meer «vorderde teringlijders altoos min of meer baat vinden t>ij de koemiskuur. llem zijn per soonlijk gevallen bekend van putiènlcndie door hun geueosheeien waren opgegeven en gezegd werden geen maand meer te kunnen levenen die in de Russische steppen met behulp van koemis hun beslaan ettelijke jaren hebben ver lengd. Te Barcelona heeft in de fabriek van den heer Pfeiffer een geweldige gasontploffing plaats gehad waardoor ell personen gedood en vier ernstig gekwetst werden. Onder de eersten bc- hooreu drie leden der familie van den eigenaar. Te Schweidnilz is het gebouw der spaarbank gedeeltelijk vernield door een hevige gasont ploffing die ook de naburigen schouwburg aanzienlijk beschadigde. De bewaarderdie met een kaars binnenkwam en daardoor eene ont ploffing veroorzaaktewerd ernstig gekwetst. In een Weener dagblad leest men het volgen de: «Ken jonge dame van een en twintig jaar weduwe bekoorlijk van een gedistingueerd voorkomennette taille en overigens goed ge vormddie hel alleen leven moede is, wenscht in kennis te komen met een man, onverschil lig van welken leeftijdmits hij in het bezit zij van genoeg vermogen om gelukkig met haar ie leven. Zij is niet onbedreven in de muziek eti spreekt verscheidene talen. Zich aan te melden onder het motto: «Vereeniging van harten lot in den doodaan het bureau van dit blad. Dal ook de grooten der aarde niet verschoond Mij ven van de kennismaking mei de tragische zijde des levensbewijst o. a. weder de dood van den hertog de Chaulnes, die dezer dagen te Parijs overleed. Daardoor wordt de hertogin de Chevreuse eene kinderlooze moeder, die slechts de graven van haar geslagt om zich ziel. Vele jaren geleden verloor de hertogin haar oudste dochter aan de gevoigen eener moeijelijke verlossing. De zoon en erfgenaam van hel geslagt der Chevreuse'smonsieur d'Albert des Luynes viel in den Franschen oorlog bij Lorigny. De jongste zoon, die den titel voerde van hertog ue Chaulnesdiende destijds eveneens in het Fransehe leger; hij ontkwam aan de Pruisische kogels, om thans aan een borstlijden te bezwijken. Zijn ziekte, waarvan het gevaar den geneeshceren en den jongen hertog bekend wasbewoog laatstgenoemde om al te zien van een procesdat tusschen hem en zijne schoone vrouw aanhangig was. Vorstin Sophie Galitzinvan een der voornaamste Russische adellijke geslagten schoonjong en phanlastisch is thans her togin-weduwe de Chaulnes. Haar schoonheid en haar naam waren de bruidschatdie zij in het huis de Chevreuse medebragt. Op het oude slot de Sablé doorleefde het jonge paar de zaligste huwelijksdagen de hertog aanbad zijne vrouw. Weldra bewoog de vorstin zich in de salons der hooldstad. Bij haar verblindende schoonheid kwam de weelde, die de rijkdom van haar gade haar veroorloofde om haar leven in de grootc stad op een Lriomftogt te doen gelijken. Heel Parijs sprak van de excentrieke toiletten der jonge hertogin en de wijze waarop zij aan hare luimen den teugel vierde. Onder die luimen had haar gemaal niet weinig tc lijden. Hij be minde zijne vrouw harlstogD-Iijk en met oen ijverzucht, die aan haar loszinnigheid ondragelijk scheen. Na de heftigste scènes kwarn hel echter steeds wener tol verzoening. Beide eclilgenooten leden evenwel onder dien aanhoudenden strijd en de hertog maakte eindelijk een proces legen de dame aanhangig die op zekeren dag in het ilippodróme in een zwart tluweelen amazonen- rood en hukte ras om een gevallen muziekblad oplenemen. Om echter het gesprek op een ander onder werp te brengen zeide zij «gij zult mij wel het genoegen doenmij bij dit lied te accom- «agneeren mij heden gezonden door Adéle von aller, die onlangs uit de residentie is terug gekeerd en in onze buurt woont. Hel is eene mij nog niet bekende compositie van van Beet hoven «aan de verwijderde geliefde." Lina begon te zingen en beidenweggesleept door de schoone compositie, begrepen elkan der- neiging ook in dat lied uitgedruktzoodat Möllinger». stoutmoediger geworden't bevallige Weitje zijne liefde openbaarde en met hare hr'uiging van wederliefde werd verheugd. De lijd verliep in gelukkig samenzijn en de Heer bchwarzbach kwam