harer statuten door de regering; 11. de secte vraagt burgerlijke regten en bovenal de toelating van gemengde huwelijken; 12. ter onderschei ding van de Talmudisten, zal de secte Nieuw- Isracl een teeken aan de kleeding dragen. Bij een te Eindhoven plaats gehad hebbende verkooping werden o. m. ook 3 Chineesche vazen ten verkoop aangeboden die de aanzien lijke som van f955 opbraglenwaarvoor de verkoopster slechts 19 bad betaaldalzoo een winst hebbende van f946. Uit New-York wordt gemeld, dat in het llissipippidal de overstroomingen nog steeds toenemen en zich reeds uitstrekken over dei tig mijlen aan weerskanten van hel stroombed. Allerwege komen nieuwe dijkbreuken voorer heerscht een schrikbarende ellende. De Star and Herald meldtdat Costarica door een aardbeving is geteisterd, waardoor Alajuela San RamonGrecia en Heredia zijn vernield en duizende personen omgekomen zijn. De inwoners van Alajueladie nog in leven bleven zijn zonder eenige beschutting. In een Fransch blad wordt een middel aan gegeven om gedurende de zomermaanden de vliegen uil woonhuizen koüijhuizen enz. ie houdea Indien hel middel werkelijk proelhou- dend blijkt dan zal hel wel ruim toepassing vinden. Men neme een Ricinus een bekende sierplantelke bloemist kan er de zaden van leveren plaatst deze in de kameren de vliegen gaan weg en blijven weg. Het raiddel is te beproeven. Men weet het nu vroeg ge noeg de zomer is nog niet in 't landmaar wel de zonneschijn. Onlangs heeft een man voor de regtbank in hel Duitsche plaatsje Hersfeld een flaauwe grap roet 100 Mark moeten betalen. HU was tot eene boete van 1 Mark veroor deeld omdat zijn hond zonder muilkorf liep maar hij protesteerde daartegen er werd daar het hem gelukte te bewijzendal hij in 'i ge heel geen hond had. door de regtbank vrijge sproken. Toen hij die gunstige uitspraak ver- nomeh had haalde hij schertsend een brieven- dekkermet een hondje er opuit den zak en zeide lagchend Kijk. ik heb toch een hond." Door die grap achtte de regtbank zich belee- digd en zij legde hem de bovengenoemde boete op. In de vergadering van Maandag jL, der Afd. «Nijverheid" te Groningen vertoonde de heer Jb. Boeke de bascule inel wijzerplaat en die zonder gewigten gebruikt wordL Hij wees op de noodzakelijke invoering er van bij stations en wijst op 't groole voordeel. Een ex. liet hij zienwaarmede men 120 'kilo kan wegeneen van 15 en een van 5 kilo. De laatste is ingerigt voor postpakketten en de prijs voor 't verzenden er op aan toegevoegd. De heer Mees vertoonde ook eene familie- schaal en wel een van 15 kilo, die eveneens voor postpakketten is ingerigt, en ook voor zwaardere gewigten. Op eene vraag, hem ge daan hoe duur of de zijne waszeide hij te bescheiden te zijnom nu de heer Boeke de prijzen heeft genoemdden prijs van zijn schaal te noemen. hel meisjeharen koffer opensluilende om daar uit haar nachtgewaad te Krijgen. Daarop ontdeed zij zich van hare japon vervolgens maakte zij haar glanzend haar los, dat als een doorzichtige sluier in weelderigen overvloed over de zwoegende borst en de blanke armen vieL Op de straat was het zóó stil, dat men niet zou uieenen in een*-gróole stad te zijn. Doch van daar werden vurige blikken van bewonde ring op het jonge meisje gericht, die argeloos hare haren vlocht Toen zij vervolgens de dikke vlechten om hel bevallige hoofdje legde schrikte zij eens klaps <p, want een zacht geritsel aan bet yenster bracht haar de groole stad in her innering en ookdat zij zich niet met hare jonge pleegzuster in hun gezellig kamertje be vond waarin slechts te middernacht de maan en de sterren alleen hunne blikken* wierpen. Eugenie naderde hel venster om de gordijnen dichter te sluiten. Daar trof haar den verteren- den gloeddie haar uit een paar donkere oogen tegenatraaldeen onder het ujten van een luiden gil week zij snel tot ia Het midden der kamer terug. Deze gil wekte een dienstmeisjedie in een nabijzijnd vertrek sliep; zij trad Eugenie's kamer binnen, en vraagde ansiig^-tfat «r ge beurd was, U or dl vervolgd. AMERSFOORT, 16 Maart 1882. Op de alg. begraafplaats waren Dingsdag- naraid dag jl. aanwezig Heeren