van 20 dezer inge zonden stuk In kwaliteit van president der Zangvcreeniging «hel Heidebloempje" en van hel «Burger Har- moniccorps acht ik mij, na lezing van bovenge noemd zenrijven, verplicht, den Heer Schweins- berg openlijk mijn lrartelijken dank te betuigen voor de vele en gewichtige diensten tot heden aan beide vereenigingen bewezen. Dal ZEd. niet geschikt isom als Directeur te fungeerenis mijnóch de leden dier vereenigingen gebleken. Ware mijne ondervinding op dit punt van meer ouder datumzou ik mogelijkonder aanhaling van feiten, het tegendeel durven beweren. Wat betreft het lusschen de regels van het genoemde ingezonden stuk te lezen vermoeden dal de Heer Sf oorzaak is of liever de hoofd bewerker van het te niet gaan van enkele ver eenigingen moet ik constateeren dat zulks ,toch niet altijd aan den Directeur kan geweten wo/denra. i. speelt verdeeldheid tusschen de leden onderlingin het afbreken van eene som tijds met opoffering van veel moeite en zorg opgerichte zaakdc hoofdrol. Ook zijn de voorbeelden niet zeldzaamdat acties met het bestuur van vereenigingenon gevraagde inmenging als anderzina den Directeur tot het nemen van ontslag nopenslechts door het kiezen van zaakkundigen tot bestuursleden en zoo die er niet zijn van verdraagzame méé gaande personenkan aan zulke zoo menigmaal voorkomende verwikkelingen een einde komen. Mocht iemand willen beweren dat het onder wijs hetwelk de Heer S. geeft niet «commc il faut" iszou ik verplicht zijn dit op eigen er varing te moeten tegensprekenintegendeel raad ik elkeen ten sterkste aan van zijn onder wijs een proef te nemen. U dankzeggende voor de opname, heb ik de eer te zijnUw Dw. Dr. I1ERREW1JN. De GRIFFIER der STATEN van do Pbovi.nci* UTRECHT, Brengtals daartoe geinagtigdter keunii van do daarbij be langhebbenden dut de begrooting der enkel provinciale en huis houdelijke Inkomsten eu Uilgaven voor 188i by Koninklijk besluit van den 9. September 1881, No 28, goedgekeurd tegen betaling van 40 cents per exemplaar ter Provinciale Griffie verkriiirbaar ia gesteld. Ulrocht, September 1881. De Griffier der Staten van Utrecht DE KOCK. ^=^MEltóFOORT^2l^$eptembeM881^HS De pleglige begrafenis van Prins Frederik heeft volgens het programma vastgesteld, plaats gehad. Het weder was hoewel sombertoch droog en de massa toeschouwers zoo van 's Hage als elders was ongelooflijk grooL In den morgen had op het huis de Pauw eene treffende gods dienstige plegtigheid plaatswaarbij ds. Barlstra van Wassenaar een toespraak hieldtot tekst hebbende Prediker 7«het is beter in het huis der rouwe dan in het huis der maaltijden." Kroonprins Alexander was bij die plegtigheid tegenwoordig en legde nog eenprachligcn krans op de lijkbaar, die als het ware zoo zeer met kransen was getooiddat er geen plaats meer aanwezig was en een zeer groot aantal nog moest achterwege blijven. De sloel zette zich daarop in beweging. Langs den geheelen weg hecrschte diepe stille en eerbied. De oplogt door den Haag duurde ruim een uur (van 11—12) en kwam te Delft omstreeks één uur aan. Aldaar hadden zich in de kerk bereids 's Konings Mi nisters enz. vereenigdzoodat dit kerkgebouw een schitterende aanblik opleverde. Het lijk werd daarna binnen gedragenvoor het koor geleiden op de lijkbaar nedergelegd. Z. M. de Koning, de Prins van Oranje en de verdere hooge bloedverwanten schaalden zich om do lijkbaar, en in dat pleglig oogenblik hield ds. van Koetsveld eene korte.treilende en hart verheffende toespraak waarvan het uitgangs punt was dat thans herinnering van 't verledene m het graf zonk tegenover de hope der toe komst; hij hoopte dat in deze eeuw de graf kelder niet meer geopend zou behoeven te worden. Diep getroffen drukte de Koning al de Prinsen de hand. De Prins von Wied was zeer aangedaaa Hijde Prins van Oranjeenz. waren bij de verzegeling der kist in den graf kelder tegenwoordig. De heer W. A. Croockewit, ter jongste raads zitting met groote meerderheid van stemmen tot Wethouder nerkozenheeft deze herbenoeming aangenomen. De firma Houtzager k van Veen is naar men verneemtwegens de reglszaak van het vuur-, haven- en tongeld gedagvaard op Woens dag e. k. voor de Arr.-Regtbank te utrecht. Tc Tilburg had eene vechtpartij plaats tus schen eenige burgers die tengevolge bad dat een timmerman met een mes een stuk van zijn neus werd gesneden, zonder dat hij wist wie de dader daarvan was. liet schijnt wel op dezen persoon gemunt, want het vorige jaar werd hem ook een stuk van zijn neus gesnedendat echter hem door goede behandeling met goed succès weder werd aangehecht. De Transvaalsche Volksraad heeft geweigerd de conventie met Engeland goed te keuren. *ir* Voor de vele blijken van deelneming by het overlijden van mijnen waarden broeder ondervonden van hen, die mij persoonlijk be zochten en van wie ik deze op andere wijze ondervondbetuic ik mijnen hartelijken dank* Amersfoort, 23 September 1881. J. J. LANGGUTII. i lilUUUlj hóTEL HULf.ER te Amersfoort te consulteren of schriftelijk te ontbieden zijn. Van 12 ure bepaald in het IIÓTEL.

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2