te huis, doch de jongelieden zeiden hem niets van hunne liefde er '.oen hel eindelijk tien uren was geworden teilrok Möllingt-n, nadat Lina hem, na zijn nachtgroeteen beduidenisvol «tot morgen" had toegefluisterd. Wordt verwijd. gewaad, met een helin op 'thoofd verschenen was. Van den helm wapperde een bonte veder bos waarop de familie-diamanten blonken. De oude hertogin de Chevreusedie zelve hare phanlaslischQ schoondochter gekozen hadbe proefde te vergeefs het verdriet van haar zoon te lenigen. Zijde borstkwaal verergerdeop 'l punt van te sterventrok hij de aanklagl in en de jonge weduwe beproeft thans voor den spiegel het effect van een rouw-loilet. Dit is op het oogenblik hel hoofdpunt van de gesprekken der elegante Parijsche wereld. In de nabijheid van Parijs, thans op de Noorderlijnis weder een spoorwegongeluk voorgevallen. Twee treinen reden nabij Ponloise legen elkandermet het gevolgdat 2 waggons 3e en 1 waggon 2e klasse omvergeworpen en totaal vernield werden. Verscheiden waggons derailleerden en werden door den schok zeer beschadigd. De passagiers van de waggons 3e kl. waren groolendeels reservistendie naar het leger terugkeerden. Twee werden gedood en 4 ernstig gekwetst. Gelukkig dat zoo vroeg in den ochtend niet veel passagiers in de treinen warenanders zou de ramp ten minste even zoo groot geweest zijn als die te Charenlon. In het Verein der Berliner Künsller wordt op 't oogenblik een nieuw schilderij van llans Makart, de Zomer, ten toon gesteld. Het is weder zaaragesleld uil dezelfde liguren als op alle werken van den mevkwaardigen meester naakte vrouwengestalter.prachtige stoffen grootsche draperiën en?. Verscheidene dames bevinden zich in een geheel open bad, dal voor de onbescheiden blikken der nieuwsgierigen niet het minste beletsel biedL Zij schijnen wel ter openlijke bezigliging ten toon te zijn ge steld. De een verlaat het bassinaan de hand een kind a la Rubens houdendede andere is op hel punt een wit luchtig gewaad over haar geheel ontbloot, wonderschoon ligchaain, dal met den rug naar de toeschouwers gekeerd iste werpende derde ligtdoor geen ha telijk kleedingstuk gepijnigdop een rustbed en loont vrijgevig haar lelieblanke ledematen en bekoorlijke vormenen vier andere dames zijngedeeltelijk slaandegedeeltelijk zittende oin een tafeltje gegroepeerd en houden zich met het schaakspelof met het aanschouwen daarvan bezig. L)e vier lautsten schijnen regt geestig en schalks te zijn, want zij verbergen zich, ofschoon zij reeds zijn gekleedachter een schutwaarop de vogel der ijdelheidde fiaauwis afgebeeldangstig tegen ongeoor- ool'de blikken. Door zijn coloriet maakt het stuk een belooverend effect. De beide naakte vrou wenfiguren zijn meesterstukken en de partijen der in het halfduister liggende rustende figuren zijn verwonderlijk schoon geschilderd. Tc Leipzig is het proces tegen Richard Dave uit Alost en 14 socialisten uit FrankfortDarm stadt en Bel lijn begonnen. Er aijn 4*2 getuigen geciteerd. De aangeklaagden worden beschuldigd in de tweede helft van 1880 te Frankfort, Darmstadt en Berlijn voorbereidende maatregelen te hebben getroffen tot eene ondernemingdie ten doel bad gewelddadige verandering van de grondwet des rijks en die van de bondsstaten deelgenomen te hebben aan geheime verbin dingen tol ontduiking en ontzenuwing van de socialistenwet en revolutionaire geschriften als het tijdschrift van den heer Most«Freiheil verspreid en in de kazernes te Darmstadt en Mannheim zoowel als in de karzerne van het keizei-Alexander-garderegiincnt te Berlijn te heb ben binnengesmokkeld. Te Antwerpen wilde in het Café Léopold eene dienstbode het licht aansteken. Zij trok de hang lamp naar benedendeze viel op den grond de brandende lucifer ontsnapte aan hare hand en viel op do petroleum die op den grond verspreid lag. In een oogwenk stond de dienst bode in liglelaaije vlam en vlugtic de straat op waar uien eindelijk met groole moeite er in slaagde de vlammen te biusschen. Hel dienst meisje heeft zulke brandwonden bekomen dal men voor haar leven vreest. De Directeur van het Postkantoor te Amersfoort maakt bekend dal van al' 15 