Burgemeester, Wethouders, Secretaris en andere autor.teilen leden der Toezigtcollegiën op H., M. en U u., de collega's van den overledenemeerdere ver tegenwoordigers van 'tonderwijs, van diverse besturen en van de persvrienden en eerlmgen van den overledene, enz. enz. om de laatste eer te bewijzen aan hel stoffelijk overschot van Dr. II. J. Mekalda van Schouwenburg Directeur der Hoogere Burgerschool en Burgeravondschool te Alf)e 5 met kransen belegde lijkkist werd aan de groeve geplaatst en bragten achtereenvolgens de waarn. Dir. der tl. B., de oudste leerling A. C. Koopman* en Ds. 11. W. kalffm gevoelvolle bewoordingen en in diverse opziglen, warme en dankbare hulde aan de verdiensten van den ontslapen Directeur en vriendhein mede op ander gebied in zijn werken en daden getrou welijk schetsende. De broeder van den overledeneuit Rotter dam, betuigde dank voor het gesprokene en voor de beloonde belangstelling. Maandagmiddag jk waren op de alg. begraaf plaats te Amersfoort vereenigd de besturen en leden van de zangvereeniging «Hel Heide bloempje" en hetRurgerharmoniemuziekcorps en vrienden van den overledeneom de laatste eer te bewijzen aan het stoffelijk overschot van hunnen president den Heer N. llerrewijn, levens chef de bureau der Ned. Centr. Spoorw. Maatsch. alhier. Van wege beide vereenigingen waren 2 kransen op de lijkkist gelegd en w ijdde de Heer J. Lefèbre, onder-stationschef, een belangstellend woord aan de nagedachtenis van den in 28jarigen leeftijd ontslapene en dankte een zijner vrienden namens zijne weduwe en betrekkingen voor de bewezen deelneming. De attentie van het publiek wordt gevestigd op nevenssl. adv. der Ned. Cenlr. ï>p. Maatsch. betreffende gewijzigdegedeeltelijk verhoogde gedeeltelijk verlaagde vrachtprijzen, waaronder welke ól lager danóf geltjk aan die van de pakketposl zijn. Zondag 19 Maart c. k. zal de godsdienstoefening in de Remonstranlsche kerk te Amersfoort wor den geleid door den Heer U. P. Schim van der Loeff, predikant te Gouda. De aandacht van het publiek wordt gevestigd op nevenssL adv. der Alg. Expcd. Onderneming van Gend k Loos omtrent het thans veel goed- kooper pakkellcnv ervoer der Onderneming. Naar wij vernemen zal de Rederijkerskamer «Ontwikkeling" aansl. Zaturdagavond weder eene uitvoering in Amicitia geven. Ongetwijfeld wacht den leden ook nu weder een zeer ge notvolle avond daar de Kamer zich steeds be- vlijtigt het haren leden zoo aangenaam mogelijk te maken. Men had gisterenavond een talrijker opkomst in de concertzaal van Amicitia mogen verwachten omdat het een concert betrof van solisten van naamzeldzaam in Amersfoort zoo attractief georganiseerd. Het programmabehelzende eene rijke af wisseling solo-nummerswerd flink afgespeeld. Waren enkele solisten, welligt door beperkte opkomst van het publiekaanvankelijk minder opgewektlater werden zij door het «feu sacré" der kunst meer bezield. Daarvan gaf voorname lijk blijk de heer Holmeesterdie in de hallade el polonaise van Vieuxtemps een waardig leer ling bleek te zijn van een onzer eerste Nederl. vioolvirtuozen den Heer Jos. Cramermet de zelfde juistestoute streekzeer geoefende techniek en aangenamesobere houding. De hobo geeft een geluid dal in salonstukken minder voldoeL Men hoort liever het hoboge luid op de Woensdagavond-concerten in den Artistuin te Amsterdam als er deze welluidende klaagtoon opwaarts stijgt en daarom zij gehoopt de schoone production van den Heer Kruijswijk in dit jaar nog eens op onze lerrasconcerlen in Amicitia te mogen hooren. De cello was in handen van den Heer Wede- meijer, die in liet Andante van Lübeck goed voldeed beter dan in de met zware technische moeijelijkheden doorweven fantaisie van Servais. De Heer Pracger kweet zich zeer goed van zijne accompagncrnenttaak aan de piano, die niet alleen ontwikkelde kunslkrachlmaar routine en vooral door en door muzikaal gevoel vorderl. Last not least een woord van warmen dank aan den Heer Jac. de Jongwiens voordragl het glanspunt van den avond vormde. Hij ia het moeijelijke instrument volkomen meester. Bij hem komt de schoonemelodieuse toon der fluit volkomen tot zijn regt. Dat fraaije ronde timbre die edele loon is alleen liet succès van jarenlange studie. De techniek is oij hem tot volkomenheid gebragtgetuige zijne enorme cadenceswaarin alle moeijelijkhedendie de tluit met zich voertals trillersstaccato's dubbel- en driedubbellagenenz. zich afwis selend opvolgenom ten slotte zich optelossen in de meest harmonieuse accoorden. Het auditorium was dankbaar en voldaan. Gaarne wordt dezen solisten een «tol we- derziens" alzóó synoniem met een «tolweder- hoorens" toegeroepen. Zoodanig eminent veelvoudig instrumentaal- soli kunstgenot deed zich tot dusver in Amers foort nog niet voor. Hel afwezige Amersfoortsche muzikaal publiek derfde dat Kunstgenot Sapienti sai In 't begin dezer week vertoonde zich buiten de Slijkpoort alhier een Meikever; tegen de nachtvorst schijnt hel dier niet bestand te zijn geweestalthans den volgenden ochtend vond men 'l levenloos op eene binnenplaats. In Amicitia te Amersfoort heeftblijkens nevenssl. adv. Zaturdag en Zondag aanst. Ten toonstelling plaats van Aquarellen (Teekcningen) van «Arli et Am.een genootschap te Ara sterdam 'twelk zelfs in het buitenland wegens zijne kunstschatten beroemd is. Het volgende wordt gemeld Hel Gemeentebestuur van Barneveld heeft onder goedkeuring van den Gemeenteraad, de overeenkomst met de gasfabriek aldaar voor vijl jaren verlengd, leder onbevooroordeelde zal dit practisch besluit toejuichennu de zaak der publieke verlichting ontegenzeggelijk in een tijdperk van overgang verkeert. Immers iedere gemeentein een zelfde geval verkee- rendeloopt nu bij de oprichting ecner gemeen telijke gasfabriek groot gevaar aanzienlijke ka pitalen aaniewcnden, die bijna zeker later zullen bljjken beter op andere wijze lc zijn aangewend geweest De Tweede Kamer heeft gisteren het zeRel- welonlwerp met 55 tegen 2 stemmen aan genomen. Onder het publiek zijn er die meenendat de aanneming der wijzigingen in de zegelwet verhooging van hel zegelregl ten gevolge heeft Het tegendeel is waarliet regt is zelfs be langrijk verlaagd teneinde ontduiking minder verleidelijk te makenterwijl strengere straf bepalingen dit ook gevaarlijker doel zijn. Daar iedereen van lijd lot tijd intt quitanliën te maken heeftis het nuttig er bepaaldelijk op te wijzendal alle quitanliën boven de tien gulden aan een vast regt van 5 cents onder worpen zijn; quitanliën beneden 10 gulden blijven evenals tot dusverre vrij. Het rcgl wordt tenzij eene tegenovergestelde afspraak is ge maakt, verhaald op hem, die de kwitantie ontvangtontbreekt echter het zegeldan wordt een boete van f 25 gevorderd van hem die de quilantie algegeven heeft. Naar uit 'sGravenhage wordt gemeld moet Z. M. de Koning voornemens zijn aan het orde- teeken van den Gouden Licuw van Nassau eene uitbreiding te gevenzoodal deze onderschei ding door Z. M. ook kan geschonken worden voor militaire verdiensten. Zooals men weet worden de Militaire Willemsorde en de Nedcr- landsche Leeuw op vourdragl van de Ministers geschonken. Z. M. wil nu ook persoonlijk voor militaire verdiensten een openlijk blijk van waar deering kunnen geven. De wijziging zal hierin beslaandat het ordeteeken van den Gouden Leeuw van Nassauvoor militairen met twee gekruiste degens of zwaarden zal worden ge- orneerd. Aan den heer P. F. van Maarseveen, hofleverancier van ordeteekenen aan Z. M., is op gedragen modellen te vervaardigen en hem zijn zelfs reeds bestellingen gedaan. Mevrouw Bcrnays werd streng bewaaktzoo streng zelfs dal 's nachts een agent der veilig heidspolitie zich in de slaapkamer van die dame bevond. Doordat tnevr. B. in ongunsligen lig- chamelijken toestand verkeerdeheeft hel parket geineend die maatregelen te moeten opheffen. Wal de Brusselsche bladen hebben gezegd van een derde persoon, die de rol van Vaughan zou hebben gespeeldwordt niet bevestigd. Léon Pcllzer verklaart trouwens zonder voor behoud dal hij deze rol heeft vervulden heeft te dien opzigte alle mogelijke aanwijzin gen gedaan. Maar hij blijft volhoudendat Remays bij ongeluk is getroffen geworden. Omtrent liet verhoor van Lëon Pcllzer in raad-

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2