Oct. do laatste bus- liglingcn voor de verzendingen per Ccnlraal- en Oosterspoorwegen geschieden als volgt: CüNTHAAL-Si'OonwKG. Higling naar Utrecht ten 8.23 'smorg., 10.20 'smorg., 2.15 'sav., 2.25 's av.5.20 's av. en 8.25 's av. Rigling naar Kampen ten 8.25 'smorg., 11.40 'smorg., 4.5 'sav., 5.38 's av. en 8.52 's av. Ooster-Spooiiweg Bigling naar Z u t p h e n ten 8.32 'smorg.12.54 'sav., 5.53 'sav. en 8.53 's av. Bigting naar Amsterdam ten 8.3 's inorg.8.43 's morg.12.55 's av. 5.25 's av. en 8.29 's av. De ligting van de ijzeren brievenbus aan de SL Janstraat geschiedtten 0.'smorg., 'J.45 's inorg.12.40 'sav., 4.45 'sar. (alleen op werkdagen) en 8. 's av. De dienstregelingen zullen spoedig verkrijg baar zijn. De Directeur voornoemd Amersloort, 13 OcL 1881. G. S M I T T. WAARSCHUWINGWAARSCHUWING Zekere Apothekers in de Nederlanden bedriegen hoi Publiek -nff, ..oor verkoop van zoogenoemde «HOLLOWA.Y'3 ZALF EN PILLEN," welke zij zeiven fabriceerenen welke niet alleen van onwaarde zijnmaar ook schadelijk voor de gezondheid. leder Pot of Doosje het echte Medicijn heeft op de Etiquette het opschrift: 533Oxford Street, London; en draagt de stempel der Regering van Groot Briltanje, inet de daarin gegraveerde woorden: IIollowav's Pills and Ointment. AMERSFOORT, 13 October 1881. lieden is alhier aanbesteed het maken van een Fabrieksgebouw voor rekening der lleeren Beuker en van der Valk. Daarvoor is ingeschreven door de lleeren: Andriessen14O,U0O- Jansen>40,895. Gosler>43,348. Van der Weer >40,440.- Cruijf en Schouten >40,800. Keers>39,839. Majoor>44,900. v. d. Kooij>40,850. Posthuma>39,000. De Geest>47,800. Schalwijk>45,800. Dorlas >47,339.— Hot werk is nog niet gegund. Te Utrecht had de vergadering plaatswelke r op iniliatief van de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Maastricht en te 's llerlogenbosch beraadslagen zou over de vraag of een adres aan de Regeering gerigt zal worden met ver zoek lot het benoemen eener commissiege lijkelijk uit nijvcren en handelaars zaraengesteld om een onderzoek in te stellen naar den toestand van de Nederlandsche nijverheid en van de ge volgen welke voor haar ontspruiten uit de tariefwetgeving der naburige Rijken. Vertegen woordigd waren 24 Kamers van Koophandel en Fabrieken en zes vereenigingen. Eene motie tot het zenden van een adres werd aangenomen met slechts 5 stemmen tegen terwijl Ifi kamers en 5 vereenigingen zich «laar voor verklaarden. Een adres aan den Koning werd ontworpen en aangenomen door 22 legen 3 kamers en vereenigingen. De heer Mr. C. A. Nairac herdacht gisteren zijn 40jarig burgemeesterschap te Barnevcld. De geheelc gemeente was in feestdos. Fraaije eerebogen waren opgerigl en 400 schoolkinderen trokken onder gezang zijne woning voorbij. Daar na deed hij met de twee wethouders en een raadslid een rijtoer door het dorp onder alge meen gejubel. Des namiddags wachtte hij in 't Nutsgebouw felicitation af, die uiterst talrijk waren. Aldaar was een prachtig pièce de milieu'* tentoongesteldhem als feestgeschenk aange boden inet een fraai album bevattende de namen der gevers. Ook de raadsleden boden den jubi laris geschenken aan. Onder politiegeleide werd op last van den heer officier ven justitie naar Groningen gebragt en in verzekerde bewaring gesteld zekere K. .1., te Muntendam woonachtig, en zulks wegens vermoeden van brandstichting in den nacht van Zondag op Maandag j.l. Te Breda is in een slaapstede een gepension- neerd O.-l. soldaat aangehouden hij zich heb bende twee kinderen, een jongen van 13 en een meisje van 11 jaar, die hij tc Bergen-op- Zoom had gestolen om cr zich een middel van bestaan mede te verschaffen. De kleinen, kinderen van zekere wed. Van Loonhoul, verzekerden der politie, dal ze door Dncssen waren mede genomen met het doel om te zijnen behoeve te bedelenterwijl hij ze gebrek liet lijden. Volgcn3 bcrigt uit Kort Amicl aan «Ie Stan dard zijn er ongunstige lijdingen uit de Trans vaal ontvangen. Er hebben troepenbewegingen tlaatsalsof er weder een strijd werd verwacht, e Zocloe-burgerkrijg duurt voort.

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2